«Волга-Днєпр»: крила Путіна, які треба обрізати

|
Версия для печатиВерсия для печати

Група компаній «Волга-Днєпр», без перебільшень, — крила путінського режиму. І вони продовжують літати на другому році повномасштабної війни, бо на всі 24 компанії групи санкції наклала тільки Україна, на три з 24 — Канада, і все... на цьому санкції скінчилися, а робота головного злочинного авіаперевізника триває. Нижче йтиметься про авіатранспортну інфраструктуру, маршрути та цілі польотів одіозної компанії. Ми у Trap Aggressor дуже сподіваємося, що полегшимо роботу фахівцям із санкційних обмежень США, Великої Британії, Німеччини, Нідерландів, Ірландії та Люксембургу, в яких досі працюють представництва перевізника.

Про це пише Олександр Лємєнов, голова правління StateWatch, у своїй статті у виданні ZN.UA.

Група компаній «Волга-Днєпр» — авіаційна холдингова компанія зі штаб-квартирою в Московській області. Основний вид їхньої діяльності — чартерні вантажні перевезення на важких транспортних літаках, зокрема на Ан-124-100 «Руслан» та Іл-76ТД-90ВД. Співвласниками холдингу є російські бізнесмени Алексєй Ісайкін і Сєргєй Шклянік. Так, 2022 року через міжнародні санкції бізнесмени передали управління деяких компаній холдингу топ-менеджменту, але це мало що змінило.

Алєксєй Ісайкін ще у 1991 році був головою правління компанії, яка вже тоді возила військові вантажі та працювала з російським оборонним міністерством. Тож не дивно, що саме цю компанію було обрано для сенситивних військових перевезень РФ в останні роки. Окрім попередньої співпраці з російськими військовими з 90-років минулого століття, вибір на «Волга-Днєпр» припадав і через те, що парк літаків Ан-124-100 «Руслан» авіакомпанії є новішим, ніж транспортні літаки військово-повітряних сил Росії. Компанія має на балансі повітряні судна, збудовані на зламі цього сторіччя (наприкінці 90-х — на початку 2000-х), тож ця суто технічна перевага теж відіграла свою роль.

Після закриття повітряного простору для російських літаків на початку повномасштабного вторгнення чотири літаки «Волга-Днєпр» були заблоковані в аеропортах країн так званої санкційної коаліції. (Один Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82078) затримали в міжнародному аеропорту Торонто; наразі канадська влада розпочала процес конфіскації на користь України. Три літаки Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82043, RA-82045 і RA-82046) зупинили в німецькому аеропорту Лейпциг/Галле.)

Що важливо, українська Феміда теж не пасла задніх. 21 березня 2022 року Святошинський районний суд міста Києва наклав арешт на 12 літаків Ан-124-100 «Руслан» вищезгаданої авіакомпанії. А вже 29 серпня 2023 року Вищий антикорупційний суд України застосував санкції загалом до Групи компаній «Волга-Днєпр» у вигляді конфіскації активів, а саме — шести авіаційних двигунів Д-18Т.

Однак загалом санкційних обмежень наразі недостатньо, щоб зупинити роботу компанії.

Чи є підстави для санкцій? Безперечно.

Співпраця з підприємствами ВПК РФ

Протягом певного періоду часу, включаючи «до повномасштабки», за даними бази російських тендерів, а також за інформацією з наших джерел, «Волга-Днєпр» виконувала російські державні контракти для уряду РФ та її збройних сил. Компанія глибоко інтегрована у логістичні процеси російської воєнної машини. Зокрема, у 2016–2017 роках нею було укладено чотири контракти на виконання чартерних рейсів для потреб «81 бронетанкового ремонтного заводу», у тому числі у двох випадках з використанням літаків Ан-124-100 «Руслан».

Другий випадок: 2017 року «Авіакомпанія «Волга-Днєпр» і Державна авіакомпанія «223-й льотний загін» підписали договір на обслуговування рейсу за маршрутом Чкаловський — Душанбе (Таджикистан) — Самара — Чкаловський (РФ) на літаку Ту-134. До слова, Чкаловський є базовим аеропортом 223-го льотного загону, розташованого поблизу Москви.

