Начальник генштабу Молдови зливав секретну інформацію своїм кремлівським кураторам
Журналісти видання The Insider отримали доступ до листування в Telegram екс-начальника генштабу Молдови Ігоря Горгана з його куратором з ГРУ полковником Олексієм Макаровим — Горган регулярно доповідав про внутрішню політичну обстановку в республіці та передавав дані про візити представників Міноборони України, які закуповували військову техніку та снаряди для своїх збройних сил. "Молдавський зв'язковий" працював у генштабі до кінця 2021 року, поки новий президент Майя Санду не відправила його у відставку.
А напередодні масового висилання з Молдови російських дипломатів-шпигунів у липні 2023 року він влаштувався працювати в ООН. Користуючись своїми старими зв'язками в Міноборони Молдови, Ґорґан залишається важливим інформатором російської розвідки.
Розслідування проведено спільно з виданням "Маленька країна" (Молдова)
Ігор Горган та Олексій Макаров почали особливо активно контактувати у квітні 2022 року, тобто вже після початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Конфіденційні зустрічі в основному проходили в кишинівських кафе або на риболовлі: «Я можу зустрітися з будь-ким, я людина дії, треба рухатися вперед швидше! Потрібно поїхати на рибалку і все обговорити! Ми живемо у історичні часи! І нам робити цю історію! — говорить один із листів молдавського генерала.
Судячи з цих повідомлень, ГРУ особливо цікавило, яке озброєння Київ закуповує у сусідніх країнах, зокрема в Молдові. Генерал Горган відразу повідомляє: «Український Укроборонекс партнерів ) 6 Міг-29, що знаходяться в Маркулештах. Дуже сильно наполягають... Поки що літаки на місці. Операцію хочуть "провернути" через підставну фірму з Об'єднаних Арабських Еміратів найближчим часом».
Того ж дня ще одне повідомлення: «Залізничні потяги з пальним йдуть з території Молдови, а саме з села Єтулія — до населеного пункту України Рені. Склад із паливом рухається лише вночі, вдень стоїть на місці, щоб не стати мішенню ВКС РФ».
"Дякую", - відповідає полковник Макаров.
Чергове послання куратору не змусило довго чекати: «Українці вже 3 тижні ходять по нашому Міністерству оборони і просять все поспіль, особливо снаряди до артилерії».
Не давали спокою агенту Ґорґану постачання озброєнь в Україну через Румунію, і він дає поради полковнику Макарову: «Треба швидше перекрити кордон із Румунією! Це велика дірка! Звідти дуже багато вантажів надходить до України. Особливо військових вантажів! У румунів ще працюють деякі військові заводи з виробництва озброєння та боєприпасів».
Агент Ґорґан
Біографія агента Ґорґана дуже типова для офіцера Радянської армії, який опинився в країні СНД. Він народився 1969 року в молдавських Дубоссарах. Після термінової служби вступив до Загальновійськового вищого військового училища в Новосибірську, яке закінчив у 1991 році. Повернувшись уже до незалежної Молдови, Горган спочатку служив у повітряно-десантній дивізії на Одещині, а потім — командиром 2-ї мотопіхотної бригади в Кишиневі.
У 2001 році перспективного офіцера відправили на навчання до Коледжу командування та генерального штабу армії США у Форт-Лівенворті. З 2003 року він брав участь у міжнародних місіях НАТО у Боснії та Герцеговині, Грузії та Іраку.
Ігор Горган
2013 року генерал обійняв посаду начальника генерального штабу Молдови, але внаслідок конфлікту з тодішнім міністром оборони Анатолієм Шалари йому довелося залишити військове відомство. У 2019 році після перемоги на президентських виборах ставленика Москви Ігоря Додона Ґорґан знову очолив генштаб. У цьому кріслі він просидів до вересня 2021 року, доки новий президент Майя Санду не відправила його у відставку.
Тим часом, у Міністерстві оборони Молдови залишилося чимало ставлеників Горгана, які забезпечують його секретною інформацією. Ось що він розповідає своєму «другу з листування»:
«Представники України вийшли на представників нашого Міноборони, щоб знайти зв'язок із військовим заводом МЕЗОН. Це колишній завод радіоелектроніки у Кишиневі. Він випускав різну електроніку для потреб Радянської армії. Тепер представники України дуже зацікавлені у ремонті та передачі технічної документації для тактичного комплексу ТОЧКА-У!!! Стосується саме радіоелектронної складової цього комплексу, який виробляв Кишинів. Насамперед йдеться про електронні блоки управління ТОЧКИ-У!!! Цей контакт стався вчора! Вони з України зателефонували до одного нашого офіцера з Головного штабу і попросили допомоги».
Є однодумці Ґорґана й серед чиновників на місцях. Так хтось із них надіслав документ, що на військовому полігоні Бульбоака намічаються навчальні стрільби армії Молдови. Зрозуміло, папір відразу пішов у штаб-квартиру ГРУ.
Крім відомостей військового характеру, агент Горган передавав інформацію про внутрішню політичну обстановку в керівництві Молдови і уважно відстежував публічні виступи президента Майї Санду, про що говорять десятки посилань, надісланих куратору. До пані Санду генерал зазнає особливої ненависті, оскільки вона позбавила його крісла в генштабі: «Д…! Вона наробить ще "справ" , - сигналізував він Макарову.
