Війна дронів: якою вона була, є й буде
«Снарядний голод» змусив ЗСУ компенсувати дефіцит боєприпасів «армією дронів». Але замінити артилерію безпілотники поки що не можуть Як «битва дронів» вплине на результат усієї війни?
Про це йдеться у статті видання Meduza.
Україна зазнає хронічного дефіциту боєприпасів для артилерії. Судячи з оцінок розвідки США, ситуація не покращиться, навіть якщо Вашингтон розблокує пакет допомоги, який застряг у конгресі через міжпартійні розбіжності ще минулого року. Київ уже заявив, що через дефіцит більшу частину завдань артилерії мають взяти на себе дрони. Президент Володимир Зеленський оголосив про створення окремого роду військ — безпілотної авіації, — який має стандартизувати та уніфікувати виробництво та застосування дронів. Подробиці цієї організаційної інновації невідомі. Але ціль її зрозуміла — вона має зробити БПЛА вирішальним чинником на полі бою. На відміну від мільйонів снарядів, мільйони дронів Україна може збирати самостійно — із комерційних деталей, які закуповуються за кордоном. Крім того, союзники в Європі готові допомагати: для цього вони сформували спеціальну "коаліцію дронів". У чому слабкі сторони цього? Які безпілотники домінують сьогодні на полі бою в Україні? І чи зможуть вони замінити собою артилерію, хоча б у віддаленій перспективі? Вивчаємо поточний стан «війни дронів» — і її значення для кінця конфлікту.
У чому слабкі сторони плану України щодо створення безпілотної авіації?
За два роки війни дрони дійсно змінили способи ведення збройної боротьби — але не як самостійний військ, який може замінити всі інші. Безпілотні апарати хороші як важливий допоміжний елемент, що підвищує ефективність інших інструментів війни, головним чином тієї ж артилерії. Про те, чого не вистачає дронам, щоб вирішувати всі завдання самостійно, розкажемо нижче.
Практика показує, що домогтися переваги над Росією у кількості та якості вироблених дронів ЗСУ буде дуже важко. Противник, незважаючи на санкції, має доступ до тих же комерційних технологій і матеріалів (в основному китайського походження) для створення дронів; масове виробництво БПЛА у Росії добре налагоджено — як і підготовка пілотів. За окремими позиціями в номенклатурі дронів ЗС РФ вирвалися вперед і намагаються подолати якісне відставання там, де воно є. По засобах протидії дронам Росія зберігає стійку (принаймні кількісну) перевагу. Нарощування виробництва та підвищення якості дронів, ймовірно, допоможуть ЗСУ стримувати наступ Росії, але перемога на землі за — у кращому разі — рівності можливостей у повітрі малоймовірна.
Які взагалі дрони застосовуються на війні? І які сьогодні сьогодні домінують на полі бою?
Безпілотні літаючі (і плаваючі) апарати на війні в Україні можна розділити на дві великі групи:
- Неозброєні дрони, що використовуються для розвідки, дорозвідки цілей та цілевказівки (а також для виробництва картинки, необхідної для інформаційної війни). Як правило, використовуються спільно з іншими видами озброєння (переважно артилерією) та озброєними дронами.
- Дрони з вибухівкою та готовими боєприпасами, які можуть самостійно завдавати ударів по цілям супротивника.
Ці класи дронів з принципово різними завданнями, своєю чергою, можна розбити на підгрупи — за дальністю, системою управління та прицілювання, озброєнню.
Розвідувальні дрони:
Маленькі квадрокоптери, якими користуються підрозділи розміром від відділення (приблизно 10 осіб) до батальйону (до 500 осіб). Саме ці дрони, як правило, комерційні китайського виробництва (компаній DJI та Autel Robotics), змінили спосіб ведення війни в перші ж місяці її повномасштабної фази. Тепер жоден підрозділ неспроможний ефективно брати участь у боях без розвідки дронами. Ця розвідка дозволяє виявляти цілі та наносити по них удари безпосередньо на лінії фронту та в найближчому тилу. Вважається, що поширення таких дронів зробило лінію фронту «прозорою», розсіявши звичайний «туман війни». Через цю прозорість противник не може зосередити сили на тактичному рівні, щоб проломити оборону одним ударом. Дрони мають полегшене управління та системи підтримки недосвідчених користувачів (на зразок режиму польоту за сигналом супутникової навігації та автоматичного повернення «на базу»). Ці режими мають як очевидні переваги, так і радикальні недоліки, про які йтиметься нижче.
