Російські ядерні реактори й американські технології: чи потрібні Україні нові блоки на атомних станціях

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:  Getty Images / У 2024 році на ХАЕС відзначали двадцятиріччя від запуску д

Що морознішою стає погода, тим напруженішою стає ситуація з електрикою, більшу частину якої нині виробляють атомні станції. На цьому тлі в Україні поновилася дискусія про необхідність добудови чи нового будівництва додаткових атомних блоків.

Ясно, що на ситуацію зі світлом цієї зими це вже ніяк не вплине. Але чи допоможе в майбутньому? Журналісти BBC шукали відповіді на це питання.

Незабаром Верховна Рада може розглянути законопроєкт про добудову двох блоків на Хмельницькій АЕС.

У міністерстві енергетики вважають, що розбудова атомної енергетики в Україні дозволить посилити енергетичну безпеку, а також підтримувати доступні тарифи на електрику.

Критики ж звертають увагу на те, що принаймні при добудові хочуть використовувати російські реактори.

Водночас намір України збільшувати потужності атомної генерації публічно підтримали США та американська компанія Westinghouse. А МАГАТЕ пообіцяло надати технічну та консультаційну підтримку.

Скільки коштуватиме добудова? Коли добудовані блоки дійсно зможуть запрацювати на українську енергосистему? І чи дійсно українській економіці потрібні додаткова електрика з атомних станцій?

Читайте також: Україна нарешті прийшла до чистої енергетики - але якою ціною?

Навіщо потрібні нові атомні блоки

Перший енергоблок Хмельницької АЕС підʼєднали до мережі у 1987 році. Тоді ж почалось будівництво ще трьох блоків, але його заморозили через запроваджений 1990 року мораторій Верховної Ради. Другий енергоблок ХАЕС ввели в експлуатацію тільки через 17 років після першого - у 2004 році.

Обидва блоки мають реактори ВВЕР-1000 (водо-водяний енергетичний реактор, розроблений у СРСР, подібні реактори працюють в Росії та Китаї, а також в Болгарії та Чехії).

До будівництва третього і четвертого блоків ХАЕС спробували повернутися у 2020 році, коли уряд затвердив перелік пріоритетних для держави інвестиційних проєктів на 2020-2023 роки.

З початком російської агресії у 2022 році питання добудови атомних блоків не порушувалося, аж поки у квітні 2024 уряд вчергове вирішив добудувати два блоки на ХАЕС.

Згодом це рішення підтримав комітет Верховної Ради з питань енергетики. Відповідний законопроєкт мали розглянути ще влітку, але цього так і не сталося.

До питання повернулися після чергових російських атак на українську енергетику восени, які щонайменше двічі поставили під загрозу стабільність роботи українських атомних станцій, а в країні почалася нова хвиля тривалих відключень світла.

Саме для того, щоб їх не було і потрібні нові атомні блоки, переконує міністр енергетики Герман Галущенко.

"Без атомної енергетики у нас не буде світла. Якщо ми можемо побудувати ХАЕС-3 та ХАЕС-4, це 2,2 ГВт в систему. І ми це будемо робити", - заявив урядовець.

Він також припустив, що через географічне розташування України протягом зими генерація електроенергії з сонячної буде "близька до нуля", а тому "треба розуміти, що зимою нам сонце сильно не допоможе втримати енергосистему".

"Слава Богу, у нас є атомна енергетика, і ми будемо її розвивати", - заявив Галущенко.

За словами міністра енергетики, добудова третього енергоблока ХАЕС може тривати 2,5 - 3 роки, четвертого енергоблока – до 4 років. При цьому третій енергоблок Хмельницької АЕС готовий на 80%, а четвертий – на 25-30%.

Для завершення будівництва третього енергоблока, за словами керівника НАК "Енергоатом" Петра Котіна, не вистачає реактора і турбіни. Частину обладнання Україна може придбати у Болгарії, де у 1990-х було заморожене будівництво двох реакторів АЕС "Белене".

Обговорення такої можливості почалося ще рік тому, під час візиту президента Зеленського до Болгарії. За оцінками The Wall Street Journal, з посиланням на болгарських посадовців, обладнання обійдеться Україні у 600 млн доларів. І, як наголошував член енергетичного комітету парламенту Сергій Нагорняк, варто поквапитися з цим, бо Росія тисне на Болгарію, аби Україні не продали це обладнання.

