Казахстан і газовий майдан. Протести переросли у сутички з поліцією
У Казахстані третій день протестують проти зростання цін на скраплений газ. Стихійні акції на заході країни переросли у зіткнення із правоохоронцями у багатьох містах Казахстану. Відео сутичок поширюють у соцмережах.
З часом вимоги протестувальників набули політичного характеру - люди хочуть реальної зміни влади в країні, передає BBC.
Президент країни Касим-Жомарт Токаєв звернувся до народу, закликаючи "не піддаватися на провокації з середини та ззовні", а молодь - "не псувати життя собі та близьким".
Токаєв на два тижні запровадив надзвичайний стан у найбільшому місті країни Алмати та Мангістауській області.
Масові протести відбуваються у столиці країни Нур-Султані (до 2019 - Астана) та Алмати (колишня столиця). Повідомляють, що в Алмати перекриті дороги, а в центрі міста немає інтернету.
За інформацією місцевих ЗМІ, акції відбуваються також в Актау, Жанаозене, Курику, Акшукуре, Атирау та багатьох інших населених пунктах. На відео телеграм-каналу Nexta видно майже десяток спалених машин поліції в Алмати. А біля них ходять протестувальники з щитами поліції. Навколо чути звуки вибухів.
Урядова комісія пообіцяла учасникам протестів знизити ціну на газ та дала гарантії, що їхніх активістів не притягатимуть до відповідальності. Про це повідомила пресслужба прем'єра Казахстану.
"Комісія зустрілася з активістами, які зібралися на площі Солідарності в місті Актау. На зустрічі озвучені рішення, ухвалені під час переговорів з ініціативною групою міста, а саме про зниження вартості скрапленого газу і встановленні ціни у 50 тенге (0,11 долара - Ред.) за літр в Мангістаунській області в рамках соціально відповідальної національної компанії "Казмунайгаз", - йдеться у повідомленні пресслужби 4 січня.
Раніше влада області повідомила про підвищення цін на скраплений газ із 60 до 120 тенге за літр.
На одному із відео, що його опублікували місцеві ЗМІ, видно, як учасники акції поставили біля місцевої адміністрації юрту. Вони також твердять, що забезпечені водою та харчами.
Вічний Назарбаєв?
Автори дописів у також нагадують, що західні регіони Казахстану, що межують із Каспієм, дають до 40% нафти, що видобуває країна, і є досить заможними.
"Тисячі, якщо не десятки тисяч людей мирно протестують в Казахстані, скандуючи "Старий, іди геть", що означає, що диктатор Назарбаєв має піти з усіма своїми друзями", - написав у твітері один з учасників протестів. Він також опублікував і відео, на якому видно заповнений людьми майдан.
Колишній президент Нурсултан Назарбаєв, який керував країною 30 років, заявив про свою відставку у березні 2019 року - у телезверненні до нації.
Проте після цього він очолив Раду безпеки Казахстану, яка змінила статус із консультативного органу на конституційний.
Як повідомляє пресслужба столичної поліції Казахстану, у Нур-Султані 4 січня затримані кілька учасників протестів.
А на відео, яке оприлюднює Телеграм-канал Nexta, видно, як ввечері тисячі людей збираються у центрі Астани на новий мітинг. Повідомляють також про відключення інтернету та соцмереж.
Влада каже про початок переговорів
Протести почалися в місті Жанаозен, де десять років тому, у 2011 поліція відкрила вогонь по учасниках акції. Тоді тривалий страйк нафтовиків переріс у протести і зіткнення, у яких 16 людей загинули і понад сто постраждали.
У понеділок президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв доручив урядові "терміново розглянути ситуацію в Жанаозені з урахуванням економічної доцільності".
Пізніше на сайті прем'єр-міністра країни з'явилося повідомлення про те, що уряд готовий врегулювати ситуацію із цінами на газ в області, а власники заправок "в ініціативному порядку" погодилися знизити ціни до 85-90 тенге за літр.
"Агенцією із захисту та розвитку конкуренції щодо власників АЗС розпочато розслідування про цінову змову", - також повідомили в уряді.
Але протестувальників, які вимагають повернення до ціни у 60 тенге за літр, це не задовольнило. 4 січня з'явилися повідомлення, що між учасниками протестів та урядом розпочалися переговори. А президент Токаєв звернувся до народу, закликаючи "не піддаватися на провокації з середини та ззовні", а молодь - "не псувати життя собі та близьким".
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 16:01
- Епіфаній: Пам'ять про Голодомори має передати розуміння того, що варто очікувати від режиму Кремля
- 15:45
- Пам'ятаймо про Голодомор! Загальнонаціональна хвилина мовчання
- 15:09
- Удар Storm Shadow по штабу зс рф у Курській області: ліквідовано російського генерала Солодчука, 18 офіцерів рф та 500 солдатів КНДР, - Global Defense Corp
- 14:10
- Радник президента визнав, що взагалі-то "плану стійкості" ще немає, є лише "хотєлкі" "на стадії підготовки"
- 12:29
- Це також "план стійкості" Зеленського: скандальна посол України Ілащук вручила грамоту та медаль головному мафіозі Болгарії Пеєвському, - журналіст Шлінчак (ФОТО)
- 12:01
- Бутусов: Чому СБУ та ДБР не припинять постачання на фронт тисяч бракованих мінометних мін? Відповідь МО: тому що міни "неправильно намочені"
- 10:02
- Корумпований детектив Ткачук та тютюновий скандал: чому важливо перезавантажити БЕБ
- 08:00
- Окупанти просунулись у Торецьку та ще біля 4 сіл
- 20:00
- У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
- 19:07
- Мінімум троє гравців ВК "Решетилівка" не повернулися в Україну після матчу в Бельгії. Приватний клуб фінансується з обласного бюджету Полтавщини
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.