Україна кожен місяць війни втрачає близько 10 тисяч безпілотників - Forbes

|
Версия для печатиВерсия для печати

Автори визнають, що цифра, швидше за все, не точна, але вона може вказати на певні тенденції, які можуть вплинути на майбутнє ведення бойових дій.

Україна за кожен місяць війни втрачає близько 10 тисяч безпілотників. І здебільшого це відбувається через російські засоби радіоелектронної боротьби. Про це йдеться в новому звіті британського військового аналітичного центру RUSI. Ця цифра може бути не зовсім точною. Але вона все одно вказує на ключову роль, яку дрони зараз відіграють у російсько-українській війні, а також підкреслює їхню величезну кількість. Крім того, висновки аналітиків свідчать, що тисячі дешевих безпілотників більш стійкі, ніж кілька дорогих літаків, - пише Forbes.

Звіт під назвою «М'ясорубка: російська тактика на другому році вторгнення в Україну» розглядає кілька аспектів війни і використання Росією бронетехніки, піхоти і військово-повітряних сил. Але розділ про електронну війну містить найбільш вражаючу статистику.

«Радіоелектронна війна залишається критично важливим компонентом російського способу ведення бойових дій. Якщо у 2022 році на Донбасі була надзвичайно висока щільність систем РЕБ, то зараз ЗС РФ використовують приблизно одну велику систему РЕБ на 10 км фронту, зазвичай розташовану приблизно за 7 км від лінії зіткнення... Ці платформи зазвичай спрямовані на контроль і ураження БПЛА... Російські військові також продовжують широко використовувати навігаційні перешкоди в зоні бойових дій як форму радіоелектронного захисту. Це призводить до того, що українські втрати БПЛА становлять приблизно 10 тисяч на місяць», - цитує звіт Forbes.

Звіт ґрунтується на численних інтерв'ю з українськими військовослужбовцями. У виносці до твердження про 10 тисяч втрат на місяць є посилання на інтерв'ю з трьома анонімними джерелами. Цей аспект звіту передбачувано викликав багато коментарів. І один з авторів звіту, доктор Джек Уотлінг, відреагував на них докладним повідомленням в Twitter, підкресливши, що війна зараз ведеться на 1200-кілометровому фронті. Дрони зараз використовуються кожним українським взводом. А переважна більшість з цих апаратів - це комерційні квадрокоптери, вироблені компанією DJI.

«Тож наскільки я впевнений у цифрі 10 тисяч дронів на місяць? Це не точна цифра. Фактична загальна кількість змінюється місяць за місяцем і день за днем і не відстежується ретельно. Але витрати, безумовно, дуже високі. Тож якщо цифра не точна, а будь-які акуратно округлені цифри є підозрілими, навіщо взагалі її використовувати? По-перше, тому що це цифра, яку ми отримали від українського Генерального штабу і від частини, яка має найкращі дані. По-друге, надання цифри для використання є важливим для того, щоб донести політично релевантну точку зору», - пояснив Уотлінг.

Forbes пояснює, що в України може й не бути точної цифри щодо втрачених безпілотників. Адже закупівля малих апаратів не централізована і здійснюється великою кількістю малих і великих волонтерських груп, експатів й іноземних донорів. Крім того, деякі уряди теж надають безпілотники. Яскравий приклад - це підтримка з боку актора Марка Хемілла ініціативи щодо збору коштів для української «Армії дронів».

Цілком можливо, що цифра, наведена у звіті RUSI, завищена. У березні український урядовець оцінив втрати безпілотників у 10-15 на день або 300-450 на місяць. З іншого боку, офіційна українська статистика про російські втрати, яку вважають дуже завищеною, стверджує, що за 15 місяців війни українські сили знищили лише 2 811 російських безпілотників. Виходить, що втрати Росії - це лише 2% від того, що щомісяця може втрачати Україна. Москва, ймовірно, використовує менше безпілотників, ніж Україна, через хронічні проблеми з постачанням. А українські засоби радіоелектронної боротьби можуть бути не такими ефективними. 

«Навіть якщо взяти це до уваги, співвідношення втрат 50:1 все одно виглядає аномальним. Це також свідчить про те, що українські втрати можуть бути меншими за 10 тисяч апаратів на місяць», - пише Forbes.

Водночас, видання зауважує, що ключовою особливістю малих дронів залишається їхня надзвичайна доступність порівняно з військовою технікою. 10 тисяч квадрокоптерів DJI з середньою вартістю близько тисячі доларів коштуватимуть загалом 10 мільйонів доларів. 

«Минулого тижня Росія втратила бомбардувальник Су-34, ціна якого перевищує 40 мільйонів доларів. Україна, схоже, досить легко купує велику кількість дронів DJI в той час, коли Росії важко виготовити навіть невелику кількість військових літаків. А нещодавно Росія, очевидно, втратила ще більш досконалий Су-35, який коштує близько 85 мільйонів доларів. Разом втрата цих двох літаків становить збитки в десять разів більші, ніж усі українські безпілотники за місяць разом узяті», - пише видання, зауважуючи, що такі українські втрати не можна назвати неприйнятними.

Forbes зауважує, що на другому році війни Україна може почати більше покладатися на безпілотники військового класу зі стійким до перешкод зв’язком. Це можуть бути трикоптери AtlasPRO або квадрокоптери Golden Eagle. Але безпілотники DJI, очевидно, все ще купуються і втрачаються у великій кількості, навіть якщо точні цифри залишаються невідомими.

«Незахищені БПЛА - це одноразові інструменти, як боєприпаси, і вони дуже швидко витрачаються. Вони потрібні військовим і вони повинні бути дешевими», - сказав Уотлінг.

Протягом десятиліть західні армії покладалися на кілька дорогих і високотехнологічних платформ, до яких належать і дрони. Цей конфлікт одноразових дронів може призвести до радикальних змін у військових закупівлях. Зсув може відбутися в бік великої кількості і дешевизни.

Фото: Окрема мотопіхотна Маріупольська бригада/facebook

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Через те, що Facebook видалив сторінку видання «Аргумент» з 15 тис підписників за публікацію фото знищених окупантів на початку війни, ми вимушені створити канал у Телеграм, де окрім публікацій з сайту будуть додаткові інформаційні повідомлення. Всі бажаючі можуть підписатись натиснувши кнопку нижче.

 

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]