"Із Князі в грязі": усі подробиці найгучнішого корупційного скандалу у судовій системі

|
Версия для печатиВерсия для печати

Свій слід в історії Князєв точно залишив. Він став першим головою Верховного Суду, який отримав підозру за ймовірне отримання хабаря. Під час закритої частини судового засідання Князєв сказав, що його кар'єра і доля поламані. Проте найяскравіше і найповніше розкриває Князєва його коротка фраза, яку детективи зафіксували в рамках розслідування: "Ну блин, ты общаешся с руководителем судебной системы. Все как бы тебя считают своим человеком. Это очень хорошо, ты любой вопрос можешь решить".

Про це пише Вадим Валько, член Автомайдану, юрист Центру протидії корупції, у своєму блозі у виданні Цензор.НЕТ.

Минулого тижня розгорівся найбільший в історії українського судочинства корупційний скандал. Голову Верховного Суду Всеволода Князєва викрили на ймовірному отриманні мільйонного хабаря.

За версією слідства, Князєв створив і очолив організовану групу, до якої входили нотаріус Кирило Горбуров, адвокат-посередник Олег Горецький, а також поки що не встановлені судді ВС. Слідство вважає, що у суді фактично був створений бек-офіс на базі адвокатського об’єднання. Під прикриттям "правових послуг" клієнтам допомагали за хабар отримати потрібні судові рішення. При чому вирішити питання можна було не тільки у Верховному Суді.

Наразі відомо про підозру двом учасникам групи, Всеволоду Князєву та Олегу Горецькому. Першого Вищий антикорупційний суд взяв під варту з альтернативною заставою в 107 млн грн, другого арештували із заставою у 80 млн грн.

***

Князєва затримали в ніч з 15-го на 16-те травня у його столичній квартирі на Печерську. Цю квартиру на 133 квадрати у центрі Києва він нібито винаймає всього за одну тисячу гривень на місяць.

За декілька годин до затримання спільник Князєва Кирило Горбуров передав йому 450 тис доларів. Це був другий транш ймовірного хабаря. Всього учасники групи отримали 2,7 млн доларів, із яких 1,8 млн доларів передавали для суддів і ще 900 тис доларів для Горецького та Горбурова.

НАБУ вважає, що ці кошти через посередників передавав відомий український олігарх Костянтин Жеваго. Від Верховного Суду він хотів остаточне підтвердження права власності своєї компанії Ferrexpo на 40,19% акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату.

Історія з Полтавським ГЗК розпочалася ще у 2002 році, коли компанії Жеваго придбали за 27 млн доларів 40,19% акцій у чотирьох офшорних компаній: Trimcroft Services Limited, Emsworth Assets Limited, Calefort Developments Limited і Gilson Investments Limited. Їх ЗМІ пов’язують з групою "VS Energy" депутата держдуми Олександра Бабакова та його бізнес-партнерів Євгенія Гінера та Михайла Воєводіна. Судячи з опублікованих розмов фігурантів, свій інтерес до акцій ГЗК наразі має український олігарх Ігор Коломойський.

У 2005 році офшорки росіян спробували через суд визнати договір купівлі-продажу акцій недійсним. Після багаторічних судових баталій усі претензії суд відхилив. Сталося це у 2015 році. Але за п’ять років офшорки знову йдуть до суду, щоб оскаржити купівлю-продаж акцій.

У 2021 році Господарський суд міста Києва став на сторону компанії Ferrexpo і визнав, що купівля акцій відбулася в рамках закону. Однак минулого року Північний апеляційний господарський суд неочікувано визнав цю угоду недійсною. Це рішення ухвалили судді Людмила Кропивна (головуюча), Світлана Алданова та Лариса Зубець. Під час апеляційного розгляду було змінено п'ять суддів-доповідачів, а заміна інших суддів колегії відбувалася понад десять разів. Рішення апеляції явно не влаштовувало Жеваго, компанія якого подала скаргу до Верховного Суду.

19 квітня 2023 року Велика Палата Верховного Суду ухвалила рішення на користь компанії Жеваго. За версією слідства, принаймні частина суддів зробила це не просто так.

Розподіл обов’язків між фігурантами

Крім Всеволода Князєва, наразі відомо про щонайменше трьох суддів ВС, у яких знайшли частину хабаря (їх прізвища поки не оприлюднювали), а також про адвоката-посередника Олега Горецького та нотаріуса Кирила Горбурова. Під час обрання запобіжного заходу прокурори детально розповіли свою версію того, як фігуранти розподіляли ролі між собою:

- Всеволод Князєв відповідав за комунікацію всередині групи, погоджував осіб, від яких можна отримувати хабарі, визначав їх розмір та розподіл, безпосередньо отримував гроші та передав їх частину іншим суддям ВС;

- Олег Горецький підшукував осіб, які були згодні надати хабар, одержував від них гроші, тримав їх в себе у таємному місці, а згодом віддавав їх Горбурову, щоб той передавав їх Князєву;

- Кирило Горбуров так само підшукував осіб, які готові були надавати хабарі, сприяв Горецькому в їх отриманні та переховуванні, а також передавав кошти від Горецького до Князєва.

