Ізраїль та Ліван вже на межі війни

|
Версия для печатиВерсия для печати

Як виглядатиме "третя ліванська" війна розповідає видання novayagazeta.

З Близького Сходу долинають брязкання зброєю та погрози. Це прокидаються демони війни. Очевидно, регіон знаходиться на порозі повномасштабної війни, в яку будуть втягнуті інші держави. У тому числі США.

У європейських розвідслужбах вважають, що зворотний відлік уже пішов і до війни залишаються лічені дні. Оцінки ЦРУ консервативніші: якщо Ізраїль і ХАМАС не зможуть домовитися щодо заручників незабаром, це вплине на обстановку на лівано-ізраїльському кордоні, і війна почнеться там найближчими тижнями.

Тим часом іноземні посольства у Бейруті вже вивчили узбережжя та порти, готуючись до швидкої евакуації своїх громадян. Ряд країн опублікували попередження, закликавши співгромадян не відвідувати Ліван найближчим часом і покинути його доти, доки ситуація не заспокоїться.

Минулого тижня ізраїльська армія офіційно затвердила оперативні плани війни у ​​Лівані. До кордону почалося перекидання підрозділів. А генеральний секретар угрупування «Хезболла» шейх Хасан Насралла виступив із войовничою промовою, в якій заявив, що «ніде в Ізраїлі не буде безпечно». За його словами, «Хезболла» боротиметься без правил та без обмежень».

Війна вже розпочалася

Насправді війна Лівану та Ізраїлю вже щороку триває дев'ятий місяць, і вона лише набирає темпи. Проіранське угрупування шиїтів «Хезболла» атакувало Ізраїль 8 жовтня — наступного дня після кривавого нападу на нього бойовиків ХАМАС. У угрупованні обіцяли показати, звідки на Ліван готувався напад і почали обстрілювати Ізраїль на знак солідарності з палестинцями.

З того часу атаки відбувалися практично щодня, за винятком тижневої перерви наприкінці листопада, коли в Газі було оголошено припинення вогню для обміну заручників на палестинських ув'язнених із ізраїльських в'язниць.

У «Хезболлі» прямо пов'язують атаки зі становищем у секторі Газа, наголосивши, що припинять прикордонні провокації в той момент, коли в Газі завершиться війна.

Ці атаки поступово набирають сили та масштабу, «Хезболла» розширює географію обстрілів і запускає все більше дронів-камікадзе у бік Ізраїлю. Якщо в лютому бойовики запустили всього чотири дрони, то в березні — вже 24, у квітні — 42, у травні — 80. Статистики до червня немає, але очевидно, що ці атаки досягли піку в першій половині місяця. Щодо ракетних обстрілів, то травень став найскладнішим місяцем з початку війни на лівансько-ізраїльському кордоні. "Хезболла" 305 разів атакувала територію Ізраїлю (порівняно з 237 - у квітні).

В результаті ще з осені населення багатьох населених пунктів на півночі Ізраїлю було евакуйовано, бо проживання у них стало неможливим. Не менше 61 тисячі жителів півночі заповнили спорожнілі 240 готелів по всій країні — проживання їм оплачує держава. Ще невідома кількість ізраїльтян тулиться у друзів-родичів або на якийсь час покинули країну.

Ще восени «Хезболла» почала методично зносити ізраїльські селища біля кордону, знищуючи в них будинок за будинком. Алі Муртада, кореспондент телеканалу «Аль-Маядін», який пов'язаний із угрупованням, у грудні зняв знущальний репортаж, показавши зруйновані будинки в кібуці Менара та супроводжувавши це їдкими коментарями.

Ізраїльтяни не залишаються у боргу. Видання Financial Times опублікувало власне розслідування, яке показало, що на півдні Лівану склалася не менш тяжка ситуація, ніж на півночі Ізраїлю. Населення прикордонних районів практично повністю покинуло їх, бо там стало неможливо.

Ізраїльські атаки повністю зруйнували або значно пошкодили будівлі та інфраструктуру, сільськогосподарські угіддя та ліси, та й, зрозуміло, військові об'єкти «Хезболли». Основні руйнування зроблено в прикордонній зоні до п'яти кілометрів на північ від так званої синьої межі, визнаної ООН кордоном між Ліваном та Ізраїлем. Фактично це стало буферною зоною.

За даними ООН, понад 95 тисяч людей було виселено з південного Лівану. За офіційними ліванськими даними, в країні кедрів з початку конфлікту загинули понад 90 мирних громадян і трьохсот бойовиків шиїтів.

Триста — це більше, ніж «Хезболла» втратила у другій ліванській у 2006 році (обидві цифри штучно занижені). Для порівняння, атаки «Хезболли» по Ізраїлю призвели до загибелі 25 військовослужбовців ЦАХАЛ і цивільних.

За оцінкою Financial Times, 1500 будівель у південному Лівані повністю або частково зруйновано. За ліванськими оцінками, таких будівель понад три тисячі, а є ще 12 тисяч будинків, яким завдано більш помірної шкоди.

З настанням спекотної погоди обидві сторони почали вдаватися до ще однієї зброї — вогню. ЦАХАЛ цілеспрямовано викликає пожежі на ліванській території за допомогою артилерійських обстрілів, підпалюючи суху траву та чагарник. Мета — виявлення інфраструктури «Хезболли», замаскованих та захованих нею об'єктів та тунелів, а також зачистка території, щоб позбавити бойовиків природного укриття, якщо ті наважаться на напад і наближатимуться до прикордонного загородження.

