FT порівняла ефект для навколишнього середовища Європи від першого і другого локдаунов

|
Версия для печатиВерсия для печати

Ефект від другого локдауна в Європі для навколишнього середовища виявився набагато менш значним у порівнянні з ефектом від першого.

Про це повідомила Financial Times (FT) з посиланням на дані моніторингового агентства Copernicus.

Зокрема, викиди діоксиду азоту, який виробляють автомобілі, в тому числі вантажівки, скоротилися дуже помірно, а в деяких випадках навіть збільшилися, пише газета.

Професор науки про зміни клімату Університету Східної Англії Корін Ле Кере повідомила, що скорочення викидів діоксиду азоту під час другого локдауна склало приблизно половину від того, що спостерігалося під час першої хвилі обмежень. «Це прямо пов'язано з кількістю пройдених машинами миль і з тим, наскільки паралізована економіка», - пояснила професор.

Під час весняних обмежень рівень викидів основних забруднювачів повітря в європейських містах впав на 50% або більше. Однак зараз, наприклад, в Лондоні на вулиці Марілебон скорочення викидів діоксиду азоту склало 21% в листопаді (у порівнянні з січневими даними), тоді як в травні цей показник впав на 74%.

За даними компанії TomTom, яка займається розробкою обладнання для навігації і сервісів, які відстежують трафік, в європейських містах скорочення руху або не відбулося, або воно було невеликим. Так, в Берліні трафік зараз вище, ніж зазвичай. У Римі, Мадриді та Лондоні рівень трафіку менше на 30% в порівнянні зі звичайними днями, але все ж значно вище, ніж навесні, передає FT.

В кінці жовтня і початку листопада багато європейських країн стали повертати обмеження через зростання числа хворих COVID-19. Зокрема, карантин ввели в Великобританії, Німеччині, Франції, Нідерландах, Австрії, Греції та Польщі.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У четвер сніжитиме на заході та півночі України, дощ на сході та півдні
19:55
Квитки на міжнародні потяги за 500 євро: посадовцям УЗ після обшуків вручили 10 підозр
18:03
Суддя Верховного Суду Стеценко має паспорт рф (ДОКУМЕНТ)
17:56
Зеленський гідно відреагував на дзвінок агента ФСБ Орбана його шефу путіну: Сподіваємось, хоча б Асаду не телефонуватиме
16:50
Кібершахрайство та рекет: в Україні викрили організаторів «договірних» спортивних матчів
14:50
Побори з провідників та безквиткові перевезення: деталі обшуків на «Укрзалізниці»
12:10
Ворог просунувся в Кураховому, біля Торецька та низки сіл
11:04
На Сумщині евакуюють жителів понад 190 населених пунктів
10:02
Бутусов: У нас стратегічного планування війни фактично немає. Поразка рф в Сирії показала, що Україна має розробити довготривалу стратегію війни
08:00
ЗСУ атакували ракетами Таганрог, безпілотниками - Брянськ

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]