Тільки кожна третя із існуючих політсил в своїй програмі згадує про довкілля, — експерти

|
Версия для печатиВерсия для печати

З понад 20 найбільш активних українських політичних партій, про довкілля у своїх програмах згадують лише 7. Лише у двох є положення про необхідність підвищеної юридичної відповідальності за завдання шкоди довкіллю.

Такі результати аналізу програм політичних сил, здійсненого експертами МБО «Екологія-Право-Людина», — зазначила Олена Кравченко, виконавчий директор міжнародної благодійної організації «Екологія – Право – Людина», під час презентації в Українському кризовому медіа-центрі

За підсумками аналізу експерти підготували комплекс рекомендацій для дій у різних сферах охорони довкілля, які політичним партіям пропонують включити до власних програм. Програма складається із чотирьох розділів – горизонтальні зміни (реформи сфер державного управління та системи охорони довкілля), вирішення секторальних проблем, вплив війни на довкілля та екологічне правосуддя.

Серед необхідних горизонтальних реформ – впровадження моніторингу стану довкілля та обсягів використання природних ресурсів і відкритого доступу до цієї інформації, та належного екологічного контролю. Зараз системний моніторинг фактично відсутній. Важливо відокремити функції нагляду і контролю у лісовій та інших галузях. На думку експертів, варто створити окремий незалежний орган нагляду, напряму підпорядкований Кабінету міністрів, який би оцінював рішення усіх інших відомств з точки зору впливу на довкілля. «Без побудови нової системи нагляду контролю і моніторингу ми не досягнемо жодних зрушень у сфері охорони довкілля. Система має бути вибудувана так щоб бути максимально зрозумілою і прозорою – корупція боїться прозорості і публічності», – зазначила Олена Кравченко.

Також наполягають на необхідності створити дієву систему відповідальності за завдання шкоди довкіллю. «Якщо зараз якесь підприємство забруднить воду і загине риба, або відбувається забруднення повітря – складають лише протокол на працівника, з нього стягують 400-500 гривень, які йому потім компенсовує керівництво, а кінцеві бенефіціари не страждають жодним чином, тому юридична особа не змінює свою поведінку. Саме по собі підвищення штрафів нічого не змінить. Має бути введена відповідальність для юридичних осіб, як адміністративна, так і кримінальна», – наголосила Наталія Куць, юрисконсульт, аналітик МБО «Екологія – Право – Людина».

Крім того, необхідно створити ефективну систему використання коштів, сплачених як екологічний податок і штрафи за завдану шкоду. Зараз лише 45% цих коштів надходять у спеціальний екологічний фонд, решта йдуть у загальний фонд державного і місцевого бюджету і можуть використовуватися на будь-які інші потреби.

Проблеми, які потребують нагального вирішення, є практично у всіх галузях. Це, серед іншого, контроль за чистотою повітря і води, використання землі, надр і води без завдання шкоди довкіллю, контроль за використанням шкідливих речовин у господарській діяльності, управління відходами. Особливо гостро стоїть питання оновлення очисних споруд, роздільного збору сміття та впровадження норми про відповідальність виробників за збір і переробку/утилізацію їхньої продукції чи упаковки від неї. Зараз Україна щороку продукує 10-11 мільйонів тонн побутових відходів щороку. 94-95% із них захоронюються на полігонах, розповіла Алла Войціховська, еколог МБО «Екологія – Право – Людина». За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна – 4-та у Європі за кількістю смертей на 100 тисяч мешканців внаслідок забруднення повітря (137 на 100 тисяч мешканців). «З найперших необхідних кроків – мають бути переглянуті усі нормативи гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, і узгоджені з відповідним європейським законодавством; створена система моніторингу атмосферного повітря», – зазначила Катерина Норенко, еколог, аналітик МБО «Екологія – Право – Людина».

 

Також важливо виділити ресурси на ґрунтовні наукові дослідження імовірних наслідків для України від зміни клімату, щоб враховувати ці нові реалії у плануванні державної політики і господарської діяльності, зазначила Софія Шутяк, провідний юрисконсульт МБО «Екологія – Право – Людина». 


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  [email protected]