Начальник генштабу Молдови зливав секретну інформацію своїм кремлівським кураторам

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото дня

 Журналісти видання The Insider отримали доступ до листування в Telegram екс-начальника генштабу Молдови Ігоря Горгана з його куратором з ГРУ полковником Олексієм Макаровим — Горган регулярно доповідав про внутрішню політичну обстановку в республіці та передавав дані про візити представників Міноборони України, які закуповували військову техніку та снаряди для своїх збройних сил. "Молдавський зв'язковий" працював у генштабі до кінця 2021 року, поки новий президент Майя Санду не відправила його у відставку.

А напередодні масового висилання з Молдови російських дипломатів-шпигунів у липні 2023 року він влаштувався працювати в ООН. Користуючись своїми старими зв'язками в Міноборони Молдови, Ґорґан залишається важливим інформатором російської розвідки. 

Розслідування проведено спільно з виданням "Маленька країна" (Молдова)

Ігор Горган та Олексій Макаров почали особливо активно контактувати у квітні 2022 року, тобто вже після початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Конфіденційні зустрічі в основному проходили в кишинівських кафе або на риболовлі: «Я можу зустрітися з будь-ким, я людина дії, треба рухатися вперед швидше! Потрібно поїхати на рибалку і все обговорити! Ми живемо у історичні часи! І нам робити цю історію! — говорить один із листів молдавського генерала.

Судячи з цих повідомлень, ГРУ особливо цікавило, яке озброєння Київ закуповує у сусідніх країнах, зокрема в Молдові. Генерал Горган відразу повідомляє: «Український Укроборонекс партнерів ) 6 Міг-29, що знаходяться в Маркулештах. Дуже сильно наполягають... Поки що літаки на місці. Операцію хочуть "провернути" через підставну фірму з Об'єднаних Арабських Еміратів найближчим часом».

Того ж дня ще одне повідомлення: «Залізничні потяги з пальним йдуть з території Молдови, а саме з села Єтулія — до населеного пункту України Рені. Склад із паливом рухається лише вночі, вдень стоїть на місці, щоб не стати мішенню ВКС РФ».

"Дякую", - відповідає полковник Макаров.

Чергове послання куратору не змусило довго чекати: «Українці вже 3 тижні ходять по нашому Міністерству оборони і просять все поспіль, особливо снаряди до артилерії».

Не давали спокою агенту Ґорґану постачання озброєнь в Україну через Румунію, і він дає поради полковнику Макарову: «Треба швидше перекрити кордон із Румунією! Це велика дірка! Звідти дуже багато вантажів надходить до України. Особливо військових вантажів! У румунів ще працюють деякі військові заводи з виробництва озброєння та боєприпасів».

Агент Ґорґан

Біографія агента Ґорґана дуже типова для офіцера Радянської армії, який опинився в країні СНД. Він народився 1969 року в молдавських Дубоссарах. Після термінової служби вступив до Загальновійськового вищого військового училища в Новосибірську, яке закінчив у 1991 році. Повернувшись уже до незалежної Молдови, Горган спочатку служив у повітряно-десантній дивізії на Одещині, а потім — командиром 2-ї мотопіхотної бригади в Кишиневі.

У 2001 році перспективного офіцера відправили на навчання до Коледжу командування та генерального штабу армії США у Форт-Лівенворті. З 2003 року він брав участь у міжнародних місіях НАТО у Боснії та Герцеговині, Грузії та Іраку.

Ігор Горган

Ігор Горган

2013 року генерал обійняв посаду начальника генерального штабу Молдови, але внаслідок конфлікту з тодішнім міністром оборони Анатолієм Шалари йому довелося залишити військове відомство. У 2019 році після перемоги на президентських виборах ставленика Москви Ігоря Додона Ґорґан знову очолив генштаб. У цьому кріслі він просидів до вересня 2021 року, доки новий президент Майя Санду не відправила його у відставку.

Тим часом, у Міністерстві оборони Молдови залишилося чимало ставлеників Горгана, які забезпечують його секретною інформацією. Ось що він розповідає своєму «другу з листування»:

«Представники України вийшли на представників нашого Міноборони, щоб знайти зв'язок із військовим заводом МЕЗОН. Це колишній завод радіоелектроніки у Кишиневі. Він випускав різну електроніку для потреб Радянської армії. Тепер представники України дуже зацікавлені у ремонті та передачі технічної документації для тактичного комплексу ТОЧКА-У!!! Стосується саме радіоелектронної складової цього комплексу, який виробляв Кишинів. Насамперед йдеться про електронні блоки управління ТОЧКИ-У!!! Цей контакт стався вчора! Вони з України зателефонували до одного нашого офіцера з Головного штабу і попросили допомоги».

