POLITICO: Польща - нова військова супердержава Європи

|
Версия для печатиВерсия для печати

На тлі російського вторгнення в Україну Варшава не покладається на союзників по НАТО, а сама безпрецедентно нарощує свою військову міць.

Варшава укладає великі угоди про купівлю зброї з Південною Кореєю, щоб встановити перевагу в континентальній Європі. Про це йдеться у статті POLITICO

Коли минулого тижня заблукала ракета впала в польському прикордонному містечку, вбивши двох людей, деякі європейські лідери хвилювалися і тим, як відреагує правий уряд Польщі, і ймовірністю того, що Росія наказала завдати удару.

Тривала недовіра Польщі до всього російського та глибока антипатія нинішнього уряду до Москви викликали занепокоєння від Брюсселя до Берліна, що Варшава може зробити щось необдумане. Однак замість втрати самовладання, Варшава залишалась стійкою, привівши свої збройні сили в бойову готовність, водночас зберігаючи порох сухим, доки не з’явилася ясність того, що сталося. Цей спокій був породжений простою реальністю, яка роками залишалась поза увагою більшості Європи: Польща має, можливо, найкращу армію в Європі. І вона буде лише зміцнюватись.

Параноя Польщі щодо Росії спонукала її уникати сприйняття, що конвенційна війна залишилася в минулому, більш притаманного більшій частині Європи. Натомість вона будує найпотужніші сухопутні сили в ЄС.

«Польська армія має бути настільки сильною, щоб її ніколи не доводилося використовувати на полі бою», – заявив прем’єр-міністр Матеуш Моравецький напередодні дня незалежності Польщі.

Ця зміна резонувала з незамінним союзником Польщі, США.

«Польща стала нашим найважливішим партнером в континентальній Європі», – сказав високопоставлений чиновник армії США в Європі, посилаючись на вирішальну роль, яку Польща відіграла в підтримці України і в зміцненні оборони НАТО в Балтії.

В той час як Німеччина, традиційно ключовий союзник Америки в регіоні, залишається ключовим логістичним хабом, нескінченні дебати Берліна щодо відродження своєї армії і відсутність стратегічної культури перешкоджають її ефективності як партнера, сказав чиновник. Поки Німеччина обговорює деталі того, що вона називає «Zeitenwende», або стратегічний переломний момент, спричинений вторгненням Росії в Україну, Польща вже робить значні інвестиції.

Варшава заявила, що підвищить цільові витрати на оборону з 2,4% ВВП до 5%. Тим часом Німеччина, яка минулого року витратила близько 1,5% ВВП на оборону, обговорює, чи зможе вона зберегти ціль НАТО у 2% після того, як вичерпає оборонний інвестиційний фонд в розмірі 100 млрд євро, затверджений на початку року.

Мазовецький м'яз

В липні міністр оборони Польщі Маріуш Блащак пообіцяв, що його країна матиме «найпотужніші сухопутні сили в Європі». Вони на шляху до цього. 

Польща вже має більше танків і гаубиць, ніж Німеччина, і збирається мати набагато більшу армію з чисельністю 300 000 військовослужбовців до 2035 року порівняно з нинішніми 170 000 в Німеччини. Сьогодні польська армія налічує близько 150 000 осіб, з яких 30 000 належать до нових сил територіальної оборони, створених в 2017 році. Це солдати вихідного дня, які проходять 16-денну підготовку, а потім курси підвищення кваліфікації. Спочатку ідея сприймалась як жарт, але успіх України з використанням мобільних сил, оснащених протитанковими і зенітними ракетами, додає ідеї сенсу.

На відміну від Німеччини, якій важко залучати нові війська, драйв Польщі щодо вербування вартий уваги.

«Поляки набагато позитивніше ставляться до своєї армії, ніж німці до своєї, тому що їм довелося боротися за свою свободу, – сказав Густав Ґрессель, колишній австрійський військовий офіцер і вчений з безпеки, який зараз працює в Європейській раді з міжнародних відносин. – У військових колах ніхто не ставить під сумнів якість польської армії».

Інше питання, однак, чи перетвориться військова міць Польщі на політичний вплив в Європі. Поки що цього не сталося, значною мірою тому, що центристські сили, які домінують в ЄС, не довіряють уряду Польщі, який контролюється націоналістичною партією «Право і справедливість» (PiS). Постійне перетягування каната між Варшавою і Брюсселем через те, що ЄС вважає нехтуванням урядом демократичних норм і верховенства права, завдало шкоди репутації країни у всьому блоці.

«Польща є в нижчій ваговій лізі, ніж мала б, через свої внутрішні конфлікти», – сказав Грессель, підкреслюючи внутрішню боротьбу, яка існує навіть у PiS щодо напряму розвитку країни і того, як далеко заходити в компромісах з Європою.

Єдине, з чим можуть погодитися примхливі політичні партії Польщі, це необхідність зміцнення армії. Хоча занепокоєння щодо Росії стимулювало цей поштовх, Варшава також стурбована надійністю Вашингтона. Проте, на відміну від більшості інших країн ЄС, їх хвилює не те, що Дональд Трамп повернеться на пост президента, а те, що він цього не зробить. Незважаючи на поглиблення співпраці між американськими і польськими військовими в допомозі Україні, нинішнє керівництво Польщі залишається недовірливим до президента Джо Байдена, який, будучи кандидатом, називав уряд країни «тоталітарним».

