Хто з західних виробників допомагає Росії робити зброю для війни проти України

|
Версия для печатиВерсия для печати
Детальна фотографія показує чіпи Cypress Semiconductor у бортовому комп’ютері ро

 Росія втратить можливість виготовляти зброю лише тоді, коли Захід налагодить ефективний контроль за підсанкційними товарами. Цього ж досі не сталось. Аналіз майже 2,5 тис компонентів із 76 видів російської зброї показав: майже три чверті з них вироблені компаніями, зареєстрованими в США.

8 грудня Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) оприлюднило базу даних іноземних компонентів у російській зброї. У цей день база налічувала 2 453 елементи (мікросхеми, транзистори, конденсатори) у ворожих БПЛА, ракетах та системах радіоелектронної боротьби.

Компанії яких країн постачають компоненти для російської зброї

Компанії яких країн постачають компоненти для російської зброї

Перше, що впадає в око: абсолютна більшість компонентів у російській зброї вироблені американськими компаніями – 1 813 або 74% від усіх проаналізованих НАЗК деталей. У Росії зроблені не більше десяти компонентів, в основному GPS та навігаційні приймачі для деяких видів БПЛА, таких як "Орлан".

Горезвісні дрони-камікадзе Shahed, які вже збирають у Росії, мають 44 ідентифіковані деталі і жодної, виробленої в країні-спонсорі тероризму. По 14 деталей у "мопедах" зроблені компаніями із США та Китаю. Також є компоненти, які виготовляють німецькі, швейцарські, японські та нідерландські компанії.

В інших видах російської зброї американських компонентів ще більше. Найчастіше їх виробляли компанії Analog Devices і Texas Instruments.

Інформацію про те, що мікропроцесори цих виробників легко знайти в російській зброї, рік тому оприлюднив Королівський інститут об'єднаних служб (RUSI) у Лондоні. Його спеціалісти розібрали ракету "Искандер" і дослідили всі її деталі.

У Texas Instruments заявили, що припинили продажі в РФ та Білорусь у лютому 2022 року. "Ми не підтримуємо та не виправдовуємо використання наших продуктів у програмах, для яких вони не призначені", – повідомила компанія.

Проте, схоже, це лише частина правди. Після того як США і країни Євросоюзу ввели санкції на продукцію подвійного призначення, до якої належать і мікросхеми, пряма торгівля західних компаній з росіянами справді припинилася.

Однак Росія знайшла альтернативний імпорт, який компенсує втрачені товарні потоки з країн, що ввели санкції, зазначає Хелі Симола з Bank of Finland.

Її дослідження показує, що експорт з країн, які ввели санкції проти РФ (США, Великобританія, члени ЄС), суттєво знизився в усіх групах (на 65% для товарів розкоші і на 96% для товарів подвійного призначення), але експорт з країн Кавказу, Центральної Азії, Південно-Східної Європи та Китаю стрімко зріс.

За даними звіту Київської школи економіки, близько 60% продукції Analog Devices чи Texas Instruments, яка опинилася в РФ у 2022 році, були частиною виробничих ланцюгів у Китаї, Малайзії і решті країн Південно-Східної Азії. 85-90% поставок до Росії здійснювалися через фірми з Китаю та її анклаву – Гонконгу.

"Обмежити доступ Росії до ресурсів для її військового виробництва має бути пріоритетом для союзників України", – кажуть у Київській школі економіки.

Як це зробити? До кінця не зрозуміло.

"Якщо Китай реекспортує товари, які перебувають під санкціями і вироблені в країнах, що ввели санкції, наприклад, у країнах Євросоюзу чи США, це буде розцінено як порушення режиму санкцій. Проте китайський експорт власної продукції до Росії не є ухиленням від санкцій", – зазначає Симола.

Іноді цей виробничий шлях важко однозначно трактувати. За даними дослідників, Texas Instruments виробляє чипи, які постачає китайській Imaxchip Technology Co, а та робить з них плати, які потім знаходять у російських ракетах.

Джерело: Економічна правда, ПРОЄКТ WEEKLY CHART


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]