- до організованої групи ймовірно входили деякі інші судді ВС. Їх слідство наразі ще встановлює.

"Короля же делает свита. А король не может быть один"

Горбуров був довіреною особою Князєва. Раніше він був депутатом міськради Миколаєва, обирався від "Європейської солідарності". За даними видання "НикВести" Князєв і Горбуров куми й саме після обрання Князєва до Верховного Суду, Горбуров переїхав до Києва.

У одній із розмов Горбуров хизувався своєю дружбою із Князєвим: "Всеволод Князев, это мой друг детства. Знаете кто такой, да? То есть мы как бы серьезные друзья, то есть мы делаем разные штуки. Ну то есть у нас много дел, много долей, вы поняли?". Ймовірно саме Горбуров є тією особою, що пішла на конфіденційне співробітництво з НАБУ і записала чимало розмов учасників групи. У документах ця особа залегендована під прізвищем Кравченко.

Адвокат Олег Горецький є керуючим партнером компанії "Горецький і партнери". Старшим партнером компанії є Едуард Шевченко, екссуддя Київського господарського апеляційного суду. У 2008 році суд під його головуванням подарував Януковичу резиденцію "Межигірʼя".

За словами Горецького, із головою ВС він ніколи не спілкувався наодинці, перетиналися вони лише на форумах у присутності різних людей. А на особисті зустрічі з Князєвим його постійно "тягнув" виключно Горбуров.

На суді Горецький розповідав, що познайомився з Горбуровим два роки тому: "Ввійшов в довіру, в довіру до мене особисто і моїх співробітників. Я йому надав безкоштовно офіс в оренду, де він здійснює свою нотаріальну діяльність в сусідньому кабінеті біля мене. Я йому надав автомобіль і позичав кошти, я йому допомагав в його кримінальному провадженні особисто. У нас був спільний побут, дозвілля, він заходив в нашу сім’ю, ми заходили в його сім’ю. Тому жодних думок, що він мене може записувати, документувати чи провокувати не було".

Близькі стосунки Горецького і Горбурова підтверджується приватним спілкуванням між ними. Під час однієї із таких розмов вони обговорювали, чи не потрібно готувати заміну Князєву:

Горбуров: Он против нашего союза, он ревнует нас, он понимает, что мы вместе усилим друг друга. Он же понимает, дело в патроне.

Горецький: Уже готовый станок, работающий. Я делаю так, чтобы оно работало, чтобы что-то заработало. Делаю все, смазку. Чтобы оно все работало.

Горбуров: Так поэтому надо кого-то своего готовить, кого-то вместо него.

Горецький: Не говори такого, прошу тебя. Не дай бог, он это почувствует.

Горбуров: А как он почувствует? Так ж надо, чтоб ты ему? Зачем? Я ж тебе открываю такие вещи. Здесь наоборот. Работала бы команда и все было бы в порядке.

Горецький: Конечно.

Горбуров: А он боится. Его никто тогда слушать не будет. Все люди наши.

Горецький: Та просто он бы возглавил бы людей. Ты же понимаешь, если взять.

Горбуров: Ну.

Горецький: Он людей возглавляет нашими руками. Это мы ж под него делаем, это ж под него все, не под меня, не под тебя, а под него.

Горбуров: Та он боится эту махину. Ты просто понимаешь, какая это махина влияния.

Горецький: Так это наоборот классно. Приехали, порешали, ты вообще не умыкаешся. Тебя сделали королем.

Горбуров: Да, короля же делает свита. А король не может быть один, он голый.

Поява Жеваго

Якщо є хтось, хто ймовірно брав хабарі, то має бути хтось, хто ці хабарі ймовірно давав. За версією слідства, гроші суддям надавали від мільярдера Костянтина Жеваго. Комунікації учасників групи із Жеваго спершу відбувалися через директора з безпеки Полтавського ГЗК Сергія Рудометкіна.

Горецький: "Я не знаю, Анжела, никогда не встречался. У меня начальник служби, его начальник службы безопасности (Рудометкін - ред.). Его дочка работает у меня уже 3 года. У меня договор з ГОК-ом еще с 2017 года, по их обслуживанию. Сейчас у них большая проблема есть, поэтому он меня позвал, он захотел лично. А было лично через начальника службы безопасности, Рудометкин фамилия. Он попросил связаться вот с ним".

