Витік секретних документів розвідки США завдає серйозного удару по військових зусиллях України – The Hill
Документи справді дають уявлення про українську ППО та наступальний потенціал ЗСУ.
Найбільший витік військової інформації США за десятиліття є серйозним ударом по військових зусиллях України, створюючи загрозу розвідки для сил цієї країни перед очікуваним контрнаступом цієї весни. Про це йдеться у матеріалі Бреда Дресса й Еллен Мітчелл для The Hill.
Секретні документи, які просочилися в соціальні мережі, містять велику кількість деталей про боєприпаси, навчання та системи протиповітряної оборони в критичний момент бою. Пентагон ще перевіряє дійсність документів.
Десятки секретних документів США та НАТО, деякі з яких мають гриф «Цілком таємно», почали витікати в Інтернет у січні, перш ніж потрапити в Twitter і Telegram і привернути увагу минулого тижня.
Хоча вони лише надають інформацію про стан конфлікту до березня, матеріал дійсно розкриває уявлення про військовий потенціал України, включаючи розміри батальйонів, тренування з передового озброєння та розміщення важких бойових машин, таких як танки Leopard 2. Вони також дають погляд на недоліки Києва, принаймні в одному документі описується, як у країні незабаром можуть закінчитися боєприпаси для протиповітряних ракетних систем радянської епохи, виявляючи потенційну вразливість систем протиповітряної оборони України.
Видатний співробітник Центру аналізу європейської політики Курт Волкер сказав, що витік інформації викликає занепокоєння, оскільки він дає світові «моментальний знімок» оцінок і суджень США щодо війни в Україні.
«Це сигналізує українцям, росіянам, іншим: "Ось що ми думаємо"», – сказав Волкер, додавши, що це «може дати деякі підказки щодо якості нашої інформації, звідки ми її отримуємо… змусить людей, яких ми збираємо, закрити це».
Чи не найбільш тривожним є витік інформації про українську ППО. В одному документі, датованому лютим, говориться, що ракети для С-300 закінчаться до травня, а ракетна система SA-11 Gadfly буде вичерпана до кінця березня. Обидві системи складають 89% відсотків протиповітряної оборони України, за даними НАТО, і мають вирішальне значення для відбиття частих ракетних ударів Росії.
Російські військові блогери вже широко розповсюдили витік документів, зокрема ті, які оцінюють, скільки систем протиповітряної оборони та літаків розгорнуто Україною.
В оцінці НАТО також говориться, що Україна може витримати лише кілька хвиль російських ракетних ударів, водночас надаючи карту, де розташовані її системи ППО.
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Atlantic Council і колишній посол США в Україні, назвав інформацію про ППО України «найбільш нещасливою» частиною витоку документів. Але він сказав, що жоден із документів не містить жодної важливої інформації, яка ще не відома союзникам по НАТО та російській розвідці.
«Я не думаю, що в результаті витоку інформації було завдано певної шкоди військовим зусиллям України, – сказав він. – Але чи була шкода величезною? Напевно, ні».
В інших документах пояснюється чисельність і можливості українських бригад, а також на яких системах озброєння тренувалася Україна. В одному з лютневих документів оцінюється кількість танків, бойових машин піхоти та артилерії, які має Україна.
Москва незвично мовчала щодо витоку інформації, хоча державне інформаційне видання ТАСС опублікувало подробиці документів.
Російські військові блогери, схоже, налаштовані скептично, в одному звіті, War Chronicle, вказують на орфографічні помилки та помилки в матеріалі.
Рибар, російський блогер із понад 1 мільйоном підписників у Telegram, назвав це «контрольованим витоком і масштабною кампанією дезінформації», щоб українці виглядали непідготовленими та зрештою спонукали Росію зробити помилку.
Витік також викликає занепокоєння для США, оскільки Росія може з’ясувати, як Пентагон збирає ключові розвіддані про російські сили та можливості.
Документи містять інформацію не лише про війська України, а й детальну оцінку російської армії, від танків до артилерії та авіації.
Старший науковий співробітник Інституту Брукінгса Майкл О'Хенлон заявив в електронному листі, що витоки можуть «змусити Росію посилити безпеку зв'язку, зменшивши нашу інформацію про їхні наступні дії».
Незрозуміло, скільки документів наразі циркулює в Інтернеті, але, за даними кількох звітів і аналітиків, в мережі з’явилося щонайменше 100 окремих документів.
У понеділок Пентагон відмовився коментувати розмір і обсяг витоку, заявивши, що Міністерство оборони все ще розслідує це питання.
«Міністерство оборони працює цілодобово, щоб перевірити обсяг і масштаб розповсюдження, оцінений вплив і наші заходи пом’якшення», – сказав журналістам Кріс Мігер, помічник міністра оборони у зв’язках з громадськістю.
«Ми все ще з’ясовуємо, як це сталося, а також масштаби проблеми. Були зроблені кроки для більш детального вивчення того, як і кому поширюється така інформація. Ми також все ще намагаємося оцінити, що там може бути», – додав він.
Мігер також зазначив, що формат документів «подібний до формату, який використовується для надання щоденної інформації нашим вищим керівникам щодо операцій, пов’язаних з Україною та Росією, а також інших оновлених даних розвідки», і «становить дуже серйозний ризик для національної безпеки».
Слідча група Bellingcat відстежила витік документів на початку березня через канал на Discord, веб-сайт, де користувачі обговорюють теми, насамперед ігри. Десять документів з’явилися на каналі Discord, пов’язаних із популярною відеогрою «Minecraft», у першому перевіреному витоку, але Bellingcat заявив, що витоки могли бути ще в січні на окремому сервері Discord.
Минулого тижня Пентагон заявив, що перевіряє витік документів і передав офіційне кримінальне розслідування щодо них до Міністерства юстиції. Представники США в понеділок заявили, що розслідування є «головним пріоритетом» і закликали бути обережними при вивченні документів, зазначивши, що деякі з них були змінені.
На цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 20:51
- 13 вересня в Україні майже скрізь пройдуть короткочасні дощі, до +30° тепла
- 19:53
- МЗС України оголосило демарш монгольській стороні в звʼязку з теплим прийомом російського фюрера
- 18:21
- Військова контррозвідка MAD: Росія посилила шпигунство проти ФРН
- 17:16
- Обрано запобіжні заходи ще двом співучасникам побиття бандитами ветерана у Смілі
- 16:52
- СБУ затримала зрадника, який перетворив свою квартиру у «спостережний пост» за Силами оборони у Запоріжжі
- 15:52
- Російські загарбники вбили трьох співробітників Міжнародного комітету Червоного Хреста
- 14:17
- ВРП нарешті звільнила полтавського суддю-відмазувальника Сергія Гальонкіна
- 13:54
- Судитимуть ексгенерала СБУ Наумова, який вкрав 4,1 млн грн
- 12:17
- Українські бійці-спецпризначенці при виконанні завдань у Чорному морі збили Су-30СМ
- 11:21
- У другому півріччі 2024 року економічне зростання в Україні сповільниться - МВФ
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.