Вибори у Британії: Ріші Сунак визнав поразку, новим прем'єром буде лідер лейбористів Кір Стармер

|
Версия для печатиВерсия для печати
Автор фото, Reuters

У ніч після виборів сер Кір Стармер разом із дружиною Вікторією Стармер приїхали до центру підрахунку голосів у своєму виборчому окрузі (на фото, Reuters)

Лейбористська партія на чолі із сером Кіром Стармером отримала більшість голосів у Палаті громад за підсумками дострокових парламентських виборів. Це означає кінець 14-річного правління консерваторів у Великій Британії, зазначає BBC.

Підрахунок голосів завершили ще не у всіх виборчих округах, але лейбористи вже офіційно перемогли у 381 з них, що забезпечує їм комфортну більшість у 650-місцевій палаті.

Прогноз на основі екзитполу, опублікований одразу після закінчення голосування ввечері у четвер, передбачав, що у підсумку лейбористи матимуть 410 місць.

Кір Стармер і міністерка фінансів у тіньовому уряді Рейчел Рівз, якій пророкують другу за значимістю посаду в майбутньому уряді, впевнено перемогли у своїх округах.

У короткій промові після оголошення результатів Стармер, зокрема, сказав: "Зміни починаються прямо тут, тому що це ваша демократія, ваша спільнота, ваше майбутнє. Ви проголосували. Тепер настав час нам виконувати обіцянки".

Чинний прем'єр-міністр Ріші Сунак також зумів переобратися у своєму окрузі Річмонд та Норталлертон. Водночас він визнав, що консерватори програли, і повідомив, що привітав Стармера з перемогою.

"Передача влади з рук до рук пройде в мирній і впорядкованій манері, з доброю волею з усіх сторін. Це має дати нам усім упевненість у стабільності та майбутньому нашої країни. Британський народ сьогодні виніс протверезний вердикт, багато чого потрібно навчитися… і я беру на себе відповідальність за поразку", - сказав Сунак.

Пізніше в п'ятницю Сунак, а потім Стармер вирушать до Букінгемського палацу на аудієнцію до короля Карла III.

Результати підрахунку голосів

Фото, PA Media

У тих виборчих округах, де розрив між кандидатами виявиться малим, підрахунок голосів може тривати досить довго.

Але у 563 округах підрахунок вже завершили. Лейбористи перемогли в 381 з них (зокрема у 186, де на минулих виборах перемогли або консерватори, або Шотландська національна партія), ліберал-демократи - у 54 (відібравши 47 із них у інших партій, переважно у консерваторів), а Консервативна партія перемогла у 92 округах - переважно тих же, де вона перемагала і у 2019 році.

Ще у чотирьох перемогли кандидати від правопопулістської партії "Реформа", зокрема її лідер Найджел Фарадж.

З-поміж відомих консерваторів, які вже офіційно програли і в новому парламенті засідати не будуть, можна назвати Гранта Шаппса, який обіймає в уряді, що йде, посаду міністра оборони, і Пенні Мордаунт, яка у 2022 році претендувала на посаду лідера партії, але поступилася Сунаку.

Політолог сер Джон Кертіс, визнаний авторитет щодо передвиборчих опитувань у Великій Британії, зауважує одну особливість зниження підтримки консерваторів: вона особливо постраждала в тих місцях, де більше третини домогосподарств мають іпотечний кредит. Це можна інтерпретувати як наслідок фіскальної політики Ліз Трасс, що призвела до підвищення облікових ставок, які досі не знизилися.

Колишній лідер лейбористів Джеремі Корбін, який сповідує радикальніші ліві погляди, ніж нинішнє керівництво партії, також зумів обратися в своєму окрузі Північний Ізлінгтон (північ Лондона), але тепер уже як незалежний кандидат: з партії його виключили.

