Після удару російських загарбникыв по Сумах ЄС наголосив: 17-й пакет санкцій проти РФ на підході

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото: Alexandros MICHAILIDIS/European Union

 Міністри закордонних справ країн ЄС різко засудили російську ракетну атаку на Суми в церковне свято Вербної неділі 13 квітня, внаслідок якої було вбито й поранено десятки мирних жителів. Тема України була першою на порядку денному Ради Європейського Союзу із закордонних справ у Люксембурзі в понеділок, 14 квітня.

Глава МЗС України Андрій Сибіга спілкувався з колегами по відеозв'язку, зазначає  DW.

"Росія вбиває мирних жителів і вбиває їх дорогою до церкви", - констатувала перед засіданням міністерка закордонних справ Латвії Байба Браже, нагадавши, що цими днями також святкується іудейське свято Песах. "Тож росіяни знали, що робили, і неможливо назвати це помилкою", - переконана вона.

Помилка Росії полягає в тому, що вона напала на Україну, вважає верховна представниця ЄС із закордонних справ Кая Каллас. "Вона не може перемогти в Україні, бо воля українського народу не зламана. І не тільки європейські, а й багато інших країн підтримають Україну", - сказала вона, висловивши сподівання, що "тепер усім стало зрозуміло", що це Росія скоює вбивства і саме на неї необхідно натиснути.

Балістичні ракети, які російські війська застосували проти мирних жителів у Сумах, були оснащені касетними боєприпасами, підкреслив глава МЗС Литви Кястутіс Будріс. "Це військовий злочин за визначенням, а також приниження всіх, хто докладає дипломатичних зусиль у цій війні, аби домогтися хоча б припинення вогню заради початку переговорів", - сказав він журналістам.

Його французький колега за посадою Жан-Ноель Барро, заявив, що минулими вихідними "жах в Україні досяг нового рівня". За його словами, президент РФ Володимир Путін знущається над цивільним населенням України, і його необхідно змусити припинити війну.

Путін має намір продовжувати знищувати Україну, а жахливий удар по Сумах - тому підтвердження, підкреслила міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок (Annalena Baerbock). За її словами, висновок із цього може бути тільки один: "Кожен, хто хоче миру, повинен захищати і підтримувати Україну, тому посилення оборони й підтримки України - це політика миру". Забезпечити мир у Європі можливо тільки спільними зусиллями, вважає Бербок.

Глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен зазначила, що російські війська вдарили по Сумах через кілька годин після того, як спецпредставник президента США Стівен Віткофф зустрівся в Санкт-Петербурзі з Путіним. "Росія демонструє повну зневагу до мирного процесу і відсутність поваги до людського життя", - сказала вона.

ЄС має намір посилити тиск на Росію

У зв'язку з цим міністри закордонних справ зійшлися на думці, що головний спосіб чинити тиск на Москву - це посилення санкцій. Новий, сімнадцятий пакет обмежувальних заходів ЄС проти Росії має бути підготовлено на наступній Раді ЄС із закордонних справ 20 травня, повідомила Кая Каллас на підсумковій пресконференції 14 квітня в Люксембурзі. У Брюсселі не відкидають, що тоді ж, у травні, його може бути й ухвалено, проте визначеності в цьому питанні поки що немає.

За словами Каллас, одним з елементів нового пакета будуть додаткові санкції проти тіньового флоту РФ. За посилення санкцій публічно виступають багато країн ЄС, зокрема Франція, Фінляндія, Швеція, а Литва запропонувала додати до нового пакета ембарго на російський СПГ, санкції проти "Росатома" і внести до чорного списку нові особи, щоб отримати більше важелів тиску на Путіна для припинення війни в Україні.

Однак одразу після засідання міністрів закордонних справ глава МЗС Угорщини Петер Сійярто на пресконференції для національних ЗМІ заявив, що його країна категорично проти санкцій на імпорт російських енергоносіїв.

Санкції проти нафти і газу з Росії - найефективніші, але Євросоюзу потрібна єдність у цьому питанні, тому дискусії тривають, повідомила Каллас: "Ми повинні зібрати якомога потужніший пакет, сподіваюся, також з нашими міжнародними партнерами". Багато міністрів висловили сподівання, що США приєднаються до ЄС у нових санкціях заради припинення бойових дій в Україні. 