Військовослужбовець ЗСУ ловить розвідувальний квадрокоптер, який повернувся з бойового завдання. Луганська область, 19 серпня 2023 року. Bram Janssen / AP / Scanpix / LETA
Спеціально виготовлені розвідувальні дрони більшої – порівняно з комерційними – дальності. Російське командування до війни вважало, що подібних дронів, що пройшли багаторічні випробування у військах, які мають захищені канали зв'язку та управління, буде достатньо для ведення бойових дій. Передбачалося створити на їх основі «розвідувально-вогневі контури»: грубо кажучи, дрон (наприклад, «Орлан» літакового типу) повинен виявляти цілі та давати вказівку для артилерії для їх ураження. Крім іншого, частина дронів мала системи лазерного підсвічування цілей для використання спільно з високоточними керованими снарядами «Краснопіль» калібру 152 міліметри. Передбачалося, що такі дрони дозволять завдавати точних ударів на глибину кількох десятків кілометрів. БПЛА були надані артилерійським підрозділам та з'єднанням та вищим штабам.
Військовослужбовець ЗС РФ несе розвідувальний дрон літакового типу "Орлан-10", район міста Лимана (Червоного Лимана). 16 лютого 2024 року. Фото: Міноборони РФ / Anadolu / ddp / Vida Press
На початку війни цей план не спрацював: російській армії, що покладалася на дорогі і не надто численні дрони артилерійської розвідки, довелося наздоганяти ЗСУ, де широкого поширення (у тому числі в тактичній ланці безпосередньо на полі бою) одразу набули малі розвідувальні квадрокоптери. У результаті ЗС РФ — пізно, але ефективно — задіяли для боротьби з квадрокоптерами системи радіоелектронної боротьби (РЕБ). Це серйозно ускладнило використання таких дронів українською стороною.
Озброєні дрони:
Спочатку обидва противники збиралися використовувати ударні БПЛА - аналоги бойової авіації, озброєні високоточними бомбами та ракетами. Основу парку ударних дронів ЗСУ становили БПЛА Bayraktar турецького виробництва (Україна на початок війни отримала кілька десятків цих великих середньовисотних безекіпажних літаків та боєприпаси до них). ЗС РФ не надто активно розвивали схожу модель, використовуючи ударні БПЛА «Оріон» та інші. Такі дрони поступалися звичайній бойовій авіації у всьому, крім можливості операторів взяти на себе більший ризик, ніж це робили пілоти літаків та гелікоптерів. При втраті дронів від вогню протиповітряної оборони (ППО) чи дії систем РЕБ їх пілот з дорогою підготовкою залишався живим, що теоретично дозволяло відправляти такі літаки на більш ризиковані місії. Однак перші ж місяці війни показали, що пілоти ударних дронів, що вижили, можуть швидко позбутися роботи: великі і діючі високо над горизонтом дрони виявилися легкою здобиччю для ППО противника. Так, безпілотники, які вважалися (після успішної для них війни в Карабаху 2020 року) головним інструментом «війн дронів майбутнього», фактично зійшли з історичної арени.
Військовослужбовці ЗСУ готують до запуску БПЛА Bayraktar під час спільних із США навчань Exercise Sea Breeze на аеродромі Кульбакіно у Миколаєві. 30 червня 2021 року. Фото: Yulii Zozulia / Ukrinform / ZUMA Wire / Scanpix / LETA
Комерційні дрони із системами скидання боєприпасів. Ідея не нова: комерційні квадрокоптери (від тієї ж DJI) як легкі бомбардувальники використовувалися ще ІДІЛ у Сирії та Іраку в 2018 році. Багато дронів мали власну встановлену систему скидання (наприклад, для розкидання з повітря іграшок на дитячих святах). А умільці у різних регіонах світу доопрацювали їх (і боєприпаси) так, щоб збільшити точність та вагу корисного навантаження. У 2022-му та на початку 2023 року «скиди» стали основним способом застосування озброєних дронів.
