Корсун: Приватність в інтернеті дала глобальну тріщину

|
Версия для печатиВерсия для печати

Важливі новини для усіх, хто користується хмарними сервісами Google Drive та iCloud. А це фактично усі користувачі Android та iOS, в які ці сервіси вбудовані за замовченням. І навіть не усі знають, шо ними користуються. Але менше з тим: розпочато процес всесвітнього контролю поліцейських служб за хмарними сервісами. Що призведе до безконтрольного доступу до даних користувачів.

Коротко суть історії: правоохоронні структури майже усіх країн Світу вже давно дратують оті ваші приватність з конфіденційністю. Бо не дозволяють повноцінно слідувати за громадянами без усіх тих нудних рішень суду. Шоб просто тиць кнопавку – і всі таємниці з телефону клієнта стають відомими «таваріщу майору».

Про це навіть керівниця Європолу публічно заявляла на міжнародній конференції.

І це не просто одна думка одного Європолу – так вважають практично усі «силовики».

І гасло у них для цього прекрасне: «боротьба зі злочинністю», ага.

Але абсолютна більшість користувачів у Світі так не вважають.

Точніше, не хочуть, щоб заради «боротьби зі злочинністю» їх позбавляли права на приватність – адже вони не злочинці.

А розуміючі потреби користувачів - світові техно-компанії намагаються їх задовольнити і чинять тихий спротив спробам копів дотягнутися до користувацьких даних.

Наприклад, просунуті месенджери вже давно пропонують наскрізне шифрування – безкоштовно та за замовченням.

А хмарні хостінги пропонують шифрувати резервні копії, які у них зберігаються.

Але «таваріщі майори» теж не припиняють тиску, постійно продовжуючи нити «це потрібно для боротьби зі злочинністю».

І ось нарешті з’явилася перша велика тріщина у нашому захисті: на вимогу Уряду Великої Британії, Apple вимикає для користувачів з цієї країни функцію Advanced Data Protection (ADP) для iCloud.

Ця функція автоматично шифрувала усі дані, які передавалися у хмару. Це означає, що усі бекапи британських користувачів в iCloud відтепер тепер будуть примусово зберігатися у незашифрованому вигляді. Щоб спецслужби чи поліція могли «у разі чого» передивитися збережені у хмарі фото, відео, нотатки, листування, контакти, історію дзвінків, тощо.

Тобто захист цих даних буде забезпечено лише системою безпеки iCloud.

А знаєте скільки було випадків зламів iCloud? Багато. Точну цифру навряд чи хтось скаже, але ймовірно, мова йде про тисячі: переважно через слабкі паролі та фішинг користувача. Я б порівняв захист iCloud із консьєржкою на вході до під’їзду, але про індивідуальну безпеку кожен мешканець має дбати сам.

Ладно, до судової та правоохоронної системи Британії довіра тамтешніх громадян доволі висока, і там уряд не слідкує за журналістами-розслідувачами. А цього не скажеш про інші країни, наприклад про Україну.

Але створений у the UK прецедент дуже швидко використають інші впливові держави. Наприклад, США. Яким буде дуже важко відмовити.

У Швеції просто зараз просувають законопроект, згідно якого месенджери Signal та WhatsApp будуть зобов’язані надавати уряду можливість читати зашифроване листування користувачів. У разі схвалення цього законопроекту, Signal вже пообіцяв залишити ринок Швеції.

А після Британії “підуть назустріч» іншим демократичним державам (5-9-14 Eyes).

А після того задовольнять усіх бажаючих «товаріщей майорів», у тому числі з тоталітарних автократій – шо вже там, згорів сарай – гори і хата.

З огляду на сумну вищезгадану перспективу, я б радив серйозним юзерам вже починати думати про збереження бекапів на сторонніх платних сервісах. Або на локальних зовнішніх дисках.

Або використовувати інші методи, не пов’язані із безкоштовними «хмарами» (себто чужими серверами).

В усіх випадках – обов’язково у зашифрованому вигляді. І з надійними унікальними паролями. Про це також я розказую на моєму курсі, до речі.

Світ змінюється, і не завжди у кращий бік. Як раніше – вже не буде.

Ми всі є свідками краху старого світу з його ідеалами та «цінностями».

Новий світ – жорстокий, прагматичний, безжальний. Де кожен сам за себе.

Уряди будуть збільшувати свій тиск на провайдерів щодо зменшення рівня приватності та конфіденційності в Інтернет, і ті будуть змушені виконувати вимоги.

Але попит на захищеність приватних даних буде залишатися стабільно високим, що сформує нові сервіси та нові пропозиції. І Світ знов буде змінюватися, адаптуючись під новий баланс сил.

Безкінечна боротьба протилежних сил. Третій Закон Ньютона.

Тому непогано було б вжити заходів на упередження.

Бо ніхто не захистить тебе у кіберпросторі краще, ніж ти сам.

Така вже вона селяві.

Автор: Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки. У 2000-2005 заступник керівника відділу боротьби з комп’ютерною злочинністю при Департаменті контррозвідки СБУ. Засновник та перший керівник CERT-UA. Колишній директор та співзасновник української кібер-компанії

На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Новини партнерів

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]