Перші республіканські дебати відбулися без Трампа, але обговорювали на них переважно колишнього президента та його нові судові процеси

|
Версия для печатиВерсия для печати

Першим республіканським дебатам етапу праймеріз Трамп, який не дійшов до них, протиставив велике інтерв'ю зі скандальним і вже екс-провідним Fox News Такером Карлсоном. Вісім учасників дебатів, що залишилися, обговорили штурм Білого дому взимку 2021 року, молодість 38-річного кандидата та учасника дебатів Вівека Рамасвамі, підтримку України і, звичайно, самого Трампа.

Чому минулі дебати вкотре продемонстрували розкол у Республіканській партії і чи це зіграє на руку демократам, розповідає у своїй регулярній рубриці для видання novayagazeta.eu американіст Максим Пастухов.

Цього тижня президентські перегони в США, що застигли в літньому перепочинку, нарешті вийшла з анабіотичного сну. Пробудженню допомогли перші передвиборчі дебати серед кандидатів у президенти від Республіканської партії, що відбулися у місті Мілуокі штату Вісконсін.

Незважаючи на те, що Дональд Трамп дебати проігнорував, оскільки не захотів ділитися рейтингом ні з ким з решти восьми учасників, все ж є ймовірність, що один з дебатерів рівно через рік може бути номінований від Республіканської партії як кандидат у президенти на цій самій сцені. .

Вибір локації для перших дебатів республіканців, як і місце проведення підсумкової конференції з висування кандидата, не випадковий. В американських виборах географія має важливе значення. Вісконсін входить у регіон «іржавого пояса» на північному сході США, штати якого відносяться до найбільш «хитких» всі останні роки. Тому конкуренція між демократами та республіканцями за виборців у цьому регіоні буде найзапеклішою.

Послідовники Лінкольна

Традиція американських політичних дебатів йде далеко у минуле. Історично багато американських політиків були досвідченими адвокатами і мали видатні ораторські здібності, практикуючись у залі судових засідань перед колегією присяжних.

Американські історики люблять наводити приклад дебати між Авраамом Лінкольном і Стівеном Дугласом в 1858 році в ході передвиборчої кампанії за сенаторське крісло в штаті Іллінойс. Тоді в семи різних містах штату, щоразу протягом чотирьох годин, з наступною публікацією стенограм дебатів у газетах країни, республіканець Лінкольн та демократ Дуглас сперечалися про долю та майбутнє рабства в Америці. Програвши вибори в сенат 1858-го, Лінкольн через два роки був обраний першим президентом США від республіканців, а питання рабства призвело до громадянської війни між Північчю та Півднем.

У XX столітті починаючи з 1960 року незмінною традицією стали теледебати між двома партійними кандидатами. А зі зростанням популярності інституту первинних виборів (праймеріз) поширилася практика проведення внутрішньопартійних дебатів з кількома кандидатами. Перші республіканські дебати на праймеріз відбулися 1980 року. У тому числі завдяки їм та телевізійній трансляції дебатів ще з моменту республіканських праймеріз зросла популярність Рональда Рейгана, який згодом із рекордним відривом виграв і загальні вибори.

Вісім ворогів Байдена

Для участі в дебатах республіканців у 2024 році національний комітет партії висунув кілька критеріїв для кандидатів, які бажають взяти участь у цьому шоу. Рейтинг популярності мав бути вищим за 1%, а кількість донорів, які пожертвували гроші у виборчий фонд кандидата, перевищувала 40 тисяч осіб.

Крім того, кожен з учасників повинен був підписати зобов'язання не брати участь у президентських перегонах як незалежний кандидат у разі, якщо не отримає номінацію від партії. До аналогічного рішення керівництво республіканської партії вдалось і перед виборами 2016 року. Як і минулого разу, істеблішмент намагався домогтися гарантії від Трампа, що той не виставить свою кандидатуру як незалежний кандидат на загальних виборах, якщо програє республіканські праймериз.

Дональд Трамп, як і раніше, найбільш популярний кандидат серед республіканців, який до того ж має непогану фінансову підтримку. З урахуванням відриву від усіх суперників, Трамп відмовився від участі в дебатах на праймеріз. Голова Національного республіканського комітету Ронна Макденієл висловила жаль, що Трамп не брав участі в дебатах, проте наголосила, що змінювати правила дебатів задля того, щоб забезпечити присутність колишнього президента на сцені, було б неправильно.

У результаті лише вісім кандидатів у президенти від республіканської партії змогли досягти відповідності висунутим нацкомітетом партії критеріям і все ж таки виступили в середу в Мілуокі.

На одній сцені опинилися: губернатор Флориди Рон Десантіс, колишній віце-президент в адміністрації Трампа Майкл Пенс, підприємець індійського походження Вівек Рамасвамі, сенатор від штату Південна Кароліна Тім Скотт, колишня представниця США в ООН при адміністрації Трампа Ніккі Хейлі, колишній Джерсі Кріс Крісті, губернатор Північної Дакоти Даг Бергем і губернатор штату Арканзас Аса Хатчінсон.

