УПЦ МП в Україні: дорога від храму

|
Версия для печатиВерсия для печати

Війна з Росією — спершу гібридна, тепер повномасштабна — завдала Українській православній церкві Московського патріархату колосальних втрат: і матеріальних, і нематеріальних. Ця конфесія втратила безліч храмів, знищених «російськими визволителями», безліч вірян, знищених ними ж. Втратила не лише добрі стосунки з владою, якими вона користувалася упродовж десятиліть, а й «недоторканний» статус, що захищав її священнослужителів. І найголовніше — вона втратила залишки довіри українського суспільства.

Про це йдеться у статті видання ZN.UA.

Такого висновку можна дійти за результатами соцопитування, проведеного Центром Разумкова на замовлення ZN.UA у квітні-травні 2023 року. Лише 8,2% у відповідь на запитання: «До якої церкви ви належите?» назвали Українську православну церкву Московського патріархату. Тільки 7,2% респондентів заявили, що довіряють митрополиту Київському УПЦ МП Онуфрію.

Це загалом негативне ставлення українців до «московської церкви» яскраво проявляється в підтримці ініціатив влади щодо позбавлення УПЦ МП її майна. З погляду багатьох, це навіть не «позбавлення майна» — це акт справедливості. УПЦ МП втрачає привілеї, які отримала виключно завдяки своєму становищу імперської церкви.

Лаври розбрату

Виселення УПЦ МП із храмів для багатьох із нас є символічним актом руйнування імперської гегемонії в нашому духовному житті. Необхідною частиною тієї боротьби, яка ведеться на фронті.

Якби доля лавр — Києво-Печерської та Почаївської — була в руках простих українців, питання, кому вони мають належати, вирішилося б не на користь УПЦ МП: лише 6,2% опитаних вважають, що Києво-Печерська та Почаївська лаври й надалі мають безроздільно належати колишнім господарям. Водночас 63% опитаних вважають, що в УПЦ МП треба забрати обидві лаври.

І це стосується не лише двох головних святинь країни. Такою самою підтримкою користуються будь-які зусилля з позбавлення УПЦ МП майна в усіх куточках країни. Попри незаконність рішень місцевої влади, незугарні картинки бійок, хмари сльозогінного газу в храмах, 60% українців підтримують рішення місцевої влади, які відмовляють УПЦ МП у продовженні оренди та використанні культових споруд і земельних ділянок. Не підтримують ці рішення 14,4% опитаних.

У самій УПЦ МП таке ставлення до себе з боку влади та громадян пояснюють чим завгодно — пропагандою, «окремими помилками на місцях», підступами конкурентів, політичним замовленням, масовим божевіллям і навіть атакою особисто Князя світу цього. Але, вочевидь, річ не в тім. УПЦ МП упродовж десятиліть плекала історичні зв'язки й продумано сформовані «традиції», які пов'язували Росію та Україну. Тепер вони переглядаються й мають бути розірвані. Процес деколонізації стосується церкви найбезпосереднішим чином.

Фото вгорі: Василь Артюшенко / ZN.UA

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]