Захоплена російськими фашистами ЗАЕС як елемент ядерного шантажу Путіна

|
Версия для печатиВерсия для печати
Фото:

Україна багаторазово описувала захоплення російськими військовими атомних станцій як акти тероризму, але МАГАТЕ навіть не називає агресію Росії проти України “війною”

Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю Міжнародного агентства з атомної енергії. Таку заяву днями виголосив директор МАГАТЕ Рафаель Гросі, зазначає видання ҐРУНТ. Очільник агенції закликав якомога швидше допустити експертів в окупований росіянами Енергодар, щоб стабілізувати ситуацію “та уникнути ядерної аварії”.

Для України одкровення Гросі не є дивовижею. Так, контроль над АЕС втрачено. Так, статус станції – абсолютно невизначений. Так, через те, що росіяни поводяться зі стратегічним об’єктом, як мавпа з гранатою, є загроза ядерної аварії. Здивувало дещо інше. Гросі поділив відповідальність за доступ на станцію між двома суб’єктами – і Україною, і Росією: свій заклик про приїзд експертів він адресував водночас і до Києва, і до Москви.

Читайте також: Ядерний апокаліпсис відклали в 1968 році, і ось він повернувся - The Guardian

Такі заяви є маніпуляцією. Бо якраз МАГАТЕ має відповісти на запитання: то хто ж відповідальний за функціонування ЗАЕС?

ҐРУНТ запитав у експерта з ядерної безпеки Костянтина Батозького: що відбувається на Запорізькій АЕС і чи є якась користь із МАГАТЕ.

Запорізька АЕС

Хочу – бачу, не хочу – не бачу

“МАГАТЕ намагається зробити вигляд, що є технічною організацією. Втім, як показали події навколо іранської ядерної програми, агентство може бути політичним – а може й не бути”, – коментує Батозький. 

Запорізька атомна електростанція розташована в місті Енергодар. Вона опинилася в тимчасовій окупації росіян, а водночас – у тотальному правовому вакуумі. 

Оператором ЗАЕС є український “Енергоатом”. Компанія втратила важелі контролю за функціонуванням станції після захоплення території російськими солдатами, і вочевидь не може виконувати свої ліцензійні умови в повному обсязі. Натомість “Ростехнадзор”, хоч і пхає свої руки в діяльність станції, але не видав жодної ліцензії. Якісь рухи робилися руками окупаційної адміністрації – колаборанти за “наказом” місцевого гауляйтера Євгена Балицького заявили про “націоналізацію” АЕС. Тобто все, що тепер відбувається на станції, є поза законом.

Читайте також: Єрмак запрошує проросійську МАГАТЕ на ЗАЕС, міністр енергетики - проти

Обіцянки відвідати атомні об’єкти в Україні від керівництва МАГАТЕ ми чули ще від часів, коли росія захопила Чорнобильську АЕС. І гендиректор агентства туди таки приїхав. Але тоді, коли росіяни вже вийшли із ЧАЕС.

Вимоги Гросі саме до української сторони є дивними. Україна не має такої можливості відтоді, коли росія окупувала Енергодар. Хіба не МАГАТЕ як гарант ядерної безпеки у світі мало б тиснути на росію, вимагаючи допуску?

Обстріляна рашистами будівля ЗАЕС

“Ми маємо повне право вимагати від МАГАТЕ визнання рф державою-ядерним терористом, бо це справедливо, і насправді так і є. Ми хочемо, щоб агентство терміново оновило свої норми та правила, тому що перед небезпекою тероризму з боку росії перебувають інші АЕС України. І саме тому ми вимагаємо не просто технічної допомоги, а політичного захисту”, – відзначає Костянтин Батозький. Хоча й визнає: “Формально, МАГАТЕ не зобов’язана цього робити”.

В історії був випадок, коли МАГАТЕ зуміло врегулювати конфлікт та бойові дії на території атомної електростанції. Йдеться про АЕС Кршко в Словенії і епізод сербсько-словенської війни 1991 року. Тоді агентство втрутилося й забезпечило присутність своєї місії на об’єкті та гарантувало безпеку персоналові. 

