Спонсори рашизму. Як МАГАТЕ платило за проєкти РФ у окупованому Криму й підтримує рашистів зараз

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:    Ґроссі та Путін під час їхньої зустрічі в Санкт-Петербурзі / Reuters

 Чbй Крим для МАГАТЕ? Журналісти зʼясували, що і після анексії Криму 2014 року, і після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) продовжувало фінансувати дослідження російських вчених на півострові, згадуючи у своїх документах Севастополь як частину території Росії, незважаючи на те, що офіційно агентство визнає український суверенітет над Кримом.

Крім того, як з'ясувало Радіо Свобода, у Москві цього тижня розпочинається організований за гроші МАГАТЕ тренінг, кілька учасників якого приїхали з окупованого Донецька після схвалення їхніх кандидатур секретаріатом агентства. У внутрішніх документах МАГАТЕ країною їхнього проживання значиться "Російська Федерація".

Міжнародне агентство з атомної енергії неодноразово публічно декларувало прихильність територіальній цілісності України.

"МАГАТЕ, будучи частиною системи ООН, чітко заявляє, що Статут ООН ніколи не повинен порушуватися, а державні кордони не повинні змінюватися силою", - говорив глава агентства Рафаель Гроссі у травні 2023 року в інтерв'ю американському телеканалу CBS News.

Двома роками раніше Міністерство закордонних справ України підкреслювало після зустрічі міністра Дмитра Кулеби з главою МАГАТЕ: "Рафаель Маріано Гроссі підтвердив чітку позицію: МАГАТЕ розмовлятиме лише з Україною щодо всіх ядерних об'єктів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей і Криму, оскільки визнає лише суверенітет нашої держави над ними".

Рафаэль Гросси (слева) и министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба, апрель 2020 года

Рафаель Гроссі (ліворуч) і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, квітень 2020 року

У 2015 році Росія навіть відмовилася підписувати річний звіт організації через те, що навчальний ядерний реактор під Севастополем був зазначений у ньому як такий, що перебуває на українській території (Севастополь вказано як територію України і в інших щорічних звітах МАГАТЕ, наприклад, за 2022 рік).

Фрагмент ежегодного отчета МАГАТЭ за 2022 год, в котором Севастополь указан как украинский город

Фрагмент щорічного звіту МАГАТЕ за 2022 рік, у якому Севастополь вказано як українське місто

Водночас МАГАТЕ, зокрема після початку повномасштабної війни Росії проти України, вже не раз зазнавало критики з боку української влади за зайву толерантність до російських спроб використовувати ядерні об'єкти на окупованих українських територіях у військових цілях.

"Після того як Україна постійно говорить про ризики на Запорізькій АЕС, світ уже трохи інакше реагує. Крім однієї людини - Гроссі. З досить дивною послідовністю, я з іронією кажу, Гроссі каже, що немає ніяких ризиків, ми не бачимо ризиків", - заявив у липні 2023 року радник глави офісу президента України Михайло Подоляк, назвавши дії МАГАТЕ у зв'язку із ситуацією на ЗАЕС "клоунадою". 

Читайте також: Ядерна безпека: МАГАТЕ продовжує співпрацювати з путінським режимом, тож про безсторонність не йдеться

Забруднений берег

У розпорядженні Радіо Свобода опинилися кілька внутрішніх документів МАГАТЕ, пов'язаних із двома науковими проєктами, які отримали підтримку агентства.

Перший із цих проєктів - "Дослідження часових тенденцій забруднення в прибережних російських районах Чорного моря за допомогою ядерних та інших аналітичних методів". Цей проєкт було запущено восени 2016 року, він став частиною ширшої програми МАГАТЕ, в рамках якої аналогічні дослідження проводилися в декількох країнах світу: крім Росії це Австралія, Італія, В'єтнам, Кувейт та інші.

