Профанація: проєкт Шмигаля з сонячних панелей та насосів для багатоповерхівок виявився пілотним

|
Версия для печатиВерсия для печати

На тлі тривалих відключень електроенергії прем’єр -міністр Денис Шмигаль анонсував держпрограму з закупівлі систем автономного енерго- і теплопостачання для багатоквартирних будинків. На минулому тижні в ефірі телемарафону керівник уряду закликав українців "підштовхувати" свої ОСББ до участі у програмі. "У країні майже 40 тисяч ОСББ. Для них діє спеціальна програма "GreenДім", запущена Фондом енергоефективності. Уже отримали першу заявку з Дрогобича Львівської області. ОСББ встановлює сонячну електростанцію потужністю 36 кВт. Фонд енергоефективності безповоротно відшкодує 70% витрат", - говорив Шмигаль.

БізнесЦензор розбирався чи дійсно ця програма доступна для широкого кола мешканців багатоповерхівок, як вона функціонує і хто може взяти участь.

Енергодім

Перш за все, треба зазначити, що згаданий керівником уряду Денисом Шмигалем Фонд енергоефективності був створений попереднім урядом у 2018 році.

Станом на 2020 рік його уставний фонд складав 6,8 млрд грн, що мали піти на програму уряду з утеплення багатоквартирних будинків "ЕнергоДім" (заміну вікон, утеплення стін, комунікацій, встановлення теплового пункту тощо).

У 2019 році Олексій Гончарук, попередник Дениса Шмигаля на посаді, анонсував, що за один рік за програмою "ЕнергоДім" у десятьох містах утеплять тисячу багатоповерхівок.

Схема була така: спочатку за власний кошт ОСББ проводить програму з утеплення, або залучає місцеву владу, що в кооперації з банками, організовує ОСББ пільгове фінансування для старту робіт. Коли проєкт реалізований/ будинок утеплений, 70% витрачених на утеплення грошей ОСББ компенсується з Фонду енергоефективності.

Проте щось у цій схемі діяло не так, бо реальні результати урядової програми з утеплення лишаються дуже скромними.

Як зазначається у Зведеній таблиці на сайті установи, станом на сьоме червня 2024 року, тобто за роки після старту програми, повністю завершили роботи з утеплення лише 161 багатоповерхівки. Ще 484 будинки мають статус "в роботі".

GreenДім

Нова програма GreenДім, що була на днях анонсована Шмигалем, також працюватиме за аналогічною схемою пост-фінансування: вона частково компенсуватиме багатоквартирним будинкам закупівлю теплових насосів та сонячних електростанцій після введення їх в експлуатацію.

Як розповідав на конференції ОСББ та ЖБК в травні очільник Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк, після запуску обладнання на об’єкті учасник може отримати від Фонду 70% вартості теплових насосів для опалення/водопостачання та/або сонячної електростанції (СЕС) на безоплатній та безповоротній основі. Детально про умови програми можна прочитати тут.

Загалом сума гранту для одного учасника не може бути більшою за 1 млн грн на СЕС та 2 млн грн на теплові насоси. Окремий будинок може облаштовувати одночасно у себе і теплові насоси, і СЕС. В такому випадку максимальний обсяг гранту складатиме 3 млн грн.

Фонд береться також частково погасити витрати на енергетичний аудит будинку в обсязі не більше 15 тис грн. Його треба учаснику програми провести двічі: перед поданням заявки, коли енергофахівець буде обстежувати інженерні системи будинку, з’ясовувати чи доцільно встановлювати грантове обладнання, і яке саме краще встановлювати. А також після монтажу та запуску устаткування, коли енергоаудитор має підрахувати набуту будинком енергоефективність.

"Наприклад, якщо мова йде про сонячну електростанцію, то перше, що треба дослідити це надійність вашого даху, щоб він витримав навантаження обладнання, що буде встановлено на даху. Фахівець має бути інженер-проєктант чи інженер-консультант в області опору і стійкості конструкцій", - розказував Фаренюк на конференції, - "Якщо будинок має централізоване опалення має бути встановлено ІТП" (ред. індивідуальний тепловий пункт для автоматизованого регулювання теплоспоживання, що дозволяє скоротити витрати на опалення).

Для встановлення теплових насосів вимог до будинку ще більше. Будинок обов’язково має бути обладнаний ІТП, мати гідравлічне балансування системи опалення, замінені вікна та двері в місцях загального користування, теплоізоляцію трубопроводів, що потребують від мешканців попередньо суттєвих капіталовкладень.

Наприклад, станом на 2021 рік, за розрахунками USAID Проєкт енергетичної безпеки лише вартість встановлення ІТП для будинку на 150 квартир становила близько 600 тис грн, тобто 4 тис грн з однієї квартири, що навіть в умовах мирного часу в Україні було доступно далеко не усім співвласникам.

Власне такими загальними заходами з утеплення та енергозбереження, якими давно вже мали б опікуватись фахівці з енергоефективності мав займатися попередня програма Фонду - "Енергодім". Проте вона з початку повномасштабного вторгнення "заморозилась". А створений зараз GreenДім не передбачає фінансування інших робіт чи обладнання, що вже мусять бути у будинку, що зважився на установку СЕС або теплових насосів. Бо програма GreenДім лише про теплонасоси та СЕС.

"Треба розуміти, що це дуже комплексне коштовне рішення (ред.установка СЕС та теплонасосів). І мова йде про ОСББ, що пройшли певні етапи, замінили систему опалення, утеплили будинок. Тоді встановити сонячну панель буде комплексним рішенням, це буде така родзинка на торті для таких ОСББ. Але якщо у вас не реконструйована система опалення, ви поставите тепловий насос, він не буде віддавати ефективність", - говорить спеціаліст з енергетики Віталій Савич.

Технічний директор Фонду енергоефективності Дмитро Сирих зізнається, що GreenДім не є повноцінною програмою, це пілотний проєкт, який "обмежений в часі, обмежений фінансово". "Запустили, щоб зрозуміти ринок, наскільки встановлення сонячних панелей на дахах багатоквартирних будинків та теплових насосів могли б використовуватись", - розказав він в ефірі одеського 7-го телеканалу.

Наразі, за його оцінками, мова може йти не більше ніж про 30-40 будинків/проєктів.

Загалом у Фонді енергоефективності налічується близько 300 будинків, які починали запроваджувати комплексні заходи з енергоефективності і теоретично могли б подаватись на програму СЕС та теплонасосів.

Варто зазначити також, що гроші на реалізацію програм з енергозбереження Фонду в Бюджеті на 2024 рік не закладались. Тому поки незрозуміло, звідки Фонд буде брати кошти для компенсації витрат за анонсованою Шмигалем програмою тим небагатьом ОСББ та ЖБК, які наважаться приймати в ній участь.

Після того як припинила діяти програма "ЕнергоДім", у 2022-23 рр Фонд енергоефективності розпочинав програму "ВідновиДім", що стосувалася житла, постраждалого від окупаційних військ у Київській області.

За останнім звітом по проєкту "ВідновиДім", впродовж цих двох років, Фонд завершив 57 об’єктів, витратив 311 млн грн.

 

Фото з відкритих джерел

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]