Чому між днем виборів президента США і днем інавгурації проходить так багато часу

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 У багатьох демократичних країнах обрані лідери незабаром після виборів приступають до виконання своїх обов’язків. У США перехідний період займає одинадцять тижнів.

Може здатися, що цей процес протікає повільно, але все ж він займає менше часу, ніж чотиримісячний строк, який був спочатку відведений Конституцією США на передачу влади чинним президентом новообраному.

Історична довідка

Термін передачі президентських повноважень був встановлений ще в XVIII столітті та тривав з листопада по березень: в ті часи поширення інформації, як і переміщення людей, не було таким швидким процесом як зараз. На відміну від багатьох парламентських демократій, в яких членів уряду часто призначають з парламенту, і які проживають в основному в столиці, американські політики розосереджені по всій величезній країні.

Однак, важкі часи періоду Великої депресії в США переконали лідерів в тому, що приводити новообраного президента до присяги слід швидше, і початковий чотиримісячний термін був скорочений до трьох місяців. (Термін “кульгава качка” стосується посадової особи, наступника якого вже було обрано. У політичному плані позиції такої посадової особи явно слабкіші).

Затверджена в 1933 році 20-а поправка до Конституції США встановила нову дату інавгурації президента — 20 січня. Дата виборів, які проходять в перші дні листопада, залишилася без змін.

«Щоб зібрати Кабінет та вищих урядових посадових осіб, потрібен час, — каже Джефрі Енджел, директор Центру історії президентства в Південному методистському університеті. — Щоразу, коли приходить нова президентська адміністрація, на «торт» потрібно нанести «глазур». «Торт» — це постійні службовці-бюрократи, «глазур» — нові призначенці й члени Кабінету. Відомо, що будь-якому пекареві, глазур можна нанести й за пів хвилини, але в такому випадку торт навряд чи буде виглядати привабливо».

Image for posthttps://miro.medium.com/max/552/0*eWOhJTYp0W-9ko4-.jpg 552w, https://miro.medium.com/max/640/0*eWOhJTYp0W-9ko4-.jpg 640w, https://miro.medium.com/max/700/0*eWOhJTYp0W-9ko4-.jpg 700w" sizes="700px" />

Сцена відвідування Джорджем Вашингтоном в 1789 році міста Трентон в штаті Нью-Джерсі на шляху до церемонії інавгурації першого президента США (© Alamy)

Унікальні особливості американської демократії

Інша причина встановлення тримісячного терміну перехідного періоду — в тому, що на відміну від деяких інших країн, в яких партія-переможець визначається безпосередньо за результатами виборів, в США президент офіційно обирається Колегією вибірників, і це відбувається через кілька тижнів після виборів. Отже, новий президент не може вступити на посаду негайно. Однак він отримує необхідне фінансування для діяльності в перехідний період і для нього проводяться інформаційні брифінги.

Самі ж американці, на думку професора Університету штату Флорида Елізабет Голдсміт, ставляться до перехідного періоду з розумінням, тим більше, що він припадає на традиційний святковий сезон, коли відзначаються День подяки, Різдво, Ханука та інші зимові свята.

Особливість США і в тому, що президент одночасно є очільником держави та уряду. (Наприклад, якби в Великобританії поєднувалися посади Прем’єр-міністра і Королеви).

Якою б неквапливою не здавалася передача влади, 20 січня в самому Білому домі все відбувається настільки швидко, що є необхідність організовувати спеціальні «тактичні» групи співробітників. Чинний президент зазвичай залишає Білий дім перед інавгурацією, а вже через кілька годин в нього прибуває новий президент з сотнями своїх службовців. Елізабет Голдсміт каже: «До цього часу прийняти їх повністю готові всі 132 кімнати Білого дому. Як кажуть, ліжка перестелені, зубні щітки розставлені. У цей день дуже багато чого відбувається за лаштунками».

Джерело:  U.S. Embassy Kyiv


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Последние новости

15:06
"Народ вимагав реформ під час Революції Гідності, час керівництву України виконувати обіцянки" - заява посольств США і ЄС
14:21
Хроніка ООС на 16 червня: бойових втрат немає, обставини смерті одного бійця з’ясовують
14:01
"Ми не здамося, підемо до кінця" - Зеленський заявив, що в Росії відпрацьовують варіанти захоплення Києва
13:15
ЄС затвердив символічні санкції проти режиму Лукашенка за примусову посадку літака Ryanair
12:46
Фракція "Голос" розпалася, 10 депутатів створили окрему групу
11:11
Суддя відмовляється слухати справу проти беркутівця, бо її зятю повідомили підозру
10:25
Українці вважають, що в судах перемагає той, у кого більше грошей та впливу
09:28
Мовний омбудсмен: «Продовжується цинічна масова атака на українську мову»
08:47
Евро-2020: німці забили самі собі, а португальці розгромили угорців за 8 хвилин
20:00
Дощі залишать Україну до кінця тижня, прийде спека (МАПА)

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  [email protected]