WSJ: Застрелений СБУ учасник переговорів попередив Буданова про плани Путіна взяти Київ (і тут стирчать вуха Єрмака)

|
Версия для печатиВерсия для печати

Американське видання "The Wall Street Journal" написало, що застрелений на початку повномасштабної війни Денис Кірєєв, якого Служба безпеки України називала зрадником, напередодні вторгнення Росії попередив українську розвідку про план Москви захопити Київ.

Про це пише "The Wall Street Journal", спираючись на фінансові й розвідувальні документи, інтерв'ю з американськими і українськими урядовцями, нинішніми і колишніми співробітниками українських спецслужб, із родиною, друзями, охоронцями і діловими партнерами Кірєєва

Деталі: 5 березня 2022 року повідомлялося, що представники СБУ при затриманні застрелили у Києві банкіра Дениса Кірєєва, який брав участь у переговорах делегацій України та Росії в Гомелі 28 лютого. Його нібито підозрювали у державній зраді.

"The Wall Street Journal" пише, що 45-річний банкір Денис Кірєєв був убитий як російський шпигун: українські спецслужби залишили на тротуарі в центрі Києва його труп із кульовим отвором у потилиці за кілька днів після вторгнення Росії в Україну. Проте кілька днів по тому Кірєєва поховали як героя і поклали поруч із першим міністром закордонних справ України на Байковому кладовищі в Києві.

За словами голови української військової розвідки генерала Кирила Буданова, Кірєєв передав інформацію від своїх російських контактів, яка допомогла українським військам успішно захистити столицю в лютому минулого року.

"Якби не пан Кірєєв, Київ, швидше за все, був би взятий", – цитує Буданова видання.

Президент України Володимир Зеленський підписав документи про нагородження Дениса Кірєєва посмертно медаллю за "винятковий внесок у захист державного суверенітету та державної безпеки".

За словами Буданова, Кірєєв розвивав зв'язки з європейськими розвідувальними службами, а також із російськими військовими та урядовцями. Він також погодився представляти Київ на ранніх переговорах про припинення вогню між Росією і Україною. За словами одного з друзів, Кірєєву "подобалося грати роль агента 007".

Кірєєв народився в Києві і почав свою професійну діяльність у сфері фінансів, працюючи в місцевих відділеннях західних банків, включаючи Crédit Lyonnais, Citibank та ING. 

Його родич у 2003 році став заступником голови СБУ. Цей зв'язок розпалив інтерес Кірєєва до шпигунства, кажуть його соратники. 

У 2006 році Кірєєв перейшов на роботу до Андрія та Сергія Клюєвих, бізнесменів із Донецька, які заробили свої статки на металургії та нерухомості, були близькі до Віктора Януковича. Після втечі Клюєвих у 2014-му, Кірєєв допомагав управляти деякими активами братів із Києва.

У 2021 році Кірєєв, який перебував на перетині сфер російського та українського бізнесу та безпеки, привернув увагу Буданова. Коли навесні 2021 року Росія почала накопичувати війська на кордоні з Україною, Буданов викликав Кірєєва до штабу ГУР у Києві й попросив його використати свої зв'язки, щоб проникнути до російської військової розвідки. 

За даними джерел WSJ, банкір їздив із Харкова до Росії і потім доповідав Буданову.

Восени 2021 року, коли американські військові та шпигунські відомства почали попереджати про російську загрозу, Кірєєв дізнався зі своїх джерел, що Москва готується до вторгнення, сказав Буданов, і став першим, хто забив на сполох в Україні.

18 лютого Кірєєв відмовився їхати з родиною на лижі у французькі Альпи.

Вдень 23 лютого Кірєєв передав Буданову нові розвідувальні дані: президент Росії Володимир Путін щойно віддав наказ про вторгнення рано вранці. За словами голови ГУР, Кірєєв також знав головну точку удару.

О 8 годині ранку 24 лютого російські бойові вертольоти висадили десант в аеропорту "Антонов" під Києвом. Кремль планував захопити аеропорт, щоб перекинути туди війська і техніку для штурму столиці.

За словами Буданова, підказка Кірєєва дала Україні кілька дорогоцінних годин, щоб перекинути війська для протидії російському нападу. Після запеклого бою з росіянами аеропорт був пошкоджений і не міг використовуватися силами окупантів.

Коли плани Росії щодо швидкого удару були зірвані, сторони домовилися про переговори про припинення вогню в Білорусі. Оскільки Кірєєв був знайомий з двома членами російської делегації, Буданов запропонував йому взяти участь у переговорах – і той погодився. 

"Після його появи там його зв'язок зі спецслужбами став очевидним для всіх. На жаль, ситуація тоді була критичною, і ми змушені були ризикувати", – сказав Буданов.

Повернувшись із Білорусі, Кірєєв зустрівся з Будановим на кілька годин. Кірєєв, за словами члена його служби безпеки, усвідомлював, що йому загрожує небезпека, і залишив зустріч у мовчазному настрої.

Через кілька днів друг відвідав Кірєєва в його будинку на північній околиці Києва. Тримаючи в руках великокаліберну мисливську рушницю, Кірєєв сказав, що стріляв з неї в російських оперативників, які прийшли до його будинку кількома ночами раніше.

Коли Росія і Україна домовилися про другий раунд переговорів, запланований на 3 березня, Буданов знову наполіг на тому, щоб Кірєєв взяв у них участь.

