росія поглинається банківською та фінансовою системою Китаю

|
Версия для печатиВерсия для печати

Втікши від Заходу, Росія стала добровільним заручником китайської держекономіки. Тепер все буде тільки так, як захочуть Пекін, компартія та особисто товариш Сі.

Про це пише Олексій Чигадаєв, китаїст (Лейпцизький університет), спеціально для видання novayagazeta.eu.

Китай не підтримав пакет обмежувальних заходів, запроваджених державами та міжнародними організаціями щодо російських структур, причетних до визнання незалежності «ДНР» та «ЛНР», а також до вторгнення російських військ до України у 2022 році. Завдяки цьому російська економіка змогла відносно безболісно перенести перші наслідки економічної кризи 2022 року, суттєво наростивши обсяги торговельно-економічної співпраці з Китаєм. Короткострокові заходи, вжиті в 2022 році як економічні милиці, поступово втрачають свою актуальність: російська економіка вимагає глибшої перебудови, а тепер ще й адаптації до китайських реалій. Але для цього потрібно зрозуміти, що відбувається всередині китайської економіки.

Заперечення. Гнів. Пошук компромісу. Розпач. Прийняття

«Отворот» від Заходу і список недружніх країн, що стрімко виріс за останній рік, трансформує російський фінансовий сектор як ідеологічно, так і з точки зору практичної роботи.

Відключення найбільших російських банків від SWIFT і санкційний тиск, що посилюється, повністю змінює картину світу учасників фінансової галузі: остаточно зникла думка про те, що завтра все закінчиться як поганий сон, а санкції зникнуть. Не так складно ухвалити конкретні операційні рішення, як усвідомити факт того, що, як раніше, не буде. Китайські партнери, які багатьом у російському фінансовому секторі здавалися ненадійними та вкрай непрозорими (що є абсолютною правдою), тепер стали реальністю. Її більше неможливо ігнорувати, і тепер із нею доведеться взаємодіяти. Операційна переорганізація системи часто породжує інфоприводи, які часом суперечать одне одному.

  • 26 травня 2023 року з посиланням на виконавчого директора Російської національної асоціації учасників фінансових комунікацій Романа Чернова з'явилася новина, що близько 30 банків з Росії побічно підключилися до національної китайської системи банківських переказів CIPS (Cross-Border Interbank Payment System), яка дозволяє проводити платежі в юан як непрямих учасників. Здавалося б, гарна новина.
  • 18 червня 2023 року російські банки зіткнулися з обмеженням проведення грошових валютних переказів у банки Євросоюзу, США, Великобританії та Швейцарії за рішенням китайського Bank of China як основний банк-кореспондент для переказів у юанях. Публічно причини не озвучували.

Емоційні гойдалки інформаційного поля пояснюються багаторівневою перебудовою в першу чергу банківського сектора, яка включає трудомісткий технічний процес (включаючи зміну програмного забезпечення) і узгодження необхідних юридичних аспектів, які можуть тягтися нескінченно довго.

При цьому фінальне рішення з усіх питань все одно залишається за Китаєм.

Китайська сторона знову у позиції сили, адже це російські банки інтегруються до китайської системи. Російські банки та фінансові організації не беруть участь у процесі зміни чи затвердження правил — усім цим займається китайська сторона, яка визначатиме роль і місце Росії всередині «юаневого світу». Водночас над китайськими фінансовими інститутами та компаніями завис ризик вторинних санкцій, які можуть бути накладені за співпрацю з Росією. Що робитиме Китай?

Базові засади економічної моделі Китаю

У спробі описати економіку Китаю ми часто робимо ту саму помилку, намагаючись знайти аналогії в сучасній Росії, США та країнах Європи. Ці аналогії безглузді хоча б тому, що в Китаї не ринкова економіка. У китайській економіці задіяні ринкові механізми, приватні компанії змагаються на глобальному ринку за правилами ринкової економіки, але, по суті, Китай — брат-близнюк СРСР, на стероїдах і після пластичної хірургії.

«Планова економіка — це система, в якій уряд контролює та регулює всі економічні активності, включаючи виробництво, розподіл та ціноутворення товарів та послуг. Уряд визначає, що робити, в якому обсязі та кому надавати вироблені товари. На відміну від цього, ринкова економіка ґрунтується на взаємодії попиту та пропозиції. Люди та підприємства мають свободу виробляти та продавати товари та послуги на основі споживчого попиту та власної вигоди. Ціни формуються внаслідок взаємодії покупців та продавців на ринку. Планова економіка дотримується соціальних цілей та рівного розподілу, тоді як ринкова економіка акцентує увагу на ефективності та індивідуальному прибутку».