Явка на виборах, виходячи з даних по 100 округах, де підрахунок завершився, виглядає рекордно низькою - 57%. Це нижче, ніж на будь-яких виборах з 1950 року, випливає з даних, зібраних Бібліотекою Палати громад.

Якою мірою підтвердився екзитпол

Увечері в четвер, відразу після закінчення голосування, опублікували прогноз, заснований на даних екзитполу, проведеного Ipsos на замовлення ВВС, ITV та Sky News. З нього випливало, що лейбористи отримають абсолютну більшість у 650-місному парламенті - 410 місць, тоді як фракція торі скоротиться з 345 до 131 депутата.

Той самий прогноз вказував на посилення позицій Ліберал-демократичної партії до 61 місця. Партії "Реформа" Найджела Фараджа пророкували 13 місць, що значно більше, ніж очікували під час передвиборчої кампанії.

Також прогнозували різке скорочення представництва Шотландської національної партії, у якої залишалося лише 10 місць.

Джон Кертіс обмовився, що прогноз щодо "Реформи" та шотландських націоналістів викликав найменшу впевненість.

Опитування проводили на виході з 130 виборчих дільниць в Англії, Шотландії і в Уельсі, але не в Північній Ірландії. На останніх п'яти парламентських виборах його результати збігалися з офіційними результатами виборів з похибкою від 1,5 до 7,5 місць.

Що буде далі

Вибори проходять в один тур - кандидат, який отримав більше голосів, ніж будь-який з інших претендентів, відправляється до Вестмінстера з мандатом депутата.

У Палаті громад 650 місць. Для простої більшості потрібно 326.

Щойно новообрані депутати закінчать святкувати перемогу, вони поїдуть у Лондон присягати на вірність королю. З цієї причини в парламенті завжди менше 650 депутатів - члени ірредентистської партії "Шинн Фейн" у Північній Ірландії, виграючи вибори, залишаються вдома.

Перше засідання парламенту відбудеться у вівторок, 9 липня. На ньому оберуть спікера (на цю посаду знову претендує сер Ліндсі Гойл, якого переобрали), після чого кілька днів буде відведено на присягу новообраних депутатів.

Роботу новий парламент розпочне ще через тиждень, 17 липня, коли на офіційному відкритті нової сесії король виступить із промовою про пріоритети нового уряду, написаною для нього новим урядом.

На повну силу парламент запрацює лише восени, коли після невеликих літніх канікул та партійних конференцій у вересні–жовтні будуть визначать голів та членів усіх парламентських комітетів, а уряд представить бюджет на найближчі місяці.

Він і визначить, у якому напрямку і на які гроші відтепер розвиватиметься країна.

Чому програли консерватори

Фото, AFP. Ріші Сунак прогнозовано програв на виборах

Поразка консерваторів відображає скоріше їхню непопулярність у суспільстві, ніж ентузіазм щодо лейбористів.

За 14 років при владі торі відзначилися першим з 1950-х років зниженням рівня життя населення.

Винні і жорстка економія держвитрат після фінансової кризи 2008-09 років, і пандемія ковіда, і - головне - брекзит, який різко скоротив торгівлю та інвестиції.

Опозиції виявилося достатньо пообіцяти населенню одне - зміни. Усю кампанію вони провели під гаслом з цього одного слова.

Керівна партія поступалася в опитуваннях опозиції вже кілька років, проте мала більшість у парламенті і законне право дочекатися закінчення п'ятирічного терміну при владі - січня 2025 року.

Непопулярний Ріші Сунак вирішив, що далі буде лише гірше, і несподівано для прихильників півтора місяці тому оголосив вибори на 4 липня.

І він очікувано з тріском їх програв.

Хто такий лідер лейбористів сер Кір Стармер


Стармер: базова інформація

Вік: 61 рік

Освіта: гімназія Reigate Grammar School, Університет Лідса, Оксфордський університет

Сім'я: одружений з ерготерапевткою Вікторією Александер. Має сина та дочку

Парламентський округ: Голборн і Сент-Панкрас з 2015 року

Хто такий Кір Стармер

Лідер лейбористів часто називає себе "вихідцем із робітничого класу" Окстеда, графство Суррей, де він виріс.

