Помер фізик Річард Гарвін – творець першої термоядерної бомби


Американський фізик Річард Гарвін помер 13 травня у своєму будинку у Скарсдейлі, штат Нью-Йорк. Йому було 97 років. Інформацію про смерть вченого підтвердив його син Томас, повідомила газета The New York Times у некролозі, випущеному 14 травня.
Гарвін відомий як один із творців водневої бомби нарівні з Едвардом Теллером та Станіславом Уламом, теоретиками бомби. Гарвін, ґрунтуючись на ідеях Теллера та Улама, розробив першу у світі термоядерну бомбу на початку 1950-х, коли йому було 23 роки. Тоді Гарвін працював викладачем у університеті Чикаго. Експериментальний пристрій під кодовою назвою «Іві Майк» вагою 82 тонни, який розробив Гарвін, випробували на атоле на Маршаллових островах Тихого океану 1 листопада 1952 року.
Вибух "Іві Майк". Corbis / Getty Images
Як зазначає The New York Times, роль Річарда Гарвіна у створенні першої водневої бомби залишалася практично невідомою протягом кількох десятиліть, оскільки розробку американських програм термоядерної зброї було засекречено. У 1981 році Едвард Теллер, ім'я якого міцно асоціювалося з бомбою, публічно заявив, що саме Гарвін зіграв вирішальну роль у її створенні.
Річард Гарвін говорив в інтерв'ю журналу Esquire у 1984 році, що «ніколи не відчував, що створення водневої бомби стало найважливішою справою у світі чи навіть у моєму житті на той час». Відповідаючи на питання про почуття провини, він сказав: «Я думаю, що світ був би кращим, якби воднева бомба ніколи не існувала. Але я знав, що бомби використовуватимуться для стримування».
Після успіху водневої бомби в 1952 році Гарвін залишив університет Чикаго і перейшов в компанію IBM, де пропрацював протягом сорока років, до виходу на пенсію в 1993 році. Його робота в IBM, як зазначає газета, «відіграла вирішальну роль у створенні магнітно-резонансної томографії, високошвидкісних лазерних принтерів, а пізніше моніторів із сенсорним екраном».
Водночас Гарвін продовжував працювати на американську владу, консультуючи уряд з питань національної оборони. Як експерт зі зброї масової поразки, він допомагав вибирати пріоритетні цілі в СРСР та керував дослідженнями з ведення війни з використанням підводних човнів з ядерною зброєю, літаків та систем супутникової розвідки та зв'язку. Більшість його роботи залишалася засекреченою. Гарвін виступав за ядерне стримування навіть СРСР і контроль над ядерними озброєннями.
Річард Гарвін був радником таких президентів, як Дуайт Ейзенхауер, Джон Кеннеді, Ліндон Джонсон, Річард Ніксон, Джиммі Картер та Білл Клінтон. До 2001 року він очолював Консультативну раду з контролю над озброєннями та нерозповсюдження Держдепартаменту США. Також він входив до американської комісії з оцінки загрози балістичних ракет.
Зображення вгорі: Річард Гарвін в офісі IBM. Фото: Trilok Fusion Media
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У неділю в Україні вдень +19..+25°C, зливи у центрі та півночі
- 18:04
- На Тернопільщині будують церкву московського патріархату під видом житлового будинку
- 16:07
- Олексій Бик: Ми вступаємо у найважчий період цієї війни
- 14:07
- Митрополита УПЦ МП засуджено за колабораційну діяльність на окупованих територіях
- 13:33
- Зеленський призначив Кравченка генпрокурором. Два попередніх були "кишеньковими"
- 12:10
- Попи упц (мп) викрали стародавні ікони з собору на Тернопільщині (ВІДЕО)
- 11:53
- В Україні одним Міндічем стало менше. На жаль, лише Міндічем
- 10:01
- Ворог просунувся біля Яблунівки, Новоукраїнки та Шевченка
- 08:00
- Володимир Горбулін: Про ядерну зброю, ракети та кінець війни
- 20:00
- У суботу дощі на заході на півночі України, вдень 18-23°С