«ЄДАПСівська» кримінальна схема з голограмами на акцизках повертається

|
Версия для печатиВерсия для печати

Патенти на нові акцизки у держреєстрі приховали. Усе, що стосується ЄДАПС, тхне корупцією та руйнуванням української державності.

Про це йдеться у статті видання ZN.UA.

Схема з голограмами на акцизках повертається, як і її ключові бенефіціари. Внутрішнє чуття підказує, що Давид Арахамія, як і Денис Шмигаль могли б багато про це розповісти. Звісно, брендованих кепок «Амбасадор ЄДАПС» вони не мають, але вони їм дуже пасували б.

Через три тижні після прийняття урядової постанови про додавання голографічної стрічки на акцизні марки для тютюну і алкоголю до бази «Укрпатенту» було внесено секретні заявки на патентування нових промислових зразків.

Кабінет міністрів 19 червня затвердив постанову №618, якою вносяться зміни до дизайну акцизної марки для тютюнової та горілчаної продукції. З 1 листопада на акцизках повинна бути голографічна стрічка, яка нібито має покращити захищеність алкоголю і тютюну (див. рис. 1).

Рішення щонайменше дивне. По-перше, воно суперечить офіційному наміру влади запровадити визнану та ефективну технологію Track and Trace, що дає можливість миттєво відслідковувати походження та маршрут товару. Тобто або нинішні зміни тимчасові, або вся попередня стратегія регулювання акцизних марок, до якої роками готувалися виробники, — фікція. По-друге, воно жодним чином не вплине на контроль нелегального ринку, у «табачці» 60% нелегальних сигарет узагалі жодних акцизних марок не мають, бо вони буцімто Duty Free Only. По-третє, маємо досвід 2012 року, коли вже запроваджувалися голографічні акцизи, а потім скасовувалися, бо виявилися дуже дорогими і абсолютно неефективними.

Тим не менш ініціативу в Кабмін протягнули.

На сайті «Укрпатенту» знайшлося 14 свіжих заявок на патенти зі словом «акцизна» у назві. Вони були зареєстровані 4 липня. Але у базі немає ніяких зображень та описів самих зразків, а також даних про заявників патентів. Для цих заявок можливий перегляд лише стану їхнього діловодства, вказано на сайті «Укрпатенту» (див. рис. 2).

Наразі невідомо, скільки коштуватиме голографія. Але того ж дня, 4 липня, було проведено закупівлю, яка дає можливість зробити приблизні розрахунки.

У системі «Прозорро» було оприлюднено звіт про закупівлю державним поліграфкомбінатом «Україна» голографічних захисних елементів для акцизних марок на 141 млн грн. Замовлено 810 тис. погонних метрів елемента, тобто вартість стрічки становить 173,46 грн за метр. Акцизні марки завширшки 2 см, відтак, в одному метрі стрічки міститься матеріал для 50 марок. А значить, уся ця закупівля розрахована на голографічний матеріал для 40,50 млн акцизок із розрахунку, що голографічний елемент для однієї акцизки коштуватиме 3,47 грн. При цьому згідно з діючим урядовим положенням розмір оплати за одну марку для алкогольних напоїв становить 0,3537 грн, для тютюнових виробів — 0,1643 грн.

Це далеко не весь ринок України. За даними Міністерства фінансів (див. програму 3507010 у звіті за 2022 рік), торік було виготовлено 2,57 мільярда акцизних марок. Якщо виробництво збережеться на цьому рівні і наступного року, то на голограми за рік піде близько 9 млрд грн із розрахунку 3,47 грн за голографічний матеріал для однієї марки. Або приблизно 243 млн дол.

Це у п’ять разів більше, ніж «єдапсівці» заробляли на акцизних голограмках десять років тому. Тоді виробники і споживачі акцизної продукції були змушені додатково переплачувати 515 млн грн на рік, що за тодішнім курсом становило 47 млн дол.

Організатори схеми можуть спростувати наші розрахунки, якщо покажуть самі стрічки. Наразі вони погребували оприлюднити в «Прозорро», що саме вони називають «погонним метром голографічного захисного елемента для марок акцизного податку». А спростовувати, вочевидь, доведеться через токсичний бекграунд схемників.

З назви постачальника — «Поллі-сервіс» — очевидно, що бенефіціаром запровадженої схеми стане та сама група «єдапсівців», що заробляла на аналогічній акцизній схемі з 2004-го по 2013 рік. Тоді чиновники з маніакальним завзяттям вигадували нові захисні знаки для всіх на світі документів, значно підвищуючи їхню вартість для громадян. Звісно ж, виготовляти їх чомусь міг лише приватний консорціум «ЄДАПС».

Нагадаємо, тоді акцизні марки було запатентовано фірмою «ЮС-дизайн», яка належала керівнику консорціуму «ЄДАПС» Юрію Сидоренку. 20% консорціуму належало Віктору Медведчуку, і ЄДАПС мав мільярдні контракти з державним поліграфкомбінатом «Україна» на поставку йому запатентованих голограм, обкладинок паспортів тощо. Юрій Сидоренко був власником патенту на дизайн паспорта громадянина України та низки інших державних документів.

Знадобилися роки боротьби за безпосередньої участі ZN.UA, аби відтіснити ЄДАПС від потоків у цій галузі. Але 2021 року він повернувся. Офіс президента восени 2021-го погодив зміну керівництва ДП «Поліграфкомбінат «Україна», директором держпідприємства стала Тетяна Бондаренко. За даними «Економічної правди», вона є подругою Ірини Обиденко. Обиденко — це колишня директорка концерну «ЄДАПС», нині — президентка компанії Industrial Innovation Group (IIG), співвласниця ТОВ «Інноваційно-індустріальна група», що і є власником ТОВ «Поллі-сервіс». Вони й зароблятимуть на нових голографічних акцизах.

Компанія «Поллі-сервіс» зараз отримує левову частку підрядів держкомбінату за вищою ціною, ніж при попередниках. Наприклад, торік вона на 10% підняла валютні ціни на обкладинки паспортів, які до неї поставляла французька фірма.

До складу засновників «Інноваційно-індустріальної групи» також входить Таріям Матар Мохамед Таріям з Об’єднаних Арабських Еміратів, де живе Юрій Сидоренко. Таріям також був бенефіціаром ТОВ «Трейденергоресурс», яке 2021 року було найбільшим імпортером електроенергії з Білорусі в Україну. Появу ЄДАПС і араба Таріяма в електричній схемі пов’язували з іменами Давида Арахамії (керівник фракції «Слуга народу», рекламував ініціативи IIG), Артура Гранца (зв'язок з Білоруссю), Андрія Іванчука (нардеп з «Довіри», товариш прем’єр-міністра Дениса Шмигаля).

Зауважимо, що вся ця схема стала можливою завдяки погодженню з вищим керівництвом держави. З одного боку, прем’єр-міністр Денис Шмигаль 19 червня підписав необхідні зміни в урядову нормативку. А 29 червня Верховна Рада силами фракції «Слуга народу» та її сателітів ухвалила законопроєкт №8287. За даними USAID/UK aid, хтось напередодні голосування у другому читанні вніс зміни до законопроєкту, і у проголосованому варіанті відтерміновується запуск електронних акцизних марок і технології Track and Trace. Ця технологія мала б унеможливити фальшування акцизок узагалі. Але тепер запуск цієї системи відкладено на 2026 рік буцімто через неготовність індустрій, якої насправді виробники не підтверджують. Організатори ж схеми з голограмами, завдяки старанням влади, зможуть заробляти на ній ще принаймні три повні роки. По 9 мільярдів гривень на рік.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]