Ландромат "слуг народу" й до чого тут концертмейстерка із криворізького університету

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

На початку березня 2024 року лише за кілька тижнів до дедлайну подання фінансових звітів парламентськими партіями своє існування припинила одна маловідома компанія — "Профмаркет Сервіс". 

За останні чотири роки ця компанія отримала близько 200 млн гривень із державного фінансування партії "Слуга народу". Щоправда, заснували компанію лише за місяць до укладення договору з партією, а ліквідували одразу після його закінчення, зазначає видання  "Слідство.Інфо". (По суті так працюють схеми по відмиванню грошей які називають "ландроматами" - прим. А)

Кому належала компанія, що отримувала державні мільйони, чим вона займалась та до чого тут концертмейстерка із криворізького університету, розбирався Рух ЧЕСНО.

Що таке ландромати?

Ландромати — це багатоцільові фінансові схеми, створені зазвичай банками чи іншими структурами зі сфери фінансових послуг. Вони допомагають клієнтам відмивати гроші, приховувати власність, обходити податки чи валютні обмеження, а іноді незаконно привласнювати гроші або виводити капітали в офшор. У ландроматах задіяні зовні незалежні одна від одної офшорні компанії з різних точок планети, при цьому контролює їх одна сторона — зазвичай це банк. Клієнт відправляє гроші одному з «вузлових елементів» ландромату — часто за підробленими документами про продаж чи купівлю будь-яких товарів чи послуг. Від «вузлової структури» гроші потім розходяться за іншими осередками схеми, що лише додає супровідних паперів. Потім за вирахуванням комісійних фінансів потрапляють до офшорної фірми клієнта. Тим часом приналежність та походження грошей губляться в лабіринті незліченних трансакцій, відстежити які часом не можуть навіть правоохоронні органи.

Компанія одного контракту

Інформації про компанію в публічному доступі майже немає, сайту теж. За адресою в центрі Києва, де вона мала би знаходитись, в одному офісі зареєстровано більше десятка інших організацій.

Проте "Профмаркет Сервіс" неодноразово згадується у фінансових звітах партії "Слуга народу". За даними фінзвітів, партія платила компанії за послуги з надання персоналу. Практика аутстафінгу в Україні доволі поширена — так наймають і менеджерів, і юристів, і консультантів.

І дійсно, можна знайти опубліковану вакансію від "Профмаркет Сервіс" наприкінці лютого цього року (за тиждень до припинення діяльності). Тоді вони шукали офіс-менеджера для роботи за адресою: м. Київ, вул. Паркова дорога. На цій вулиці знаходиться центральний офіс партії "Слуга народу".

Читайте також: Як партія “Слуга народу” дурить державу, заводячи через "мільйонерів з хрущовок" гроші на свої рахунки

Здавалося б, у цьому немає нічого дивного — "Слуга народу" велика партія, тож і співробітників їй потрібно багато. Проте ліквідаційну комісію "Профмаркет Сервіс" очолює Валентина Макарова, яка до кінця березня була головною бухгалтеркою в партії. І на цьому питання до їхньої співпраці лише починаються.

У розмові з Рухом ЧЕСНО Валентина Макарова підтвердила, що партія була єдиним клієнтом компанії. "Так історично склалося", — відповіла вона на запитання про те, чому так вийшло. За її словами, "слуги" вже не працюють із "Профмаркет Сервіс", адже контракт закінчився наприкінці цього року. Макарова також працювала саме в компанії, хоча, за її словами, співпраця зі "Слугою народу" закінчилася пізніше, ніж "Профмаркет Сервіс" припинив свою діяльність.

З фінансової точки зору бізнес був доволі вигідним — щороку "Профмаркет Сервіс" отримував від "Слуги народу" від 20 млн до майже 80 млн гривень. Все це завдяки одному договору, який було укладено 21 січня 2020 року. Щоправда, попереднього комерційного досвіду компанія не мала, адже була створена лише 19 грудня 2019 року — за місяць до підписання контракту з партією.

Читайте також: Хапальні інстинкти "слуги народу" Колі Тищенка ходять за ним слідом

Отже, контракт на майже 200 млн гривень державного фінансування було укладено відразу на чотири роки з компанією, що існувала лише місяць. А щойно договір закінчився, "Профмаркет Сервіс" ліквідували. 

Читайте також: Партії приховують, на що витратили 1,5 млрд бюджетних гривень – Чесно

Можливе пояснення такої співпраці полягає саме у держфінансуванні — партіям воно надається протягом парламентської каденції, яка мала би закінчитися в той же час, що і контракт. Проте у 2020 році воєнного стану та відсутності виборів ніхто передбачити не міг. Це підтвердив і колишній голова партії Олександр Корнієнко в коментарі Руху ЧЕСНО.

Зарплати місцевим депутатам

На що саме йшли кошти партії за цим договором? Працівниками "Профмаркет Сервіс" значилися одразу кілька місцевих депутатів від "Слуги народу".

Серед них Аріна Пустова — депутатка Дніпропетровської облради та колишня PR-фахівчиня компанії. У коментарі Руху ЧЕСНО Пустова розповіла, що не співпрацює з компанією з 2021 року. 