В угоді про проєкт (IAEA Research Agreement No. 20867/R0, є в розпорядженні Радіо Свобода), підписаній главою однієї з адміністративних секцій МАГАТЕ Наталі Коліне, коротко описано програму проєкту: дослідження часових тенденцій неорганічних та органічних забруднень "в окремих російських прибережних районах Чорного моря (морські станції на півострові Тамань, в Анапі, Новоросійську, Туапсе, Сочі та Севастополі)".

"Це порушення, тому що МАГАТЕ офіційно вважає, що Севастополь - це українська територія, як і Донецька область, Луганська область, Запорізька область і всі окуповані території України", - підкреслює Ольга Кошарна, колишня членкиня колегії Державної інспекції ядерного регулювання України, незалежна експертка з ядерної енергетики та співзасновниця громадської організації "Антикризовий експертний ядерний центр України".

Виконавцем проєкту був Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД) з підмосковної Дубни (директор ОІЯД підписав угоду), провідним науковим співробітником проєкту стала Марина Фронтасьєва, співробітниця Лабораторії нейтронної фізики інституту. Угода передбачала, що проект здійснюватиметься до вересня 2019 року з можливістю продовження.

У тексті угоди не описано фінансовий бік, але в одному з пунктів згадується, що МАГАТЕ виступає спонсором проекту.

Ще один документ, що стосується цього проєкту, який отримало Радіо Свобода, - адресована до МАГАТЕ грантова заявка, підготовлена ОІЯД за кілька місяців до підписання угоди у 2016 році. У ній також неодноразово згадуються плани взяття проб у Севастополі, крім того, у списку релевантних досліджень згадана спільна робота ОІЯД з Інститутом біології південних морів імені О. О. Ковалевського РАН (створений на основі Севастопольської біологічної станції). Цей інститут до російської анексії Криму належав до структури Національної академії наук України (під тією ж назвою). Його сторінка досі доступна на сайті української академії.

Читайте також: РФ являє собою загрозу для програми МАГАТЕ, — Держдеп

Севастопольская биологическая станция

Севастопольська біологічна станція

У заявці описано і передбачуваний бюджет проєкту на три роки: 165 тисяч євро, включно зі 120 тисячами євро на обладнання. Інститут просив у МАГАТЕ грант у розмірі 15 тисяч євро, решту суми планував покрити з власних коштів.

Згідно зі списком наукових робіт, доданим до заявки на грант МАГАТЕ, у 2014-2015 роках Фронтасьєва опублікувала три статті на основі аналізу проб, узятих біля узбережжя Криму. Вони були виконані спільно з вченими Інституту південних морів у Севастополі, причому в статтях 2014 року він зазначений як український, у 2015-му - вже як російський.

Попри те, що взяття проб в анексованому Криму було затверджено в підписаній МАГАТЕ угоді, в підсумковій статті про проєкт, опублікованій у 2019 році, Севастополь і Крим не згадуються; йдеться про лише взяття проб у межах Чорноморського узбережжя російського Краснодарського краю.

Серед співавторів Фронтасьєвої в цій звітній роботі - двоє колишніх співробітників Інституту південних морів Національної академії України, Олександра Кравцова та Павло Нехорошков. Обидва співавтори навчалися в Севастопольській філії Московського державного університету (працює в Криму з 1999 року), потім працювали в севастопольському інституті, а потім перейшли на роботу в лабораторію Фронтасьєвої в підмосковний ОІЯД.

Ще один учений, з яким Фронтасьєва співпрацювала в Криму, - співробітниця Інституту біології південних морів (у минулому - українського, зараз - російського) Наталія Мільчакова. Мільчакова не тільки залишилася працювати в інституті після російської анексії, а й стала співголовою севастопольського осередку руху "Народний фронт" - він був створений за ініціативою Володимира Путіна.

"Мені здається, наука завжди була вищою за політику, і добрі людські стосунки зберігаються, незважаючи на складну політичну обстановку", - заявила Марина Фронтасьєва в інтерв'ю у вересні 2024 року.

