Суд не наважився забирати у посольства Росії ділянку на Подолі, за яку окупанти платили по гривні у рік

|
Версия для печатиВерсия для печати

 Суд відмовив у позові Амерікен Трейд Компані ІНК про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки 1999 року між Київською міською радою та Посольством Російської Федерації.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на постанову Північного апеляційного господарського суду від 27 січня.

У 1991 році американська компанія придбала будинок на 96 кв.м. в Києві по вулиці Боричів Тік, 17. У 2019-му власник будинку звернувся до Держгеокадастру для оформлення у власність землі, на якій розташований будинок, – ділянки 1 223 кв.м. Тоді з’ясувалося, що у 1999 році Київрада передала цю землю у складі більшої ділянки 0,38 га в оренду Посольству РФ для будівництва резиденції надзвичайного та повноважного посла Російської Федерації в Україні. Договір оренди укладено на 49 років. Щорічна орендна плата за земельну ділянку за міжурядовою угодою становить 1 гривню.

Американська компанія вважає, що така оренда порушує її законні інтереси і звернулась до суду при визнання договору оренди недійсним в частині своєї ділянки.

Український суд мав в особливому порядку, а не напряму, повідомити Посольство РФ про такий спір і звичайної кореспонденції на території України було начебто недостатньо.

13.11.2019 Господарський суд Києва звернувся до Арбітражного суду Москви, щоб той вручив або іншим чином доставив Посольству Російської Федерації (МЗС Російської Федерації) документи, а саме: позовну заяву, ухвалу Господарського суду міста Києва про відкриття провадження у справі та ін. Але Арбітражний суд Москви доручення не виконав.

Тоді Господарський суд Києва вирішив, що Поосольство РФ своїм правом на подання відзиву не скористалося. Хоча знало про спір в суді Києва, адже отримувало кореспонденцію від суду на території України, та повідомлялося в порядку, визначеному Угодою про порядок вирішення спорів, пов’язаних із здійсненням господарської діяльності, до якої Україна приєдналася 19.12.1992. Від дати направлення доручення в Арбітражний суд Москви минуло шість місяців. Тому київський суд вирішив, що може прийняти рішення по справі.

Міністерство закордонних справ в Україні надіслало суду ноту Посольства РФ від 8 травня 2020, що воно заперечує проти задоволення позовних вимог, тому що право оренди виникло на підставі міжнародно-правових зобов’язань держави Україна, які не можуть бути припинені українським судом. На думку Посольства РФ, земельна ділянка по вулиці Боричів Тік, буд. 17, 19, 21 користується дипломатичним імунітетом на підставі Угоди між Урядом Російської Федерації та Кабінетом Міністрів України про умови розміщення та обслуговування дипломатичних представництв Російської Федерації в Україні і України в Російській Федерації від 19.11.1998.

Але водночас Посольство РФ повідомляло, що направлений ним лист не може вважатися підтвердженням належного вручення Посольству Російської Федерації судових документів.

Російська сторона наполягала на врученні судових документів у порядку, відповідно до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 1993 року, а також Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року. Крім того, надіслані документи начебто не були перекладені російською.

Суд першої інстанції вирішив, що відповідач таки знав про спір, повідомлявся (навіть надсилав заперечення на нього), тому справу розглянув і у червні 2020-го визнав недійсним договір оренди земельної ділянки між Київрадою і Посольством РФ в Україні.

Договір оренди земельної ділянки був укладений 05.10.1999, тобто до вступу в силу Угоди між Урядом Російської Федерації та Кабінетом Міністрів України про умови розміщення та обслуговування дипломатичних представництв Російської Федерації в Україні і України в Російській Федерації. Така угода вступила в силу і є обов’язковою для держави Україна не раніше ніж з 08.10.1999. Тому зобов’язання Київради за договором оренди виникли не на підставі міжнародно-правових зобов’язань держави Україна, а на підставі приватно-правового договору.

Cуд звертав увагу на те, що договір оренди не був нотаріально посвідчений. Крім того, умова про орендну плату за рік в сумі 1 гривня суперечить ст. 19 Закону України «Про оренду землі», оскільки встановлює орендну плату в розмірі, значно меншому, ніж визначений ст. 7 Закону України «Про плату за землю» розмір земельного податку в місті Києві.

