Дія: головне — прибуток, а не громадяни. Заплатить кожен

|
Версия для печатиВерсия для печати

"Держава у смартфоні", або цифрова платформа Дія, яка мала стати символом зручної держави, та покращити життя українців, перетворюється на інструмент заробітку. Вже з 1 червня деякі функції Дії стануть платними, і це лише початок, попереду анонсували IPO.

«Дія» була одним із небагатьох справжніх проривів в українському держуправлінні. Люди щиро хвалили її, навіть ті, хто не підтримував владу. Але тепер усе змінюється. Замість фокусу на потребі громадянина — фокус на прибуток. Замість сервісу — тариф. Платним стає те, що створювалось на гроші міжнародних партнерів і позиціонувалось як безкоштовне благо для кожного українця. І найнеприємніше — ти не можеш відмовитись. Бо це держава.

З 1 червня 2025 року у «Дії» стане платною одна з функцій — мультишеринг документів, і це тільки початок. Тобто, якщо ви хочете подати кілька цифрових документів — наприклад, водійське посвідчення, ІПН і закордонний паспорт — вам доведеться заплатити. Безкоштовно залишиться тільки перше надання даних. І все це — через платформу, яка створювалася на донорські гроші і мала бути публічним благом.

Платні послуги в Дії це злам ідеї доступної цифрової держави, бо Дія — це державна інфраструктура, не приватна ІТ-компанія, а державний сервіс

А тепер — для порівняння — Об’єднані Арабські Емірати. Там ще у 2017 році було створено Міністерство штучного інтелекту, цифрової економіки та віддаленої роботи, яке централізовано координує перехід усіх державних функцій в онлайн. Усі послуги — від видачі резидентської візи, відкриття бізнесу, оформлення нерухомості, до подачі в суд, шкільних записів, медичних довідок і навіть розлучень — здійснюються виключно онлайн. Не потрібно особисто ходити в жодну інстанцію.

Більше того, 90% держпослуг в Дубаї доступні 24/7 через один мобільний застосунок DubaiNow. І ніхто не виставляє тобі рахунок за кожен повторний шеринг чи копію. Це — логіка держави, яка служить, а не заробляє.

Держава — це сервіс. Не бізнес. Не корпорація. Не венчурний стартап. А сервіс. І якщо ми забуваємо про це — ми втрачаємо саму суть модерної держави.

«Дія» була символом того, що Україна може бути сучасною. І зараз дуже боляче бачити, як ця ініціатива розчиняється у спробах збирати кошти за кожну довідку.

І, вишенька на торті, вже почали говорити про IPO «Дії». І якщо хтось досі не розуміє, що це означає — пояснюю просто: IPO — це фактична приватизація державного сервісу, який обслуговує кожного українця. Це означає, що з моменту виходу на біржу головною метою "Держави у смартфоні під назвою Дія стане не зручність для громадянина, а прибуток для інвестора. Максимізація доходу — базовий принцип приватного акціонерного товариства. І держава, яка мала б гарантувати базові послуги кожному, перетвориться на гравця, який рахуватиме, скільки ще з тебе можна витиснути.

Можливо, настав час державним чиновникам згадати, що їх завдання — служити громадянам, а не перетворювати базові послуги на джерело додаткового прибутку. Тим паче, коли ці послуги фінансуються з податків, які сплачують громадяни.

Автор: Олексій Зіневич, засновник групи телекомунікаційних компаній Бест, громадський діяч; сторінка автора у Фейсбук

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

Підписка на канал

Новини партнерів

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]