«Льодовик Судного дня» може зруйнуватися протягом п'яти років – вчені
Вчені заявили про те, що антарктичний «льодовик Судного дня», названий так через високий ризик колапсу та підвищення рівня світового океану, ймовірно, відступить найближчим часом.
Це додає занепокоєння щодо екстремального підвищення рівня моря, яке супроводжуватиме його загибель, повідомляє CNN.
Підводна основа льодовика Туейтса руйнується у міру того, як планета нагрівається через глобальне потепління. У ході дослідження, результати якого були опубліковані в журналі Nature Geoscience, вчені нанесли на карту відступи льодовика, які спостерігалися в минулому. Таким чином вони сподівалися дізнатися про ймовірні сценарії розвитку подій у майбутньому.
Виявилося, що в якийсь момент протягом останніх 200 років льодовикова основа відійшла від морського дна і відступала зі швидкістю 2,1 кілометра на рік. Це вдвічі вище за швидкість, яку вчені спостерігають в останні десятиліття.
Вчені припускають, що цей швидкий відступ міг статися «не далі, ніж у середині ХХ століття». Це означає, що потенційно льодовик Туейтса може швидко відступити у найближчому майбутньому, як тільки він відступить за хребет морського дна, що допомагає тримати його під контролем.
Льодовик Туейтса розташовується в Західній Антарктиці і є одним із найширших на Землі. Але він є лише частиною антарктичного крижаного щита. Він містить достатньо льоду, щоб підняти рівень моря на 4,8 метра. Оскільки кліматична криза посилюється, цей регіон перебуває під пильною увагою вчених через швидке танення та можливість швидкого руйнування узбережжя.
Сам льодовик Туейтса викликає занепокоєння вчених вже кілька десятиліть. Ще в 1973 році дослідники почали ставити питання, чи існує ризик руйнування льодовика. Через кілька десятиліть вчені з'ясували, що він прилягає не до суші, а до морського льоду, тому теплі течії можуть розтопити льодовик знизу, змусивши його дестабілізуватися.
Через цю особливість дослідники почали називати район навколо льодовика Туейтса «слабким виворотом західно-антарктичного крижаного щита». У ХХІ столітті вчені почали документувати швидкий відступ льодовика.
2001 року дослідники з'ясували, що лінія заземлення відступає приблизно на кілометр на рік. У 2020 році було виявлено докази того, що тепла вода справді підмиває основу льодовика. А у 2021 році виявилося, що шельфовий льодовик Туейтса, який допомагає стабілізувати льодовик і утримувати його від вільного стікання в океан, може зруйнуватися протягом п'яти років.
Нагадаємо, дані європейської системи супутників Copernicus показали, що останні сім років були найспекотнішими в історії спостережень. Минулий, 2021-й, рік став п'ятим у списку найспекотніших років, у деяких регіонах було зареєстровано температурні рекорди.
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У середу в Україні мокрий сніг і дощ, вдень до + 14°
- 18:07
- Юрій Касьянов: Нам потрібні справжні дрони
- 16:56
- Мирна угода між Україною та рф може з’явитися вже до Великодня, 20 квітня - Sky News
- 14:50
- Заступницю міністра у справах ветеранів погнали через брутальне приниження захисника
- 12:02
- Умєров нищить реформу оборонних закупівель, на кону 550 мільярдів - ЦПК
- 11:31
- Зеленський стрімко втрачає довіру (ОПИТУВАННЯ)
- 10:04
- Справа солдата Сергія Гнезділова: як влада підло розправляється з фронтовиком
- 09:57
- Втрати рф у війні перевалили за 800 тисяч військових – Генштаб
- 09:01
- Бутусов: Неадекватна реакція влади щодо відео про постачання бракованих мін до 151-і механізованої бригади
- 08:38
- Наступні тижні визначатимуть, чи зможе Україна надалі існувати як суверенна держава в межах своїх кордонів до вторгнення - WP
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.