Але 27 січня 2021 Північний апеляційний господарський суд скасував попереднє рішення і в позові відмовив. Суд не аналізував законність дій Київради та цього договору. Причиною стала відсутність доказів того, що Посольство та компетентні органи Росії надавали згоду на розгляд спору по цій справі в судах України.

Апеляційний суд не погодився із висновком першої інстанції, що відповідач був повідомлений у порядку, передбаченому Угодою про порядок вирішення спорів, пов’язаних із здійсненням господарської діяльності 1992 року. Не погодився, що вимоги Посольства Російської Федерації в Україні щодо направлення судових документів є надмірним формалізмом, що призводить до порушення принципу змагальності у судовому процесі, оскільки, як зазначено самим судом першої інстанції, доказів виконання доручення господарського суду першої інстанції Арбітражним судом міста Москви не надано.

Водночас відомо, що 20 березня 2020 Київська міська рада таки розірвала договір оренди земельної ділянки 0,38 га на вулиці Боричів тік, 17, 19, 21. Причинами такого рішення є «використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, з огляду на фактичне перебування України у стані війни з Російською Федерацією, а також зважаючи на стійкий громадський супротив щодо створення умов для функціонування інституцій держави-агресора на території м. Києва».

У квітні 2020 інспектор КП «Київблагоустрій» виніс припис про демонтаж будинку по вулиці Боричів тік,17, який належить Амерікен Трейд Компані ІНК. Раніше на вільній від забудови земельній ділянці між будинками 23-А та 13 інспектор виявив споруду, яка за своїми ознаками належала до тимчасових, оскільки була встановлена без заглибленого фундаменту, складалась із полегшених конструкцій та не мала жодних ознак нерухомого майна. Враховуючи відсутність проектно-дозвільної документації, інспектор виніс припис та запропонував власнику надати проектно-дозвільну документацію на її розміщення або ж демонтувати споруду. Інспектор наклеїв припис на об’єкт і сфотографував це.

У подальшому працівники КП «Київблагоустрій» частково демонтували павільйон, а саме розібрали на окремі елементи (листи профнастилу, ондулін, листи OSB, металопластикові вікна, металеві двері, елементи дерев’яного каркасу).

Окрім того, складено акти опису, що об’єктом є «Павільйон» з дерева, металу та листів OSB, сірого кольору, розмірами 5 х 10 (4 х 8), технічний стан незадовільний. У примітках вказано, що конструкція є легкою без заглибленого фундаменту, а власник об’єкта невідомий.

Амерікен Трейд Компані ІНК звернулася до суду, кажучи, що комунальники демонтували не тимчасову споруду, а об’єкт нерухомого майна, що є її власністю.

У справі призначали  будівельно-технічну експертизу.

Експерт дав такі висновки:

1.          Житловий будинок, належний Амерікен Трейд Компані ІНК, розташований за адресою: Київ, вул.  Боричів Тік, 17, на земельній ділянці, розміром 1223 кв.м., є нерухомим майном (часткою житлового будинку), відповідно до чинного законодавства України.

2.          Згідно з Державним класифікатором будівель та споруд досліджуваний житловий будинок класифікується кодом 1121.1 «Будинки двоквартирні масової забудови».

3.          Житловий будинок, належний Амерікен Трейд Компані ІНК, розташований за адресою: Київ, вул.  Боричів Тік, 17, на земельній ділянці, розміром 1223 кв.м., не є тимчасовою спорудою (павільйоном).

4.          Житловий будинок, належний Амерікен Трейд Компані ІНК, розташований за адресою: Київ, вул.  Боричів Тік, 17, побудовано до 1917 року.

5.          На момент проведення обстеження 89% конструктивних елементів досліджуваного житлового будинку літера зруйновано.

Згідно з експертним висновком, на місці проведення рейду залишилось 11% конструктивних елементів досліджуваного житлового будинку, а також залишки дерев’яних балок в рівні підлоги, залишки підлоги, залишки системи каналізації, що в сукупності свідчить про об’єктивне існування нерухомого майна у зруйнованому стані та, відповідно, його власника.

У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно при пошуку за адресою м. Київ, вул. Боричів Тік, 17 наявний запис, що житловий будинок, площею 95 кв. м. належить Корпорації Амерікен Трейд ІНК на підставі договорів купівлі-продажу 19.05.1994.

Відтак у грудні 2020 Окружний адмінсуд Києва визнав приписи КП «Київблагоустрій» та доручення про демонтаж незаконними.


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]