Як і розвідувальні квадрокоптери, «бомбардувальники» на основі дронів DJI «з коробки» страждають від усіх недоліків комерційної продукції: канал управління має відому радіочастоту, автоматизація зав'язана на супутникову навігацію — всі ці сигнали можна придушити. Мало того, DJI передбачила віддалену систему позиціонування дрона — і, що ще гірше, його оператора. Ці недоліки були усунені в 2023 році російськими розробниками ПЗ в знаменитій «прошивці 1001». Вона зокрема дозволяє змінювати радіочастоту системи управління. Пізніше доступу до прошивки отримали й українські військові. Це дозволило зберегти комерційні дрони на полі бою. Однак їх значення (якщо не брати до уваги розвідувальних функцій) продовжує знижуватися у зв'язку з появою більш ефективних збройних БПЛА. Справа в тому, що комерційні дрони, незважаючи на нові прошивки, все ще дуже чутливі до засобів РЕБ супротивника.
Військовослужбовець ЗСУ встановлює на комерційний дрон боєприпас – ручну гранату, район Бахмута. 15 березня 2023 року. Фото: Aris Messinis / AFP / Scanpix / LETA
Дрони-камікадзе FPV (First Person View). Як правило, це квадрокоптери, зібрані з імпортних деталей (найчастіше китайських), без систем, що полегшують управління і погіршують бойові характеристики. На відміну від комерційних моделей, FPV-дрони можуть керуватися на різних частотах (з широким діапазоном). Крім того, їх творці максимізують корисне навантаження — за рахунок відмови від «зайвих» функцій та деталей, встановлених на комерційні дрони. Це дозволяє озброювати їх не маленькими гранатами, як бомбардувальники, а потужними боєприпасами від протитанкових гранатометів. При цьому FPV-дрони мають і істотний недолік - керувати ними важко (навіть за допомогою спеціальних окулярів); для дій у складі звичайного мотострілецького підрозділу вони непридатні - потрібні досвідчені оператори та майстерні з обслуговування. Тому обидві армії швидко дійшли однієї і тієї ж організаційної форми — створили спеціальні загони операторів FPV-дронів, які надаються мотострілецьким з'єднанням (бригади, дивізії) або навіть об'єднанням (армії, корпуси чи оперативні напрямки). З початку 2023 року кількість дронів-камікадзе на озброєнні ЗСУ та ЗС РФ швидко зростала. До 2024 вони стали одним з основних засобів поразки цілей на лінії фронту і в найближчому тилу.
Військовослужбовець ЗСУ оснащує FPV-безпілотник боєприпасом, який перетворює його на дрон-камікадзе, район Бахмута. 2 лютого 2024 року. ФОТО: Inna Varenytsia / Reuters / Scanpix / LETA
Спеціально розроблені далекобійні дрони-камікадзе (баражуючі боєприпаси) для ураження «особливих» мобільних цілей — артилерійських установок, комплексів ППО, систем РЕБ тощо. як ретранслятор сигналу для дронов-камікадзе (для збільшення дальності використання). Росія тут значно випереджає ЗСУ: на озброєнні ЗС РФ стоїть комплекс у складі дрона-камікадзе «Ланцет» (кілька модифікацій) та розвідувального БПЛА ZALA. Опубліковано понад тисячу відео ударів цими комплексами з артилерії, ППО та інших важливих цілей. «Ланцети» справді взяли на себе частину функцій російської артилерії, насамперед у боротьбі з артилерією ЗСУ. Це пов'язано з недоліками російської артилерії: здебільшого вона має меншу дальність, ніж поставлена Заходом Україні, тому не може на рівних вести контрбатарейну боротьбу. "Ланцети", здатні спільно з дроном-ретранслятором завдавати ударів на десятки кілометрів, частково вирішують цю проблему.
Виробництво розвідувальних БПЛА ZALA, що входять до єдиного комплексу з дронами-камікадзе «Ланцет», на заводі «Калашників» в Іжевську. 10 лютого 2024 року. Фото: Міноборони РФ / EPA / Scanpix / LETA
Найбільші «бомбардувальники». ЗСУ давно пристосували для завдання ударів по російських військах великі сільськогосподарські дрони. Вони здатні нести понад 10 кілограмів корисного навантаження (наприклад, скидати кілька протитанкових мін такою вагою — або десятки гранат) і за рахунок тепловізорів працюють уночі — коли бойові частини на фронті, змучені денними нальотами дронів, намагаються отримати постачання та підкріплення. Ці дрони часто виступають і як ретранслятор зв'язку для більш дрібних БПЛА, дозволяючи тим завдавати ударів на більшу відстань. Російські війська називають такі апарати, які стоять на озброєнні ЗСУ, «Баба-яга» — і визнають їхню високу ефективність.
