Захід та Ілюзія глобального енергетичного переходу

|
Версия для печатиВерсия для печати

Розвиток використання поновлюваних джерел енергії відстає від глобального економічного росту. Їхня частка в споживанні стагнує на рівні 2009 року. Це демонструє тривожну розбіжність між амбіціями і діями – також і в Німеччині.

Про це йдеться у статті Die Welt.

Незважаючи на потужну розбудову вітрових і сонячних систем, глобальний енергетичний поворот не відбувається: частка поновлюваних джерел енергії в усьому світі досі залишається на рівні понад десятирічної давності. «Енергетичний поворот не відбувається», – тверезо констатує міжнародна мережа REN21 у своєму новому звіті.

Причина невтішного балансу: світова потреба енергії росла швидше, ніж зведення вітрових і сонячних парків. Незважаючи на темпи будівництва, через низький стартовий рівень воно не могло йти в ногу зі зростанням потреб. Їх досі перекривають переважно викопним, частково сильно субсидійованим паливом.

«Незважаючи на важливі заходи щодо стимулювання зеленої економіки, прийняті в багатьох місцях, сильний економічний підйом з реальним зростанням валового внутрішнього продукту в світі на 5,9% сприяв збільшенню кінцевого споживання енергії на чотири відсотки, тим самим зводячи нанівець ефект зростання поновлюваних джерел енергії», зазначають обробники даних REN21.

Інвестиції у виробництво відновлюваної електроенергії й справді зросли вчетверте поспіль і досягли $366 млрд: цим вітрова та сонячна енергії вперше досягли понад 10% частки у глобальних потребах електроенергії. Але оскільки електроенергетичний сектор із 17% часткою в загальному споживанні енергії дуже малий, високі темпи зростання вітрових і сонячних систем в загальному балансі відображаються ледь помітно.

«Історичний шанс» пропущено

Згідно з даними, у 2019 році поновлювані джерела покривали 11,7% світового енергетичного попиту. Це лише незначно перевищує рівень 2009 року, коли їхня частка становила 10,6%.

Щоправда, торік частка еко-енергії зросла до 12,6%. Але це невелике заміщення викопних енергоносіїв, імовірно, пов’язане з наслідками впливу пандемії коронавіруса, пишуть автори REN21. Те, що частка викопних енергоносіїв, як-от вугілля і газу, знову зростає після закінчення пандемії, насправді помітно серед іншого і в Німеччині.

«Попри обіцянку зеленого підйому після пандемії коронавірусу, цей історичний шанс втрачено», прокоментувала результати звіту виконавча директорка REN21 Рана Адіб. «Це робить малоймовірним, що світ досягне критичних кліматичних цілей у цьому десятилітті».

Те, що частка поновлюваних джерел енергії стагнує, погано вже з погляду захисту клімату. Окрім того, витвережує той факт, що 12,6% частка еко-енергії пов’язана переважно зі спалюванням біомаси, тобто з типом виробництва енергії, який часто критикують з погляду екології.

Друга за величиною частка 3,9% припадає на гідроелектростанції – наприклад на великі греблі, які також дуже критикують екологи. Технології сонячної та вітрової енергетики, на які орієнтована Німеччина, оцінюють у звіті REN21 разом з геотермальною енергією усього в 2,8% в усьому світі і розміщують в рубриці «інше».

«Як і у попередні роки, використання поновлюваних джерел енергії було найвищим в електричному секторі, зазначають автори: «але він становить лише 17% загального кінцевого споживання енергії». У транспортному та промисловому секторах, а також у будівництві та експлуатації споруд використання поновлюваних джерел енергії просувається надто повільно.

Ці дані особливо важливі для німецьких енергетичних дебатів, які сильно спотворені керованими інтересами інтерпретаціями («Framing»). Наприклад, в Німеччині пропагують розширення парків вітрової і сонячної енергії як швидкий засіб досягнення енергетичної незалежності від Росії.

Але те, що вітрова енергія минулого року задовольняла лише 3,4% потреб Німеччини в первинній енергії, мало хто знає (фотовольтаїка 1,4%). Зокрема, соціальні мережі зазвичай відзначають лише високі темпи розбудови в ділянці зеленого струму, приховуючи при цьому те, що цей вид електроенергії покриває лише дуже невелику частину – трохи менше однієї п’ятої – усього енергетичного ринку.

Слід віддати належне паризькій мережі REN21, яка ретельно, без всіляких прикрас (т. зв. Framing) показує статистичні співвідношення. Стагнація екоенергетики викликає занепокоєння передовсім тому, що 2021 рік «знаменує кінець ери дешевого викопного палива», пояснює Адіб, «ціни на газ в Європі та Азії збільшилися приблизно вдесятеро порівняно з минулим роком і потроїлися в США».

За словами глави REN21, російське вторгнення в Україну ще більше посилило цю енергетичну кризу: «Стара енергетична система руйнується просто на наших очах, а разом з нею і світова економіка».

«Замість відкладати перехід на поновлювані джерела енергії в довгий ящик, уряди повинні безпосередньо фінансувати використання відновлюваної енергії у соціально слабких домогосподарствах, а не субсидіювати викопне паливо для зниження рахунків за електроенергію.

Незважаючи на попередні інвестиції, поновлюваний шлях виявиться дешевшим», говорить Адіб: «нам необхідно збільшити частку поновлюваних джерел енергії і зробити їх пріоритетом економічної та промислової політики, а не підливати ще більше олії у вогонь».

Мережа REN21 (мережа відновлюваних джерел енергії ХХI століття) була заснована в Бонні в 2005 році. Її підтримує багато держав, як-от Німеччина і США, а також наукові установи та неурядові організації.

В число членів організації з офісом у Парижі також входять Європейська комісія, Організація Економічного Співробітництва та Розвитку ОЕСР і Програма ООН з довкілля. Для поточного звіту близько 650 експертів оцінили понад 2000 джерел даних.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]