Читайте також: Захоплення ЗАЕС: бездіяльність Енергоатому та Міненерго загнали ситуацію в глухий кут

Скільки треба часу й грошей

У пояснювальній записці до проєкту закону, розробленого міністерством енергетики, йдеться про те, що розбудова атомної енергетики, починаючи із двох блоків на ХАЕС, дозволить наростити обсяги генерації та утримати ціни на електроенергію в Україні "на прийнятному рівні".

Вважають, що собівартість електрики, виробленій на атомних станціях, є найнижчою, а на державний "Енергоатом" покладені обов'язки ПСО – спеціальних зобов'язань. Це механізм, який допомагає тримати тарифи на електрику для населення на рівні нижчому за ринковий.

Деякі економісти вважають, що не лише населення, але й загалом економіка суттєво програють, якщо після руйнування Росією левової частки теплової енергетики не розвивати атомну енергетику, а зосередитися лише на відновлюваних джерелах чи розподіленій газовій генерації.

За розрахунками економіста Бориса Кушнірука, які він навів у дописі на фейсбуку, "один державний атомний блок в рік дає 7,2 млрд кВт годин за 12,24 млрд, а сонце і газ за 60-72 млрд грн".

"Різницю у десятки мільярдів гривень щороку доведеться оплачувати з кишень українців та бізнесу. Це не лише підвищить витрати споживачів, але й створить додаткове фінансове навантаження на економіку країни", - вважає Борис Кушнірук, який оцінює відмову від добудови двох блоків на ХАЕС у 140 млрд грн щороку.

Саме гроші економіст називає головною причиною спротиву цій добудові:

"Чому ми, як країна, маємо відмовлятися від будівництва атомних блоків і платити десятки мільярдів власникам приватних СЕС чи газових електрогенераторів?"

Фото, Getty Images / На ХАЕС планують збудувати і блоки за американською технологією АР1000

Водночас прибічники альтернативної енергетики та екологи постійно звертають увагу, що в Україні ніколи не закладали у ціну атомної електрики витрати на захоронення ядерних відходів, яке є надзвичайно дорогим, натомість вартість "зелених" технологій постійно знижується в міру того, як вони перестають бути "альтернативними" і стають на промисловий потік.

Одразу після поновлення рішення уряду про добудову атомних реакторів низка природоохоронних організацій піддали критиці й конкретні цифри, якими оперують ініціатори цієї добудови. У спільній заяві представники громадських організацій звернули увагу, що заявлені урядом терміни добудови та її вартість навряд чи вдасться дотримати.

"За останнє десятиліття у Європі спостерігається суттєве зростання вартості спорудження атомних енергоблоків та неможливість довести до кінця жодне із розпочатих будівництв", - йдеться у спільному зверненні ГО.

Наприклад, вартість французької АЕС "Фламанвіль – 3", спорудження якої почалося ще у 2007 році, зросла з 3,2 млрд євро до 12,4 млрд євро і продовжує рости. При цьому Франція – приклад країни, яка значною мірою покладається саме на атомну енергетику і має найпередовіші технології.

Якщо брати щось ближче до України, то можна згадати добудову двох енергоблоків подібного до ХАЕС дизайну на словацькій АЕС "Моховце". Але вже зараз вартість цього проєкту добудови складає 5,4 млрд євро, хоча вони у 2,5 раза менші, ніж заплановані у Нетішині.

"Заявлена ДП НАЕК "Енергоатом" вартість спорудження енергоблоків № 3,4 ХАЕС виглядає вкрай нереалістично, особливо за умови залучення міжнародної компанії для добудови, порівняно зі світовою практикою", - наголошують природоохоронці.

Читайте також: «Катують і примушують мовчати»: працівники ЗАЕС розповіли The Telegraph, як росія готує їх до приїзду МАГАТЕ

Утім, не лише вони звертають увагу на нереальність проєктних цифр та термінів.

Про те, що будівництво атомних блоків є дорогим та тривалим процесом заявляв після свого звільнення з посади голови "Укренерго" і Володимир Кудрицький. За словами Кудрицького, головна проблема у будівництві енергоблоків та загалом нових АЕС у тому, що це коштує дуже дорого та має спиратися в основному на кредитні кошти, які в певний момент можуть просто зникнути.