Найбільш повно недоліки та переваги китайської економічної моделі, а також неможливість еволюційного переходу планової економіки Китаю до ринкової описано у книзі російського китаєзнавця Михайла Карпова «Замкнене коло «китайського дива». Ринкові перетворення та проблема реформованості партійної держави ленінського типу в КНР» (див. цитату вище). Але є три важливі моменти, на які варто звернути увагу для розуміння того, куди йде Китай і яким чином у цей процес може бути вбудована Росія.

З кінця 80-х років китайська економічна модель поєднує позапланове та планове ціноутворення. Це означає, що всередині ринку йдуть постійні переговори про те, яку кількість товарів та послуг будуть виробляти за плановими цінами, а яка за договірними. Якщо я власник, то можу вести переговори та приймати рішення про те, кому, скільки і за якими цінами продавати. Проблема в тому, що про ціну та обсяги домовляються одразу всі економічні актори, включаючи виробників, державні регулятори тощо. З'являється заплутана мережа домовленостей, де зсередини нічого не зрозуміло. Таким чином, я — виробник, і я маю купити заздалегідь обумовлений обсяг товарів та послуг у державної компанії за затвердженою вартістю. Якщо мені знадобиться ще щось, то я можу купити додаткові ресурси у цієї ж держкомпанії вже за ринковою вартістю, а можу у будь-якої іншої — навіть іноземної — теж за ринковою вартістю. Частину продукції я маю реалізувати за заздалегідь затвердженою вартістю, а частина — за ринковою вартістю. Кількість домовленостей потенційно нескінченна.

Друга особливість – відсутність чітких правил та інститутів контролю над цією системою. Усі ціни, умови та обсяги виробництва та постачання є продуктом численних домовленостей, особистих зв'язків, хабарів тощо. У той же час головною сполучною ланкою цієї машини є Комуністична партія Китаю (КПК), яка в будь-який момент може втрутитися в нескінченний ланцюжок угод та домовленостей та змінити його на своїх умовах. Чому КПК зобов'язує тебе купити нафту за такою ціною та в такому обсязі? Тому що КПК так сказала. Чому сьогодні такий курс юаня? Тому що КПК вважає цей курс оптимальним.

 

У цьому головне протиріччя системи: вона може бути нескінченно гнучкою, а може впасти протягом кількох хвилин, тому що один із акторів оголосив себе банкрутом. Одночасно перехід до ринкового ціноутворення за таких умов просто неможливий, і китайські політики, вивчивши досвід шокової терапії у Росії, це чудово розуміють. Дракона планової економіки можна відгодувати та вбрати у чорно-білу шубку, але він не стане ринковою пандою.

Як ухвалюються рішення всередині економіки Китаю?

Китайську економіку складно описати в кількох пропозиціях, але ми можемо виділити її ключові поняття та показати основні тенденції, які відіграватимуть важливу роль у розвитку взаємин з Росією.

11 січня 2021 року Голова КНР Сі Цзіньпін зазначив, що Китай вступив у етап «нового розвитку» (新发展), і виклав своє бачення з управління економікою країни. Це не програмна стаття, але в ній видно контури того, що режим чекає трансформація від уже знайомого всім державного капіталізму до сучаснішого партійно-державного капіталізму. Якісного переходу не відбулося: система залишилася незмінною, але згорнула з рейок щодо ліберальних реформ у бік посилення централізованого керівництва. Партійно-державний капіталізм орієнтований на стабільність та контроль над внутрішньою ареною, а не лише на ринкову ефективність.

Мета економічного розвитку в Китаї була і залишається політичною – легітимація КПК. «Ви, китайці, вийшли з бідності і тепер живете так добре, бо на чолі держави стоїть КПК. Якщо ви хочете й надалі жити в безпечному комфортному середовищі зі стабільно зростаючою економікою, то ви повинні й надалі беззастережно брати керівну та безальтернативну роль КПК».

Баланс приватного та державного

Державні підприємства мають вирішальне значення для соціально-економічної структури Китаю. Їхній внесок у валовий внутрішній продукт (ВВП) становить 20–25%, і ця цифра залишається незмінною протягом багатьох років. Фактично 71% китайських компаній, що входять до списку Fortune 500, належать державі. Державна власність найбільш поширена у стратегічних секторах Китаю, таких як енергетика, телекомунікації та банківська справа.

На цьому місці пристойний російський комуніст має підняти руки до неба з вигуками про унікальні можливості державного управління. Але державні компанії у Китаї великі, а не ефективні. Згідно з дослідженнями, у 2020 році середня норма прибутку та рентабельність активів китайських компаній становили 4,5% та 1,9%, відповідно. У результаті в 2022 році серед усіх країн, що мають понад десять компаній у списку Fortune 500, Китай мав найнижчу середню маржу прибутку та рентабельність активів. Крім того, китайські державні підприємства мають високий рівень позикових коштів. Ці компанії генерують лише 15% прибутку, але на них припадає 45% валового боргу, що вказує на їхню неефективність.

