Якщо не змінити порядок перевірки е-декларацій, НАЗК легалізує корупційні статки чиновників, — експерт

|
Версия для печатиВерсия для печати

Перші результати перевірок декларацій показали: е-декларації вперто і успішно перетворюють на нульові. Іншими словами – легалізують корупційні статки чиновників без будь-якої відповідальності. Робити це абсолютно законно дозволяє існуючий порядок перевірки декларації. Якщо його терміново не виправити – притягнути високопосадовців до відповідальності за задекларовані мільйонні статки буде неможливо.

Про це пише експерт Реанімаційного пакету реформ Олександра Дрік для Української правди.

Врна пояснює, що “Порядок перевірки декларацій” – це по суті інструкція, яка визначає, чиї декларації, як і коли має перевіряти НАЗК. Він був розроблений Мін’юстом і затверджений рішенням НАЗК 10 лютого 2017 – аж через 5 місяців після запуску системи е-декларування і подачі перших декларацій. Протягом цих місяців вся країна спостерігала за бюрократичним пінг-понгом між безвідповідальним НАЗК і Мін’юстом, який вирішив всіх врятувати, взявшись за розробку порядку. Ну і розробив – такий порядок, який дозволяє високопосадовцям уникнути відповідальності.

Так, згідно зазначеного Порядку, НАЗК прямо заборонено проводити оцінку задекларованих активів. «Тобто задекларувала суддя Київського апеляційного господарського суду Алданова, наприклад, придбання авто за ціною в 4 рази меншою за ринкову – і НАЗК не буде перевіряти, хто міг їй його продати і як вона могла його купити», — наводить приклад експерт.

Також НАЗК зобов’язане провести повну перевірку декларації за наявними у нього відомостями, навіть якщо не вистачає інформації, бо, скажімо, не надійшли відповіді на запити. Тобто не відповіли по декларації Міністра юстиції Петренка 6 органів включно з самим Міністерством юстиції, а НАЗК все одно мусить затвердити результати, по суті нічого не перевіривши.

НАЗК може перевіряти лише те майно, яке зазначене в декларації, але не те, що НЕ зазначене. Тобто приховав посадовець, наприклад, нерухомість за кордоном – і НАЗК не буде перевіряти, чи вона в нього насправді є.

НАЗК навіть не порівнює доходи з видатками (так званий логічний та арифметичний контроль), бо в порядку написано, що усі подані декларації вважаються такими… що його пройшли.

Про недолугість існуючого порядку говорив і сам відповідальний за перевірку декларацій член НАЗК Руслан Радецький після появи перших результатів перевірок. Говорив – проте за півроку після його затвердження нічого не зробив для того, щоб це змінити. А це значить – НАЗК продовжує перевіряти декларації за існуючим порядком, легалізуючи статки прем’єра, міністрів та ще майже трьох сотень чиновників, перевірки чиїх декларацій вони вже розпочали або навіть завершили. І всіх все влаштовує, застерігає Олександра Дрік.

На думку експерта, самим же високопосадовцям, яких мають перевіряти, вигідний такий недолугий Поряд. «І поки Порошенко з Гройсманом на всіх міжнародних зустрічах звітують про те, які вони молодці, що запустили е-декларування, в Україні підзвітні і підконтрольні їм органи продовжують саботувати та робити все можливе, щоб е-декларування так ніколи і не запрацювало в повному обсяз, — говорить Дрік. І додає: Процес запуску е-декларування – це яскравий приклад, як українські високопосадовці та їх оточення своєю цинічною постійною брехнею на всіх рівнях викликають зневіру українців та міжнародних партнерів у можливість проведення реальних реформ в Україні та ефективну боротьбу з корупцією».

«Аргумент»


 В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]