"Ми були працевлаштовані в ТОВ "Профмаркет Сервіс", а працювали ми в офісі, тобто в партії", — пояснила Пустова. 

Також у компанії працювала до весни 2023 року Вікторія Алєксєйчук — заступниця начальника юридичного відділу "Профмаркет Сервіс" та голова фракції "Слуги народу" у Харківській міській раді. За її словами, вона працювала дистанційно та не знала, для кого саме виконувала роботу:

"Я розробляла проєкти юридичної документації, щоб це відповідало чинному законодавству і так далі. Куди це далі застосовувалося? Я не можу сказати, я не знаю", — розповіла Руху ЧЕСНО Алєксєйчук.

Також вона не змогла пригадати, що було першим — робота у "Профмаркет Сервіс" чи балотування від "Слуги народу" в Харкові.

"В партії я ніякі посади не займала… Я є членом партії", — додала Алєксєйчук.

За словами Олександра Корнієнка, який у той період очолював "Слугу народу", через цю компанію були працевлаштовані люди, які надавали послуги центральному офісу партії або фізично — в Києві, або, через пандемію, дистанційно. У звітах "Слуги народу" щомісяця можна знайти окремі платежі, призначені для зарплат іще кількох десятків співробітників. Корнієнко пояснив Руху ЧЕСНО, що так зарплату отримували працівники регіональних організацій.

Читайте також: Як "Слуги народу" осідлали “ШЛЯХ” в один кінець

"Люди з рахунку партії оплачувались, які були в обласних організаціях, безпосередньо там знаходились. Такі компанії, як "Профмаркет Сервіс", роблять дуже великі націнки, адже вони за договором мають надати багато додаткових речей, наприклад робоче місце. Якщо говорити про 37 організацій по Україні, (…) то через аутстафінг було би дуже невигідно", — пояснив Корнієнко.

Водночас із декларацій людей, які дійсно були працевлаштовані у "Профмаркет Сервіс", бачимо, що географічно вони були розкидані по всій країні. Окрім уже згаданих депутаток Харківської міськради та Дніпропетровської облради, в компанії працювали також ряд криворізьких представників "Слуги народу".

Зокрема дохід через цю компанію отримував депутат Криворізької районної ради Олександр Лишин та депутатка Покровської районної ради у Кривому Розі Анастасія Чорноус. Також у міську раду балотувалась очільниця "Зе!Молодіжки" у місті та адміністраторка "Профмаркет Сервіс" Яна Казаріна.

Серед декларантів найбільшу зарплату в компанії отримувала депутатка Бориспільської районної ради та помічниця Корнієнка на громадських засадах Антоніна Федосова — у 2020 році це було трохи більше 200 тис. гривень за рік роботи. Інші ж отримували менші суми — здебільшого до 100 тис. на рік. 

За даними податкових звітів "Профмаркет Сервіс", найбільше працівників компанія мала у 2021 році — 76 людей. Тоді вона отримала 76 млн гривень від "Слуги народу". Навіть якщо припустити, що всі вони отримували такі самі кошти, як Федосова, загальна сума не наближається навіть до третини того, що отримала компанія.

Хоча того ж року компанія задекларувала лише 4 млн гривень прибутку після всіх витрат. До податкової звітності "Профмаркет Сервіс" також виникають питання. Так, у 2021 році компанія прозвітувала про 63 млн гривень доходу, хоча лише від "слуг" отримала більше. Аналогічна ситуація була і в 2020 році — тоді різниця склала близько 7 млн гривень, у 2022-му — ще кілька мільйонів

За словами голови ліквідаційної комісії "Профмаркет Сервіс" Макарової, така ситуація виникла через те, що в сумі доходу не враховуються авансові платежі. Проте до 2023 року партія платила компанії помісячно. Так, наприклад, за послуги у грудні 2022 року "Слуга народу" заплатила наприкінці місяця — 29 грудня. І лише у 2023 році в деяких платежах одразу за кілька місяців було вказано, що це передплата.

Читайте також: На фінансування партій у 2022 році з карманів українців виділять майже 900 мільйонів

Хто отримував прибуток?

Власницею "Профмаркет Сервіс" із вересня 2020 року є Оксана Надрага. Живе вона у Кривому Розі, ніяких інших компаній чи навіть зареєстрованого ФОП не має. 

Проте у Криворізькому педагогічному університеті на кафедрі методики музичного виховання її повна тезка — Надрага Оксана Іванівна — ще з 2003 року працювала концертмейстеркою. У різних документах на сайті кафедри вона згадується щонайменше до 2022 року як членкиня предметної комісії концертмейстерів.

Читайте також: Судитимуть нардепа зі "Слуги народу" за хабар за державні землі

Фото: КДПУ. Надрага Оксана Іванівна — крайня зліва

Оксана Надрага закінчила музичне училище, пізніше — консерваторію. Все життя вона працювала концертмейстеркою різних хорів. А юридично також була власницею "Профмаркет Сервіс" і аж досі нею є.