На сайті адвокатського об’єднання містився перелік працівників, серед яких була юристка "Адміністративної практики" Марія Рудометкіна. Однак наразі із сайту об’єднання інформацію про партнерів та юристів компанії прибрали.

6 березня в офісі адвокатського об’єднання пройшла зустріч між Горецьким, Горбуровим та Рудометкіним, на якій останній повідомив, що Жеваго нібито готовий "співпрацювати":

Горецький: Знакомьтесь, Сергей Васильевич (Рудметкін - ред.).

Горбуров: Кирилл. Друг, нотариус, партнер.

Рудометкін: Вынуждать Константина (Жеваго - ред.) пойти на поклон, ну я не знаю, он просто тупо не пойдет.

Горецкий: угу.

Рудометкін: Поэтому мы будем бороться. Он тогда говорил, его позиция, если Ринат, если Беня, они пойдут в нападение, он постоянно в обороне. Вот он не хочет с ними светиться. Ну он такой. Он уже решение для себя принял, потому что там у нас большая реконструкция на комбинате, просто миллиардные инвестиции.

Горецкий: Так, давайте пошлите в переговорную комнату, да? И мы там полялякаем, без телефонов там полялякаем.

Далі вони перейшли в іншу кімнату і зафіксувати розмову не вийшло. Однак по її результатах Рудометкін нібито сказав про готовність Жеваго заплатити суддям.

Також в одній із розмов Горецький підтверджує, що за посередництва Рудометкіна він спілкувався по конференц-зв'язку із Жеваго: "Он, Жеваго, захотел лично со мною познакомиться. Лично захотел, ну что я скажу - нет? Мы общались на мигах, но друг друга понимали, о чем мы общались. На що Горбуров відповів: "Я считаю, если он даст этот вопрос весь, весь объем, тогда можно уже клиентов не искать".

Вже після викриття Князєва Костянтин Жеваго дав коментар журналісту "Української правди" Михайлу Ткачу з приводу його взаємовідносин із Князєвим та Горецьким: "Не знайомий із Князєвим взагалі, не маю його номеру телефону і взагалі з жодним суддею Верховного Суду ніколи не спілкувався. Особисто з ним (Горецьким - ред.) теж не знайомий, ніколи не зустрічався. Як зараз з’ясувалося, декілька разів підключався до відеодзвінка разом зі своїми юристами, коли вони були присутні. Але не єдині вони були присутні, а були присутні ще декілька юристів з інших юридичних компаній".

У інтерв'ю виданню Forbes.ua Жеваго теж не заперечував сам факт спілкування із Горецьким: "Я міг спілкуватися з ним за допомогою компʼютера, за участі наших юристів. Я не маю телефона цієї людини, не маю її електронної адреси, я ніколи з цією людиною сам на сам особисто не спілкувався". Однак Жеваго повністю заперечив свою причетність до передачі хабарів: "Я хочу співпрацювати і довести, що жодного відношення ані я, ані наші юристи, ані компанія Ferrexpo до жодних незаконних дій щодо цієї справи або якихось інших справ не мали, не мають і не будуть мати".

Слідство, схоже, має іншу версію. Після розмови із Рудометкіним Горецький і Горбуров повідомили Князєва про те, що Жеваго готовий надати кошти. А Князєв у відповідь дав вказівку повідомити, що рішення суду коштуватиме 1,8 млн доларів, а Горецький і Горбуров можуть самостійно визначити свою додаткову "винагороду". Після цього Горецький і Горбуров сказали Жеваго, що він має надати 2,7 млн доларів, при цьому Князєв нібито не знав, у яку суму Горецький і Горбуров оцінили свої "посередницькі" послуги.

"Люди хотят понимать, почуствовать. Вот когда они почувствуют, тогда намного все им проще, легче".

Слідство вважає, що спершу хабар планували завести за комісію у 2% на юридичну компанію (ймовірно "Ільяшев і партнери" - ред.). Решту суми мали перевести у готівку.

Горбуров: Ну Ильяшев же там работает и у них репутация плохая?

Горецький: Ну работает, ну и что. Раньше ж такого не было, у них просто ситуативно.

Горбуров: Нет, я тебя просто объясняю. Ты не верь всем остальным. Кто был никем, останется всем.

Горецький: Я думаю сейчас наберу Рому (ймовірно Роман Марченко, старший партнер компанії "Ільяшев і партнери" - ред.) с ним встречусь и попрошу, чтобы это было через него.

Горецький: Лучше с ним поделиться, ну чтобы с ним.