Третій: 2017 року «Авіакомпанія «Волга-Днєпр» і Корпорація «ВНІІЕМ» уклали договір фрахтування з метою виконання державного оборонного замовлення групи компаній «Роскосмос». Нагадаємо, що «Роскосмос» об’єднує десятки військових підприємств РФ.

Четвертий: 2015 року ФНВЦ «НВО «МАРС» і «Авіакомпанія «Волга-Днєпр» уклали договір на перевезення вантажів, зокрема систем управління кораблями, на Амурський суднобудівний завод і суднобудівний завод «Північна верф», що перебувають під санкціями.

П’ятий: 2017 року НВО «Енергомаш» та авіакомпанія «Волга-Днєпр» підписали угоду на авіаперевезення двигунів РД-181. До слова, НВО «Енергомаш» якраз і входить до складу санкціонованого «Роскосмосу».

Шостий: 2017 року РКК «Прогрес» та авіакомпанія «Волга-Днєпр» підписали угоду про вантажні авіаперевезення. Саме РКК «Прогрес» розробляє космічні апарати, комплекси та системи, а ракети і супутники, розроблені цією російською держструктурою, використовуються російськими військовими для вторгнення в Україну.

Сьомий: 2015 року суднобудівний завод «Вимпел» та авіакомпанія «Волга-Днєпр» підписали контракти на авіаперевезення військових катерів літаками Ан-124-100. Зазначений суднобудівний завод спеціалізується на виробництві середньо- та малотоннажних морських і річкових суден та катерів військового та цивільного призначення.

Восьмий випадок: 2018 року «Авіакомпанія «Волга-Днєпр» і «Російські космічні системи» підписали два контракти на чартерні перевезення. Своєю чергою вже цей контрагент з ракетно-космічної галузі спеціалізується на розробці, виробництві та експлуатації космічних інформаційних систем, входить до складу концерну «Роскосмос». Думаю, глобальна навігаційна супутникова система ГЛОНАСС, що використовується у війні проти Україні, вже всім відома на рівні із системою GPS.

Транспортування військової продукції після початку повномасштабного вторгнення

Зрозуміло, що після початку повномасштабного вторгнення, внаслідок санкційних обмежень, зросла необхідність в авіаперевезеннях товарів військового та подвійного призначення. Саме тому вище військово-політичне керівництво РФ знову залучило Групу компаній «Волга-Днєпр» з метою обходу санкцій і контрабандного ввезення відповідних «товарів» на територію Росії.

Зокрема, за наявною інформацією, наприкінці 2022 року літаки Ан-124-100 «Руслан» авіакомпанії «Волга-Днєпр» перевозили військові літаки повітряно-космічних сил РФ, зокрема винищувачі Су-30, які проходили капітальний ремонт на 558-му ремонтному підприємстві на білоруському аеродромі Барановичі.

Не менш красномовними є і такі випадки. Зокрема, під час польотів літака «Волга-Днєпр» над територією Казахстану для приховування місця призначення було вимкнено систему радіомовного автоматичного залежного спостереження (ADS-B), що з огляду на напрямок руху дає підстави вважати, що польоти здійснювалися до країн, які надають приховану військову допомогу РФ або через які закуповуються товари подвійного призначення, необхідні для виробництва військової техніки та літаків, у тому числі до Ірану і Сирії.

25 липня 2022 року літак компанії Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82079) виконував рейс із Красноярська (Росія) також із вимкненою ADS-B, а вже 27 липня, не змінюючи траєкторії польоту, вилетів у зворотному напрямку і лише в Казахстані увімкнув ADS-B. Куди ж вони, цікаво, літали? Китай? Північна Корея?

