Politico: Росія створила цілу стратегію для знищення української ідентичності
Нове розслідування подій під час окупації Херсона виявило зловісну закономірність в російській жорстокості.
54 дні росіяни тримали за ґратами Романа Баклажова, бізнесмена і волонтера з Херсона, який займався доставкою продуктів. Під час однієї зі спроб зламати його окупанти вдарили його електрострумом і змусили називати себе «нацистом». «Багато з нас були в масках весь час. Я не міг роздивитися свого кривдника. Окрім тортур вони змушували нас вчити російський гімн, читати проросійські книги», - розповів чоловік журналістам Politico.
Баклажов розповів, що в’язнів змушували читати проросійську літературу в камерах-одиночках. Їм не говорили, скільки буде тривати їхнє ув’язнення і що відбувається за межами в’язниці.
«За всіма цими порушеннями стоїть холоднокровний розрахунок - бажання знищити українську ідентичність», - пише видання.
Керівний партнер міжнародної правозахисної фірми Global Rights Compliance Вейн Джордаш називає себе загартованим прокурором в розслідуванні воєнних злочинів. Але навіть він був шокований методичною і ретельно продуманою закономірністю воєнних злочинів, які скоїла армія Кремля проти українців. Джордаш очолює «Мобільну групу справедливості» - консультаційний підрозділ своєї компанії, який тісно співпрацює з українськими прокурорами. Нещодавно він повернувся з визволеної частини Херсонської області, де якого команда допомагає проаналізувати нові докази про щонайменше 20 катівень, якими керували росіяни на правобережжі Херсонської області впродовж 8 місяців окупації. Прокурори також зібрали свідчення більш ніж тисячі жертв спецслужб Росії з досі окупованих районів області.
«Ці злочини не ідентичні, але вони не стали результатом зловживань чи відступу військових підрозділів від своїх планів (як це було у деяких інших конфліктах)», - сказав Джордаш журналістам Politico.
Він додав, що злочини проти людства - це головна частина російської військової стратегії. Експерт пояснив, що modus operandi Кремля складається з трьох етапів. На першому з них росіяни переслідують всіх лідерів: військових, політичних, а також журналістів і волонтерів. Окупанти переслідують всіх, кого вважають здатними чинити опір або захищати цивільне населення. Другий етап - це процес фільтрації, під час якого населення повністю ізольоване і перебуває під пильним наглядом. Постійно проводять перевірки, щоб переконатися, що опору не буде. Третій етап - це знищення всього українського: книг, символів, культурних артефактів. На цьому етапі також відбувається перевиховання дітей за допомогою російської навчальної програми тощо.
«Всього цього не можна добитися без незаконних затримань, катування, вбивства цивільних, примусового виселення, викрадень дітей. Але це ті засоби, за допомогою яких Росія досягає своїх військових цілей. Не можна розгорнути такий масштаб жорстокості проти цивільних, не ставлячи за мету знищення українців як нації. І саме це, на мою думку, незвично для збройного конфлікту. Рівень розрахунку приголомшливий», - сказав Джордаш.
В березні 2022 року жителі Херсону вразили світ, коли вийшли на вулиці, щоб чинити опір окупації. Навіть після того, як російська армія захопила місто, жителі протестували проти загарбників. В квітні росіяни почали жорстоко придушувати протести, відкривши вогонь в неозброєних цивільних. Скоро протести припинилися. Окупанти встановили маріонеткову владу і взяли під контроль весь інформаційний простір включно з інтернетом. Після цього з’явилися відео, на яких жителі Херсона вибачаються за опір російській армії. Українських вчителів змусили використовувати російську навчальну програму. А книги українською мовою систематично знищували. У вересні росіяни провели фальшивий «референдум» в окупованому регіоні і оголосили, що нібито 78% місцевого населення проголосували за приєднання до Росії. Однак, коли Україна визволила правобережжя Херсонської області в листопаді, місцеві жителі кілька днів святкували деокупацію. Після того українські і міжнародні слідчі, а також «Мобільна група правосуддя» виявили більше доказів порушень прав людини і катувань в регіоні, який побував під російською окупацією.