Валентина Макарова, вже згадана головна бухгалтерка компанії, не підтвердила особистого знайомства із власницею, лише зазначила, що Оксана Надрага зараз проживає за кордоном, тому не може бути концертмейстеркою у Кривому Розі. 

Рух ЧЕСНО намагався звʼязатися з кафедрою університету, аби дізнатися, чи працювала у них Надрага після 2022 року. Однак за вказаним номером ніхто не відповідає довгий час. Наразі Надрага у складі працівників кафедри на сайті не значиться.

Компанію "Профмаркет Сервіс" заснував Артем Малецький. За даними YouControl, він як засновник був зареєстрований у Києві, проте саме у Кривому Розі проживає його повний тезка. У вільному доступі інформації про нього майже немає. Хоча є судові справи — у 2018 році "Райффайзен Банк Аваль" позивався до Артема та Тетяни Малецьких через заборгованість за кредитом на квартиру.

Судячи з матеріалів справи, Тетяна Малецька працювала у відділі освіти Металургійного району Кривого Рогу. Зазначимо, це той самий район, де знаходиться Криворізький педагогічний університет, в якому працювала Оксана Надрага, хоч університети і не підпорядковуються міськвиконкому.

Рух ЧЕСНО намагався зв’язатися з Малецькими, проте їхній номер не обслуговувався. Також ніхто з опитаних колишніх працівників компанії не знав, як можна зв’язатися з Оксаною Надрагою. Водночас про квартиру Надраги з реєстраційних даних "Профмаркет Сервіс" немає інформації навіть у реєстрі нерухомого майна. 

Читайте також: Брехливі медіазвіти для ОП готує компанія "слуги народу" Маріковського (ВIДЕО)

 

Не менш цікава ситуація склалася і з керівниками компанії. Із часу заснування "Профмаркет Сервіс" очолювала Марина Шатунова. За даними YouControl, у 2020 році вона також була членкинею ради регіональної організації "Слуги народу" в Києві. Окрім цього про неї нічого не відомо.

Рух ЧЕСНО декілька разів намагався звʼязатися з Шатуновою. Після питання про те, чому єдиним клієнтом компанії була партія, вона просто поклала трубку. Після цього додзвонитися їй вдалося лише з іншого номеру. Шатунова відмовилась коментувати діяльність "Профмаркет Сервіс". 

"Я не працювала (в партії — ред.). Мене включили в списки, я там жодного разу не була… Я працювала тільки директором на компанію, більше ніде не працювала", — відповіла Шатунова на запитання Руху ЧЕСНО, чому вона значилась членкинею ради київського осередку партії.

Так само вона не змогла відповісти на питання, хто така Оксана Надрага та де та знаходиться. 

У 2022 році Шатунову змінив на посаді Роман Воробйов — помічник на громадських засадах членкині політради та заступниці голови фракції "Слуги народу" Євгенії Кравчук. Перед тим, за даними фінзвітів "Слуги народу", Воробйов був уповноваженим партії.

Читайте також: Типове "зе": "слуга народу" Роман Кравець шантажує таксі "Uklon"через Telegram-канал "Джокер" - вимагає $200 тисяч

Зазначимо, що оплата за послуги аутстафінгу — це нормальна практика для політичних партій, як і витрата вагомої частини фінансування на заробітні плати. 

Однак у цьому конкретному випадку виникає питання — чому контракт на сотні мільйонів на чотири роки уклали з компанією без попереднього досвіду? Договір було укладено на кошти державного фінансування, проте хто отримував із цього прибуток — криворізька концертмейстерка чи хтось інший — так достеменно і не відомо.

Раніше Рух ЧЕСНО писав, що "Слуга народу" заплатила кілька мільйонів "Інституту когнітивного моделювання" — компанії, в якій працював скандальний Спартак Суббота та яка надавала послуги каналам фігуранта Реєстру зрадників Вадима Столара.

Вікторія Максимова, опубліковано у виданні  "Слідство.Інфо"


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

21:39
Президент нарешті замінив командувача Об’єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенанта Содоля на бригадного генерала Гнатова
20:00
У вівторок в Україні майже без опадів, буде спекотно
19:34
Україна підписала кредитну угоду з ЄС на 27 мільярдів євро за програмою Ukraine Facility
18:04
Засуджений в Україні до позбавлення волі митрополит УПЦ МП опинився в Білорусі (фото, відео)
16:10
Немає ані лісу, ні лопат, ні РЕБ, ні екскаваторів, нема людей: проблема будівництва фортифікацій має системний характер
14:06
Як працює система трансплантації органів в Україні: інтерв’ю з «батьком» цього напрямку в МОЗ Василем Стрілкою
12:05
Юрій Бутусов: Про війну - відповіді на питання
10:01
Начальник штабу "Азову" Кротевич написав до ДБР заяву на генерала Содоля, "який вбив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал"
08:00
ГЕНШТАБ ЗСУ: ситуація на фронті та втрати ворога на 24 червня
20:00
У понеділок в Україні короткочасні дощі, вдень до +33°С

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]