Військовослужбовці ЗСУ закріплюють протитанкову міну на БПЛА Vampire, який у ЗС РФ називають «Бабою-ягою», лінія фронту поряд із Горлівкою на Донеччині. 16 лютого 2024 року. Фото: Inna Varenytsia / Reuters / Scanpix / LETA
Обидві армії зазнають дефіциту далекобійних ракет для поразки цілей у глибокому тилу. Україна, крім того, змушена зважати на обмеження на використання таких ракет з боку постачальників — країн Заходу. Вони забороняють завдавати ударів своєю зброєю по міжнародно визнаній території Росії, де знаходяться найважливіші цілі — аеродроми бойової авіації, склади боєприпасів, запаси палива та військові заводи. Тому частина завдань, які могли б вирішувати ракети, покладаються на далекобійні (з радіусом поразки в сотні і навіть тисячі кілометрів) дрони-камікадзе. Росія мала величезну перевагу в цьому класі дронів, коли закупила в Ірані БПЛА «Шахед» (Shahed) та ліцензію на їхнє виробництво. Однак, Україна скорочує відставання за рахунок різних моделей власної розробки — на основі зарубіжних двигунів та інших деталей. В останні тижні ЗСУ завдають щонайменше ударів далекобійними дронами по цілях у Росії, ніж ЗС РФ — по цілях в Україні. Дрони, зрозуміло, поступаються за навантаженням, що закидається, і здатністю обходити ППО майже всім видам ракет — як крилатих, так і балістичних. Проте виграють у ціні та простоті виробництва. Можливо, економічні та військові збитки вони завдають не критичні— але точно змушують противника витрачати великі ресурси на організацію розвідки, ППО та РЕБ.
Іранський дрон-камікадзе Shahed-136 - в експозиції Національного парку досягнень аерокосмічних сил Корпусу вартових Ісламської революції. Тегеран, 11 жовтня 2023 року. Фото: Morteza Nikoubazl / NurPhoto / Getty Images
У чому переваги та недоліки дронів на війні?
З опису дронів, які використовують обидві сторони, можна зробити висновок, що ці БПЛА не є революцією у військовій справі; майже всі вони застосовувалися і до російсько-української війни в інших конфліктах.
- Всі ці дрони не є роботами. Жодна зі сторін не змогла створити ні справді автономні БПЛА, ні «рій дронів», у якому оператор керує однією машиною, а через неї всіма іншими.
- Незважаючи на загальноприйняту назву, майже за кожним безпілотником на цій війні стоїть пілот. Як правило, для застосування озброєного дрона потрібно як мінімум ще один — теж із «пілотом», який робить розвідку. Також «пілотам», яким для ефективної роботи потрібно кілька тижнів, а то й місяців навчання, допомагають кілька техніків, зв'язківців тощо.
- Напівавтономні дрони — російсько-іранські далекобійні «Шахеди» («Герані») та їхні українські аналоги використовують найпростіші системи управління та наведення. Такі ж — лише набагато технологічніші та ефективніші — вже кілька десятиліть застосовуються у крилатих ракетах.
- Дрони, що використовуються, несуть невелике корисне навантаження — на порядок менше, ніж у аналогічних засобів ураження, які не називають «безпілотниками». Дальнобійні БПЛА несуть десятки кілограмів вибухівки, а крилаті ракети – сотні. Снаряд калібру 152/155 міліметрів доставляє до цілі близько шести-семи кілограмів вибухової речовини, а FPV-дрон із гранатою від РПГ-7 – менше кілограма.
- За дальністю використання дрони-камікадзе поступаються артилерійським системам: навіть з БПЛА-ретранслятором FPV-дрони можуть вразити ціль в 10 кілометрах, а ствольна артилерія — в 15 і більше (зі снарядами, що коригуються, — в десятках кілометрів). Це дозволяє артилерії як вражати цілі в тилу, так і маневрувати вогнем вздовж фронту.