Кая Каллас: Одним з елементів нового пакета будуть додаткові санкції проти тіньового флоту РФ Фото: Alexandros MICHAILIDIS/European Union

Кая Каллас: Одним з елементів нового пакета будуть додаткові санкції проти тіньового флоту РФ Фото: Alexandros MICHAILIDIS/European Union

"Санкції - це гостра зброя. Вони завдають величезної економічної шкоди Росії, інакше Росія не докладала б таких зусиль, щоб домогтися їхнього скасування", - сказала журналістам глава МЗС Австрії Беате Майнл-Райзінґер (Beate Meinl-Reisinger).

Європейці розширюють військову допомогу Україні

Паралельно з посиленням тиску на Росію Євросоюз та інші країни в Європі мають намір посилювати підтримку України. За словами Каллас, із запланованих двох мільйонів боєприпасів для України вже вдалося зібрати дві третини. У цій ініціативі бере участь і Норвегія, яка не входить до ЄС, і союзники продовжують шукати решту коштів.

Крім цього, держави Європи вже зобов'язалися виділити у 2025 році Києву військової допомоги на 23 млрд євро. Для порівняння, у 2023 році ця сума становила 20 млрд, а разом із військовою допомогою США - 40 млрд євро.

Відкриття першого блоку переговорів про членство в ЄС

Україну потрібно підтримати, призначивши конкретну дату її вступу до Євросоюзу, впевнений міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс. Він вважає, що це могло б бути 1 січня 2030 року, тобто менш ніж через п'ять років. Такий термін означає щільний графік переговорів, проте досі ЄС не відкрив жодного переговорного блоку з Україною, оскільки цей крок ветує Будапешт. "І проблема не в Україні", - наголосив міністр. Він закликав колег подолати цю перешкоду, оскільки це питання має вирішальне значення для безпеки Європи.

У зв'язку з цим міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський повідомив, що знову звернувся до Угорщини з проханням розблокувати 7 млрд євро з Європейського фонду миру, а також припинити перешкоджати відкриттю першого переговорного блоку про вступ України до ЄС, але "все як об стіну горох". В Угорщини "немає такої моральної ясності", як у решти країн Євросоюзу, попри кричущі удари Москви по Сумах і Кривому Розі, заявив глава МЗС Польщі, яка головує цього півріччя в Раді ЄС.

Переговори - не "концерт на замовлення"

Сікорський також очікує реакції США на криваві удари Росії по мирних українських містах: "Міністр Рубіо на зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО чітко сказав, що Сполучені Штати не будуть вічно чекати, поки Путін погодиться на припинення вогню". Польський міністр нагадав, що США зробили багато чого, "аби полегшити Путіну ухвалення такого рішення": голосували разом із РФ у Радбезі ООН, вийшли з групи розслідування злочину агресії в Україні, зупиняли обмін розвідданими та постачання зброї в Україну.

"А розмова двох лідерів надала Путіну великого престижу й авторитету, принаймні в його власній країні, - сказав Сікорський. - Якби Путін хотів миру, він міг би скористатися цією можливістю, щоб погодитися на припинення вогню і почати серйозні переговори".

На думку Сікорського, висновок напрошується такий: Вашингтон має посилювати підтримку Києва разом з Європою. Після атаки на Суми очевидно, що Росія використовує діалоги про перемир'я лише для того, щоб домогтися воєнних успіхів, каже очільниця МЗС Австрії Майнл-Райзінґер: "Думаю, це має бути зрозуміло і США".

У ситуації, коли одна країна обирає шлях агресії, нейтралітет щодо неї означає підтримку агресора, додала Бербок. "Зовнішня політика - це не концерт на замовлення, а мирна політика - це не просто бажання повернути мир. Якщо ми перестанемо підтримувати Україну, агресор стане тільки сильнішим", - застерегла керівниця зовнішньополітичного відомства Німеччини, котра в цій якості востаннє взяла участь у Раді ЄС із закордонних справ.

Ксенія Польська, опубліковано у виданні Deutsche Welle


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]