Вчені показали ландшафт Антарктиди під льодом, мільйони років тому там були річки та густі ліси

|
Версия для печатиВерсия для печати

Вчені за допомогою супутникових спостережень заглянули під двокілометрову товщу Східно-Антарктичного крижаного щита. Дослідники під керівництвом гляціолога з Даремського університету (Великобританія) Стюарта Джеймісона виявили «великий реліктовий льодовиковий ландшафт, що зберігся під центральною частиною щита, незважаючи на мільйони років льодового покриву».

Це дозволяє припустити наявність «інших подібних, поки що не виявлених стародавніх ландшафтів під Східно-Антарктичним льодовиковим щитом», йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Nature Communications.

«Ми давно цікавимося по суті формою суші під крижаним щитом в Антарктиді. Східно-антарктичний льодовиковий щит існує вже 34 млн років. Ми намагаємося побачити явну картину, ландшафт суші під льодом і нанести її на карту. <...> Земля під щитом менш вивчена, ніж поверхня Марса», - говорить Джеймісон.

Антарктида майже повністю вкрита крижаними щитами, що робить її найхолоднішим континентом Землі. Але десятки мільйонів років тому, коли він був частиною набагато теплішої ділянки суперконтиненту Гондвана, тут мешкали динозаври та інші тварини. Навіть після «розпаду» Гондвани на Антарктиді зберігалася пишна рослинність і тундрові екосистеми, поки за останні 20 млн років вона не заледеніла. Хоча деякі витривалі форми життя тут ще залишилися, наприклад, легендарний імператорський пінгвін.

Щоб зрозуміти, який ландшафт під льодом, дослідники вивчили дані, зібрані канадською супутниковою програмою RADARSAT. Космічні апарати програми здатні виявляти найдрібніші аномалії лежить на поверхні льоду, які вказують на рельєф місцевості під ним. Наприклад, гори, поховані під шаром льоду в 2,5 кілометра, можуть створювати дуже тонкі нерівності на поверхні крижаного листа, які не видно з землі або повітря, але видно з космосу.

В результаті була вивчена територія площею приблизно з британським Уельсом, яка була покрита річками. На думку дослідників, вік цього стародавнього світу може перевищувати 34 млн. років. «Це час, коли клімат був трохи теплішим. На Антарктиді була рослинність, рослини, і не було великомасштабного льоду», – пояснює Джеймісон.

Він також зазначив, що на ландшафт не вплинула льодовикова ерозія. «Це пояснюється відсутністю шару води, що змащує поверхню поділу між льодом і дном, тому крига не ковзає. Він не сповзає з ландшафту. Він просто завмер, як захисна кришка. Оскільки ми й досі бачимо відбиток річки».

Дослідження має практичне значення для людства. Джеймісон та його колеги сподіваються отримати більш детальну інформацію про рельєф за допомогою методів дистанційного зондування, що дозволить реконструювати еволюцію крижаного покриву у часі. Оскільки відомо, що Східно-Антарктичний льодовиковий щит «чутливий до минулого та потенційно майбутнього потепління клімату та океану», ця інформація, у свою чергу, може допомогти вченим зрозуміти, як цей масивний крижаний щит може реагувати на антропогенну зміну клімату, йдеться у дослідженні.

«Аргумент»


На цю тему:


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Новини

15:40
Командира 211 бригади арештували з правом внесення майже мільйона грн застави
14:04
Інна Совсун: Хмельницької АЕС - піраміда Галущенка
12:04
На Волині полеглого воїна відспівували за воротами храму - не пустив промосковський піп (ВІДЕО)
11:30
Рада з другої спроби викинула Бойка з комітету з питань прав людини Ради
10:02
Сьогодні ВРП розглядатиме звільнення або відставку недоброчесної судді Ганни Андрієнко
09:06
Спецслужби підтвердили російське громадянство бізнесмена Кропачова, – НБУ
08:01
Заброньована від служби в окопах БЕБ почала кошмарити секс-моделей, які вже сплатили податки. Бо мають час і натхнення
07:00
Ворог захопив Трудове, просунувся в Кураховому та ще 6агато де
06:51
Поплічники агента ФСБ Деркача скупили активи ліквідованих російських банків в Україні - це викрила не СБУ, а журналісти
20:00
У четвер сніжитиме лише на сході України, значно потеплішає

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]