"Це дуже дорого. Вони окупаються по 20-30 років. Єдиний спосіб фінансувати побудову нових блоків АЕС — кредити. Залучати їх має організація з високою репутацією і довірою. Якщо така довіра буде, і якщо буде забезпечений цей кредитний ресурс, тоді побудова енергоблоків виправдана. Якщо це буде намагання просто почати щось будувати, а там подивимось, де гроші взяти — це ризикована стратегія", - заявляв екскерівник "Укренерго" Суспільному.

Російські реактори і американські технології

На ще одну проблему із добудовою атомних блоків звернули увагу в антикорупційному комітеті парламенту. У висновку комітету щодо підготовленого урядом законопроєкту йдеться про те, що він не передбачає "конкурентної процедури щодо вибору типу реакторних установок для будівництва зазначених енергоблоків".

Загалом, у тому, як пропонується добудовувати атомні блоки, "відсутні відомості щодо запитів до виробників реакторних установок в інших країнах та аналіз наданих ними пропозицій".

Єдине, що запропоновано ініціаторами добудови – це розміщення на нових блоках реакторів типу ВВЕР-1000, "які виробляються російською корпорацією "Росатом" за технологією, що належить Російській Федерації", констатують у антикорупційному комітеті Ради.

Водночас прибічники проєкту звертають увагу, що будівельний майданчик ХАЕС спроєктований саме під цей тип реакторів, і якщо шукати та встановлювати інші реактори, вартість добудови та її терміни суттєво зростуть - до понад 10 років.

Крім того, супроводом встановлення і запуску російських реакторів з Болгарії опікуватиметься американська компанія Westinghouse, яка також має успішний досвід переведення усіх українських атомних блоків з російського палива на американське, вироблене Westinghouse Electric Sweden AB.

"Факт того, що Westinghouse бере участь у виробництві палива та будівництві реакторів як в Україні, так і в Болгарії, є важливою точкою дотику для обох країн, і пояснює зацікавленість США в успішній передачі надлишкового ядерного обладнання Болгарії Україні", - йдеться в статті американського аналітичного центру Atlantic Council.

Там вважають, що "посилення ядерного потенціалу України покращить економічні перспективи країни і підготує її до того, щоб згодом замінити Росію як ключового постачальника енергії для Європи в післявоєнний період".

Читайте також: РФ являє собою загрозу для програми МАГАТЕ, — Держдеп

Реактори ВВЕР-1000, які можуть бути встановлені на третьому та четвертому блоці ХАЕС, - це той тип реакторів, який є основним для українських амтоних станцій, і їхню безпеку, як і можернізацію, вже випробувано, пояснив у телемарафоні голова правління Київського науково-дослідного та проєктно-конструкторського інституту "Енергопроєкт" (КІЕП) Юрій Сапожніков:

"Це тип реакторів так званого третього покоління. Більш того, що ці реактори мають бути вдосконалені за рахунок заходів із підвищення безпеки, які вже реалізовані на наших діючих енергоблоках".

Крім того, у квітні 2024 року на ХАЕС розпочали будівництво пʼятого та шостого блоків також за американською технологією АР1000 від Westinghouse. Ця технологія, як підкреслював під час церемонії початку будівництва міністр енергетики України, передбачає можливість маневрування потужністю блоків, якої не мають усі існуючі.

Чи потрібно буде Україні стільки електрики

Оскільки будівництво третього і четвертого блоків на ХАЕС припинили ще на початку 1990-х, є питання щодо стану конструкцій, що були законсервовані впродовж десятиліть. У законопроєкті, підготовленому урядом, такої інформації немає.

Проте як твердить керівник КІЕП Юрій Сапожніков, у світі таких довгобудів було досить багато.

"Якщо ми будемо казати про тих, хто таки добудовував ці енергоблоки, я можу назвати такі країни як Сполучені Штати, -пояснив він. - Ще нам варто звернутися до такої країни як Словаччина. 2023 року ця країна добудувала енергоблок ВВР-440, В-213. Це ті енергоблоки, аналоги яких у нас працюють на Рівненській АЕС".

Водночас серед інших зауважень до проєкту добудови двох блоків є і проблема відсутності достатніх обсягів води для охолодження реакторів. Наприклад, у спекотному липні 2020 року ХАЕС була змушена використовувати для охолодження реакторів додаткову воду із річки Горинь.

