SIPRI: 2022-й не став проривним для продавців зброї, 2023-й - обнадійливий

|
Версия для печатиВерсия для печати

Попри зростання обсягів замовлень зброї на тлі війни росії проти України, виторг найбільших виробників озброєнь у 2022 році знизився. Але тенденція змінилася в 2023-му.

Про це йдеться в доповіді SIPRI, передає dw.com.

Зафіксований сумарний виторг від продажу зброї та військових послуг 100 найбільших у світі компаній оборонної галузі знизився в 2022 році на 3,5 відсотка у порівнянні з 2021 роком. Це випливає з доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), опублікованої в понеділок, 4 грудня.

Загалом сотня найбільших збройових фірм заробила 597 мільярдів доларів. Аналітики зазначають, що зниження виручки пов'язане насамперед з американськими компаніями: 42 представники США з рейтингу заробили у 2022-му на 7,9 відсотка менше, ніж роком раніше.

Європейські компанії з топ-100 зафіксували невелике зростання - на 0,9 відсотка. Виробники зброї з Азії та Океанії нарощували продажі швидше - на 3,1 відсотка. Вони другий рік поспіль випереджають конкурентів з Європи за сумарним річним виторгом - 134 мільярда доларів в азійських фірм проти 121 мільярда у європейських. "Компанії з Китаю, Індії, Японії та Тайваню виграли від постійних державних інвестицій у модернізацію збройних сил", - констатує Сяо Лян, дослідник програми SIPRI з військових витрат і виробництва озброєнь.

Окремо дослідники наголосили на непрозорості російського ОПК.

До топ-100 SIPRI за 2022 рік потрапили дві російські компанії - "Ростех" і "Об'єднана суднобудівна корпорація". Дослідники пояснюють це непрозорістю російського оборонно-промислового комплексу (ОПК) і відсутністю доступних даних.

Виторг від продажу зброї цих двох фірм знизився в 2022 році на 12 відсотків, що суперечить заявам російської влади про нарощування виробництва озброєнь. Частково в SIPRI пояснюють це високими темпами інфляції та зниженням експорту російських озброєнь.

Експерти вказують й на інші чинники: "По-перше, як це вже не раз траплялося в росії, платежі від уряду збройовим компаніям у вигляді банківських кредитів, можливо, були відтерміновані або зменшені. По-друге, компанії могли повідомляти про роботи з відновлення зброї радянських часів як про нове виробництво. Такі роботи не принесли б стільки доходу, як реальне нове виробництво".

Через непрозорість звітності в доповіді SIPRI не враховані компанії на кшталт "Алмаз-Антея" або корпорації "Тактичне ракетне озброєння", які "виробляють категорії техніки, що користуються підвищеним попитом у зв'язку з війною, як-от системи протиповітряної оборони і ракети".

А також дослідники передбачають значне зростання виручки збройових компаній 2023-го року.

Більшість американських і європейських фірм не змогли в 2022-му році швидко наростити виробничі потужності через брак робочої сили, зростання витрат і перебої в ланцюжку постачань, Різке збільшення кількості нових контрактів свідчать про те, що в найближчі кілька років світові доходи від продажу зброї можуть значно зрости, впевнені в SIPRI.

"Багато збройових компаній зіткнулися з труднощами при переході на виробництво озброєнь для війни високої інтенсивності. Однак були підписані нові контракти, зокрема на постачання боєприпасів, що очікувано призведе до зростання доходів у 2023 році та в наступні роки", - резюмує директорка дослідницької програми SIPRI з військових витрат і виробництва озброєнь Люсі Беро-Судро.

«Аргумент»


 На цю тему:

 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]