Росіяни починають розуміти, що «в цій війні ми не на правильній стороні»

|
Версия для печатиВерсия для печати

У перші дні контрнаступу ЗСУ кілька російських військових здалися в полон. Вони розповіли The Wall Street Journal про загороджувальні загони та страх перед поверненням до Росії.

На початку червня українські війська перейшли в контрнаступ (це визнав навіть Володимир Путін) — і вже досягли невеликих успіхів у Донецькій області, де вдалося звільнити кілька селищ. Поруч із ними знаходиться підконтрольне Україні село Велика Новосілка — там у перші дні контрнаступу в полон ЗСУ здалися кілька російських солдатів. Наразі вони перебувають у Краматорську, де з ними поговорили журналісти The Wall Street Journal, перш ніж українські військові відправили їх до в'язниці. Росіяни розповіли їм про те, як українська армія перейшла в наступ, а також про жорстокість своїх командирів, рішення здатися в полон і страх перед поверненням до РФ під час можливого обміну військовополоненими.

Журналісти The Wall Street Journal наголошують, що підтвердили особи російських військових, але не називають їх прізвища, оскільки за законами РФ за здачу в полон противнику передбачено кримінальне покарання (позбавлення волі на строк від трьох до десяти років). За яких обставин журналісти спілкувалися із росіянами, не уточнюється.

Анатолій - контрактник з Алтайського краю. На батьківщині він працював будівельником. За його словами, він вирішив вирушити на війну, тому що так вчинили багато його друзів та знайомих. «Пропаганда твердила, що Україна погана, що там мешкають нацисти тощо. Ми це чули звідусіль», — згадує солдат. На фронті він був водієм, лагодив автомобілі та перевозив операторів безпілотників, проте в середині травня його відправили на передову, розташовану в лісосмузі на захід від села Велика Новосілка.

Минулого тижня, розповідає Анатолій, кілька днів «було абсолютно тихо». Але потім почався потужний штурм. Навколо панував хаос, літали снаряди, люди бігали хто куди. Між артилерійським та мінометним вогнем я вдивлявся у поля, намагаючись знайти ворога. Але нікого не бачив», – розповідає росіянин.

Через кілька хвилин українці увірвалися в лісосмугу і закидали траншею, де сиділи Анатолій та його товариші по службі, ручними гранатами. За словами солдата, п'ятеро військових поряд з ним, зокрема його друга Георгія, було вбито. «Я виліз із окопа і закричав: „Я здаюся, здаюся!“» — каже Анатолій.

Ще один співрозмовник The Wall Street Journal — Антон, боєць спецпідрозділу «Шторм Z», що діє поза армійським корпусом Міноборони РФ і прийшов у Донецьку область на зміну загонам ПВК Вагнера, які покинули передову на початку червня. У березні Антон отримав осколкові поранення голови та кінцівок. Перше було особливо важким, через нього солдат почав заїкатися.

Незважаючи на висновки лікаря про непридатність Антона, його командир наказав йому та іншим пораненим повернутися на фронт. Більше того, за словами співрозмовника The Wall Street Journal, бійцям «Шторму Z», багато з яких у Росії відбували тюремні терміни (сам Антон сидів за поширення наркотиків і підписав контракт, щоб отримати помилування), заборонили залишати свої позиції, погрозивши, що в в іншому випадку в них стрілятимуть їхні ж товариші по службі із загороджувальних загонів. Командири, за словами солдата, належали до життя підлеглих як до чогось одноразового. "Я починаю розуміти, що в цій війні ми не на правильній стороні", - підкреслює він.

Коли ЗСУ атакували російські позиції під Великою Новосілкою, Антона поранило в ногу, а потім, доки він перев'язував її, — у руку. Росіянин згадує, як він і кілька його товаришів по службі (більшість — поранені) кричали «невидимим українським військовим», що здаються в полон: «Якщо ми повернемося, вони нас розстріляють!» Після цього вони сиділи та чекали, коли українці підійдуть та заберуть їх.

Третій російський солдат, який поговорив із американськими журналістами, — Дмитро. Його відправили на фронт до Донецької області практично без військової підготовки — дали трохи попрактикуватися у стрільбі та навчили надавати першу допомогу. Солдат стверджує, що в його підрозділі, який обороняв село Старомайорське на південь від Великої Новосілки, не вистачало бронетехніки та екіпажів для танків.

За словами Дмитра, у підрозділах «моральний дух є досить низьким». «Ми постійно перебували на позиції без ротації. [Пізніше] з'ясувалося, що за документами нас звільнили місяць тому, але цього не сталося», - сказав він.

День атаки ЗСУ на позиції росіян біля Великої Новосілки він згадує так: "Вони накрили нас танками, мінометами, артилерією". І додає: Я не знав, що мені робити. Мені було так страшно, я запанікував». Разом із товаришем Дмитро вийшов із траншеї з піднятими руками та здався українським військовим. Поки ті пов'язували їх, з окопа вистрибнув ще один російський солдат із гранатою в руках і поранив кількох бійців ЗСУ, перш ніж був убитий.

Дмитро зізнається журналістам, що боїться можливого обміну військовополоненими. «З огляду на те, як працюють структури в Росії (солдат має на увазі ФСБ, — прим. „Медузи“), я б відмовився бути серед тих, кого відправлять на обмін, якби була така можливість», — пояснює росіянин.

Фото: Oleksandr Ratushniak / Reuters / Scanpix / LETA

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]