Читайте також: На Запорізькій АЕС порушено всі сім стовпів МАГАТЕ з ядерної безпеки, — Гроссі

Ядерна пропаганда

Іще раніше Рафаель Гросі став героєм російської пропаганди. На Всесвітньому економічному форумів в Давосі директор МАГАТЕ заявив, що на ЗАЕС зберігається 30 тонн плутонію і 40 тонн збагаченого урану. 

“Тут ідеться про відпрацьоване ядерне паливо. Сказавши, що в цьому паливі є декілька тонн плутонію та збагаченого урану, Гросі підлив масла в вогонь російської пропаганди. Бо саме росіяни страшили весь світ тим що Україна може покласти відпрацьоване ядерне паливо в ракету, що виробляється на Південмаші, і це й буде так звана “брудна бомба”, – коментує Костянтин Батозький. – Це абсолютно хвора фантазія дуже нерозумних людей. Утім російські так звані журналісти одразу підхопили цю заяву й почали розносити її, стверджуючи, що Україна може виробити у себе ядерну зброю”. 

Батозький наголошує, що експертне середовище прекрасно розуміло нонсенс звинувачень рф. Але для споживачів російської пропаганди такі аргументи видалися переконливими.

“Ми цього фізично б зробити не могли, бо плутоній та уран знаходяться в складі відпрацьованого ядерного палива, а розібрати касету з паливом на звичайному майданчику АКС і “дістати” звітці ці нуклеїди просто неможливо. Але сказавши саме це, Гросі викликав хвилю маніпуляцій. Питання: чи він зробив це навмисно чи просто обмовився?..” – розмірковує Батозький.

Читайте також: Як Росія та війна нищать довкілля України

Росіяни захопили МАГАТЕ?

До складу МАГАТЕ входить 175 країн-членів. Росія дійсно має високе проникнення, бо, поруч зі Сполученими Штатами Америки, належить до основних ядерних держав світу. 

Росія зуміла наростити вплив на МАГАТЕ, коли проголосила себе спадкоємицею СРСР у структурах ООН і привласнила фактично всі радянські квоти у всіх представництвах. 

Після цього присутність росії в організації стрімко зростала. росіяни ставали спонсорами багатьох конференцій та заходів під егідою МАГАТЕ. При тому такі івенти в основному стосувались якраз виходу на ринок російських ядерних технологій. А “Росатом” активно створював спільні з МАГАТЕ підприємства. 

Одним із таких підприємств став Міжнародний центр збагачення урану. “Це перша спроба МАГАТЕ створити гарантований банк ядерного палива на випадок різних інцидентів, в тому числі війни. У цьому банку є збагачений уран, який ми можемо попросити і з якого ми будемо виробляти  паливо. 

Читайте також: Українські атомники вчинили демарш на конференції МАГАТЕ під час виступу представника рф

Одним із акціонерів цього центру, крім МАГАТЕ та Росатома, є Україна”, – пояснює Костянтин Батозький. 

Зі слів Батозького, завдяки лобіюванню керівництва МАГАТЕ рф зуміла вийти на ринки Єгипту, Бангладешу, В’єтнаму, Бразилії, Індонезії, Мароко, Нігерії, ПАР тощо. 

Очевидно: всюди, куди проникає росія, просочується і її агентура, з’являється контроль, шпіонаж, корупційні зв’язки. Російська атомна галузь стала ще однією формою прикриття для шпигунської мережі. Наукою та бізнесом там навіть і не тхне.

Чи заангажований теперішній керівник Гросі?

9 березня представник рф при міжнародних організаціях у Відні Міхаіл Ульянов під час зустрічі з керівництвом МАГАТЕ звинуватив Україну в провокаціях на ЗАЕС та виправдав російських військових, котрі стріляли на території станції. 

1 квітня в Калінінграді Гросі зустрічався з гендиректором “Росатому” Ліхачовим. Вони обговорили безпеку ядерних об’єктів в Україні, а після зустрічі Гросі подякував Ліхачову за “оперативну взаємодію та партнерство”. 