Горбуров: Чтобы с ним поделиться процентом обнала, да, ты имеешь ввиду?

Горецький: Какой процент, слышишь, вчера он, вчера сказал 2% от себестоимости.

Згодом від такого способу передачі коштів відмовилися через ризики, зокрема Горбуров у розмові із Горецьким вказував: "Олег, решаем серьезные вопросы. Контрагенты те не хотят вот этих всех движений. Чтобы вообще следов не было, потому что это все отследиться и все поймут. Понимаешь, вот такая сумма в преддверии голосования у них. Сразу поймут, куда и что пошло".

10 березня Горецький передав інформацію Жеваго: "Они мне категорически запретили это проводить через себя, потому что у нас много таких историй, не вы одни. Соответственно, если это случиться, все сразу будет понятно. Потому, там меня не должно вообще быть нигде в этой истории. Потому что ваши опоненти (ймовірно Коломойський - ред.) знают меня. Они знают да, потому если будет какая то проблема, оно навредит. Но такая, очень большая сумма перед таким мероприятием, все поймут".

13 березня Горецький у розмові із Жеваго знову обговорював справу у Верховному Суді: "Значит, поскольку оппоненты тоже серьезно работают, да, вы понимаете. И они, в отличие от нас, давно серьезные и подтвержденные. А мы физически не успели сделать это, когда речь шла о голосовании, там просто физически не хватило голосов. Поэтому, для того, так был уже минус, да, понимаете. Ну, поскольку мы там (...), да. Мы решили..., вернулись обратно, да, для повторного голосования. 19 апреля. Но это так, для вас информация, это не для прессы. Соответственно нам нужно еще раз, это очень серьезные вещи. Нам нужно сейчас, да, подготовиться полностью, заранее с людьми встречаться, а их очень много. Понимаете? Их много, да. Надо мне где-то две недели встречаться со всеми, чтобы они все понимали и верили, что мы серьезны и тогда спокойно выходить уже на повторное голосование. Чем быстрее, тем лучше, да. Потому что мне тоже нужно время, для комфортного общения. Объяснил все, спасибо, понимаю, да? Но люди хотят понимать, почуствовать. Вот когда они почувствуют, тогда намного все им проще, легче".

Засідання Верховного Суду по справі Полтавського ГЗК мало відбутися 15 березня, однак його відклали. Це зробили нібито для того, щоб зібрати голоси суддів і дати Жеваго час зібрати кошти.

"Документи" від Жеваго

За даними слідства, у березні-квітні Горецький одержав від Жеваго через посередників кошти декількома траншами, які спершу зберігав у офісі власного адвокатського об’єднання, а згодом в індивідуальному банківському сейфі. Горецький і Жеваго у приватній розмові називали ці кошти "документами" і ніяк не могли зʼясувати точну суму, оскільки "по дорозі" десь загубили 150 тис доларів:

Жеваго: Смотри, документы передали в единицу. Единицу мы закрыли. Теперь ты должен сосчитать в своей математике.

Горецький: У меня, у меня сейчас 1 и 950.

Жеваго: Нет, мы, последнее то, что мы говорили, мы последнее.

Горецький: У меня сейчас один 950. В последний раз мне 100 передавали. Было 1 и 8 (...), 850. Передали сто. Сейчас у меня миллион девятьсот пятьдесят.

Жеваго: Я потому хотел свериться. Значит, с Мишей (ймовірно Михайло Ільяшев, партнер компанії "Ільяшев і партнери" - ред.) было, глядишь, один и один. И один перевели сейчас. Это должно быть два сто. А если у тебя один девятьсот пятьдесят, то где-то потерялось 150 тысяч.

Горецький: Так они передали.

Жеваго: В понедельник-вторник я тебе доношу эту всю разницу, чтобы мы закрыли эту разницу.

Горецький: угу

Жеваго: Пусть, грубо говоря, если по нашему, 2050, то я должен еще донести 650. 2050 плюс 650 ето 2,7 млн.

Горецкий: ага

Жеваго: Если на 1950, то я должен донести 750.

Горецкий: ага

Жеваго: И мы, на следующей неделе закрываем это все. И ждем результата 19 апреля.

Горецкий: да

Жеваго: Я понимаю, я понимаю, что ты работаешь по полной программе. Там, как бы, с утра до вечера, чтоб все было так, как надо. То есть, как бы дай Бог, чтоб все было. Потому что я сильно надеюсь, что все будет адекватно.

Горецкий: все будет хорошо, для нас крайне это важно.

Жеваго: дай Бог.

