Сьогодні Україна відзначає Щедрий вечір: традиції свята

|
Версия для печатиВерсия для печати

13 січня українці традиційно відзначають Щедрий вечір. В народі існує друга назва свята – Маланка (на честь святої Меланії, яку вшановують цього дня). В Україні існують давні традиції святкування Щедрого вечора, а також деякі прикмети та заборони.

Традиції свята

В цей день прийнято накривати багатий стіл, на якому має бути щедра кутя та страви з м’яса. В народі вірили, що на Щедрий вечір треба також готувати страви зі свинини, оскільки ця тварина символізувала достаток та багатство.

Господині на свято пекли пиріжки, смажили млинці та ліпили вареники, щоб пригостити ними щедрувальників та посівальників.

Ввечері молодь збиралася разом, ходила від хати до хати та співала щедрівки. Господарі пригощали щедрувальників ласощами або давали їм гроші. За народним повір’ям, спів щедрівок захищав від нечистої сили.

Також у деяких регіонах була традиція «водити Маланку» – молоді хлопці перевдягалися у костюми, надягали маски тварин та ходили від дому до дому, бажаючи господарям доброго здоров’я та щедрого врожаю.

Народні прикмети

  • Йде м’який сніг – слід чекати на врожай.
  • Тепла погода в цей день – до дощового літа.
  • Якщо все дерева вкриті інеєм 13 січня, то буде врожай зернових.
  • Східний вітер в цей день – вродять фрукти та ягоди.
  • Ніч тиха і ясна – буде щасливий рік.
  • На Маланку відлига – чекай теплого літа.
  • Якщо сонце високо зійде цього дня, то літо буде теплим.

Що не можна робити у Щедрий вечір

На свято заборонялося розпочинати нову справу, бо з цього нічого доброго не вийде.

В цей день не можна говорити слово «тринадцять».

В народі вірили, що не слід подавати на стіл рибу та птицю, бо вони можуть відлякати щастя та удачу. Краще надати перевагу м’ясним стравам.

Заборонялося давати та позичати гроші.

Цього дня не можна виносити сміття, бо у будинку не будуть водитися гроші, а також не варто рахувати монети.

Також у Щедрий вечір не слід лихословити, з’ясовувати стосунки та конфліктувати.

Заборонялися й ворожіння в цей день.

На свято не можна одягати старий або темний одяг.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Важно

Как эффективно контролировать местную власть

Алгоритм из 6 шагов поможет каждому контролировать любых чиновников.

Как эффективно контролировать местную власть

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републикация материалов: для интернет-изданий обязательной является прямая гиперссылка, для печатных изданий - по запросу через электронную почту. Ссылки или гиперссылки, должны быть расположены при использовании текста - в начале используемой информации, при использовании графической информации - непосредственно под объектом заимствования. При републикации в электронных изданиях в каждом случае использования вставлять гиперссылку на главную страницу сайта www.argumentua.com и на страницу размещения соответствующего материала. При любом использовании материалов не допускается изменение оригинального текста. Сокращение или перекомпоновка частей материала допускается, но только в той мере, в какой это не приводит к искажению его смысла.
Редакция не несет ответственности за достоверность рекламных объявлений, размещенных на сайте а также за содержание веб-сайтов, на которые даны гиперссылки. 
Контакт:  [email protected]