У Порошенка намагаються законодавчо суттєво обмежити прозорість судочинства

|
Версия для печатиВерсия для печати

У червні цього року Президент України Петро Порошенко вніс на розгляд Верховної Ради України проект реформи судового процесу (№ 6232). Наразі Парламент розглядає законопроект у другому читанні. На думку громадськості, прийняття даного проекту закону перекреслить усі шанси на успішну судову реформу.

Відповідну заяву із закликом не підтримувати прийняття законопроекту №6232 оприлюднив Центр інформації про права людини, пише Громадське радіо.

Тож, що пропонується законопроектом?

— Суд зможе заборонити фотофіксацію, відеозапис чи трансляцію відкритого судового засідання, якщо це «заважає ходу судового процесу» (ч. 7 ст. 7 ЦПК, ч. 8 ст. 10 КАС, ч. 8 ст. 9 ГПК у редакції законопроекту).

Як відзначають у Центрі інформації про права людини, це фактично необмежене дискреційне право судді зробити процес закритим для широкого кола громадськості з надуманих мотивів.

— Суд зможе не впустити до зали судових засідань людей, які хочуть бути присутніми у відкритому судовому засіданні, якщо немає «вільних місць» (ч. 2 ст. 7 ЦПК, ч. 3 ст. 10 КАС, ч. 3 ст. 9 ГПК у редакції законопроекту).

За словами правознавців, це положення закриє від громадськості кабінети суддів, де вони часто слухають справи, повісивши табличку “зал судових засідань”, та може стимулювати суддів призначати розгляд резонансних справ у маленьких залах, зменшувати кількість місць для слухачів у залах, аби уникнути суспільного контролю.

— Суд зможе не проголошувати прилюдно судові рішення, ухвалені за наслідками закритих судових засідань (ч. 18 ст. 7 ЦПК, ч. 17 ст. 10 КАС, ч. 18 ст. 9 ГПК у редакції законопроекту).

Як відзначають експерти Центру інформації про права людини, це порушує статтю 6 Європейської конвенції з прав людини, де зазначено, що судові рішення в будь-якому випадку проголошуються прилюдно.

— Під загрозою відповідальності учаснику процесу буде заборонено використовувати аудіо- чи відеозапис, фотографування під час закритої наради з суддею, що проводиться для врегулювання спору (ч. 9 ст. 204, п. 5 ч. 1 ст. 149 ЦПК, ч. 9 ст. 186, п. 4 ч. 1 ст. 149 КАС, ч. 10 ст. 189, п. 5 ч. 1 ст. 136 ГПК у редакції законопроекту).

На думку юристів, ці положення дозволять судді проводити закриті зустрічі із кожною стороною окремо і під виглядом урегулювання спору вимагати неправомірну вигоду, не боячись відповідальності, адже сторона не матиме права зафіксувати розмову, а якщо й зафіксує, то це не зможе бути використано як доказ у суді.

Зазначимо, що відповідний законопроект було прийнято у першому читанні 20 червня 2017 року. Тоді «за» проголосували 253 депутатів, «проти» — 4. 62 депутати утрималися від голосування. 51 нардеп не голосував. З поіменним голосуванням можна ознайомитися за посиланням.

10 липня 2017 року Комітет рекомендував Верховній Раді України прийняти в другому читанні та в цілому проект Закону №6232.

Ініціатором законопроекту є президент України.

«Аргумент»


 В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  [email protected]