"Якщо Росія атакує якесь судно, Україна відповість": експерт розповів про можливу блокаду судноплавства у Чорному морі
У Міністерстві оборони України напередодні попередили: відтепер військовою метою можуть вважатися всі судна, які йдуть до російських портів у Чорному морі чи українських портів, які окуповані армією РФ. Україна залишає за собою право знищувати такі суди з півночі 21 липня. У тому ж таки прес-релізі згадують крейсер "Москва", підбитий минулого року.
Раніше Москва в односторонньому порядку вийшла з "зернової угоди" і попередила, що вже з півночі 20 липня вважатиме всі судна, що йдуть до українських портів, військовими цілями. А якщо судно йде під прапором іншої країни, то її у Москві вважатимуть учасником війни на боці Києва. Прокоментувати ситуацію видання currenttime.tv попросило Андрія Клименка, керівника моніторингової групи Інституту чорноморських стратегічних досліджень.
– Це заява Міністерства оборони України, фактично попередження: бити по кораблях. А у Чорному морі до російських портів ходять ще якісь судна, окрім російських військових?
– У Чорному морі дуже великий комерційний трафік. І там не лише російські танкери та зерновози, вуглевози тощо. І це багато сотень судів. Лише танкерів за місяць проходить близько трьохсот.
– І це не лише російські?
– Це здебільшого не російські. У Росії не такий великий комерційний флот. Це переважно судна, які належать компаніям Греції, Туреччини, європейських країн.
– Чи правильно я розумію, що фактично Міністерство оборони України сьогодні сказало, що битиме і по цих судах?
– Ви абсолютно правильно розумієте. Це дзеркальна заява на заяву російського міністерства оборони.
– Як на це мають чи можуть відреагувати інші країни?
– По-перше, страхові компанії мають, за ідеєю, припинити страхувати такі перевезення. Це означає, що вони не можуть здійснюватись, тому що незастрахованим судам забороняється вихід у море. І це означає, що власники суден, які ходять до російських портів Чорного моря, повинні розуміти, що у них виник ризик втрати своєї власності.
– Чи правильно я розумію, що це фактично блокада торгівлі? Йдеться таки вже не про військове протистояння, а така ж дзеркальна, як Росія заблокувала вихід зерна з українських портів, і Україна намагається зробити те саме з російськими портами?
– Так, абсолютно правильно. Це хід у відповідь не тільки на зернову блокаду, це хід у відповідь на вчорашню заяву російського міністерства оборони щодо суден, які йдуть у Чорному морі в українські порти.
– А з погляду морського права, як це?
– Росія та морське право – це дві речі несумісні.
– Я маю на увазі Україну, з Росією зрозуміло.
– Війна є війна. Що тут скажеш?
– Тобто це буде оцінено з погляду міжнародного законодавства як щось незаконне?
– Це довга дискусія. На сьогоднішній день ми знаємо, що вже з грудня минулого року існує ембарго країн G7 на імпорт морським шляхом російської нафти. А з лютого існує таке саме ембарго на імпорт російських нафтопродуктів. Проте в європейські країни на сьогоднішній день щомісяця, порушуючи ембарго, морем доставляється від півтора до одного мільйона тонн на місяць.
– Так, усі ці заборони знаходять як оминати.
– Ні, вони просто порушують. Декілька днів тому ми зустрічалися з послом однієї з шановних європейських країн, наших союзників. І коли ми йому показали, що того самого дня, коли ми зустрічалися, до порту тієї самої країни входить танкер прямим ходом з Новоросійська, для нього це було відкриттям.
І так само місяць тому ми показали такі самі матеріали, карти фіксації високому представнику Європейського союзу з питань санкцій пану Саллівану. І він теж був здивований і не міг повірити своїм очам. Справа в тому, що у країнах ЄС Європейська комісія не має контрольних функцій. Контроль покладено на національні уряди. А національні уряди, і ми говоримо про це вже рік, просто не мають таких контрольних органів.
