Обріжуть допомогу заможним: Уряд змінив умови виплат для внутрішніх переселенців
Кабмін змінив умови для отримання виплат для ВПО. Переселенці сприйняли ці новації негативно, звинувачуючи владу в тому, що їх примушують виїжджати за кордон.
Про це йдеться у статті видання Цензор.НЕТ.
Із 2014 року внаслідок російської агресії мільйони українців були змушені залишити свої домівки та переїхати у безпечні регіони. Із кінця лютого 2022 року, коли РФ розпочала повномасштабне вторгнення, внутрішня міграція набула ще більших масштабів.
У березні 2022 року уряд ухвалив рішення щодо фінансової допомоги переселенцям на проживання. Так, дорослі мали право на отримання 2 тис грн, діти та люди з інвалідністю – 3 тис грн.
Загалом в Україні налічують майже 5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб. Із них у 2022 році отримали фінансову допомогу від держави 2,3 млн людей, на що з бюджету було виділено 52,8 млрд грн.
За даними Міністерства соціальної політики, на цей рік на відповідні виплати в бюджеті передбачено 57 млрд грн. При цьому у Міністерстві з питань реінтеграції зазначають, що на виплати переселенцям держава має виділити 72 млрд грн.
Наразі допомогу на проживання отримують понад 2,6 млн українців.
Утім, 11 липня Кабінет міністрів ухвалив постанову №709 "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб". Документ змінює умови отримання допомоги з 1 серпня.
Тепер враховуватимуться фінансовий та майновий стан переселенців, а також припиняються виплати для тих ВПО, які тривалий час перебувають за кордоном.
БізнесЦензор ознайомився із новаціями урядової постанови. Про те, хто продовжить отримувати виплати, а хто буде позбавлений такого права, читайте у нашому матеріалі.
Зокрема, документ передбачає, що тих внутрішнім переселенцям, які отримували виплати станом на зараз, автоматично продовжать термін виплат ще на пів року – до кінця січня 2024 року. Це стосується лише тих ВПО, які перебувають в Україні.
Тобто виплати анулюються, якщо переселенець перебуває понад 30 днів за кордоном без обґрунтованої причини, яку можна підтвердити документом. Серед обґрунтованих причин Мінсоцполітики, зокрема, називає відрядження, стажування, лікування та реабілітацію, догляд чи оздоровлення дитини, смерть родича та інше.
Також виплати не отримуватимуть ті, хто повернувся жити до покинутого місця проживання. Адже в такий спосіб людина фактично вже не є внутрішньо переміщеною.
Крім того, виплати не продовжать переселенцям, які відбувають покарання у в’язницях або були засуджені за колабораціонізм.
Кому ще припинять виплачувати допомогу
Із 1 вересня виплати допомоги на проживання переселенцям можуть припинити.
Це станеться, якщо від моменту ухвалення цієї постанови, тобто з 11 липня, переселенець, зокрема придбав новий транспортний засіб (не старше 5 років випуску). Але не враховуються автівки, які були куплені волонтерами та передані на потреби оборони країни. Також під цю норму не підпадають авто, придбані людьми з інвалідністю І або ІІ групи, а також одержані в подарунок.
Крім того, з 1 вересня припиняються виплати, якщо переселенець:
- придбав земельну ділянку, квартиру чи будинок на суму більше 100 тис грн;
- має на депозитному банківському рахунку понад 100 тис грн;
- придбав іноземну валюту (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на понад 100 тис грн;
- має у власності житло на неокупованій території чи на території, де не ведуться активні бойові дії, і якщо таке житло має площу понад 13,65 кв м на одного члена сім’ї.
Якщо подаватися на допомогу вперше
Водночас тим ВПО, які після 1 листопада звертатимуться по допомогу на проживання вперше, виплачуватимуть кошти шість місяців. При цьому, допомога призначається на сім’ю, а не на окрему особу, як раніше, та виплачуватиметься одному з членів сім’ї за всю родину разом.
Такі сім’ї зможуть продовжити виплати ще на пів року, але якщо в родині є: діти з інвалідністю, особи, які доглядають за людиною з інвалідністю, люди пенсійного віку. Також, якщо сім’я має трьох та більше неповнолітніх дітей, а також, якщо сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 4 прожиткових мінімумів (10 356 грн).
