В Латвії опублікують списки тих, хто співпрацював з КДБ
До кінця 2018 року в Латвії опублікують так звані чекістські мішки — максимально повну базу даних республіканського КДБ, захоплену 1991 року під час розпаду СРСР.
Про це повідомляє видання Skaties.lv, передає Укрінформ.
"Настає історичний момент, коли будуть щодня публікуватися дані з «чекістських мішків», що зберігалися протягом багатьох років. Це станеться одразу після набрання чинності відповідних урядових постанов. Зацікавлені сторони зможуть отримати доступ до імен колишніх агентів КДБ, розміщених в інтернеті", — йдеться в повідомленні.
Документи будуть опубліковані в оригінальному вигляді, більшість із них російською мовою і написані від руки.
Насамперед буде оприлюднена картотека агентури КДБ в алфавітному порядку — 10 612 карток. До неї входять імена і активних на той момент (серпень 1991-го) агентів, і виключених. Також 1-й відділ КДБ (розвідка) вносив у цей архів загальні дані про осіб, які планували виїхати з СРСР за кордон та імена потенційних кандидатів для вербування в разі війни або непередбаченої ситуації.
Є також картотека статистичного обліку агентури КДБ (4141 картка). У ній все ті самі імена, що і в алфавітній картотеці, але згруповані за належністю до структурних одиниць Комітету держбезпеки. Цей архів за радянських часів використовували для підготовки звітності.
Буде оприлюднено й картотеку "позаштатних оперативних працівників КДБ" — осіб, які на громадських засадах надавали чекістам "допомогу в контррозвідувальній діяльності на транспортних, промислових об'єктах, а також окремих закладах Міноборони". У цьому архіві знаходиться 75 карток. Позаштатним оперативникам не давали позивних, а створювали абревіатуру з перших букв імені, прізвища та по батькові.
Дослідників і зацікавлених осіб просять пам'ятати, що в файловій системі, яка готується до публікації, також є люди, які потрапили туди проти їхньої волі.
Зацікавленим сторонам необхідно зареєструватися для доступу до документів на сайті архіву. Документи КДБ будуть доступні на веб-сайті в розділі «Поточні» або «Віртуальні виставки та цифрові ресурси».
Точна дата опублікування поки що невідома, але вже домовлено, що публікація відбудеться на наступний день після того, як правила Кабінету міністрів Латвії, що обумовлюють її процедуру, набудуть чинності.
«Чекістські мішки» - картотека і архіви КДБ Латвійської РСР, захоплені в серпні 1991 року і наступні місяці під час розвалу СРСР. Вважається, що це найповніша база даних управління КДБ республіканського рівня, яку вдалося захопити, не дозволивши її вивезти до Москви, в головний офіс КДБ.
В тему:
- Ростислав Кушнірук: «Червона нечисть, як шакали, набігала...»
- Євгенія Петрів (Головацька): Бог і Україна понад усе
- Один «стукач» на 875 человек: осведомителькая сеть НКВД в Украине перед войной
- Не було що їсти і чим сіяти: Історія третього Голодомору українців радянською владою
- Леопольд Авзегер: Записки таємного цензора МҐБ
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У п'ятницю Україну вкриють мокрий сніг і дощ
- 18:04
- Бутусов: Брехня влади та кров захисників замість справжньої єдності та справжньої стійкості
- 16:05
- Бутусов розповів про хаос в ОТУ "Донецьк" та причини швидкого просування росіян на Покровському напрямку
- 15:50
- Сирійські повстанці захопили стратегічне місто Хама
- 12:09
- Чому Умєров - це міністр корупції та поразки у війні
- 10:37
- Україна першою в світі запровадила санкції проти частини влади Грузії, яка здає країну путіну
- 10:03
- Колишні судді "заднім числом" відсудили собі мільйонні доплати до пенсій
- 09:01
- МВС часів Зеленського прогнило: Bihus.Info показали провальну роботу і незадекларовані статки співробітників Сервісного центру міністерства
- 08:00
- ЗСУ відбили Новий Комар, втратили Благодатне, ворог значно просунувся
- 07:13
- Вартість біткойна вперше в історії піднялася вище за $100 тис.
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.