"Враховуючи тенденцію до збільшення тривалості спекотних періодів та зменшення кількості опадів через зміну клімату, немає впевненості, чи зможе ХАЕС забезпечити охолодження одночасно чотирьох атомних енергоблоків через 10-15 років, і які наслідки це використання матиме для екосистеми річки Горинь", - йдеться у зверненні громадських організацій.

Фото, AFP

Підпис до фото, Після того, як у листопаді об'єктами російських атак стали українські АЕС, в українські міста повернулися тривалі відключення світла

Але чи не основним серед зауважень до добудови атомних реакторів є просте питання: чи потрібно буде Україні стільки електрики?

Навіть у пояснювальній записці до проєкту закону йдеться про те, що обсяги реалізації електроенергії "Енергоатомом" скоротилися на 26,2% у 2022 році, і ще на 18,5% у 2023 році.

Якою є вірогідність, що цей втрачений попит відновиться, особливо, якщо враховувати скорочення промислового виробництва, яке до війни було головним споживачем струму, а також те, що низка великих промислових об'єктів, включно із Азовсталлю чи ММК ім. Ілліча поки що перебувають на територіях, контрольованих росіянами?

З іншого боку, наскільки Україні будуть потрібні два додаткових ГВт нових блоків на ХАЕС, якщо вона зможе повернути собі контроль над Запорізькою АЕС, яка може виробляти утричі більше?

І загалом, чи потрібно Україні стільки електрики саме з АЕС, які дають базову генерацію, і якими важко маневрувати, покриваючи піки попиту?

На усі ці запитання відповідей у запропонованому урядом проєкті добудови немає. А плани уряду збільшувати експорт електроенергії дають лише частину відповіді на це запитання.

Читайте також: МАГАТЕ на чолі з Гроссі діють як рядові статисти злочинів рф на ЗАЕС

Безпекові ризики

Відновлення інтересу до добудови атомних блоків також збіглося у часі із посиленням російських атак саме на АЕС, і це додало до інших питань ще й безпекове.

Ще наприкінці вересня президент Зеленський в розмові з ABC News казав, що Росія може готуватися до атак по українських атомних електростанціях.

"За останніми даними, Росія використовує китайські супутники і фотографує деталі об'єктів на ядерних об'єктах. І з нашого досвіду, якщо Росія фотографує певні об'єкти, то виникає загроза нанесення ударів по ядерних об'єктах", - заявив президент України понад два місяці тому.

За вересень понад сто російських безпілотників і ракет неодноразово наближалися до українських атомних електростанцій.

В середині жовтня міністр закордонних справ Андрій Сибіга підтвердив загрозу атак на ядерні об'єкти України.

У листопаді три працюючі атомні електростанції України були змушені знизити виробництво електроенергії після нових атак Росії на енергетичну інфраструктуру країни. Знижувати потужність були змушені п'ять із дев'яти атомних блоків, що працюють в Україні, і під час російської ракетної атаки 13 грудня.

В листопаді росіяни не атакували самі реактори, які будувалися із захистом, розрахованим на ядерну війну, але завдали ударів по підстанціях, які забезпечують електрикою самі реактори.

"Уявіть: летить ракета, влучає в підстанцію. Ця підстанція різко вимикається, а в блоку АЕС, який за таких обставин є найбільш вразливим у порівнянні з ТЕЦ, різко знижується потужність, - пояснював "Главреду" співзасновник Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. - Фактично, його потрібно відключити – так само як в аварійній ситуації. Тобто це дуже серйозне навантаження як на сам блок, так і на паливо всередині реактора".

А колишній голова Державної інспекції ядерного регулювання України Григорій Плачков в ефірі FREEДОМ пояснив, що електроенергія необхідна АЕС для охолодження реакторів і зберігання відпрацьованого ядерного палива. Втрата цієї функції, за словами енергетика, неминуче призведе до масштабного радіоактивного викиду.

Прикметно, що ці атаки, а також спосіб, в який вони здійснювалися, були підтверджені МАГАТЕ, а нова місія міжнародної організації заїхала на ХАЕС незадовго до однієї з атак, і її працівники були змушені перебувати в укритті.

"Команди МАГАТЕ, що базуються на АЕС, чули дії протиповітряної оборони та шукали укриття під час сигналів повітряної тривоги. На Хмельницькій АЕС команда МАГАТЕ почула гучний вибух", - заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Загалом, за словами керівника МАГАТЕ Гроссі, "енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, що ставить ядерну безпеку під великий ризик".

 

 

Джерело: BBC


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]