– Так. І часто таких механізмів.
– У Європі вважають, що якщо ухвалено консолідоване рішення Європейською комісією, то воно автоматично виконується без жодного… Це не так.
– А чим Україна може бити цими кораблями?
– Якщо згадати, то у листопаді минулого року невідомий безпілотник потрапив до нафтового терміналу "Шесхаріс" у Новоросійському порту вночі. І я гадаю, що тоді це була пробна операція. На сьогоднішній день Україна має в своєму розпорядженні вже великий флот морських безпілотників і досвід у їх застосуванні. І якщо взяти лінійку та поміряти відстань від лінії фронту, наприклад, у Запорізькій області в районі Мелітополя до порту Новоросійськ, то це буде 176 миль, близько трьохсот кілометрів. Тобто це цілком можливо для тих ракет, які є сьогодні на озброєнні української армії. Це трохи далі, ніж Керченський міст.
– Зрозуміла. Тобто є можливість. А як вважаєте, це просто загрози з обох сторін, чи обидві сторони можуть піти на це?
– Я думаю, що якщо Російська Федерація першою атакує якесь із суден, що йде в українські порти, то Україна відповість.
– А якщо Російська Федерація атакує якесь судно, яке йтиме під прапором країни, яка входить до НАТО, чи буде якась відповідь?
– Ні.
– Бо цивільне?
– Так. Річ у тім, що морське право свідчить, що суверенна територія держави поширюється територію торгового судна під прапором тієї країни. А для військових кораблів інша ситуація: територія військового корабля дорівнює суверенній території держави.
– Ваш прогноз: що в результаті буде з "зерновою угодою"?
– Тут немає комерційної сторони, це є гуманітарний проект. Це проект Ердогана. І все залежатиме від того, коли і про що він поговорить із Путіним. Але в контексті останніх заяв Ердогана російські експерти та російські політики вже записали Туреччину з дружніх країн до недружніх: звільнення "азовців", його висловлювання про те, що Україна заслуговує на членство НАТО, його підтвердження позиції щодо територіальної цілісності України. Тобто, від позиції Туреччини багато залежить. Мені здається, що є висока ймовірність, що турецькі військові кораблі супроводжуватимуть судна, які йтимуть до українських портів, і турецькі тральщики розмінуватимуть Чорне море.
Вгорі: Андрій Клименко. Фото: investigator.org.ua
на цю тему:
Если вы заметили ошибку, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter.
Новини
- 11:11
- Західні спецслужби підозрюють росію у спробі затіяти підпали у літаках до США та Канади - WSJ
- 10:12
- АРМА виявило перші активи фігурантів справ про зловживання у МСЕК - масштаби вражають
- 10:01
- Зеленський намагається втягнути Польщу у війну, - віцепрем’єр-міністр Польщі Гавковський
- 09:56
- 58 працівників прокуратури Одеської області - інваліди
- 09:16
- На Курщині Україна використовує найкращу техніку, при цьому на Донеччині її не вистачає, - Forbes
- 08:00
- Ворог окупував Степанівку на Донеччині
- 20:00
- У вівторок в Україні буде хмарно, вітряно, сніжитиме на сході
- 18:12
- Тетяна Ніколаєнко: Про дрова та дегенератів у владі
- 17:05
- Прокурор ОГП Михайло Гармаш прикриває справу про розтрату 100 млн грн. головою правління одного з банків Петром Мельником, – ЗМІ
- 16:58
- 100 тисяч суддям і 22 тисячі прокурорам: скільки отримують українські спецпенсіонери
Важливо
ЯК ВЕСТИ ПАРТИЗАНСЬКУ ВІЙНУ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЯХ
Міністерство оборони закликало громадян вести партизанську боротьбу і спалювати тилові колони забезпечення з продовольством і боєприпасами на тимчасово окупованих російськими військами територіях.