Як співпраця з країною-терористкою Росією та корупційні скандали вбивають мережу "Ашан"

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  EVGENIA NOVOZHENINA

Французький комерційний гігант Auchan зашпротався в черговому скандалі, пов’язаному з його російською філією. Коли чимало інших торговельних мереж (наприклад, McDonalds та Nike) під тиском громадськості пішли з ринку РФ, цей концерн не рушить з місця, виправдовуючи свою присутність тим, що «забезпечує харчові потреби населення… як у Росії, так і в Україні».

Спробу прирівняти загарбника до його жертви заледве можна вважати виявом аполітичності чи пояснити наміром дотриматися примарного нейтралітету. Два місяці тому, вже після скандалу з підтримкою солдатів російської армії, Auchan повідомив про відкриття нової мережі в РФ. Вона має назву MyAuchan та реалізує «майже повністю власну продукцію» концерну, зазначає  видання ТИЖДЕНЬ.

Отож, вибір зроблено. Але будь-яке рішення має свою ціну. Попри те, що центральний офіс Auchan ігнорував протести української громади та кількох французьких місцевих депутатів, компанія зазнала не лише іміджевих, але й фінансових втрат, судячи з її фінансових результатів за 2022 рік. Далі збитки лише зростатимуть.

На початку травня французький часопис Challenge оприлюднив ексклюзивне розслідування щодо різноманітних фінансових махінацій на російському ринку, до яких вдається тамтешня філія Auchan. Йдеться про банальні «відкати», закупівлю продуктів за завищеними цінами, сфальсифіковані тендери та преференції, надані певним продуктам.

Жерар Мюльє, засновник бізнес-імперії Auchan

У відповідь на гучну публікацію Challenge, керівництво Auchan поширило прес-реліз, в якому запевняє, що «повністю співпрацює з французькими судовими органами у трирічному розслідуванні комерційної діяльності своєї російської дочірньої компанії», а також уточнює, буцімто «завищення цін на продукти, які “Ашан Росія” купує в РФ, є винятково російською справою». Таким чином, компанія намагається позиціонувати себе як «жертву» та, вочевидь, сподівається на співчуття публіки.

Читайте також: Компанія "Ашан" безкоштовно постачала товари для росармії на окупованих нею територіях, — розслідування

Судячи з реакції французьких медіа, виправдання Auchan виявились не надто переконливими. Цікаво, що згадане розслідування, яке розпочалося три роки тому, виринуло назовні саме зараз. Воно розпочалося після публікації впливового економічного часопису Les Échos і спиралося на свідчення колишнього адвокату Auchan Алєксєя Жаркова, який і виявив систему «відкатів».

За свої старання Жарков спочатку отримав залізним ломом по голові, пролежав кілька тижнів у лікарні, а після отримав листа про звільнення. «Твердження цього адвоката, виступи в ЗМІ та цифри, які він наводить, з самого початку не були підкріплені жодним доказом або достовірним документом», – наполягають в Auchan. Топ-менеджмент твердить, буцімто Жарков намагався «зацікавити пресу своєю історією, оскільки його контракт не був продовжений».

Проте слідчі, схоже, дотримуються іншої думки. Публікації, якими рясніє французька преса, наводять наступні цифри: щороку через п’ять корупційних схем викачували з обігу фірми «від 80 до 100 мільйонів євро, або від 2 до 3% обороту в Росії». Алєксєй Жарков уточнює, що «на 100 з 450 постачальників припадає 80% продажів, половина з них корумповані».

Згідно з розслідуванням Challenge, кілька співробітників і колишніх керівників “Ашан Росія” з початку року були допитані співробітниками французької поліції з Центрального управління по боротьбі з корупцією та фінансовими і податковими злочинами (OCLCIFF). Ці слухання є частиною судового розслідування, розпочатого 10 березня 2020 року за звинуваченням у «підкупі іноземної державної посадової особи, дачі хабара фізичною особою, співучасті та приховуванні цих злочинів».

Розслідування, яке досі залишалося конфіденційним, було розпочато Національною фінансовою прокуратурою (PNF) через кілька днів після того, як видання Les Echos викрило шахрайство, організоване нечесними працівниками відділу закупівель у змові з російськими постачальниками продовольства.