Чи досліджувалися в рамках підтриманого МАГАТЕ проєкту проби з Криму, як спочатку планувалося, Радіо Свобода встановити не вдалося, у відкритих публікаціях вони не згадувалися. Марія Фронтасьєва не відповіла на лист Радіо Свобода.

Летять перелітні птахи

Ще один російський науковий проєкт, запозичений МАГАТЕ, стосувався вивчення міграції птахів і поширення пташиного грипу за допомогою ізотопного аналізу. Радіо Свобода отримало доступ до двох документів щодо цього проєкту: контракту (IAEA Research Contract No. 22555), укладеного навесні 2018 року між МАГАТЕ та російським виконавцем, Федеральним центром охорони здоров'я тварин (ФЦОЗЖ), а також звіту за проєктом, який російська наукова організація направила до МАГАТЕ у вересні 2023 року.

Згідно з контрактом, ФЦОЗЖ мав загалом отримати від МАГАТЕ 60 тисяч євро. У звіті російська сторона вказала, що частина зразків пташиного пір'я була зібрана в Криму. Чи було це спочатку погоджено з МАГАТЕ - невідомо.

Науковий керівник проєкту з російського боку Віктор Ірза не відповів на лист Радіо Свобода.

Читайте також: МАГАТЕ на чолі з Гроссі діють як рядові статисти злочинів рф на ЗАЕС

Семінар у Москві

21 жовтня в Москві має відкритися регіональний тренінговий курс із фізики брахітерапії (один із видів радіотерапії для лікування раку передміхурової залози). Курс пройде в рамках однієї з програм технічної кооперації МАГАТЕ і фінансово підтримується агентством. Загальна вартість програми - майже 2 мільйони доларів США.

Радіо Свобода отримало список учасників курсу, серед них 22 людини з Вірменії, Білорусі, Киргизстану, Туркменістану та Росії. Як стверджує дипломатичне джерело "Радіо Свобода" з Відня, всі учасники були відібрані секретаріатом МАГАТЕ.

Двоє з учасників, які зазначені у внутрішній системі МАГАТЕ як такі, що представляють Російську Федерацію, насправді працюють в окупованому Росією Донецьку, в Республіканському онкологічному центрі імені Бондаря. На скріншоті з внутрішньої інформаційної системи МАГАТЕ, отриманому РС, видно, що місце роботи учасників семінару з Донецька позначено як Regional Antitumor Centre, Donetsk, Russian Federation.

 

"Це непорядок. Я знаю від джерел із нашого дипломатичного представництва [у Відні], що було офіційно, але негласно ухвалено рішення згорнути всі тренінги на території Росії, оплачувані з бюджету МАГАТЕ. Мені здається важливішим навіть не те, що на нього приїхали люди з Донецька, а сам факт проведення такого тренінгу. Так, МАГАТЕ не може ініціювати санкції, наприклад, щодо "Росатома", цього не дає змоги робити статут МАГАТЕ, але відмовитися проводити коштом МАГАТЕ заходи на території Росії вони можуть", - сказала Радіо Свобода Ольга Кошарна.

"Некрасива історія"

Чи може МАГАТЕ свідомо закривати очі на атрибуцію окупованих українських регіонів як російських у деяких проєктах задля того, щоб не зіпсувати стосунків із Росією і не втратити, наприклад, доступу на Запорізьку атомну станцію? Ольга Кошарна в цьому сумнівається.

"Я не думаю, що це пов'язано. МАГАТЕ і так має доступ до російських атомних станцій, проходять місії з оцінки їхньої експлуатаційної безпеки. Інспектори, які ведуть облік і контроль ядерних матеріалів, теж мають доступ до російських об'єктів мирної атомної енергетики. Спонсорування таких досліджень МАГАТЕ - це негарна історія", - каже експерт.

Кошарна зазначає, що після початку повномасштабного вторгнення російські позиції в МАГАТЕ не постраждали: кількість росіян у складі секретаріату агентства не скоротилася, Росія продовжує входити до Ради керівників організації. Водночас російські внески до бюджету МАГАТЕ у 2024 році були порівняно невеликі, лише 1,8%, притому що США вносять 25%, Китай - майже 15%, а Німеччина - 6%.