- Головна цінність дронів — їхня висока точність. Два роки повномасштабної війни підтвердили, що без можливості точно вразити ціль поодиноким боєприпасом перемога у такому інтенсивному конфлікті неможлива. ЗС РФ до кінця 2022 року намагалися воювати за старими статутами, витрачаючи — часто марно — артилерійські боєприпаси та некеровані ракети для літаків та гелікоптерів (останню тактику використовували і Повітряні сили України). Цей шлях швидко привів у глухий кут, виснаживши величезні запаси снарядів. Дрони — поряд з іншими дешевими високоточними боєприпасами дозволили розтягнути війну на роки. А розвідувальні БПЛА зменшили витрату снарядів артилерією за тієї ж (або навіть більшої) ефективності до прийнятних значень. Ті ж ЗС РФ зараз витрачають у рази менше снарядів, ніж влітку 2022 року (під час наступу на Лисичанськ та Сєвєродонецьк), зі схожими результатами.
Виходить, дрони справді можуть замінити артилерію?
Поки що ні. Цьому заважають перераховані недоліки, які залишають дронам нішу важливого, але допоміжного виду зброї. Просто збільшення чисельності, наприклад, FPV-дронів не дозволить вирішити всі завдання, які зараз покладені на артилерію та звичайну авіацію: потужності боєприпасів дронів не вистачає для ураження укріплень супротивника.
- Незважаючи на те, що БПЛА-камікадзе часто використовуються проти важкої техніки (навіть танків), їхня ефективність проти великих бронетанкових підрозділів у бою викликає питання. Дрон може вразити бронемашини у слабко захищені місця, але знищити — лише у разі попадання в боєукладку (тобто запас снарядів), що непросто зробити, коли техніка перебуває в русі. Через це дрони-камікадзе (і тим більше малі «бомбардувальники»), як правило, використовуються для добивання вже знерухомленої техніки. Тому БПЛА найефективніші при використанні разом з іншими засобами ураження — артилерією, протитанковими ракетами, мінними загородженнями.
- Звичайно, є й винятки: так, наприкінці січня колона російської техніки з приблизно 15 одиниць, включаючи танки, була частково знищена виключно FPV-дронами. Але це саме виняток. Інший «натурний експеримент», який надає багатий статистичний матеріал, — битва за Авдіївку, особливо її останній етап, під час якого ЗСУ зазнавали серйозного дефіциту артилерійських боєприпасів. За повідомленнями українських військових, розрахунки дронів-камікадзе під Авдіївкою у лютому побили всі власні рекорди з бойових вильотів та уражених цілей. Однак не змогли стримати російський наступ, що спирався на вогонь потужного артилерійського угруповання і десятки дешевих високоточних фугасних авіабомб, що скидаються щодня, з модулем корекції та планування. Останні успішно руйнували потужні бетоновані укріплення, створені ЗСУ в Авдіївці, — FPV-дрони на це взагалі не здатні.
- Обидві армії зіткнулися з тим, що застосування дронів важко масажувати — тобто застосовувати їх скільки завгодно на одній ділянці фронту. Причина - в обмеженій ємності діапазону радіочастот, на яких ведеться керування дронами. Часто через те, що частота зайнята сусіднім розрахунком дрона-камікадзе, управління БПЛА стає неможливим. Українські фахівці навіть описують випадки, коли їхня станція управління підключалася до чужого дрону. Відсутність можливості масованого застосування особливо важлива в умовах, коли дрон несе лише невеликий боєприпас.
- Нарешті, дрони, як і раніше, чутливі до роботи засобів РЕБ — як своїх, так і чужих. Обидві армії намагаються захиститися від БПЛА "окопними РЕБ" - невеликими пристроями придушення частот управління безпілотниками ("гармати" та "купола"), які встановлюються на позиції чи техніку. Судячи з відео ураження дронами таких позицій та машин, «окопна РЕБ» рідко буває ефективною. Дійсно добре працюють потужні та багаточастотні установки радіоелектронної боротьби, які є на озброєнні як ЗС РФ, так і ЗСУ. Але вони мають недолік — порушують роботу не лише чужих дронів, а й своїх. Тому командуванню обох армій доводиться робити вибір — або максимізувати використання своїх дронів, відключивши на ділянці фронту РЕБ, або захищати сухопутні сили від БПЛА ворога.
