Віктор Єленський: Від УПЦ не вимагають зрадити віру, а лише розірвати з РПЦ МП

|
Версия для печатиВерсия для печати

Від УПЦ не вимагають зрадити православ'я, змінити мову літургії чи календар. Тільки вийти зі складу РПЦ, яка є учасницею війни проти України. Це не накладає тягар на совість вірян, бо підпорядкування Московському Патріархату не є частиною православного віровчення.

Таку думку висловив очільник Державної служби з етнополітики і свободи совісті (ДЕСС) Віктор Єленський в інтерв’ю Суспільне.Чернівці.

Закон, який був прийнятий у серпні 2024 року, за словами В.Єленського, забороняє діяльність Російської Православної Церкви як іноземної організації і пояснює чому.

Але це не означає, що автоматично забороняється Українська Православна Церква, яка перебуває у зв'язку з РПЦ.

«У законі йдеться про недопущення діяльності релігійних організацій, які афілійовані з РПЦ. І закон чітко визначає, що таке афіліація та що означають ці зв'язки», — наголошує очільник ДЕСС.

«Ці архиєреї (УПЦ МП — ред.) говорять, що не можуть впливати на те, про що пишуть та говорять у Російській Православній Церкві, тому закон – дискримінаційний та прямо спрямований проти них. Але, якщо ці архиєреї почитають трохи нижче, то в законі пишуть, що цей пункт не застосовують, якщо люди виходять зі складу Російської Церкви й дають цьому свідчення».

Віктор Єленський також пояснив суть наукової експертизи, яку проводили на виконання розпорядження уряду на початку 2023 року.

Релігієзнавча експертиза передбачена "Законом України про свободу совісті", в якому йдеться про те, що державний орган у справах релігії забезпечує релігієзнавчі експертизи. Якщо релігійна організація вперше подає свої документи, то місцеві адміністрації мають передати їх службі для такої експертизи.

За словами урядовця, релігієзнавчу експертизу, яка визначила те, що УПЦ перебуває у складі Московського Патріархату, здійснювали сім релігієзнавців.

«Як йдеться в законі, цю експертизу ми проводимо за участі самої релігійної організації. Тобто активно залучаємо її богословів, священників та активістів, аби вони пояснили те чи інше положення свого віровчення та своїх практик, — розповів В.Єленський. — Звичайно, ми запросили і представників УПЦ, які відмовились від участі в цій експертній групі. Якщо коротко, то було дуже багато дописів про те, що деякі члени цієї групи несхвально відгукувалися про Московський Патріархат. В Україні не так просто знайти експертів, які схвально про нього відгукувалися. Але за свій висновок вони проголосували одноголосно й так, що неможливо було б спростувати, що УПЦ є частиною РПЦ».

Зараз такої повторної експертизи ДЕСС проводити не буде.

«Ми будемо проводити, так зване, дослідження: подивимося по ознаках афіліації. Якщо релігійна організація афілійована з РПЦ, то робимо припис. Наприклад, ми визначаємо, що певна організація – частина РПЦ, бо її предстоятель чи голова є членом Синоду Російської Православної Церкви. Даємо припис, в якому просимо: "Ваше преосвященство, афіліація вашої релігійної організації з РПЦ полягає в тому, що ви є членом її керівного органу. Будь ласка, вийдіть з цього складу"».

Якщо він виходить зі складу цього керівного органу, то закон не застосовують. Якщо не виходить, тоді з травня 2025 року Державна служба з етнополітики отримає право позиватися до суду щодо припинення цієї організації.

«Суд, і тільки суд, як це має бути у демократичному суспільстві, може зупинити діяльність релігійної парафії», — наголосив Віктор Єленський.

Нагадаємо, нещодавно митрополит УПЦ МП Філарет (Звєрєв) взяв участь вчора, 20 березня, у засідання Священного Синоду РПЦ МП. Митрополит Філарет, який є правлячим архиєреєм Новокаховської і Генічеської єпархії УПЦ МП, належить до тимчасових членів Священного Синоду, призначених для роботи в Синоді на період весна-літо 2025 року.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]