У вже згаданому коментарі журналісту Михайлу Ткачу Костянтин Жеваго розповів, що це нібито саме Горецький вийшов на людей, які займалися справою щодо акцій Полтавського ГЗК: "Безумовно, була розмова стосовно того, що будь ласка, ми хочемо приєднатися до цієї вашої справи, над якою працювало там п’ять або шість юридичних компаній. І ми зможемо також вам допомогти в юридичному плані".

Жеваго також виклав свою версію того, що ніякої домовленості із учасниками групи у нього особисто не було: "Про домовленість неправда. Ми мали зустріч і в лютому, і в березні, і в квітні. І навіть ми мали зустрічі в травні, але це стосувалося взагалі інших юридичних справ, але за участі багатьох інших юридичних компаній і весь час було, щонайменше, два, три, чотири, п’ять людей, які приймали участь в цих розмовах. Я не знаю, чи у всіх зустрічах він (Горецький - ред.) приймав участь, але туди були запрошені всі юридичні компанії, які саме по тих чи інших питаннях, по тих чи інших судових справах приймали участь".

Щодо комунікації стосовно грошей мільярдер пояснив так: "Цим займалися наші юристи, юридична практика. І ми зараз з’ясовуємо. Те, що ми не давали жодних хабарів, це я на 100% вам відповідаю. Жодних. Це взагалі проти нас і проти наших цінностей і взагалі нашого виховання. До нас надходили пропозиції стосовно того, що сплатіть стільки-то грошей стосовно наших юридичних послуг, але все це комерційні домовленості, юристи з юристами спілкуються і після цього виносять на розгляд якихось відповідальних людей. І після цього кажуть там, що це буде коштувати стільки-то, готові захищатися".

19 квітня Велика Палата Верховного Суду задовольняє касаційні скарги і ухвалює рішення на користь компанії Жеваго. А 24 квітня Горецький повідомляє Горбурову: "Костя звонил. Я заметил, что у него даже тон, интонация поменялись. Очень стал по партнерский общаться".

Транші Князєву

1 травня Князєв надсилає Горбурову СМС із вказівкою поділити гроші: "Привет, сделай 10 по 100 и два по 150, и одну 50". А решту суми у 450 тисяч доларів просить залишити на зберіганні. Детективам вдалося переписати номери купюр перед передачею траншів.

Слідству також вдалося зафіксувати розмову Горецького і Горбурова, на якій вони обговорюють, як ділитимуть свої частки:

Горбуров: Ты сразу хочешь это все отвезти?

Горецький: Ну да, ну а что, какая разница? Ты приедешь сейчас там, тебе там 5-10 минут, ты оформишь договор, да, спустишься вниз, откроешь, потом я зайду, открою, оставлю там это в комнатке. Ты потом еще раз зайдешь, откроешь, в комнату зайдешь, заберешь, переведешь себе и все. Там цифра, которая должна быть. А у нас выходит.

Горбуров: Сколько нужно забрать?

Горецький:Теперь считаю. Там получается 2700 минус 1800 и 900, минус 150, 100 и 50.

Горбуров: Так и 50, да, да.

Горецький: Это 750 на 2, 375. Плюс 375.

Горбуров: Этот же (ймовірно Князєв - ред.) просит поехать и забрать. Разделение мне скинул. Я думаю когда этим заниматься? Сегодня? Или завтра?

Горецький: Нет, давай завтра. Завтра пусть с утра уже приезжает.

На наступний день Горецький і Горбуров забирають гроші зі сховища і формують пакети, але через помилку "гублять" 1200 доларів. А вже 3 травня Горбуров доставляє перший транш на квартиру Князєва:

Князєв: Оставь там

Горбуров: Да, я оставлю. (далі він кладе пакет з готівкою на підлогу всередині квартири).

Князєв: Все, спасибо, на связи.

В цей же день о 21:29 кошти перенесли в автомобіль Mercedes, на якому їздить Князєв. Всього було 13 пакетів: "8 пакетів чорного кольору, у кожному по 100 тисяч доларів, 1 пакет чорного кольору, в якому було 99 тисяч доларів, 1 пакет чорного кольору, в якому було 99,9 тисяч доларів, 1 пакет фіолетового кольору, в якому було 150 тисяч доларів, 1 пакет фіолетового кольору, в якому було 149,9 тисяч доларів та 1 пакет чорного кольору, в якому було 50 тисяч доларів".

8 травня відбулася розмова Князєва і Горбурова щодо передачі другого траншу:

Князєв: Вы там по Ж. все себе с Олегом забрали? Правильно ли все? Все нормально?

Горбуров: Ну, там же получается как, смотри.

Князєв: Он рассчитался, все с вами закрылся?

Горбуров: 1 350 там.

Князєв: Да.

Горбуров: Ты получил, да? Еще осталось 450.

Князєв: Да.

Горбуров: Да, когда там это привезти?