Ще один вкрай цікавий політ відбувся 30 січня 2023 року — літак Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82047) виконував рейс із Красноярська (Росія) у невідомому напрямку. Траєкторія польоту може вказувати на те, що літак прямував до Ірану або Сирії. Наступного дня траєкторія польоту зазначеного літака не змінилася під час зворотного польоту до Красноярська. Над територією Казахстану ADS-B було знову увімкнено. Граються з цим «транспондером», як хочуть, фактично не тільки порушуючи загальноприйняті правила авіасполучення, а й ставлячи під ризик літаки інших країн.

Відповідно, такі рейси могли перевозити російську зброю чи особовий склад із Сирії. Також припускаємо, що таким чином могли перевозити сирійських найманців, завербованих Росією для війни проти України. Своєю чергою вантаж із того ж таки Ірану міг включати БПЛА Shahed-136/131, якими постійно атакують територію України, а також БПЛА Mojaher та артилерійські боєприпаси, яких не вистачає російським збройним силам для окупації України.

Доставка електроніки з «дружніх» країн

Після початку повномасштабного вторгнення літаки компанії (зокрема б/н RA-82044, RA-82047, RA-82074, RA-82077, RA-82079, RA82081) значно збільшили кількість рейсів до так званих дружніх до Росії країн, у тому числі до Китаю і В'єтнаму. За нашими даними, перевезення стосувалися підсанкційних товарів і продукції військового призначення.

Чому саме туди літали? Відповідь проста, адже там навіть зареєстровані представництва цієї приватної контори. Тепер наведемо окремі факти причетності «Волга-Днєпр» до перевезення санкційних товарів. Наприклад, 1 квітня 2022 року на виконання доручення президента РФ уряд Москви та «Волга-Днєпр» підписали угоду про співпрацю щодо регулярних вантажних авіаперевезень між російською столицею та містами «дружніх» до Росії країн — Китаю, Індії, Туреччини, ОАЕ, Азербайджану, Пакистану і В'єтнаму. Ці країни використовуються Росією для постачання товарів в обхід санкцій. Не дивно, що керівництво Москви спільно з російським урядом сприяло оперативному отриманню необхідних дозволів на міжнародні перельоти і митне оформлення товарів. Як наслідок, тільки до вересня 2022 року літаки «Волга-Днєпр» перевезли близько чотирьох тисяч тонн вантажів.

За місяць, у травні 2022-го, літак Іл-76ТД авіакомпанії «Волга-Днєпр» (б/н RA-76952) здійснив рейс з аеропорту Нойбай (Ханой, В'єтнам) до російського міста Барнаул. За наявною інформацією з наших джерел, вантаж належав до категорії електротоварів та електротехнічних виробів і містив продукцію компанії King Pai Technology Co. LTD, яка спеціалізується на постачанні електронних компонентів, зокрема мікросхем, кварцових генераторів, твердотільних реле, друкованих плат. Зазначеним рейсом до Росії було відправлено велику партію електронної продукції, в тому числі виробництва США, Нідерландів і Швейцарії. Хто там казав, що санкційні обмеження поширюються на всіх? Ледь не забув, китайська компанія King Pai Technology Co. LTD підпадає під санкції США за постачання продукції для російського військово-промислового комплексу, в тому числі для ТОВ «Радіоавтоматика». Продукція останнього застосовується під час виробництва систем наведення крилатих ракет.

Ще один рейс, тепер уже літака Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA82081), відбувся на початку вересня 2022 року з аеропорту Нойбай (Ханой, В’єтнам) до російського міста Улан-Уде. Везли електронні компоненти американського виробництва. Як зазначають обізнані джерела, у присутності військових представників В'єтнаму на борт літака було завантажено сім палет зі специфічною продукцією.

Уже цього року рейсами літаків «Волга-Днєпр» виконувалися польоти за маршрутом Ульяновськ—Шеньчжень (провінція Гуандун) і Москва—Шеньчжень (провінція Гуандун). Цілком імовірно, це пов'язано зі зростаючою зацікавленістю Росії у співпраці з китайськими заводами з виробництва електроніки, зосередженими в провінції Гуандун. Основними замовниками були компанії, що займаються виробництвом зброї, — «Ростех», холдинг «Роселектроника», ТОВ «ОДК» (ZALA Aero) та Особлива економічна зона «Алабуга» (Татарстан), де зосереджено виробництво БПЛА «Шахед-136».