- Малі дрони важко використовувати у будь-яку погоду та будь-який час доби. Так, через небезпеку ударів дронами обидві армії в останні місяці майже відмовилися від пересування техніки вдень; доставка припасів та підкріплень ведеться вночі. Крім того, ЗС РФ активно користуються негодою для проведення великих наступальних операцій: у лютому під Авдіївкою удари, що призвели до падіння міста, завдали в умовах туману. Наступ пройшов через дачні селища, які забезпечили російській армії укриття від ударів із повітря.
- ЗС РФ та ЗСУ намагаються боротися з цими обмеженнями. Так спочатку російські оператори дронів, а потім і українські стали оснащувати БПЛА-камікадзе інфрачервоними датчиками. Це, щоправда, робить дрони вдвічі дорожчими. І набагато ефективнішою схемою залишається використання розвідувальних дронів у зв'язці з артилерією: так, для ЗС РФ один снаряд калібру 152 міліметра коштує приблизно стільки ж (близько 400 доларів), скільки дрон-камікадзе без інфрачервоних датчиків — або вдвічі дешевше за дрон з тепловізором. Відповідно, за ті ж гроші, що можна витратити на нічний всепогодний дрон-камікадзе, артилерія доставляє на позиції ворога два снаряди з більш потужним боєприпасом.
- Вважається, що артилерія - навіть якщо ціль їй вказує БПЛА - витрачає на поразку цілей (особливо мобільних) значно більше боєприпасів, ніж оператори дронів. Однак, можливо, це не так: за визнанням операторів ЗСУ, через протидію РЕБ та складність управління FPV-безпілотниками на одну ціль йде кілька дронів. Реальна статистика ефективності різних засобів ураження невідома.
Тобто дрони ніколи не стануть основним засобом ураження?
Тільки за умови виправлення недоліків, які виявила, зокрема, російсько-українська війна. Але поки що до цього дуже далеко: потрібні справді революційні інновації.
Поки що обидві армії лише реактивно реагують на проблеми, пов'язані з протидією дронам та їх вродженими вадами.
- Вже згадувалися (дорогі) спроби поставити на маленькі дрони інфрачервоні датчики, які дозволяють використовувати їх уночі та в туман.
- Розробляються системи обходу РЕБ: так, українські джерела згадують російські дрони, здатні змінювати частоту керування у польоті.
- На полі бою було знайдено російський дрон, керований по оптоволоконному кабелю довжиною 10 кілометрів: така технологія не тільки дозволяє захистити БПЛА від придушення каналів зв'язку, а й приховати від ворога місце розташування оператора (у радіокерованих дронів його можна обчислити за сигналом, що виходить з антени пульта пілота»).
- Ведуться роботи з удосконалення боєприпасів: так, ЗСУ вже застосовують дрони-камікадзе з дистанційним підривом. Вони вражають неприховану живу силу противника так само, як касетні снаряди: при підриві на невеликій висоті один дрон може вбити і поранити відразу кількох розосереджених військовослужбовців.
- Але всі ці інновації не вирішують головні проблеми: обмежені можливості масування застосування дронів та необхідність забезпечувати кожен БПЛА добре тренованим пілотом (як стверджують західні експерти, які проводили польові дослідження в лавах ЗСУ, в окремих українських підрозділах операторів дронів не менше, ніж піхотинців).
Обидва супротивники шукають вихід із цієї ситуації:
- 2023 року на фронті з'явилася нова модель російського дрона-камікадзе «Ланцет». Судячи з опублікованих відео, на БПЛА встановлено систему самонаведення на кінцевій ділянці. Ймовірно, її основа – машинне розпізнавання образів. Декілька перших відео свідчили, що система працює погано: були видні промахи, тоді як дрони, керовані оператором, найчастіше потрапляли в ціль (що, втім, не означає, що така статистика спостерігається не лише у добірці відео вдалих ударів, а й у реальному житті). Проте з того часу з'явилося вже понад 150 роликів із ударами дронів із новим інтерфейсом — у тому числі успішними.
- Така система не тільки дозволяє обходити РЕБ — дрону не потрібен зв'язок з оператором на кінцевій ділянці польоту — і вирішує проблему управління на малих висотах (тобто за радіогоризонтом щодо оператора), а й знижує вимоги до підготовки «пілотів».
