Казахстан і газовий майдан. Протести переросли у сутички з поліцією

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 У Казахстані третій день протестують проти зростання цін на скраплений газ. Стихійні акції на заході країни переросли у зіткнення із правоохоронцями у багатьох містах Казахстану. Відео сутичок поширюють у соцмережах.

З часом вимоги протестувальників набули політичного характеру - люди хочуть реальної зміни влади в країні, передає BBC.

Президент країни Касим-Жомарт Токаєв звернувся до народу, закликаючи "не піддаватися на провокації з середини та ззовні", а молодь - "не псувати життя собі та близьким".

Токаєв на два тижні запровадив надзвичайний стан у найбільшому місті країни Алмати та Мангістауській області.

Масові протести відбуваються у столиці країни Нур-Султані (до 2019 - Астана) та Алмати (колишня столиця). Повідомляють, що в Алмати перекриті дороги, а в центрі міста немає інтернету.

За інформацією місцевих ЗМІ, акції відбуваються також в Актау, Жанаозене, Курику, Акшукуре, Атирау та багатьох інших населених пунктах. На відео телеграм-каналу Nexta видно майже десяток спалених машин поліції в Алмати. А біля них ходять протестувальники з щитами поліції. Навколо чути звуки вибухів.

Урядова комісія пообіцяла учасникам протестів знизити ціну на газ та дала гарантії, що їхніх активістів не притягатимуть до відповідальності. Про це повідомила пресслужба прем'єра Казахстану.

"Комісія зустрілася з активістами, які зібралися на площі Солідарності в місті Актау. На зустрічі озвучені рішення, ухвалені під час переговорів з ініціативною групою міста, а саме про зниження вартості скрапленого газу і встановленні ціни у 50 тенге (0,11 долара - Ред.) за літр в Мангістаунській області в рамках соціально відповідальної національної компанії "Казмунайгаз", - йдеться у повідомленні пресслужби 4 січня.

Раніше влада області повідомила про підвищення цін на скраплений газ із 60 до 120 тенге за літр.

На одному із відео, що його опублікували місцеві ЗМІ, видно, як учасники акції поставили біля місцевої адміністрації юрту. Вони також твердять, що забезпечені водою та харчами.

Вічний Назарбаєв?

Автори дописів у також нагадують, що західні регіони Казахстану, що межують із Каспієм, дають до 40% нафти, що видобуває країна, і є досить заможними. 

"Тисячі, якщо не десятки тисяч людей мирно протестують в Казахстані, скандуючи "Старий, іди геть", що означає, що диктатор Назарбаєв має піти з усіма своїми друзями", - написав у твітері один з учасників протестів. Він також опублікував і відео, на якому видно заповнений людьми майдан.

Колишній президент Нурсултан Назарбаєв, який керував країною 30 років, заявив про свою відставку у березні 2019 року - у телезверненні до нації.

Проте після цього він очолив Раду безпеки Казахстану, яка змінила статус із консультативного органу на конституційний. 

Як повідомляє пресслужба столичної поліції Казахстану, у Нур-Султані 4 січня затримані кілька учасників протестів.

А на відео, яке оприлюднює Телеграм-канал Nexta, видно, як ввечері тисячі людей збираються у центрі Астани на новий мітинг. Повідомляють також про відключення інтернету та соцмереж.
Влада каже про початок переговорів

Протести почалися в місті Жанаозен, де десять років тому, у 2011 поліція відкрила вогонь по учасниках акції. Тоді тривалий страйк нафтовиків переріс у протести і зіткнення, у яких 16 людей загинули і понад сто постраждали.

У понеділок президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв доручив урядові "терміново розглянути ситуацію в Жанаозені з урахуванням економічної доцільності".

Пізніше на сайті прем'єр-міністра країни з'явилося повідомлення про те, що уряд готовий врегулювати ситуацію із цінами на газ в області, а власники заправок "в ініціативному порядку" погодилися знизити ціни до 85-90 тенге за літр.

"Агенцією із захисту та розвитку конкуренції щодо власників АЗС розпочато розслідування про цінову змову", - також повідомили в уряді.

Але протестувальників, які вимагають повернення до ціни у 60 тенге за літр, це не задовольнило. 4 січня з'явилися повідомлення, що між учасниками протестів та урядом розпочалися переговори. А президент Токаєв звернувся до народу, закликаючи "не піддаватися на провокації з середини та ззовні", а молодь - "не псувати життя собі та близьким".

«Аргумент»

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У п'ятницю в Україні короткочасні дощі, на півдні до +28°С
19:08
Міністр-кримінальник Сольський подав заяву про відставку
18:03
Автівки на потреби армії: який транспорт можуть забрати
16:24
Голову райсуду на Дніпропетровщині взяли на хабарі
16:15
Антитютюнові активісти заплуталися у власній бухгалтерії і не хочуть звітувати за отримані гранти
14:18
ПЦУ спростувала міф про те, що жінкам неможна перебувати у церква в брюках і з непокритою головою
12:59
Щільність застосування дронів на бахмутському напрямку небачена раніше — військовий
10:55
Шабунін: Офіс Генпрокурора закрив понад 1,2 тис. проваджень щодо бізнесу, проте лише 2 з них належать БЕБ, яке "стриже" підприємців
09:02
Офіс генпрокурора після аудиту закрив кожну п'яту справу проти бізнесу, найбільше "туфти" плодить ДБР "імені Татарова"
08:27
Українські чоловіки 18-60 років не зможуть отримати паспорти за кордоном – постанова КМУ

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]