Куратори із ГРУ
Коли саме Горган вийшов на представника ГРУ та запропонував свої послуги, з'ясувати не вдалося. Джерело The Insider у військовій розвідці припустило, що, найімовірніше, активні контакти почалися в 2004 році, коли Ґорґан служив у місії НАТО. Принаймні відомо, що до полковника Макарова він перебував в агентурному зв'язку з російським військовим аташе в Кишиневі Вадимом Ухнальовим.
До Молдови гереушник шпигував у Литві, але «там він десь накосячив, і його терміново відкликали». Наразі полковник Ухнальов обіймає посаду військового аташе в Казахстані, де «встановив активні контакти серед військового керівництва».
Вадим Ухнальов (праворуч) у Казахстані
Після від'їзду Ухнальова Горгана курирував інший військовий аташе - Ігор Довбня. У розпорядженні The Insider та «Маленької країни» є запис телефонної розмови між Горганом і Довбнею, де вони домовлялися зустрітися і «все обговорити» біля меморіалу загиблим воїнам-афганцям у Кишиневі.
У розпорядженні The Insider є аудіозаписи розмов Горгана, і при порівнянні його голосу на цих записах зі зразками з відкритих джерел стає очевидним, що говорить та сама людина.
Телефонна розмова між Горганом та Довбнею:
У 2017 році Довбню виперли з Молдови за шпигунську діяльність, тепер він очолює апарат російських військових аташе в Киргизстані і активно налагоджує контакти з колишніми офіцерами Радянської армії, що проживають у Бішкеку, і ветеранськими організаціями.
Ігор Довбня (ліворуч)
Полковник Макаров
З 2019 року «шефство» над Ґорґаном перейшло до полковника Макарова, який служив у військовому аташаті російського посольства. 2001 року Макаров закінчив Московське вище загальновійськове командне училище, і звідти його перевели у військову розвідку. У столичній адресній базі вказана адреса полковника — штаб-квартира ГРУ на Хорошівському шосе 76 «б».
Молдавські журналісти-розслідувачі, які спеціалізуються на російському шпигунстві, не раз помічали генерала Ґорґана у російському посольстві в Кишиневі, а одного разу — і під час конфіденційної зустрічі з Макаровим.
Ігор Горган на виході з російського посольства
Судячи з листування, між агентом та куратором склалися цілком дружні стосунки. Наприклад, генерал скаржився гереушнику, що не може послати у Новосибірськ грошовий переказ дочці. При цьому він постійно «бомбив» повідомленнями Макарова, що в Молдові все готове до введення російських військ: «Нам терміново потрібне очищення країни від усякої фашистської мразі! Багато хто готовий. Передайте… Час настав. Я всю ситуацію в армії тримаю на контролі... Тут, на радість, немає "Азова" та інших нацформувань, а з політиками розберемося швидко».
Між агентом та куратором склалися цілком дружні стосунки
Як генерал збирався розібратися з політиками, здогадатися неважко.
Горган та Макарів
Напередодні масового висилання російських дипломатів із Молдови в липні 2023 року Горган перестав виходити на зв'язок і влаштувався до представництва ООН у справах біженців у Кишиневі (UNHCR-Moldova).
Агентство бере на облік усіх вимушених переселенців із України та допомагає їм з облаштуванням на новому місці. Іронія полягає в тому, що Ґорґан, який ще недавно пропонував гереушнику встановити блокаду України, тепер займається доставкою гуманітарної допомоги для українських дітей.
—
Сергій Канєв, опубліковано у виданні The Insider
Читайте також:
- Масштабні навчання "Об’єднані зусилля 2021" в Україні: участь візьмуть військові 15 країн
- Молдова не має боєздатної армії - Санду
- Світ перебуває в переломній точці історії. Чи подолають наші партнери нерішучість у 2024 році?
- Росія напала ще 20 лютого 2014 року. Окупація Криму – як це було
- Стало відомо, як і через кого фсб рф дестабілізує Молдову
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 18:08
- Марина Данилюк-Ярмолаєва: Нинішні "еліти" вважають громадян черню, якій можна не говорити правду
- 16:01
- Епіфаній: Пам'ять про Голодомори має передати розуміння того, що варто очікувати від режиму Кремля
- 15:45
- Пам'ятаймо про Голодомор! Загальнонаціональна хвилина мовчання
- 15:09
- Удар Storm Shadow по штабу зс рф у Курській області: ліквідовано російського генерала Солодчука, 18 офіцерів рф та 500 солдатів КНДР, - Global Defense Corp
- 14:10
- Радник президента визнав, що взагалі-то "плану стійкості" ще немає, є лише "хотєлкі" "на стадії підготовки"
- 12:29
- Це також "план стійкості" Зеленського: скандальна посол України Ілащук вручила грамоту та медаль головному мафіозі Болгарії Пеєвському, - журналіст Шлінчак (ФОТО)
- 12:01
- Бутусов: Чому СБУ та ДБР не припинять постачання на фронт тисяч бракованих мінометних мін? Відповідь МО: тому що міни "неправильно намочені"
- 10:02
- Корумпований детектив Ткачук та тютюновий скандал: чому важливо перезавантажити БЕБ
- 08:00
- Окупанти просунулись у Торецьку та ще біля 4 сіл
- 20:00
- У суботу в Україні ожеледиця, сніжитиме та дощитиме
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.