Громадські організації закликають КСУ не приводити до присяги призначених Зеленським суддів

|
Версия для печатиВерсия для печати

26 листопада Президент підписав укази № 596/2021 “Про призначення О. Грищук суддею Конституційного Суду України” та № 597/2021 “Про призначення О. Петришина суддею Конституційного Суду України” за відсутності відповідних вакансій у КСУ за квотою Президента.  

Громадські організації раніше вже звертали увагу на те, що Указ Президента від 27 березня 2021 року № 124/2021 “Про деякі питання забезпечення національної безпеки України”, відповідно до якого глава держави скасував “скасував призначення” суддів Конституційного Суду Тупицького і Касмініна, є неконституційним.

Відповідно до Конституції, звільнити суддю Конституційного Суду з посади може виключно сам Конституційний Суд. Також суддя КСУ не може бути звільнений через скасування указу Президента про його призначення, оскільки набуття повноважень судді КСУ пов’язане зі складенням ним присяги на спеціальному пленарному засіданні Суду, а не з ухваленням такого указу. Тому скасування такого акта не породжує будь-яких юридичних наслідків. Хоча до суддів Тупицького і Касмініна в суспільства є серйозні питання, вони залишаються суддями Конституційного Суду, доки не закінчаться строки їхніх повноважень (травень та вересень 2022 року відповідно) або поки їх не звільнить з посад сам Конституційний Суд.

Призначення нових суддів КСУ за відсутності відповідних вакансій у КСУ за квотою Президента підриває легітимність Конституційного Суду. Як відомо, частина членів конкурсної комісії з відбору суддів КСУ попереджала, що не можна призначати суддів КСУ, доки в КСУ не з’являться вакансії. 

Призначені Президентом особи поки не набули повноважень суддів Конституційного Суду, адже мають ще скласти присягу на спеціальному засіданні КСУ. Таким чином, тепер легітимність Конституційного Суду залежить виключно від самих суддів КСУ. Конституційний Суд сам може запобігти поглибленню кризи й утриматися від приведення до присяги новопризначених суддів, поки не виникнуть відповідні вакансії.

З огляду на це громадські організації закликають Конституційний Суд відтермінувати приведення до  присяги новопризначених суддів КСУ за квотою Президента України, поки вакансії не з’являться відповідно до Конституції.

Центр політико-правових реформ

Фундація DEJURE

Антикорупційний штаб

Центр прав людини ZMINA

Рух ЧЕСНО

Центр протидії корупції

ВО “Автомайдан”

StateWatch

Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні (ACREC)

Інститут “Республіка”

Центр громадського моніторингу та досліджень

Джерело: Центр інформації про права людини


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Новини

Важливо

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]