Князєв: Ну, вы себе взяли уже? Правильно?

Горбуров: Да.

Князєв: Там без проблем?

Горбуров: Ну там, Олег, Олег же этим вопросом занимается. Когда?

Князєв: Ну, давай не сейчас. Я еще с теми, еще несколько человек не закрыты. Я думаю, что в пятницу.

Далі Горбуров і Князєв обговорюють потенційне продовження вигідної "співпраці" із Жеваго:

Горбуров: Смотри, там же с Жеваго, он как бы, кейсы какие-то там даст тоже там.

Князєв: Ну давай. Мы так и договаривались, потому что этот очень обиделся (ймовірно Коломойський - ред.).

Горбуров: Да, я понял.

Князєв: А вот етот же еще рассказал (Жеваго — ред.). Он что дурачок? Зачем он это делает? Он позвонил и прямо ему (Коломойському — ред.) сказал: "Ну что, я тебя перекупил?". А он его не перекупил. Я просто потому, что он прав был, понимаешь.

Горбуров: Угу.

Князєв: Ну реально. А этот с претензией. Что это вы типа…

Горбуров: Вообщем еще берем кейсы?

Князєв: Да-да-да.

Горбуров: Кроме этого?

Князєв: Да, угу.

Горбуров: По Верховному? Хорошо, я тогда Олегу или … его начальник охраны, или его человек работает там.

А потім Князєв надає вказівку Горбурову привезти другий транш у 450 тисяч доларів, які були на зберіганні:

Горбуров: Ну давай, ты может мне тогда в пятницу скажеш, когда привезти?

Князєв: да. Что привезти?

Горбуров: ну…

Князєв: остаток?

Горбуров: да-да-да.

Князєв: а, ето ж в пятницу мы едем. Я неправильно сказал. Ну тогда не в пятницу. Пусть оно пока полежит в ячейке. Давай тогда уже в понедельник. А с этим товарищем (Жеваго - ред.) общайся, если есть у него что то дельное, то…

15 травня Горбуров забирає у відділенні банку 450 тис доларів і цього ж дня доставляє їх на квартиру Князєва. Під час отримання другого траншу Князєв нібито хворів і не хотів заразити Горбурова:

Князєв: Привет, мой дорогой! Проходи, садись, только подальше от меня. Садись в то дальнее кресло, не подходи ко мне. Ага, положи.

Горбуров: Вот то, что я в говорил. Да, остаток. Ну то, что мы говорили, 450.

І поклав сумку з 450 тисяч доларів на місце, яке вказав Князєв.

Князєв: Хочешь, чтобы сумку я тебе отдал сразу?

Горбуров: Та, не. Я специально оставить.

Князєв: Слышишь, ну он (Жеваго - ред.) вам с Олегом закрылся, все в порядке? Чтобы я не переживал.

Горбуров: Ну, слушай, Олег этими вопросами занимается. Я не в курсе, но я думаю, что да, думаю что да.

Князєв: Пойми, что я как бы только это для вас.

Горбуров: Ну, для нас это такое.

Князєв: Потому что мы столько работаем, а нет никакого результата, я чисто этим руководствовался… Потому что там, тот, условия были гораздо интереснее, так многие судьи не поняли даже. Поэтому нужно, чтобы он закрылся с вами, иначе я переделаю все назад, правда.

Горбуров: А что, там не участвовали многие?

Князев: Ну люди, как бы, знаешь… Я сказал, там будет просто менше. И они, как бы знаешь, просто тоже люди рассчитывали на что то. Кончено там можно было и так и так, ну конечно он больше по закону был прав.

Мільйони готівки у кабінеті та сейфах

Князєва затримали у його квартирі одразу після проведення обшуку, який тривав до півпершої ночі. За словами прокурора, під час обшуку Князєв не реагував на зауваження детектива та намагався вихопити телефон та видалити з нього інформацію.

Детективи одразу знайшли коричневу шкіряну сумку із другим траншем у 450 тис доларів. Також у квартирі виявили сейф із 250 тис доларів, із яких 237 тис доларів за номерами купюр співпали з грошима із першого траншу. Додатково у Князєва вилучили два мобільні телефони (до одного із них він не надав пароль), три годинники і шкіряну сумку.

Також детективи провели обшук службового кабінету Князєва у Верховному Суді. Там теж виявили сейф, у якому було 548 700 доларів із першого траншу. Додатково у кабінеті знайшли ще 1 млн 105 тисяч доларів та 1700 євро.

Під час засідання ВРП Князєв повідомив, що його кабінет не є режимно-секретним об'єктом, туди може прийти фактично будь-хто, а ключі від кабінету і сейфу мали охоронці суду: "До мене на зберігання приносили гроші різні особи, навіть судді Верховного Суду. У мене в кабінеті вони просто зберігались".