Є однодумці Ґорґана й серед чиновників на місцях. Так хтось із них надіслав документ, що на військовому полігоні Бульбоака намічаються навчальні стрільби армії Молдови. Зрозуміло, папір відразу пішов у штаб-квартиру ГРУ.

Крім відомостей військового характеру, агент Горган передавав інформацію про внутрішню політичну обстановку в керівництві Молдови і уважно відстежував публічні виступи президента Майї Санду, про що говорять десятки посилань, надісланих куратору. До пані Санду генерал зазнає особливої ​​ненависті, оскільки вона позбавила його крісла в генштабі: «Д…! Вона наробить ще "справ" , - сигналізував він Макарову.

Куратори із ГРУ

Коли саме Горган вийшов на представника ГРУ та запропонував свої послуги, з'ясувати не вдалося. Джерело The Insider у військовій розвідці припустило, що, найімовірніше, активні контакти почалися в 2004 році, коли Ґорґан служив у місії НАТО. Принаймні відомо, що до полковника Макарова він перебував в агентурному зв'язку з російським військовим аташе в Кишиневі Вадимом Ухнальовим. 

До Молдови гереушник шпигував у Литві, але «там він десь накосячив, і його терміново відкликали». Наразі полковник Ухнальов обіймає посаду військового аташе в Казахстані, де «встановив активні контакти серед військового керівництва».

Вадим Ухнальов (праворуч) у Казахстані

Вадим Ухнальов (праворуч) у Казахстані

Після від'їзду Ухнальова Горгана курирував інший військовий аташе - Ігор Довбня. У розпорядженні The Insider та «Маленької країни» є запис телефонної розмови між Горганом і Довбнею, де вони домовлялися зустрітися і «все обговорити» біля меморіалу загиблим воїнам-афганцям у Кишиневі.

У розпорядженні The Insider є аудіозаписи розмов Горгана, і при порівнянні його голосу на цих записах зі зразками з відкритих джерел стає очевидним, що говорить та сама людина.

Телефонна розмова між Горганом та Довбнею:

У 2017 році Довбню виперли з Молдови за шпигунську діяльність, тепер він очолює апарат російських військових аташе в Киргизстані і активно налагоджує контакти з колишніми офіцерами Радянської армії, що проживають у Бішкеку, і ветеранськими організаціями.

Ігор Довбня (ліворуч)

Ігор Довбня (ліворуч)

Полковник Макаров

З 2019 року «шефство» над Ґорґаном перейшло до полковника Макарова, який служив у військовому аташаті російського посольства. 2001 року Макаров закінчив Московське вище загальновійськове командне училище, і звідти його перевели у військову розвідку. У столичній адресній базі вказана адреса полковника — штаб-квартира ГРУ на Хорошівському шосе 76 «б».

Молдавські журналісти-розслідувачі, які спеціалізуються на російському шпигунстві, не раз помічали генерала Ґорґана у російському посольстві в Кишиневі, а одного разу — і під час конфіденційної зустрічі з Макаровим.

Ігор Горган на виході з російського посольства

Ігор Горган на виході з російського посольства

Судячи з листування, між агентом та куратором склалися цілком дружні стосунки. Наприклад, генерал скаржився гереушнику, що не може послати у Новосибірськ грошовий переказ дочці. При цьому він постійно «бомбив» повідомленнями Макарова, що в Молдові все готове до введення російських військ: «Нам терміново потрібне очищення країни від усякої фашистської мразі! Багато хто готовий. Передайте… Час настав. Я всю ситуацію в армії тримаю на контролі... Тут, на радість, немає "Азова" та інших нацформувань, а з політиками розберемося швидко».

Між агентом та куратором склалися цілком дружні стосунки

Як генерал збирався розібратися з політиками, здогадатися неважко.

Горган та Макарів

Горган та Макарів

Напередодні масового висилання російських дипломатів із Молдови в липні 2023 року Горган перестав виходити на зв'язок і влаштувався до представництва ООН у справах біженців у Кишиневі (UNHCR-Moldova).

Агентство бере на облік усіх вимушених переселенців із України та допомагає їм з облаштуванням на новому місці. Іронія полягає в тому, що Ґорґан, який ще недавно пропонував гереушнику встановити блокаду України, тепер займається доставкою гуманітарної допомоги для українських дітей.

Сергій Канєв, опубліковано у виданні The Insider


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]