Зроблено в Кореї

Незважаючи на те, що Вашингтон привітав обіцянки Польщі щодо видатків на оборону, залишаються питання, чи справді Варшава їх виконає, а також розчарування через те, що країна звертається до Південної Кореї для деяких зі своїх найбільших закупівель.

Цієї весни Польща підписала угоду на 23 млрд злотих (4,9 млрд євро) на 250 танків Abrams із США – швидку заміну для 240 радянських танків, надісланих Україні. Її військово-повітряні сили оснащені американськими F-16, і в 2020 році Варшава підписала угоду на $4,6 млрд на 32 винищувачі F-35. Але фокус нещодавніх військових витрат є на Кореї, де вона підписала низку угод про купівлю танків, літаків та іншої зброї.

Поки що Польща замовила в Кореї озброєння на суму від $10 млрд до $12 млрд, сказав Маріуш Цільма, редактор і аналітик Nowa Technika Wojskowa, сайту новин та аналітики про військові технології. Угоди включають 180 танків K2 Black Panther, 200 гаубиць K9 Thunder, 48 легких штурмовиків FA-50 і 218 ракетних установок K239 Chunmoo.

Це тільки вживане спорядження. Апетит Польщі до нової зброї ще більший.

Доповнюючи негайні поставки, очікується, що до середини-кінця 2020-х корейці поставлять загалом 1000 танків K2 і 600 гаубиць K9.

«Жодна західна країна не прагне нарощувати свою армію так сильно і так швидко. Хто б не підписав угоди з продажу зброї з Польщею, він отримає десятиліття користі, тому що ви повинні обслуговувати і ремонтувати обладнання», – сказав Цільма.

Привабливість Кореї полягає в тому, що її військове обладнання, як правило, дешевше, ніж американські і європейські альтернативи, і вони можуть виробляти його в стислі терміни. Покупки, звичайно, є скалкою в оці для мрій президента Франції Еммануеля Макрона про «стратегічну автономію», в якій він уявляє собі Європу, здатну захистити себе за допомогою зброї внутрішнього (швидше за все, французького) виробництва. Але польські лідери не приховували, що тиск Європи на Польщу через суперечливі судові реформи та інші питання також відіграв свою роль у прийнятті рішень про закупівлю в Сеулі.

«Ми готові закуповувати зброю в інших країнах ЄС, але їм потрібно припинити війну проти Польщі, – заявив на початку місяця голова PiS Ярослав Качиньський. – Ми готові давати замовлення і гроші, але не в ситуації, коли нам кажуть, що в Польщі немає верховенства права».

Варшава замовила італійські гелікоптери Leonardo на 8 млрд злотих, але в угоді було передбачено, що вертольоти виготовлятимуть в Польщі.

Хоча ніхто не ставить під сумнів амбіційність польських витрат, дехто задається питанням про їх доцільність і політичні мотиви, що спонукають до цього. До 2035 року країна планує витратити 524 млрд злотих на армію.

«Добре, нам потрібні танки і гаубиці, але чи потрібно нам так багато зі стратегічної і оперативної точки зору? Немає ясності, чому міністерство раптом оголосило про всі ці угоди», – сказав генерал армії в відставці Станіслав Козей, колишній начальник Бюро національної безпеки Польщі, офісу президента.

Враховуючи важливість безпеки для електорату Польщі, багато хто підозрює, що PiS робить військові інвестиції з огляду на вибори наступного року, оскільки, згідно з опитуваннями, партія втрачає популярність. Якщо відбудеться зміна уряду, новий кабінет міністрів повинен буде поставити кілька жорстких питань щодо здатності Польщі фінансувати таку величезну військову експансію, сказав Козей. Незважаючи на те, що економіка Польщі в останні роки була стабільною, рівень запланованих військових витрат є безпрецедентним і неминуче спричинить навантаження на бюджет країни.

«Повинен бути баланс між військовими витратами і загальним економічним розвитком, – сказав Козей. – Якими б не були плани, їм краще пройти через аналіз того, якими будуть стратегічні умови безпеки Польщі після війни в Україні».

Тим часом Німеччина, здається, вітає нарощування військової міці Польщі, незважаючи на складні двосторонні відносини і неспокійну історію між країнами. Берлін розглядає Польщу як буфер, що відокремлює її від сфери впливу Росії. Чим більше танків і військ буде в Польщі, тим безпечніше почуватиметься Німеччина.

«В мене таке враження, що німці бачать наступний гамак», – сказав Грессель, маючи на увазі репутацію Берліна, який сидить і розслабляється, поки союзники, зокрема США, виконують важку оборонну роботу.

Фото: Міністерство оборони Польщі / Facebook

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У четвер дощитиме на Правобережжі, на півдні та на сході до +26°С
18:04
Випробування солідарністю - воно ще тільки чекає на Україну
17:31
Открытие компании в Эстонии и оформление иностранного банковского счета: что нужно знать
16:29
Кримінальні оборудки із землею: крім Сольського, підозру отримав його заступник
16:24
За межею розумного: у Буданова записали собі в заслуги арешт ФСБ заступника Шойгу
15:17
ВРП схвалила звільнення судді Тандира, який нетверезим збив на смерть нацгвардійця
15:10
Підривна діяльність: СБУ затримала настоятеля Святогірської лаври упц (мп)
14:05
З початком "великої війни" Полтавська облрада купила подарункові годинники на 1,5 млн гривень, ними нагороджують "кишенькових" депутатів, чиновників і прокурорів
12:51
Рада збільшила кількості прикордонників на 15 тисяч
12:04
Поліція та ДБР заробляють на криміналі: чому ніхто не може знайти виробників нелегальних сигарет

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]