Водночас Кошарна вважає, що місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС дуже корисна. "Звітам, які вони публікують, довіряють країни-учасниці МАГАТЕ. Інспектори агентства - це нейтральні спостерігачі в ситуації, коли Росія в чомусь звинувачує Україну, і навпаки. Вони фіксують усі інциденти, і я думаю, у набагато більшій кількості, ніж ті, про які повідомляють публічно. З 2024 року вони нарешті почали розрізняти у своїх звітах, хто і звідки стріляв, почали помічати міни, чого вони не робили у 2022 і 2023 роках.

Попри те, що міста Марганець і Нікополь на протилежному від ЗАЕС березі Дніпра щільно обстрілюються з серпня 2022 року, донедавна МАГАТЕ у своїх звітах цього не фіксувало. До речі, заїжджають вони на ЗАЕС з української території, через Василівку. Це була умова України для їхнього перебування на ЗАЕС. Ще однією умовою була відсутність серед спостерігачів громадян Росії", - каже Кошарна.

Читайте також: Як (не) працює МАГАТЕ: історія невдач захисників «мирного атома»

Запорожская АЭС, март 2024 года

Запорізька АЕС, березень 2024 року

"Суто технічний характер"

У відповідь на запит Радіо Свобода в МАГАТЕ заявили, що агентство продовжує розглядати Крим як частину України. Представник агентства додав, що підтримані МАГАТЕ наукові проєкти за участю ОІЯД і Федерального центру охорони здоров'я тварин мали "суто технічний характер" і не виражають зміну позиції агентства щодо статусу Криму.

"Дії, що розглядаються, підпадають під мандат МАГАТЕ "сприяти обміну науковою і технічною інформацією про мирне використання атомної енергії" і мали виключно технічний характер, не являючи собою зміни позиції Агентства щодо статусу Криму. Те ж саме стосується звітів контрагентів за такими дослідницькими угодами. Думки контрагентів, виражені в їхніх звітах, є їхніми власними і не відображають позиції МАГАТЕ або його держав-членів", - заявили в агентстві, не відповівши на уточнювальне запитання про те, чому в такому разі офіційний представник МАГАТЕ підписав документ, у якому Севастополь зазначено як частину Росії.

Читайте також: Чому міжнародні організації виявились такими бездіяльними при нападі Росії на Україну?

При цьому в МАГАТЕ ніяк не прокоментували московський тренінг за участю співробітників медичних установ з Донецька. 

"Наша позиція залишається ясною: Україна рішуче виступає проти будь-яких міжнародних проєктів або інших заходів на тимчасово окупованих територіях України, включно з Автономною Республікою Крим та містом Севастополь, оскільки це порушує суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Жоден із таких проєктів не був погоджений з Україною", - заявили Радіо Свобода в Постійному представництві України при міжнародних організаціях у Відні. З російського представництва на наш лист не відповіли.

"Ненавмисне" включення

У понеділок вдень, уже після публікації цього матеріалу, Радіо Свобода отримало від прес-служби МАГАТЕ відповіді на свої уточнювальні запитання. Зокрема, агентство заявило, що Севастополь був "ненавмисно" включений в угоду про проведення наукових досліджень у рамках проєкту "Дослідження часових тенденцій забруднення в прибережних російських районах Чорного моря за допомогою ядерних та інших аналітичних методів".

У відповідь на запитання щодо проведення в Москві тренінгу з фізики брахітерапії з учасниками з Донецька, позначеного в базі даних агентства як "Российская федерация", у МАГАТЕ заявили, що "не виключають держав-членів організації з участі у своїй діяльності, якщо тільки політичні органи цієї держави не попросять Секретаріат агентства зробити це".

Сергій ДобринінМарк КрутовКарл Шрек; опубліковано у виданні Радіо Свобода


Читайте також: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]