Узагальнену інформацію про участь літаків групи компаній «Волга-Днєпр» у здійсненні інших рейсів можна побачити на інфографіці 1, наведеній нижче. Що цікаво, там є маршрути в інтересах не тільки збройних сил РФ, а й ПВК «Вагнер».

Польоти в Сербію, Китай, ОАЕ: кожен раз «по своє»

27 березня 2022 року літак Ан-124-100 «Руслан» (RA-82074) перевіз 85 тонн авіаційного обладнання з Дубая (ОАЕ) до Москви. Серед вантажу були компоненти для авіаційних двигунів, агрегати, носові гвинти, двигун PW901A (Boeing).

У період з 10 по 19 липня 2022 року літак Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82077) перебував у Йоганнесбурзі (ПАР). Посольство РФ пояснило цей політ як доставку вантажу на міжнародну виставку AAD-2022 в інтересах підприємств російського оборонно-промислового комплексу. Та оскільки на згаданій виставці Росія використовувала лише маломасштабні зразки техніки, припускаємо, що цей літак був завантажений до 40 тонн військового вантажу виробництва корпорації Denel. Після ПАР дальність польоту літака зменшилася з 8 тис. км до 4 тис., що відповідає його завантаженню від 80 до 120 тонн.

Найімовірніше, літак був завантажений компонентами боєприпасів і вибухових речовин, які зберігалися на складах південно-африканської компанії Denel і підлягали утилізації.

З огляду на те, що постачальник авіаційного палива British Petroleum відмовив російському літаку в дозаправці під час його перебування в міжнародному аеропорту Йоганнесбурга, а також на значний політичний резонанс у ПАР, подальші подібні польоти було заблоковано. Показово, що у відповідь на це компанія British Petroleum була відсторонена від обслуговування міжнародних аеропортів ПАР, а російські літаки почали обслуговуватися на військових аеродромах країни. Шикарний вихід із надто непростої геополітичної ситуації.

23 і 24 жовтня 2022 року літаком Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82081) було здійснено перевезення санкційного вантажу за маршрутом Аль-Мактум (Дубай, ОАЕ) — Звартноц (Єреван, Вірменія) — Шереметьєво (Москва, РФ) загальною вагою 69 тонн, а саме: бурового обладнання, зарядних станцій, ноутбуків, материнських плат, блоків живлення та іншого.

Цікаво, що 2023 року «Волга-Днєпр» відновила перевезення небезпечних вантажів і має дозвіл на перевезення вантажів будь-якого класу небезпеки з Китаю до Росії. У вересні та жовтні того ж таки 2023-го літаки авіакомпанії виконали кілька рейсів із Китаю, в тому числі зі спеціальними вантажами.

Не менш цікавими були рейси заблокованих у Німеччині та Канаді літаків «Волга-Днєпр». Вони виконувалися на замовлення «Рособоронекспорту» й уряду РФ до країн Африки, де в цей період діяла ПВК «Вагнер», та до інших країн, де Росія мала військове партнерство та геополітичні інтереси.

Так, літак Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82043), який зараз заблокований у Німеччині, 12 грудня 2011 року доставив два вертольоти Мі-35М до Баку (Азербайджан) для Державної прикордонної служби Азербайджану. Пояснюємо, що у вересні 2010 року азербайджанська сторона підписала контракт з «Рособоронекспортом» на поставку 24 вертольотів Мі-35М виробництва «Вертольотів Росії». А 12 травня 2016-го цей же літак доставив чотири вертольоти Мі-35П до Луанди (Республіка Ангола) із Чити (РФ), де вертольоти перебували на ремонті на «810 авіаремонтному заводі».

4 жовтня 2017 року Ан-124-100 «Руслан» із бортовим номером RA-82045, який також заблокований у Німеччині, доставив п’ять винищувачів МіГ-29 до Сербії. Третій заблокований у Німеччині «Руслан» з бортовим номером RA-82046 у 2015 році доставляв два винищувачі Су-27 СК, що перебувають на балансі військово-повітряних сил Індонезії. Ці два бойові літаки ремонтували в РФ.