- В ідеалі вона може бути встановлена не тільки на великі дрони типу "Ланцета", але і на малі БПЛА-камікадзе. Це прямий шлях до створення дронів, які працюють за принципом «вистрілив і забув», що дозволяє завдавати ударів навіть недосвідченим операторам, наприклад, піхотинцям зі складу штурмового підрозділу. Сам принцип вже реалізований у багатьох видах зброї — від ракет-перехоплювачів ППО та ракет «повітря — повітря» та «повітря — поверхня» в авіації до деяких типів протитанкових ракет (наприклад, у комплексі FGM-148 Javelin).
- Ще один плюс такої системи – скорочення використання дефіцитних радіочастот. Цього можна досягти, якщо дрони будуть автономними на всіх ділянках польоту. Така опція вже реалізована в далекобійних дронах типу «Шахед» («Герань»), які керуються інерційною системою з корекцією супутникової навігації. Її поширення означатиме, що війна стала справжньою битвою роботів.
- Теоретично система самонаведення може бути відносно дешевою і компактною. Головний її елемент - чіп, здатний віддалено розпізнавати образи. Подібний, наприклад, ставить у свої смартфони Pixel 8 компанія Google — і продає їх за ціною, нижчою за тисячу доларів. При цьому відомо, що у роботі «коаліції дронів для України» бере участь колишній гендиректор Google Ерік Шмідт.
- Наступний крок - удосконалення акумуляторів дронів та їх моторів. Це дозволить збільшити дальність та час польоту (баражирування), а також корисне навантаження, тобто потужність боєприпасу. В ідеалі можна буде поєднати розвідувальні (пошук цілі) та ударні функції в одному пристрої.
- Зрештою, може бути вирішена вроджена проблема далекобійних дронів, які використовуються Україною (та Росією). Їх ефективність, навпаки, знижує той факт, що вони не мають зв'язку з оператором після зльоту — а значить, не можуть змінювати ціль, обходити засади ППО, що несподівано з'явилися, і т. п. Принципові рішення вже давно існують і використовуються. Ті ж дрони-бомбардувальники Vampire («Баба-яга») використовують у тому числі широкосмуговий супутниковий зв'язок Starlink. При цьому підключитися до Starlink вже можна (в тестовому режимі) зі звичайного смартфона. Поки що обидві армії намагаються вдосконалити далекобійні дрони, встановлюючи на них модуль мобільного зв'язку із сим-картою супротивника, щоб мати з ними зв'язок над територією ворога.
Однак усі ці інновації ще далекі від стабільної роботи. Не вирішені не лише проблеми надійності та точності, а й етичні питання, пов'язані з передачею права на виявлення цілі та рішення про завдання удару штучному інтелекту — з його цілком ймовірними помилками.
До того, поки автономні системи з потужним боєприпасом дійсно стануть буденністю (а на це можуть піти роки), Україні, так само як і Росії, для успішного продовження війни знадобиться величезна кількість боєприпасів для артилерії та авіації — як «звичайних», так і високоточних.
Вгорі: військовослужбовець ЗСУ перевіряє партію FPV-дронів, поставлену фондом «Повернися живим». Київ, 24 лютого 2024 року. Фото: Viacheslav Ratynskyi / Reuters / Scanpix / LETA
Переклад: «Аргумент»
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У понеділок Україну заллє дощами, Карпати засипле мокрим снігом
- 18:04
- Геннадій Друзенко: Порада президенту
- 17:00
- сирійські повстанці захопили місто, де розміщена база ВМФ рф
- 14:08
- З лютого 2022 року Україна втратила 43 тисячі воїнів, - президент
- 12:10
- Тетяна Ніколаєнко: Жонглювання цифрами щодо неякісних мін
- 10:01
- Марина Данилюк-Ярмолаєва: для чого такий "я русскій чєловєк" у владі
- 08:00
- Ворог просунувся в Торецьку та біля п’яти сел на Донеччині
- 07:54
- Сирійські повстанці зайняли Дамаск, Асад втік
- 20:00
- У неділю мокрий сніг і вітер пануватимуть в Україні
- 18:03
- Іран евакуйовує своїх військових із Сирії
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.