«Не потрібний новачок»

Загалом дебати під час праймериз — це специфічний захід, оскільки кандидати насамперед мають продемонструвати солідарність один з одним, враховуючи, що кожен із них представляє одну партію, а основний конкурент — з опозиційного політичного табору.

Тому слово, що відбулося в строгому сенсі, не можна назвати дебатами — ведучі задавали кожному кандидату свої, а не спільні на всі питання. Обмін аргументами між учасниками відбувався в ті моменти, коли кандидати різко не погоджувалися один з одним з якоїсь теми. З'ясувалося, що таких розбіжностей у стані республіканців, навіть без урахування Трампа, який має на всю свою позицію, досить багато.

Перший блок дебатів був присвячений внутрішній соціально-економічній ситуації США. Більшість учасників жорстко критикувала політику президента Байдена, але кілька учасників пройшлися і по роботі адміністрації Трампа.

Зокрема, Ніккі Хейлі, яка сама відпрацювала у команді бізнесмена у Білому домі, виступила з різкими зауваженнями щодо того, що за один термін адміністрації Трампа держборг збільшився на 8 трлн доларів. Вона також звинуватила Майкла Пенса, Тіма Скотта та Десантіса у підтримці фіскальної політики, яка призвела до таких результатів.

Однак основною метою критики опонентів став присутній на сцені 38-річний підприємець Вівек Рамасвамі. Колишній віце-президент Майкл Пенс говорив про Рамасвамі: «Нам не потрібен новачок» (“we don't need a rookie”), натякаючи на молодість і недосвідченість. Себе Пенс самовпевнено називав найкваліфікованішим і має найбільш підходящий досвід для президентського крісла.

Колишній президент

Цілий блок під час дебатів був присвячений звинуваченням проти Трампа. Ймовірно, саме перспектива обговорення цієї теми стала основною причиною, через яку колишній президент і відмовився від участі у шоу. Мало того, що йому довелося б виправдовуватися, він міг би щось сказати, що згодом було б використано проти нього в суді.

Коли при обговоренні Трампа черга дійшла до Кріса Крісті, той сказав наперед підготовлену промову про те, що, незалежно від майбутнього рішення судів, поведінка Трампа була негідною для президента.

У цьому ж блоці відбувся бенефіс Майкла Пенса, єдиного на сцені безпосереднього учасника подій 6 січня 2021 року, коли натовп його прихильників, що підганяється твітами Трампа, захопив Капітолій. Колишній віце-президент також виступив із переконливою промовою про те, що давав клятву захищати Конституцію і жодного разу не пошкодував про свої дії.

Кріс Крісті підтримав Майкла Пенса, але на захист Трампа виступив Вівек Рамасвамі, який заявив, що Трамп — найкращий американський президент у XXI столітті.

Підтримка України

Але найзапекліша суперечка у дебатах викликала навіть не Трамп і кримінальні справи проти нього, а підтримка України.

Модератори звернулися до Вівека Рамасвами з уточнюючим питанням, чи він має намір скоротити допомогу Києву. У червні він опублікував твіт, у якому засудив своїх однопартійців за солідарність з адміністрацією Байдена щодо постачання військової допомоги Україні. У разі обрання президентом Рамасвами планує припинити постачання, визнати захоплені Кремлем території російськими, відновити відносини Москви та Заходу, що, на його думку, послабить Китай.

На самих дебатах Рамасвамі пояснив свою позицію, заявивши, що Україна не є пріоритетом зовнішньої політики США, а військові ресурси необхідні Америці на південному кордоні, маючи на увазі Мексику. Йому відразу ж заперечила Ніккі Хейлі, яка має найбагатший досвід у зовнішній політиці із присутніх на сцені. Вона емоційно заявила, що припиняти підтримку України в жодному разі не можна, оскільки «Путін не зупиниться і з ним не можна домовлятися – подивіться, що він зробив із Пригожиним!». Новини про вибух літака з головою ПВК «Вагнер» з'явилися буквально за кілька годин до дебатів, тому навряд чи всі учасники на сцені були в курсі подій, і цей аргумент залишився підвішеним у повітрі.

Проте дуже переконливо виступив Кріс Крісті, який кілька днів тому здивував своїх виборців несподіваним візитом до України. Очевидно, в результаті цієї поїздки, згідно з опитуваннями, рейтинг Кріса Крісті перевищив рейтинг Рона Десантіса в штаті Нью-Хемпшир. На дебатах Крісті поділився враженнями про свій візит і повернув розмову у бік звинувачень проти Трампа, який називав Путіна своїм другом. До дискусії підключився і Майкл Пенс, який також нещодавно побував у Києві, проте на сцені він виступив із ідеєю, що Вашингтон не може припиняти підтримку України, оскільки це позбавить Америку статусу лідера вільного світу.

Рон Десантіс, який досі вважався основним опонентом Трампа в конкуренції за республіканську номінацію, також заявив, що підтримка України не є пріоритетом для США.

Фото вгорі: EPA-EFE/ETIENNE LAURENT

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]