Переговори стосовно Відкритого неба між Україною та Євросоюзом проходять успішно

|
Версия для печатиВерсия для печати

Європейська інтеграція – незмінний пріоритет і стратегічний орієнтирвнутрішньої та зовнішньої політики України. На цьому наголосив Віце-прем’єр-міністр України – Міністр інфраструктури Борис Колесніков під час зустрічі з Віце-президентом Європейської комісії, Комісаром з питань транспорту Сіймом Калласом, що відбулася 25 жовтня 2011 року у рамках конференції Міністрів транспорту країн Східного партнерства у Кракові (Польща). Про це повідомляє Міністерство інфрасруктури.

Пан Каллас наголосив, що переговори щодо Спільного авіаційного простору(САП) між Україною та Євросоюзом просуваються досить успішно. Нині триває підготовка широкомасштабної Угоди між Україною та Європейським Союзом про Спільний авіаційний простір, метою якої є входження України у спільний авіаційний ринок ЄС і повна гармонізація законодавства в сфері повітряного транспорту із законодавством ЄС. Мова йде, зокрема, про взаємний вільний доступ до ринку послуг авіаперевезень, рівні умови конкуренції та спільні правила в сфері безпеки польотів, авіаційної безпеки, організації повітряного руху, захисту навколишнього середовища, про спільні галузеві соціальні норми, а також про розвиток співпраці між авіапромисловими комплексами України та ЄС. Сійм Каллас запевнив українську сторону, що він надаватиме всіляку підтримку та сприятиме якнайшвидшому укладанню цієї Угоди.

Крім цього, Сійм Каллас зауважив, що Європейський Союз особливо важливим вважає встановлення довгострокових партнерських стосунків між Україною та ЄС.

Під час переговорів із паном Калласом Борис Колесніков зазначив, що залишилося декілька «маленьких, проте дуже важливих кроків для того, щоб між Україною та ЄС було підписано договір про Відкрите небо». При цьому Віце-прем’єр-міністр України у черговий раз підкреслив, що для України є винятково важливим встановлення безвізового режиму між Україною та країнами ЄС, що, за підрахунками спеціалістів, може в півтора-два рази збільшити кількість українських туристів, які приїжджають із України до країн ЄС.

Загалом, за словами Бориса Колеснікова, одне з основних завдань Уряду України – інтеграція національної транспортної мережі в європейську, досягнення європейських норм безпеки, зниження техногенного навантаження транспорту на навколишнє середовище, підвищення якості та доступності транспортних послуг. Україна поділяє погляди ЄС щодо необхідності оновлення наявної моделі взаємодії в сфері транспортних перевезень, а відтак - активно долучається до процесів, спрямованих на підвищення ефективності перевезень в рамках міжнародних транспортних коридорів.

На переконання Бориса Колеснікова, повноцінно розкрити транспортний потенціал Європи буде можливо лише налагодивши ефективну взаємодію з транспортними мережами сусідніх країн. У цьому контексті першочергове завдання для всіх сторін – вироблення прозорих, чітких механізмів відбору проектів і визначення інструментів їх фінансування.


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]