За словами Буданова, у ніч перед переговорами в Білорусі Кірєєву зателефонували з офісу начальника контррозвідки СБУ Олександра Поклада. Поклад, який відповідає за затримання співробітників розвідки і безпеки, підозрюваних у роботі на Росію, хотів зустрітися. Сам Поклад відмовився давати коментарі, як і речник СБУ, посилаючись на закон про державну таємницю.

Кірєєв приїхав на київський залізничний вокзал разом зі своєю особистою охороною та агентами військової розвідки для поїздки до Білорусі. Він сказав охоронцям, що по дорозі його можуть заарештувати. "Не втручайтеся", – сказав він, за словами члена його охорони.

Група поїхала в центр Києва і зупинилася біля Софійського собору. Під'їхало кілька мікроавтобусів з агентами СБУ, які наказали співробітникам військової розвідки та охоронцям Кірєєва скласти зброю. Кірєєва відвели до мікроавтобуса. Його охорона залишилася лежати на вулиці, поки мікроавтобус від'їжджав.

Приблизно через 90 хвилин агенти військової розвідки були викликані на місце, де вони знайшли тіло Кірєєва.

Державне бюро розслідувань України, яке займається подібними вбивствами, відмовилося від коментарів.

WSJ нагадує, що в липні Володимир Зеленський звільнив голову СБУ Івана Баканова і звільнив або притягнув до відповідальності десятки генералів відомства за їхню ймовірну роль у сприянні російському вторгненню.

17 квітня 2022 року Президент України Олександр Зеленський присвоїв Олександру Покладу звання бригадного генерала.

За інформацією журналістів програми "Схеми" (проєкт Радіо Свобода та UA:Перший), за президентства Віктора Януковича Поклад працював помічником на громадських засадах ексдепутата від Партії регіонів і "Опозиційного блоку" та колишнього начальника охорони бізнесмена Дмитра Фірташа Івана Мирного (вірогідного співробітника ФСБ - А.). А перед цим Поклад працював також помічником нардепа Равіля Сафіулліна з Партії регіонів (6 скликання, 2007-2012 рр.).

Зв'язки з регіоналами О.Поклада цим не обмежуюються. У ЗМІ пишуть, що у 1999 році Олександр Поклад заснував компанію "Олтекс", яка займається наданням в оренду й експлуатацію нерухомого майна. Через три роки він вийшов із складу засновників, а у 2011 році однією із власників компанії стала його мати – Зоя Поклад. За даними аналітичної системи Youcontrol, наразі її частка складає 50%, а внесок до статутного капіталу компанії становить 6,6 млн гривень. Другою власницею "Олтексу" є Лідія Шаповалова. Видання "Радіо Свобода" стверджує, що вона є матір'ю народного депутата від групи "За майбутнє" Юрія Шаповалова і бабусею іншого народного депутата від фракції "Слуга народу" – Олексія Мовчана.

Коли він потрапив у контррозвідку – достеменно невідомо. Але на момент вбивства Захарченка (31 серпня 2018 року) Олександр Поклад вже був заступником начальника 5-го управління департаменту контррозвідки СБУ Романа Червінського. Російські ЗМІ приписують йому участь у ліквідації голови бандформування "ДНР". 

Видання "Апостроф" пише, що Олександр Поклад керував спецопераціями із затримання генерал-майора відомства Валерія Шайтанова у 2020 році і співробітника управління "К" СБУ Юрія Расюка у 2021-му, підозрюваних у роботі на спецслужби Російської Федерації.

Також відомо, що у 2017 році указом президента Петра Порошенка Поклада нагородили орденом "За мужність" ІІІ ступеня, а у 2020-му вже президент Володимир Зеленський вручив йому орден "За мужність" ІІ ступеня.

 

Щодо негативних чуток і компромату, в інтернеті можна знайти інформацію, датовану 2008-м роком, що у 1996-му Олександр Поклад був засуджений за рекет у складі організованого злочинного угрупування до 6 років позбавлення волі з конфіскацією – ст. 144 КК України в редакції 1960 року ("Вимагательство державного, колективного або індивідуального майна, вчинене при обтяжуючих обставинах"). Нібито апеляційний суд залишив вирок без змін і покарання він відбував у Полтаві, однак через два з половиною роки був звільнений за амністією. Цю інформацію наразі не вдалося ані спростувати, ані підтвердити.

Видання "Дзеркало тижня", з посиланням на власні джерела серед чинних і відставних офіцерів СБУ стверджує, що "Поклад має дуже віддалене відношення до класичної контррозвідки. Він висококласний фахівець з активних заходів. Жорсткий, цинічний, небезпечний, вмілий". До речі, раніше "Дзеркало тижня", із посиланням на власні джерела в Державному бюро розслідувань писало, що згаданий вище Юрій Расюк, затриманням якого керував Поклад, заявляв про катування зі сторони СБУ під час проведення процесуальних та слідчих дій. ЗМІ також зазначає, що перепрофілювали команду П'ятого управління ДКР, яке очолював Поклад, з зовнішнього сектору на внутрішній і долучили до вирішень бізнес-питань усередині країни вже за керівництва Службою безпеки України Іваном Бакановим.

"Новому президенту колишнього особливого порученця Петра Порошенка рекомендували залишити на службі перший заступник голови СБУ Баранецький та голова бюджетного комітету Арістов. Нинішнє призначення Олександра Поклада рекомендоване головним чином Андрієм Єрмаком", – пише видання.

Один із високопоставлених офіцерів СБУ в коментарі ЗМІ підсумував, що з огляду на досвід і спеціалізацію Поклада його призначили або під велику разову операцію, або президент Зеленський просто не зрозумів, що він зробив.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]