Його батько був слюсарем із виготовлення інструментів, а мати працювала медсестрою. Вона страждала від хвороби Стілла - рідкісного аутоімунного захворювання, через яке вона згодом не могла говорити та ходити.

Він ходив до гімназії Reigate Grammar School, яка через два роки після його вступу стала приватною. До 16 років за його навчання платила місцева рада.

Після школи став першим у своїй родині, хто вступив до університету - він вивчав право в Лідсі, а пізніше в Оксфорді.

У 1987 році став адвокатом і отримав спеціалізацію в галузі прав людини. Його робота привела його до країн Карибського басейну та Африки, де він захищав в’язнів, яким загрожувала смертна кара.

Наприкінці 90-х років він безкоштовно запропонував свої послуги так званим активістам McLibel, яких McDonald's переслідував за розповсюдження листівок, що ставили під сумнів екологічні заяви гіганта швидкого харчування.

У 2008 році його призначили директором Публічної прокуратури - головної кримінальної прокуратури Англії та Уельсу.

Фото, Getty Images. Кір Стармер з дружиною Вікторією

Яким був шлях Стармера до влади

У 2015 році він став депутатом від округу Голборн та Сент-Панкрас на півночі Лондона.

Він працював у першій команді колишнього лідера Лейбористської партії Джеремі Корбіна, як його тіньовий секретар з брекзиту, і виступав за те, щоб провести другий референдум щодо членства в ЄС.

Після важкої поразки партії на загальних виборах 2019 року сер Кір балотувався на посаду лідера – і виграв це змагання у квітні 2020 року.

У своїй переможній промові він пообіцяв вести лейбористів "у нову еру з упевненістю та надією". 

Які ключові обіцянки Стармера

Серед ключових політичних обіцянок лейбористів:

  • Охорона здоров’я: скоротити списки очікування Національної служби охорони здоров'я, надати 40 000 додаткових прийомів щотижня, фінансувати боротьбу з ухиленням від сплати податків і закрити податкові "лазівки".

  • Імміграція: запустити "команду охорони кордону", щоб перешкодити контрабандистам перевозити людей невеликими човнами.

  • Житло: побудувати 1,5 мільйона нових будинків шляхом зміни законів про планування та запровадити схему, яка надасть покупцям, які вперше купують житло, "першу чергу" в нових житлових забудовах.

  • Освіта: працевлаштувати 6500 вчителів та скасувати податкові пільги для приватних шкіл.

Яка ситуація у Лейбористській партії

З жовтня 2021 року лейбористи перемагають консерваторів в опитуваннях і зберігають перевагу приблизно у 20% з початку 2023 року.

У перші роки свого керівництва сер Кір намагався підвищити низькі рейтинги своєї партії в опитуваннях.

Принизлива поразка на проміжних виборах у Гартлпулі у 2021 році спонукала знову зосередитися на переконанні виборців у так званій "Червоній стіні" - виборчих округах у Північній Англії та Мідлендсі, які колись були переважно лейбористськими, але на виборах 2019 року там виграли депутати від Консервативної партії.

Переосмислення політики призвело до того, що Стармер відмовився від обіцянок скасувати плату за навчання в університетах і націоналізувати енергетичні та водопровідні компанії.

Деякі ліві члени його партії звинуватили його у зраді та невиконанні обіцянок.

До виборів його партія мала 205 місць у парламенті. Для того, щоб отримати абсолютну більшість, вона мала отримати 326 місць - і їй це вдалося.

 Україні лейбористи пообіцяли «непохитну» військову, фінансову, дипломатичну і політичну підтримку. Маніфест лейбористів також закликає допомогти Україні прокласти шлях до членства в НАТО.

 

Джерело: BBC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]