Яким міг бути потенційний розрахунок російського політичного керівництва під час поглиблення взаємин із КНР? Важливі китайські компанії безпосередньо підпорядковуються КПК. Отже, після вольового рішення КПК, ці компанії повинні почати активно співпрацювати як з російськими держкорпораціями, так і з російським приватним бізнесом.

І знову ми повертаємося до тези про головну мету економічного розвитку в Китаї — легітимацію КПК. Поки існує ризик потрапляння під вторинні санкції, китайські компанії будуть вести справи з Росією максимально обережно та миттєво відмовляться від роботи в Росії перед загрозою закриття глобального ринку.

Ще одне важливе питання – інвестиції. Партійно-державний контроль над капіталом держкомпаній дозволяє здійснювати цільові інвестиції різними способами. Спрощуючи: захотів розвинути галузь виробництва напівпровідників — створив цільовий фонд, направив туди кошти, інвестував у виробництво напівпровідників. Тому інвестиції з Китаю в Росію — і ми говоримо про великі проекти — також можливі лише після вольового рішення КПК. Чи окупляться інвестиції в російську економіку і чи не спричинить це вторинні санкції — відкрите питання.

Коли ми переходимо до великого приватного бізнесу, варто зазначити, що будь-яка компанія з трьома та більше членами КПК має створити партійну групу всередині компанії. Невеликі приватні компанії тривалий час вважали це безглуздою формальністю, але при Сі інституціоналізація та використання партійних груп для політичної мобілізації зростає. За даними КПК, понад 70% приватних компаній створили партійні групи. Підкреслимо, що такі групи не мають офіційних повноважень щодо прийняття рішень у приватних компаніях, але фактично вони створюють базу для інтеграції партії та бізнесу. І якщо всередині партії з'явиться чітка заборона працювати з компаніями з Росії, ця інформація буде оперативно доведена до керівництва компанії. Безшовна комунікація та зрощування партії та бізнесу мають призвести до створення ідеальної держави-корпорації під мудрим керівництвом лідерів КПК, де всі актори мають спільні цілі. У Китаї політика визначає економіку і ніяк інакше.

Дружба дружбою, але грошики ...

Обмеження для російських банків грошових валютних переказів до банків Євросоюзу, США, Великобританії та Швейцарії за рішенням китайського Bank of China безпосередньо підтверджує роль КПК у контролі за економікою країни.

У серпні 2022 року в російських ЗМІ відзначили третє місце Росії щодо використання юаня у міжнародних розрахунках. У липні частка Росії у загальному обсязі міжнародних розрахунків у юанях становила 3,9% при 1,42% у червні, коли країна займала лише сьому позицію. З квітня обсяг операцій у юанях у Росії зріс у 6,3 раза.

Якими є ризики Китаю? І знову ми повертаємося до тези про мету економічного зростання в Китаї — політичну стабільність. Росія може купувати товари та послуги в Китаї та розплачуватись у юанях – це всіляко заохочується. Росія вбудовується в банківську та фінансову систему Китаю, потенційно це великий ринок збуту китайських товарів та послуг — і це вигідно Китаю.

Юань не є валютою міжнародного обігу, не є вільно конвертованою валютою. Що б не відбувалося з юанем, у яких операціях він не використовувався, він зрештою повернеться до Китаю. Bank of China обмежив перекази, тому що російські банки використовували юань не лише для оплати товарів та послуг, а й для подальшої конвертації юаня в євро та долари. У струнку ієрархічну банківську структуру Китаю увірвався галасливий північний сусід і почав порушувати негласні правила, про які міг і не знати.

Частка Росії нестабільна і змінювалася минулого року на відсоткові пункти. Перші висновки про частку Росії у міжнародних розрахунках у юанях та її ролі ми зможемо зробити наприкінці 2023 року. Очевидно, що внаслідок внутрішніх домовленостей Китай обмежить частку Росії у проведенні розрахунків у юанях таким чином, щоб Росія не була фактором дестабілізації системи. Російським компаніям лише доведеться поринути у тонкощі економічної системи Китаю та пошуки лазівок, які дозволять налагодити торгівлю з країнами, готовими прийняти юані. І Росія або прийме правила гри і продовжить інтеграцію до китайської фінансової інфраструктури, або Китай змусить її це зробити силами своїх регуляторів.

З глобальних рейок SWIFT, де правила прості та зрозумілі, Росія переходить на зовсім іншу китайську колію. Рейки належать Китаю, вагони належать Китаю, ширину колії встановлює Китай. Якщо Китай захоче реалізувати будь-які валютні зміни, то Росія аж ніяк не зможе їх передбачити чи перестрахуватися. Це рейки, які їдуть для легітимації КПК усередині Китаю, а не для його союзників та їхнього економічного благополуччя.

Вгорі: товариш Сі вітає та заоохочує тупість керівництва росії. Скріншот з відео

Переклад: «Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]