Чому масштабна війна видається неминучою?

Дипломатичні зусилля США, Франції та Катару – це єдиний фактор, який дозволив виграти час та відтягнути початок повномасштабної війни. Але з огляду на те, що «Хезболла» не готова відступити з прикордонних районів і тим більше роззброїтися, угоди немає навіть на горизонті.

Каменем спотикання на переговорах за посередництва США стало питання відведення бойовиків «Хезболли», включаючи елітний спецназ «Сили Радвану», від кордону. У угрупованні відмовляються від цього, заявивши, що це неможливо, тому що південний Ліван – це місце компактного проживання шиїтів та опорна база організації.

Ізраїль не готовий на угоду із цього приводу. Згідно з опитуванням Коледжу Тель-Хай, 13% з евакуйованих жителів півночі Ізраїлю заявили, що точно вже не повернуться до своїх квартир і будинків, тому що побоюються атаки «Хезболли» за тим самим сценарієм, як діяв ХАМАС 7 жовтня. Поки її бойовики перебувають за лічені кілометри від кордону, безпеки мешканцям північних районів Ізраїлю чекати не доводиться.

Ніщо так не зміцнює ізраїльтян у своїй думці про те, що угруповання необхідно відсунути якнайдалі від кордону, як бойовики шиїтів, які з РПГ прямим наведенням б'ють по житлових будинках у прикордонних селищах.

Зазначимо, що згідно з резолюцією 1701 Ради Безпеки ООН від 2006 року, яка поставила крапку у Другій ліванській війні, «Хезболла» мала відвести свої сили за річку Літані, тобто приблизно на 20 кілометрів від кордону. Але угруповання відразу почало порушувати цю резолюцію, звинувачуючи в її порушенні Ізраїль.

А якщо війни не буде?

Існує ймовірність, що з виведенням сил ЦАХАЛ із Гази та завершенням війни у ​​секторі «Хезболла» може синхронно припинити свої провокації. Але тут один аспект.

Навіть якщо ЦАХАЛ оголосить про завершення війни в секторі та ліквідацію влади ХАМАС, сили звідти ще довго не будуть виведені. Тому що ХАМАС одразу почне намагатися відновити свій контроль у секторі. Такі спроби роблять вже зараз. Це позбавляє сенсу всю виконану ізраїльською армією роботу. Таким чином, як мінімум на рік, а то й більше, в Газі збережеться ізраїльське військове управління з точковими зачистками, що продовжуються.

Тому «Хезболла» не зупиниться. Але й третя ліванська теж навряд чи допоможе позбавити Ліван цього угруповання. А тому Ізраїлю доведеться знову, як у 1980-х, створювати зону безпеки на півдні Лівану. Створена тоді зона проіснувала до 2000 року, тобто майже два десятиліття.

Хто на кого нападе?

Імовірність того, що «Хезболла» здійснить наземний напад на Ізраїль, досить низька. Подібна атака може бути ефективною, тільки коли її не чекають. Як атака ХАМАС 7 жовтня. Однак зараз у районі ліванського кордону розгорнуто підрозділи ЦАХАЛ, і поступово нові сили прибувають із півдня. Було б безглуздо намагатися атакувати їх по землі.

Масована ракетна атака бойовиків шиїтів по Ізраїлю здатна завдати значної шкоди, але в такому випадку «Хезболла» точно стане агресором. Хоча за фактом вона вже є, але з погляду громадської думки в усьому світі, це стане вже незаперечним фактом. Тому «Хезболла» вважає за краще перекинути цю гарячу картоплину в руки Ізраїлю.

Основне озброєння «Хезболли» — це ракети та дрони, тобто воно не передбачає сухопутного вторгнення до Ізраїлю, хоча окремі диверсії «Сил Радвану», спецназу угруповання, також можливі.

За нинішнього розкладу «Хезболла» вигідніше заманити ЦАХАЛ до Лівану, де шиїти 18 років готувалися до третьої ліванської. Саме до такої війни – на ліванській території. Там у гористій місцевості розгорнуто розгалужену мережу підземних тунелів та фортифікацій, у гірській породі заховано склади, наглядові пункти та ракетні установки. Будинки та дороги минуються у підготовці до прибуття ізраїльських військових.

У селах у прикордонних районах, за даними ізраїльської розвідки, щонайменше кожна третя будівля використовується бойовиками шиїтів з військовою метою. Це означає, що прикордонні населені пункти у південному Лівані чекає на участь північної частини сектору Газа — тотальна розруха.

Так виглядатиме третя ліванська. Інтенсивні ракетні обстріли Ізраїлю та у відповідь масовані бомбардування Лівану, особливо його півдня, прагнення пробити ізраїльську протиракетну оборону, масштабні руйнування з обох боків, спроби заманити ізраїльських військових у пастку, щоб убити та/або викрасти їх.

У ЦАХАЛ розуміють, чого досягає «Хезболла». Тому «у разі початку масштабної наземної операції в Лівані Ізраїлю доведеться зробити дуже сильний перший хід», — зазначив у розмові з 12 каналом ізраїльського ТБ неназваний високопоставлений військовий.

В ізраїльській армії давно немає жодних сумнівів у тому, що іншого виходу немає: шлях до безпеки для жителів півночі лежить лише через великомасштабну війну.

Фото вгорі: JALAA MAREY / AFP / East News

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]