В офісі адвокатської компанії Олега Горецького знайшли понад 700 тисяч доларів, але жодна куп’юра не співпали із номерами тих купюр, які передавалися як хабар. Горецький пояснював що це гроші його дружини, а також гонорари адвокатської компанії та кошти клієнтів, зокрема на сплату судового збору.

Прокурор розповів, що Горецький спершу не відчиняв двері квартири, а коли працівники НАБУ почали їх відкривати спецзасобами, втік через терасу і його понад годину шукали. Затриманий він був за іншою адресою, де ховався у готельному номері в шафі.

Горецький виклав свою версію: "Близько половини дванадцятої ночі я відпочиваю, тут починаються якісь крики, стуки, звичайно, що я злякався. Вийшов на терасу і поїхав з будинку, бо не розумів, що відбувається. Через певний час в готельний номер почали нібито вламуватися озброєні люди, які не представлялися працівниками НАБУ. А згодом забрали телефон і примусово розблокували його, використавши Face ID".

Один із адвокатів Горецького на суді казав, що прокуратура зробила неправильну кваліфікацію дій їх клієнта. Він вказав, що за текстом підозри Горецький нібито діяв в інтересах Жеваго чи його підприємств, а не в інтересах Князєва. Тому й підозра мала бути за сприяння Жеваго у наданні неправомірної вигоди, а не за сприяння Князєву в її одержанні.

Паралельно із обшуками у Князєва та Горецького проводили ще близько 30 обшуків, зокрема у суддів Великої Палати Верховного Суду. Щонайменше у трьох із них знайшли кошти, які за номерами купюр співпали із грошима першого траншу. Мова йде про 50 тис доларів, 10 тис доларів та 2,3 тис доларів. Не виключено, що таких суддів може стати більше, адже перший транш чомусь розподіляли одразу у 13 пакетів.

22 травня НАБУ і САП повідомлии, що знайшли ще майже 500 тис доларів, нібито сховані учасниками групи. Джерело їх походження і приналежність наразі встановлюють.

"Там задействована Генпрокуратура, експертиза и ДСР. Они хотя 300 за закрытие дела".

Із записів розмов фігурантів зрозуміло, що Верховний Суд був далеко не єдиною установою, на яку вони мали вплив. Горецький і Горбуров у приватних розмовах говорили про свої зв’язки і можливість вирішувати питання і в інших установах:

  • "Плотницкий - это наш человек, мой кореш. Он глава суда (ймовірно йдеться про Бориса Плотніцького, голову Західного апеляційного господарського суду - ред.)".
  • "У тебя есть возможность на уровне апелляции у Хрипуна (ймовірно йдеться про Олега Хрипуна, голову Північного апеляційного господарського суду - ред.), которого мы назовем человек Х. Как бы разобраться с Хрипуном на эту тему, понять, если он может помочь. Понятно может помочь и еще имеет право".
  • "Минус 50, потому что 50 ушло на Верховний по другому делу".

Також вони обговорювали ще декілька кейсів, які розрізняли на 1-ий, 2-ий, 3-ий і окремо описували їх по прізвищах та інших обставинах. Про це може свідчити, зокрема такий фрагмент розмови: "Олег, я попрошу тебя, сверь пожалуйста цифры, которые мы сделали. Сверь Краснова и сверь тогда мне апелляцию".

Із засідання не зрозуміло, про кого саме йдеться, однак загальновідомо, що одним із суддів Касаційного господарського суду є Єгор Краснов. Таке ж прізвище згадував у розмові із Горецьким Костянтин Жеваго: "Я говорю, что Толик сейчас передаст документы. Соответственно, если можно, забери их пожалуйста. Ми с тобой там к концу дня созвонимся. Их должно там быть 400 листов документов, к концу дня сверим по цифрам. Второй вопрос. Смотри, я тебя просил по поводу Краснова. Удалось поговорить или нет?".

Також прокурор звертав увагу на розмови Жеваго і Горецького, в якій останній хизувався своїми можливостями впливу на слідство у кримінальних провадженнях:

  • "Я вчера ездил к начальнику управления ГСУ. Там где приглашали наших менеджеров, ваших директоров и замдиректоров на допросы. Мы очень хорошо с ними пообщались. Но мало того, что в предыдущий раз он очень, очень хорошо встретил на допросе, скажем так, ваших менеджеров. Ваш директор даже сам слышал этот звонок от руководителя. Когда следователю сказали: "очень лояльно относись к этим людям". Собственно я сейчас вернулся и приехал к нему, чтобы поблагодарить. Ну и дальше обсудить возможность дальнейшего сотрудничества. Он, на удивление, подтвердил готовность к этому сотрудничеству".
  • "Я общаюсь там с начальником ДСР. Он разработал механизм, как можно закрыть производство. Там задействована Генпрокуратура, експертиза и ДСР. Они хотя 300 за закрытие дела. Туда входит прокуратура, експертиза и они".

