Динаміка довіри українців президенту Зеленському в 2019-2024 роках

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 Рівень довіри до президента Володимира Зеленського впав до 59%, а 54% українців вважають, що Захід щиро хоче прийнятного для України результату війни.

Про це свідчить нове опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), повідомляє BBC.

Що означають ці результати та чому західні ЗМІ писали нещодавно про значно нижчий рівень довіри до президента?

Рівень довіри до президента – падає чи стабільний

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну рівень довіри до президента Володимира Зеленського зріс до 90%, а потім поступово падав. У грудні 2023 року Зеленському довіряло вже 77% українців, а в лютому 2024-го – 64%.

Те, що зараз рівень довіри на рівні 59%, показує, що довіра до Зеленського з травня 2024 року "більш-менш стабільна, проте на тлі динамічної ситуації з внутрішніми та зовнішніми резонансними подіями може помітно коливатися", пояснюють соціологи.

У КМІС зазначають, що іноді цифри різних соціологічних компаній, опубліковані приблизно в один і той же час, показують трохи різні показники довіри. Соціологи кажуть, що усе залежить від того, як сформулювати питання і відповіді.

Нещодавно в The Economist вийшла стаття, де згадували опитування, які КМІС робить для американського Національного демократичного інституту міжнародних справ. Згідно з ним, за час повномасштабного вторгнення довіра до президента в Україні знизилася з 90% до 45%.

Такий результат отримали через те, що опитані українці мали три варіанти відповіді – "довіряю", "не довіряю" та "як довіряю, так і не довіряю", пояснюють соціологи.

У травні 2024-го, 45% респондентів відповіли, що довіряють президенту, 28% - не довіряють, а ще 26% сказали, що як довіряють, так і не довіряють – їм було важко відповісти.

Фото, КМІС. Як змінювалося ставлення українців до президента Зеленського

Натомість у власному опитуванні, яке КМІС провів у жовтні, варіанту "як довіряю, так і не довіряю", не було, тож рівень довіри вийшов трохи інакшим.

Це означає, що "баланс довіри-недовіри лишається позитивним, помітно більше тих, хто довіряє, чим не довіряє. Але фактично близько чверті українців у чомусь схвалюють діяльність, у чомусь – ні ".

Загалом заступник виконавчого директора КМІС Антон Грушецький оцінює рівень довіри до президента як "досить високий", беручи до уваги складнощі воєнного часу, невизначене майбутнє та "можливі окремі невдалі дії владної команди".

При цьому, запевняє соціолог, ситуація динамічна і "вже істотна частка населення хитається від довіри до недовіри залежно від поточних подій рішень".

Багато аспектів внутрішньої і зовнішньої ситуації України "непідвладні президенту і його команді", але щоб зберегти нинішні показники "довіри та загалом легітимності" соціолог радить владі підтримувати "прозору та щиру комунікацію із суспільством".

Захід, примус до миру і готовність до поступок

Враховуючи складнощі, з якими стикається Україна, у вересні 2024 року КМІС провів опитування про те, чи здатна Україна за належної підтримки від Заходу досягти успіху.

Результати показали, що абсолютна більшість українців – 81% – підтримують цю думку (хоча в грудні 2023 року таких було 87%).

Натомість 14% респондентів вважають, що Росія безнадійно сильна (у грудні 2023 року так вважали 7%).

Ще 6% не змогли визначитися.

Переконання в тому, що Україна здатна досягти успіху за належної підтримки від Заходу, підтримують майже на однаковому рівні у всіх регіонах.

Проте на сході країни показники все ж знизилися більше. Якщо в грудні 2023 року тільки 9% жителів східних областей вважали, що "Росія занадто сильна і Україна не зможе завдати їй суттєвих невдач", то зараз таких уже 24%. А віра в Захід впала з 79% до 67%.

Загалом 54% українців вважають, що Захід щиро хоче прийнятного для України результату війни, а 38%, навпаки, вважають, що Захід утомився від України і тисне для укладення несправедливого миру.

Фото, КМІС. Соціологи кажуть, що серед тих, хто недовіряє президенту - найбільше скептиків і до політики Заходу

Соціологи зазначають, що ставлення до президента і до Заходу співвідносяться між собою.

"Якщо поєднати відповіді на обидва запитання, то можемо отримати матрицю сприйняття поточного контексту. На одному полюсі будуть ті, хто зневірився у Заході та водночас не довіряє президенту – таких наразі 18%. На протилежному полюсі – ті, хто вірять у підтримку Заходу та довіряють президенту – таких наразі 37%", - пояснюють соціологи.

Між ними – люди з проміжними позиціями. Наприклад, довіряють президенту, але зневірилися в Заході чи навпаки.

Таке сприйняття пов'язано з іншими важливими поглядами, пояснюють соціологи.

Наприклад, до територіальних поступок найбільше готові ті, хто скептичний до Заходу і критичний до президента, а найбільші противники ті, хто вірить і в Захід і довіряє Зеленському. Результати цього дослідження з даними щодо готовності до поступок КМІС пообіцяв оприлюднити найближчим часом.

КМІС зазначає, що опитуванні про довіру до президента взяли участь по телефону 2004 респонденти, в опитуванні про довіру до Заходу – 989 респондентів.

Опитування проводили у всіх регіонах України, які підконтрольні українському уряду. До вибірки не увійшли ті, хто виїхали за кордон після 24 лютого 2022, а також мешканці окупованих територій, але разом із тим частина респондентів – це переселенці з окупованих областей України.

Джерело: КМІС


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

21:01
Романа Гладкого нарешті звільнили з посади начштабу Сил безпілотних систем
20:46
Співробітник СБУ (ДЗНД) Антон Руденко зливає інформацію Роману «джокеру» Кравцю для подальшого здирництва і шантажу з громадян України та Ізраїлю
20:00
Мінлива хмарність збережеться в Україні в наступні два дні
19:12
Арахамія та Кім взяли на поруки незаконно збагачену "корабєльную сосну" - мабуть, через ментальну спорідненість
18:10
Талони на пальне міняв на бронь: у Тернополі на хабарі затримали начальника районного ТЦК
17:03
Британія й Німеччина уклали історичну оборонну угоду - із зобов’язаннями підтримки України
16:05
Вони нищать Україну: російський бізнес на мільярд гривень попри санкції перейшов не до Держави, а до оточення очільника Одещини – "Схеми" (ВІДЕО)
15:31
Глава МВС Клименко теж пенсіонер
14:49
Эволюция видеонаблюдения: от аналоговых систем к IP-камерам
12:04
Про так звану "евакуацію", на якій піариться влада: через соціально-економічні труднощі переселенці повертаються на окуповані території та в прифронтові міста - Лубінець

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]