Перший у світі танкер для зрідженого водню побудували в Японії

|
Версия для печатиВерсия для печати

Японська компанія Kawasaki Heavy Industries побудувала перший у світі спеціалізований танкер для зрідженого водню.

Про це повідомляє NHK.

За словами представників компанії, танкер Suiso Frontier може вміщати обсяг зрідженого водню для заправки приблизно 15.000 автомобілів на паливних елементах.

Компанія планує до кінця цього фінансового року здійснити випробувальний рейс судна, доставивши зріджений водень з Австралії до Японії.

Зазначається, що водневе паливо не виробляє викидів вуглекислого газу.

Уряд Японії хоче до 2050 року збільшити його використання в країні в десять разів приблизно до 20 мільйонів тонн на рік.

Як повідомлялося раніше, японський стартап e5 Lab разом з фірмою зі Швейцарії Almatech розроблять пасажирське судно, що використовує систему водневих паливних елементів.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]