Росія скупила Кіпр: острів став ключовим плацдармом для російського впливу в ЄС

|
Версия для печатиВерсия для печати

 Кіпр за останні десятиліття перетворився на ключовий плацдарм для російського впливу в Європі. Незважаючи на міжнародні санкції та обмеження, Москва через свої спецслужби, олігархів та культурні структури глибоко проникла в політичне, економічне та культурне життя острова.

Кіпр став важливим фінансовим вузлом для російських еліт. Олігархи з російським корінням, на зразок Ігоря Кесаєва, Олега Дерипаскі та Бориса Ротенберга, влаштувалися на Кіпрі, приховуючи свої активи та уникаючи санкцій, використовуючи кіпрські офшорні компанії та підставних осіб. У результаті Кіпр перетворився на «базу Кремля в Євросоюзі», стверджує кіпрський журналіст-розслідувач Борис Демаш в інтерв'ю для NEXTA .

Програма «золотих паспортів», що дозволяє отримувати кіпрське громадянство в обмін на інвестиції, відчинила двері для багатьох російських олігархів, включаючи тих, хто опинився під західними санкціями. Серед власників паспортів — близькі до Путіна люди, такі як Ігор Кесаєв та Олег Дерипаска. Хоча програма була закрита під тиском ЄС, ці паспорти залишаються чинними, що дозволило десяткам російських осіб, тісно пов'язаних з Кремлем, отримати доступ до європейської фінансової та юридичної систем, а кіпрська еліта, по суті, знаходиться на утриманні у російських грошей.

«Російські спецслужби проникли у політичну та ділову сферу, у політичні та ділові кола Кіпру дуже глибоко», — зазначає Демаш.

Російські спецслужби не лише утримують владу через гроші та корупцію, а й активно використовують культурні та релігійні організації як прикриття для своєї діяльності. Так, на острові діє Імператорське православне палестинське суспільство, яке очолює колишній директор ФСБ Сергій Степашин. Ці структури підтримують тісні зв'язки з російськомовною спільнотою та місцевою владою, просуваючи проросійські настрої та виконуючи завдання, які поставив Кремль. Наприклад, 2021 року в Айя-Напі відкрили пам'ятник «Сім'я — гарант миру». Захід організовував російське посольство. Влада Кіпру підтримує навіть святкування Дня Перемоги, який став важливим елементом Кремлівської пропаганди, особливо на тлі війни з Україною.

Саме кіпрське суспільство, за словами Демаша, майже цілком за Росії: «Переважна більшість кіпрського населення, корінних кіпріотів, люблять росіян. Насамперед, тому що у росіян є гроші».

Кіпрська ділова та політична еліта не лише терпить, а й активно співпрацює з російськими спецслужбами, допомагає обходити санкції та відмивати гроші через сірі схеми. Зокрема, Борис Ротенберг, як зазначає видання Cyprus Daily News, використав підставних осіб через кіпрські компанії для управління своїми активами, включаючи яхти та нерухомість. Це масове явище: «Все кіпрське суспільство ув'язнене надання послуг російським», - додає журналіст.

Місцеве населення захоплюється Путіним, вважає його лідером із «яйцями», і повністю підтримує його політику. У той час як кіпріоти бачать в Україні «збунтовану провінцію», якою «промили мізки американці», Борис Демаш стверджує, що 90% мешканців острова поділяють цю точку зору. Місцеві адвокати, чиновники та бізнесмени — всі залучені до російських корупційних схем, а депутати парламенту Кіпру, багато з яких володіють юридичними фірмами, обслуговують російських олігархів, чиновників та лідерів кримінальних угруповань.

Спроби української діаспори на Кіпрі протистояти проросійській пропаганді залишаються поки що безуспішними. Ні місцева влада, ні суспільство не реагують на їх звернення та скарги до офіційної влади острова. Паради 9 травня, мітинги на честь приєднання територій, прапори ПВК «Вагнер» — це відбувається за активної підтримки місцевої влади. «Жодної реакції», — каже Демаш, описуючи повне ігнорування кіпрською владою будь-яких звернень українців. А ось російські вимоги виконуються беззаперечно, і мітинги на підтримку війни в Україні відбуваються прямо у центрі європейської держави під повним протекторатом поліції та влади.

Кіпр перетворився на справжню «колонію Кремля, але завойовану не зброєю, а через підкуп і хабарі» так описує ситуацію на острові Демаш. Росія має вплив десятки років економічної взаємодії, російські інвестиції глибоко пустили коріння. Це стало однією з ключових загроз для Євросоюзу та України, адже через Кіпр проходять схеми щодо обходу санкцій, відмивання грошей та фінансування російських спецоперацій.

«Аргумент»


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]