Віталій Коломієць: Як Верховний Суд нищить Правосуддя

|
Версия для печатиВерсия для печати

Зруйнована інституція майже нездатна досягати Цілі. Цілі, яка всім нам коштує десятки млрд грн, цілком реальних грошей з наших кишень.

"Навіщо нам верховний суд? Для касації. Навіщо касація?

Касація (cassatio) була створена, щоб cкасовувати судові рішення, які порушують закони (ордонанси та едикти). Тобто завданням касації були забезпечення несуперечності судової практики та підтримка єдність норм із загальними законами. 

Це і є головна Ціль касації, а отже є змістом існування касаційного суду. 

Саме тому базова відмінність касації від апеляції полягає в тому, що в касації не досліджуються докази. В іншому випадку касація була б ще однією апеляцією, множачи суперечності суб'єктивних оцінок суддів про факти.

Забезпечення єдності права (рішень і законів) є ціллю існування і витрачання 1,95 млрд грн. (бюджет Верховного суду) бідної країни. В іншому випадку існування касації заради “форми” (штатних посад чи щоб приміщення не пустувало) невиправдано дорого для воюючої країни. 

Так само недоцільно державі тримати касаційний суд, судді якого вважають себе другою апеляцією, а свої суб'єктивні думки про факти вважають більш об'єктивними, ніж своїх колег з апеляції. 

Для досягнення дійсної Цілі касації існують і оплачуються інші інституції держави.

Так ВРУ (3 млрд/рік) приймає процесуальні кодекси, ВККС підбирає кадри, 

ВРП (352 млн/рік) карає тих, хто відхилився від Цілі.

Доцільністю (досягненням Цілі) ми виправдовуємо витрати. Хіба хлібороб витрачає зусилля на охорону та обробку землі, посів зерна, переслідуючи ціль не отримати нове зерно, а солому і лушпиння? Вчиняючи процес, заради процесу.

Виглядає, що для багатьох суддів Верховний суд існує як місце самоствердження та отримання доходу. 

Як мені здається, яскравим прикладом такого підходу - є рішення Верховного Суду від 13.12.23 в цілком банальній справі навіть не загального провадження.

Так в справі # 203/3184/20 Головуючий Д. Д. Луспеник, судді: І. Ю. Гулейков, Б. І. Гулько, Г. В. Коломієць, Р. А. Лідовець попри пряму заборону для касації оцінювати докази, прямо зазнають фрази на зразок: колегія суддів Верховного Суду вважає, що надані заявником докази не є безспірними доказами підтвердження факту постійного проживання…..Надані заявником докази оцінюються за правилами статті 89 ЦПК України і вони доводи заявника не доводять.” (https://reyestr.court.gov.ua/Review/115821804

Порушення цілком звичне для Верховного Суду, але таке порушення закону дає приклад сотням чи тисячам нових касаційних скарг, запускаючи нові й нові цикли непотрібних проваджень, витягуючи з бюджету чергові десятки мільйонів гривень.

Іронічно, що цю банальну справу про встановлення факту Верховний суд розглядав уже двічі, а людина так і не отримала правосуддя за багато років. 

А тим часом в цій та подібній до неї банальних справах ЄСПЛ змусить державу виплатити компенсацію за порушення права на справедливий суд. І знову нікому не буде до цього діла, бо ті судді Верховного суду вже вийдуть на пенсію і будуть отримувати від держави десь по 200 тис. грн пенсії за “тяжкі труди”, спостерігаючи натрудженим поглядом на нові спроби реформувати судову систему.

Українська держава вийшла із совка, але совок так і не вийшов з багатьох чиновників і суддів. Так само і багато суддів ВС вийшли з пострадянського апеляційного суду, але цей суд з них так і не вийшов. Вони тягнуть цю традицію попри намагання держави реформувати правосуддя під стандарти верховенства права.

Дуже рідко карають суддів ВС (бо це ж вже “люди зі статусом”), а за такі порушення процесу в таких банальних справах - майже ніколи, хоча саме такі порушення роз'їдають цю інституцію гірше корупції. 

А зруйнована інституція майже нездатна досягати Цілі. Цілі, яка всім нам коштує десятки млрд грн, цілком реальних грошей з наших кишень.

Автор: Віталій Коломієць, адвокат

(Джерело).

Фото: пресслужба ВС

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]