Прокурор також згадував, як в одній із розмов фігуранти говорили, що нібито Князєв кожної неділі збирає голів апеляційних судів. Князєв пояснив, що це неправильна інтерпретація слів і в розмові навпаки йдеться про те, що він цього не робить, а "ось той" таким займається. Князєв сказав, що знає, про кого мова, однак називати ім’я не захотів.

Окремі думки Шрьодінгера

19 квітня Велика Палата Верховного Суду прийняла вже згадану постанову щодо акцій Полтавського ГЗК у складі 18 суддів. Головуючим у справі був суддя Віталій Уркевич, доповідачем — Юрій Власов. Як саме голосував кожен із суддів наразі невідомо. Короткий текст постанови було оприлюднено в реєстрі 25 квітня.

Всеволод Князєв заявив, що він голосував проти цього рішення, що нібито можна чітко встановити, допитавши інших суддів або дослідивши протокол засідання по справі. За словами Князєва, він нібито висловив Окрему думку з іншим суддею, який напередодні 19 квітня підготував прямо протилежний проект рішення.

Однак в реєстрі Окремої думки Князєва досі немає. Захист пояснив це тим, що Князєв просто не встиг її відписати, так як був сильно завантажений. Це доволі дивна позиція, так як за словами самого ж Князєва проект протилежного рішення був готовий ще напередодні 19 квітня. Тобто на те, щоб зробити з нього Окрему думку, не вистачило цілого місяця?

За словами Князєва, проти рішення був не тільки він, а й велика частина суддів. Уже після затримання Князєва у реєстрі почали поспіхом з’являтися Окремі думки.

17 травня з’явилася спільна Окрема думка суддів Сергія Мартєва, Олени Ситнік, Михайла Гриціва та Олександра Прокопенка. Вони сказали, що справу потрібно було повертати на новий розгляд, так як розгляд в апеляційній інстанції здійснював неповноважний склад суду.

19 травня в реєстрі з’явилася Окрема думка судді Олега Ткачука, який теж вказав, що рішення апеляції треба було скасувати і передавати справу на новий розгляд. На його думку, Велика Палата не перевірила: ефективність обраного позивачем способу судового захисту, обґрунтованість поновлення строку позовної давності, дотримання судами розумних строків розгляду, ознак зловживання позивачем процесуальним правом, а також твердження про те, що кінцевими бенефіціарами офшорних компаній - позивачів у справі виступають громадяни росії.

Прокурори не виключають ситуацію, що комусь із суддів передали неправомірну вигоду, хтось добросовісно голосував за рішення, а хтось добросовісно заперечував проти нього. Це все вони зможуть встановити виключно в рамках розслідування.

***

Пленум Верховного Суду висловив Князєву недовіру, в результаті чого він втратив посаду голови суду. Водночас він поки що залишається суддею ВС, хоча й не може здійснювати правосуддя, бо перебуває в Лук’янівському СІЗО.

Князєв детальних пояснень по справі не давав, лише заявив членам Вищої ради правосуддя, що вважає цю справу замовленням від певних політичних осіб: "Сьогодні буду я, завтра може бути хто завгодно".

У своєму мотиваційному листі у грудні 2016 року Князєв так описував свої мотиви бути суддею Верховного Суду: "Посада судді є вершиною кар’єри будь-якого юриста. А посада судді Верховного Суду - це вершина кар’єри будь-якого судді. До посади судді я йшов роками, наполегливо працюючи адвокатом, викладачем і став суддею, коли відчув у собі покликання та певний досвід. Зараз так само я відчуваю у собі покликання та необхідний досвід стати суддею Верховного Суду, а отже докласти свою частку у реформування української держави. А це для мене можливість залишити світлий слід у історії розбудови нашої державності та не прожити життя даремно".

Що ж, свій слід в історії Князєв точно залишив. Він став першим головою Верховного Суду, який отримав підозру за ймовірне отримання хабаря. Під час закритої частини судового засідання Князєв сказав, що його кар'єра і доля поламані. Проте найяскравіше і найповніше розкриває Князєва його коротка фраза, яку детективи зафіксували в рамках розслідування: "Ну блин, ты общаешся с руководителем судебной системы. Все как бы тебя считают своим человеком. Это очень хорошо, ты любой вопрос можешь решить".

«Аргумент»


На цю тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]