Водночас допомогу новим переселенцям не призначать, якщо протягом трьох місяців перед зверненням член родини здійснив суттєві витрати або оплатив послуги на суму від 100 тис грн одним платежем. Суттєві витрати описувалися вище.
Відповідні зміни в уряді пояснюють тим, що допомога має надаватися найбільш фінансово незахищеним переселенцям та тим, хто не отримує допомогу від інших країн, як у випадку з тими, хто постійно проживає за кордоном.
У Мінсоцполітики зазначають, що часу до кінця січня достатньо, щоб влаштувати дітей у школи чи садки та влаштуватися на роботу.
Водночас самі переселенці сприйняли новації негативно, звинувачуючи владу в тому, що їх примушують або виїжджати за кордон, або повертатися додому – до зруйнованих домівок чи в окупацію.
На які ще виплати мають право переселенці
Одноразова допомога для пасажирів евакуаційних поїздів та автобусів. "Укрпошта", "Укрзалізниця" та Міністерство з питань реінтеграції організували одноразові виплати пасажирам евакуаційних поїздів. Із травня аналогічна програма діє для тих, хто евакуюється автобусом.
Це працює так: люди сідають у поїзд чи автобус. Обласні військові адміністрації відправляють "Укрпошті" дані про кількість евакуйованих людей та дітей. Зі свого боку працівники поштового оператора організовують усе необхідне, щоб люди отримали кошти одразу після виходу з поїзда чи автобуса у пункті призначення.
Виплати дорівнюють 2 тис грн на дорослого та 3 тис грн – на дитину чи людину з інвалідністю.
Зокрема, за червень "Укрпошта" виплатила евакуйованим переселенцям 22,5 млн грн.
Грошова допомога від УВКБ ООН. Управління Верховного комісара ООН у справах біженців надаєдопомогу у виплаті 2220 грн на кожного члена родини на місяць. Така фінансова допомога триває три місяці.
Її можуть отримати внутрішні переселенці, які отримали відповідний статус після 24 лютого 2022 року; постраждалі від військових дій у Дніпропетровській, Полтавській, Одеській, Запорізькій, Кіровоградській, Черкаській, Харківській, Чернігівській, Сумській, Миколаївській та Херсонській областях, а також ті, хто вже повернувся до своїх домівок.
Водночас виплати передбачені для тих, хто раніше не отримував допомогу від міжнародних організацій, а також родин, чий дохід, менший за 5400 грн на людину.
Крім того, необхідно відповідати одній чи декільком критеріям вразливості:
- родина має лише одного з батьків з дітьми віком до 18 років або з особами похилого віку (55 років і старше);
- родину очолює одна або кілька самотніх людей похилого віку або людина похилого віку з однією/кількома неповнолітніми дітьми;
- родина з однією або кількома людьми з особливими потребами (люди з інвалідністю, з хронічними захворюваннями тощо);
- прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу, та дітьми, розлученими з батьками.
Також подати заявку допомогу можуть переселенці та постраждалі внаслідок підриву Каховської ГЕС.
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 10:26
- Зробили вибухівку для теракту біля ТЦК у Дніпрі: СБУ затримала військового у СЗЧ та його дружину
- 10:01
- Марина Безрукова: Більше зброї, менше посередників - Агенція оборонних закупівель у 2024 році в цифрах
- 09:50
- Антиукраїнська діяльність: "слуги" готують "пробачення" всім, хто провалив поставку зброї на фронт, - Шабунін
- 08:06
- Ворог просунувся в Торецьку та біля ще 8 населених пунктів
- 20:00
- Наступні дні в Україні будуть навпрочуд теплими
- 18:09
- "Росія давно перестала бути православною країною": єпархія РІПЦ в Україні заявила про відокремлення від свого синоду в державі-агресорі
- 16:02
- Прихильник окупантів 2,5 роки переховувався від СБУ у монастирях УПЦ і планував втечу за кордон
- 14:06
- Вадим Валько: Чому вироку у справах "плівок ОАСК" досі немає
- 12:04
- «Слуга народу» Потураєв: заборона московського патріархату в Україні вже незабаром
- 10:01
- Сім кіл пекла: чому сім'ї шукають зниклих безвісти військових активніше, ніж держава
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.