Читайте також: Чи етично купувати товари західних компаній, які досі ведуть бізнес у Росії

Тиждень вже розповідав про недоречну присутність французького гіганта на російському ринку. Auchan, який здійснює понад 10% своїх продажів в Росії, є однією з небагатьох французьких компаній, які вирішили продовжити свою діяльність у РФ після початку війни в Україні.

Після скандальної (ще однієї!) публікації часопису Le Monde про підтримку російським рітейлером концерну Збройних сил РФ, очільник МЗС України Дмитро Кулеба звинуватив Auchan у тому, що він став «повноцінною зброєю російської агресії».  Згідно з документами, отриманими французьким виданням The Insider та неурядовою організацією Bellingcat, у березні 2022 року російська філія мережі доклалася до організації збору продуктів, призначених для підтримки бойового духу загарбника.

Auchan вкотре все заперечив, але… Як зазначає Challenge, «Росія, безумовно, є причиною проблем для Auchan і його власників, родини Мюльє. У той час як місцева дочірня компанія гіганта дистрибуції була звинувачена розслідуванням Le Monde (яке Auchan заперечує) у постачанні безкоштовних продуктів харчування російській армії, вона також перебуває під прицілом французького правосуддя… На початку судового розслідування були проведені обшуки. В якості свідків були заслухані генеральний секретар групи П’єр Буксеншутц і директор з міжнародної безпеки Ів Арно, а також Ерік Гальяерде, колишній директор з безпеки російської дочірньої компанії. Обвинувальний висновок поки що не винесений».

Читайте також: Западные компании которые намерены до последнего финансировать армию российских захватчиков 

Така «нейтральність» у розпал повномасштабної війни насправді здатна ввести в оману небагатьох. Нинішнє французьке судове провадження має всі шанси стати «першою ластівкою» великих проблем родини Мюльє. За версією журналу Challenge, ця родина, чиє коріння знаходиться на півночі Франції, володіє восьмим за величиною капіталом у державі. Засновник компанії Жерар Мюльє зажив репутації завзятого нумеролога та загалом дуже забобонної людини.

Розповідають, він ніколи не купував землю, перш ніж запустити на ній  попастись отару овець. Вівці мали вказати, «позитивна» чи «негативна» енергетика в цієї ділянки. Але схоже, від початку російської агресії проти України, інтуїція почала зраджувати засновникові Auchan.

То один скандал, то другий, то третій — наче пороблено! Гасло Auchan «Зменшити націнку й продавати більше», повністю очищене від моральної складової, на очах втрачає свою магічну силу. До бойкоту французьких підприємств, які працюють у Росії, долучається все більше пересічних споживачів, які обирають інші місця для шопінгу. Вирок слідчих, який має бути оголошений у наступні місяці, має великі шанси стати початком кінця колись успішної бізнес-імперії, заснованої у 50-тих роках минулого століття.

 Алла Лазарева,  опубліковано у виданні ТИЖДЕНЬ


В тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

10:03
Колишні судді "заднім числом" відсудили собі мільйонні доплати до пенсій
09:01
МВС часів Зеленського прогнило: Bihus.Info показали провальну роботу і незадекларовані статки співробітників Сервісного центру міністерства
08:00
ЗСУ відбили Новий Комар, втратили Благодатне, ворог значно просунувся
07:13
Вартість біткойна вперше в історії піднялася вище за $100 тис.
20:00
В Україні у четвер майже без опадів, вночі та вранці туман
19:20
ВРП рекомендує звільнити суддю Літвінову, в якої журналісти, а не СБУ, знайшли російський паспорт
18:04
Українці пожиттєво платитимуть утримання судді-покидьку Євгену Башмакову, який знущався над законами України
16:05
П’яничка скоїла ДТП, а потім мобілізувалася і пиячила у військовій частині: ВРП звільнила ще одну «суддю Майдану»
15:33
Рада ліквідувала Комісію з грального бізнесу, яку влада "потужно та переможно" створила у 2020-му
15:25
Рада вимушено провалила законопроєкт №10242 про тиск на журналістів. Але 213 ворогів незалежних ЗМІ - переважно це "слуги народу" - за нього все ж таки проголосували

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]