Нові докази, які «Мобільна група правосуддя» опублікувала цього тижня, свідчать, що катівні в Херсоні були під управлінням різних російських служб безпеки включно з ФСБ і російською пенітенціарною службою.
«Фінансові записи, які вказують на прямий зв’язок між катівнями і російською державою, теж були виявлені Генпрокуратурою України», - йдеться в заяві, яку група прислала Politico.
Перш ніж втекти з регіону, росіяни спробували знищити докази своїх злочинів. Розслідування виявило покришки, які підпалили в одному з місць утримання людей, щоб приховати докази. Однак, графіті деяких в’язнів і цифри на дверях камер залишилися. В «Мобільній групі правосуддя кажуть», що в Херсонській області місцеві, які пройшли через російські тортури і вижили, розповіли слідчим, як їх били, катували електрострумом і топили. І це найбільш поширені тактики росіян, які намагалися їх зламати.
Жорстока закономірність
Команда Джордаша почала розслідувати російські воєнні злочини в Україні після деокупації Київської області минулого року, а також почала працювати на територіях, які були звільнені українською армією нещодавно. Це дозволило команді зрозуміти закономірності в російських діях. За словами Джордаша, ситуація в Херсонській області відрізняється від тої, яка була на Київщині. Оскільки південний регіон перебував в окупації довше.
«Якщо подивитися на те, що відбувається на окупованих Росією територіях, можна побачити, що відбувається залежно від тривалості окупації, різний прогрес втілення злочинного плану. В Херсоні видно реальну ілюстрацію того, що російське політичне і військове лідерство планувало для всієї України», - сказав Джордаш.
Там місцевих лідерів вбили, усунули або ув’язнили. Російські окупанти створили систему центрів ув’язнення, куди вони могли кинути будь-кого, кого вважали «проблемним» або загрозою для російського правління. Такими вважали людей, пов’язаних з українською армією, поліцією або владою, навіть їхніх далеких родичів. Затримати могли будь-кого, кого росіяни підозрювали в співпраці з силами України, - сказав Джордаш.
«Будь-хто міг зникнути в центрі затримань через абсолютно безпідставні підозри про будь-яку активність. Ніхто не був у безпеці», - додав експерт.
В Херсоні більше 400 людей вважаються зниклими безвісти. Якщо початковий план підкорити населення і знищити його ідентичність провалювався, тоді росіяни починали вдаватися до насильства проти місцевих. Це сталося, зокрема, в Бучі.
«Це могло означати, що початковий план був замінений планом фізичного знищення населення», - пояснив Джордаш.
Угорі: вбиті російськими окупантами цивільні українці, березень 2022 року, Київщина. Фото з відкритих джерел
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:00
- У середу в Україні хмарно з проясненнями, вдень близько 0°
- 18:02
- "Якщо настане криза чи війна" - ось справжній план стійкості
- 16:08
- На Рівненщині та Одещині три громади перейшли до ПЦУ
- 14:05
- Браковані міни: Міноборони проігнорувало проблеми та відправило боєприпаси на фронт, - ЗМІ
- 12:08
- Верховний Суд поставив крапку в оскарженні націоналізації ПриватБанку: банк не повернуть Ігорю Коломойському
- 10:01
- The Times: Енергетична "корупція" ставить українців перед смертельним холодом взимку. Дякуємо, Зеленський!
- 08:00
- Ворог просунувся біля 6 населених пунктів - DeepState
- 20:00
- У вівторок в Україні трохи сніжитиме на сході, вдень близько 0°
- 19:02
- НАБУ розслідує справу кума Єрмака про незаконне збагачення на 30 мільйонів
- 19:02
- Постпред президента у Криму Таміла Ташева стала народною депутаткою
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.