Ан-124-100 «Руслан» (б/н RA-82078), який зараз заблокований у Канаді, виконував рейси, що можуть бути пов'язані з ПВК «Вагнер», і перевозив, припускаємо, російську зброю. У 2018–2021 роках ним було здійснено перельоти з Німеччини до Малі, з Франції до Буркіна-Фасо та Нігеру. Також із Греції були перельоти до Джибуті та Нігеру, з Португалії до Ефіопії, з Мозамбіку до ПАР, з Кенії до Танзанії, з Малаві до Кот-д’Івуару, з Іспанії до Буркіна-Фасо та з ОАЕ до Єгипту.

Як бачимо, географія авіаперевезень підконтрольних Групі компаній «Волга-Днєпр» літаків вражає. Тому всю авіатранспортну інфраструктуру та маршрути, якими слідували літаки компанії «Волга-Днєпр», має бути верифіковано уповноваженими органами України та наших західних партнерів з метою санкціонування зазначеної приватної групи компаній.

І бажана ретельність перевірки. Адже, наприклад, компанія Aircraft Maintenance and Engineering Service GmbH, м’яко кажучи, пов’язана з «Волга-Днєпр». До квітня 2015 року Aircraft Maintenance and Engineering Service GmbH була відома як Volga-Dnepr Technics Gmbh. Основні виробничі потужності компанії розташовані в аеропорту Лейпцига та у Франкфурті-на-Майні, де розміщена лінійна станція технічного обслуговування. У Лейпцигу компанія виконувала технічне обслуговування в ангарному комплексі аеропорту Лейпциг/Галле для літаків Boeing 747, Boeing 737CL і Boeing 777, а також технічне обслуговування літаків Ан-124-100 «Руслан» та Іл-76.

Серед іншого компанія здійснювала технічне обслуговування та ремонт літаків російської транспортної авіакомпанії Airbridge Cargo LLC (під санкціями Канади та України), яка теж входить до складу Групи компаній «Волга-Днєпр». Що цікаво, відповідно до інформації, опублікованої на офіційному сайті, компанія має в своєму розпорядженні 18 повітряних суден, у тому числі чотири літаки Boeing 747-400ERF, 13 літаків Boeing 747-8F і один Boeing 777 F.

Наостанок, задля спрощення роботи органів «санкційної» влади, перелічимо юридичних осіб (див. інфографіку 2), які входять до вищезгаданої групи. Зверніть увагу, яка кількість із них під санкціями, а яка поза ними. Зауважте також і юрисдикції їхньої реєстрації. А потім міцно задумайтесь і над реальною ефективністю санкційних обмежень, і над темпами, якими наші партнери ці обмеження впроваджують.

Минає другий рік повномасштабної війни.

Фото вгорі: Getty Images

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

20:00
У вівторок в Україні майже без опадів, вдень +24-29°С
18:05
Марина Данилюк-Ярмолаєв: Російська мова та русифікація
17:16
Ірину Фаріон поховали у Львові на Личаківському цвинтарі
16:08
Марія Очеретяна: Дороге задоволення - українські паспорти тепер видаватимуть по-новому
16:04
В окупованому Криму зруйнували останню українську церкву - в цей час Верховна Рада захищає московську церкву в Україні від українців
15:02
Банки вже видають безвідсоткові кредити на сонячні станції та вітряки для громадян, – Мінекономіки
14:39
Похорон Ірини Фаріон у Львові: мовознавицю в останню путь проводжають люди зі всієї України. "Українська" влада похорон ігнорує (ТРАНСЛЯЦІЯ)
12:36
Відомий ресторатор Владіміров виїжджав на відпочинок як волонтер, а фірма матері його друга виграє тендери в Києві
10:01
Юрій Бутусов: Чому генерали ухиляються від відповідальності
09:01
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті та втрати ворога на 22 липня

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]