Зустріч кері МАГАТЕ та росатому в Калінінграді

Гросі та лавров

Керівники росатому та МАГАТЕ

Знакові заголовки в російських ЗМІ

У травні Гросі зустрівся з Ліхачовим уже в Стамбулі. Там керівник МАГАТЕ натякнув на допуск співробітників організації на ЗАЕС, проте відповіді не отримав. 

Теплі стосунки аргентинця Гросі  з росіянами можна пояснити, наприклад, тим, що буквально рік тому “Росатом” анонсував створення російсько-аргентинського підприємства у сфері атомної енергетики. Президент Аргентини неодноразово зустрічався з владіміром путіним для обговорення можливого будівництва АЕС за участі росіян.

Читайте також: Хронологія зради: як частину атомної енергетики України здали російським окупантам

Яке місце займає Україна?

Костянтин Батозький підкреслює, що одним із елементів проблеми є мінімальна присутність України в МАГАТЕ. 

“Від нас там дуже мало людей, найстатусніша – Олена Миколайчук, колишня голова Державній інспекції ядерного регулювання України, – пояснює Батозький. – Вона працює в секції виведення з експлуатації та екологічної реабілітації. Сама секція діє під керівництвом росіянина Міхаіла Чудакова, який є основним менеджером просування та захисту російських інтересів в МАГАТЕ”. 

Олена Миколайчук (з права)

Місце України в раді керівництва МАГАТЕ багато місяців було вакантним через кадрові зміни в нашому “Енергоатомі”. Тепер цю прогалину заповнено – керівник “Енергоатому” Петро Котін позбувся статусу виконувача обов’язків і може посилювати українську делегацію.

 “Але цього мало. Нам також потрібна робота в МАГАТЕ українського посла при міжнародних організаціях в Відні. Потрібно бити в набат на рівні академічної спільноти. Нам потрібно опонувати росіянам у МАГАТЕ”, – закликає Батозький. 

Наслідки перебування рашистів в зоні відчуження ЧАЕС (фото Cайт з питань ядерної безпеки, радіаційного захисту та нерозповсюдження ядерної зброї)

Ядерний тероризм

Офіційний Київ багаторазово описував захоплення атомних станцій як акти тероризму.

Втім сама агенція не класифікує захоплення атомних електростанції України як ядерний тероризм. Навіть більше – МАГАТЕ взагалі не називає агресію росії проти України “війною”, старанно добираючи відсторонені терміни – “ситуація” та “конфлікт”. 

Читайте також: Директор МАГАТЕ знов збрехав, що Україна запросила його на ЗАЕС, "Енергоатом" спростував

“Так, МАГАТЕ визнає факти захоплення ЗАЕС та присутності там співробітників Росатому. Також агенство не визнає юрисдикцію росії над об’єктами ядерної енергетики, які розташовані в тимчасово окупованому Криму. Проте на цьому все”, – констатує Батозький. 

Експерт погоджується: захоплення атомних станцій руснею – це тероризм. 

“Тому претензії України до МАГАТЕ сьогодні цілком виправдані”,  – резюмує Костянтин.

 Інна Зелена,  опубліковано у виданні ҐРУНТ 


На цю тему: 


Читайте «Аргумент» в Facebook и Twitter

Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.

Система Orphus

Підписка на канал

Важливо

ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ

Міністр оборони Олексій Резніков закликав громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях. .

Як вести партизанську війну на тимчасово окупованих територіях

© 2011 «АРГУМЕНТ»
Републікація матеріалів: для інтернет-видань обов'язковим є пряме гіперпосилання, для друкованих видань – за запитом через електронну пошту.Посилання або гіперпосилання повинні бути розташовані при використанні тексту - на початку використовуваної інформації, при використанні графічної інформації - безпосередньо під об'єктом запозичення.. При републікації в електронних виданнях у кожному разі використання вставляти гіперпосилання на головну сторінку сайту argumentua.com та на сторінку розміщення відповідного матеріалу. За будь-якого використання матеріалів не допускається зміна оригінального тексту. Скорочення або перекомпонування частин матеріалу допускається, але тільки в тій мірі, якою це не призводить до спотворення його сенсу.
Редакція не несе відповідальності за достовірність рекламних оголошень, розміщених на сайті, а також за вміст веб-сайтів, на які дано гіперпосилання. 
Контакт:  [email protected]