Новий закон - нова відповідальність. Як дотепер суди карали тих, хто ухилявся від мобілізації

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

 18 травня набуває чинності новий закон, що регулює процес мобілізації. Одне з нововведень — це те, що військовозобов’язані мають самостійно стати на облік. За порушення цієї вимоги їх чекає спочатку адміністративна відповідальність — штраф, а потім кримінальна — в’язниця. 

Видання «Слідство.Інфо» проаналізувало, як дотепер суди карали тих, хто відмовився йти служити. 

У квітні 2024 року Верховний Суд оприлюднив статистику розгляду кримінальних справ судами у 2023 році, зокрема і щодо ухилянтів. Усього за 2023 рік було засуджено 930 осіб за статтею 336 КК України, коли у 2022 році лише 186 військовозобов’язаних отримали вироки за цією статтею. Таким чином, у 2023 році порівняно з позаминулим роком кількість засуджених за ухилення від мобілізації зросла у 5 разів.

«КРАЩЕ У В’ЯЗНИЦЮ, НІЖ НА ВІЙНУ»

 У Єдиному державному реєстрі судових справ можна знайти понад 2 тисячі вироків за статтею 336 КК України (ухилення від мобілізації). Наприклад, 30 квітня Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області засудив до трьох років позбавлення волі Володимира Лавришина.

Лавришину восени 2023 року вручили повістку, він прибув до ТЦК та пройшов військово-лікарську комісію. Його визнали придатним до служби та чоловік отримав бойову повістку.

27 вересня 2023 року Лавришин мав відправлятись служити, але «він побоявся та не маючи правових підстав на відстрочку від призову на військову службу без поважних причин не прибув для відрядження на проходження військової служби у лавах Збройних сил України, чим умисно ухилився від призову за мобілізацією».

Читайте також: СБУ затримала чотирьох військових керівників, які заробляли на ухилянтах

Лавришин визнав свою провину та розкаявся.

Подібна історія була і в Тернополі. Кременецький районний суд Тернопільської області присудив Юрію Легкуну три роки в’язниці.

Легкун отримав повістку на початку 2023 року й не з’явився в ТЦК. Потім у травні 2023 року йому знову вручили повістку, але він так само не прийшов поновити свої дані, хоч був придатним. У двох випадках Легкун не повідомив причину своєї неявки в ТЦК.

У суді Легкун пояснив, що не ухиляється від проходження військової служби, не ховався і не ховається, однак не готовий йти служити і не піде, має хворе серце, проживає з мамою, яка потребує постійного догляду і її не покине. Також повідомив, що він не оскаржував рішення ВЛК, документів про те, що мама потребує догляду немає, у нього є брат, який живе за кордоном, а тому не може доглядати маму.

Три роки в’язниці також отримав Олег Чмельов. Такий вирок виніс Ленінський районний суд Харкова.

Чоловік пройшов лікарську комісію та повинен був відправлятись служити, але не прибув на місце відправлення нових військових. 

У суді Чмельов сказав, що його проти волі відвезли проходити медичну комісію. Він зазначив, що має проблеми зі здоров’ям і, якби зараз отримав бойову повістку, то також не з`явився би. На думку Чмельова, краще бути притягнутим до кримінальної відповідальності, ніж йти на війну.

Читайте також:  «Прикольний час проживаю…». Дорогі ухилянти й продажні ВЛК

Іноді суди замість в’язниці дають ухилянтам іспитовий термін на декілька років. Це означає, що людину визнають винною, але дають їй шанс змінитись. Якщо порушник скоїть злочин, поки триває цей іспитовий термін, то його покарають за це серйозніше.

Так, Веселинівський районний суд Миколаївської області визнав винним в ухиленні від мобілізації Олександра Бухалова. Суд надав йому рік іспитового терміну, бо чоловік покаявся у скоєному злочині, не був раніше судимим, має хорошу характеристику та зараз лікує складну хворобу головного мозку. 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДЛЯ УХИЛЯНТІВ

Згідно з новим законом на порушників чекає штраф. Його можуть накласти протягом трьох місяців від дня виявлення порушення. Максимальний розмір штрафу сягає 25,5 тис. грн. 

Тепер ТЦК зможуть виписувати штраф без складання протоколу і суду. До ухвалення закону механізм працював так – співробітники ТЦК виписували протокол у присутності військовозобов’язаного, який був ознайомлений зі своїми правами, підписував документ про порушення або відмовлявся від підпису. Далі протокол направляли до суду, і тільки суд ухвалював рішення про штраф.

Зараз штраф за неявку в ТЦК або за будь-які інші порушення можна виписати в обхід вищевказаних процедур, якщо порушення вчинили під час воєнного стану, військовозобов’язаний не з’явився в ТЦК без поважних причин й не повідомив причину прибуття за повісткою.

Читайте також: Одного бажання мало: Зеленський хоче повернення всіх чоловіків призовного віку в Україну 

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації настає, якщо військовозобов’язаний не має права на відстрочку, пройшов військово-лікарську комісію, визнаний придатним до служби та отримав «бойову повістку», але не з’явився без поважної причини в ТЦК.

У цьому випадку застосовують 336 статтю Кримінального кодексу України (ККУ). Якщо суд визнає винним військовозобов’язаного у скоєнні злочину йому загрожує до 5 років в’язниці.

11 квітня 2024 року Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкт про мобілізацію й він набуває чинності 18 травня 2024 року. Напередодні остаточного голосування депутати розглядали понад 4 тисячі правок. На початку засідання було 96 відсутніх депутатів, а у кінці — 199. Найбільша кількість депутатів, які покинули обговорення правок, — від партії «Слуга Народу» (спочатку 4 людини, а у кінці — 109). 

Хоч багато правок не були враховані, але закон прийняли й він по-новому почав регулювати процес мобілізації. Наприклад, після публікації закону в усіх військовозобов’язаних буде 60 днів, щоб уточнити свою актуальну адресу проживання, контактну інформацію та інші військово-облікові дані. Зробити чоловіки це можуть у ТЦК, ЦНАП або через електронний кабінет.

Також 9 травня Верховна Рада ухвалила новий законопроєкт, який підвищує відповідальність військовозобов’язаних за непоновлення своїх даних.

Віталій Мікула, опубліковано у виданні  «Слідство.Інфо»


Читайте також:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:01
Перший день Олімпіади-2024: розіграють 14 комплектів медалей
09:41
Професор Нєбітов вважає вбивцю професорки Фаріон "абсолютно проукраїнським" - це таке у нас "проукраїнське" керівництво поліції
08:27
росія спланувала та здійснила теракт в казармах Оленівки, де перебували українські військовополонені, - Associated Press
08:00
DeepState: росіяни захопили Вовче на Донеччині
22:32
“Ліл”: військовий Олександр Рудоманов висвітлив злодіяння столичної ДМС
20:00
У суботу в Україні дощитиме, буде спекотно на півдні
18:51
Суд арештував підозрюваного у вбивстві Фаріон, на засіданні донька питала Зінченка "Навіщо?"
18:05
Мегавати будь-якою ціною: чи зможе Україна наростити імпорт електроенергії
17:25
САП просить ВАКС стягнути з начальника відділу Департаменту боротьби з наркозлочинністю Нацполіції Жука активів на 4,5 млн грн
16:58
РПЦ дійсно втратила ознаки Церкви, — професор Людмила Филипович

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]